Монополія на непрозорість: як виміряти ефективність роботи комунальних підприємств

В комунальних підприємствах Рівного досі не створені наглядові ради, хоч така можливість передбачена законом. Створення таких рад допомогло би підприємствам краще працювати на благо рівнян. Наприклад, Рівненський трест зеленого господарства міг би припинити щороку витрачати на однорічні квіти кілька мільйонів, а міг би витратити ці кошти на належний догляд за деревами
Джерело
Фото з архіву

Комунальні підприємства часто є монополістами в галузі, яку обслуговують. Однак їхня робота нерідко буває або неефективною, або непрозорою.

Щоб ефективність комунальних підприємств можна було оцінити, вони мають публікувати бодай ту інформацію, яку їх зобов’язує оприлюднювати закон, вважає членкиня Ради реформ Рівного Оксана Майборода.

Щоб зробити комунальні підприємства більш прозорими та підзвітними, громадська організація «Центр громадського моніторингу та аналітики» розробила «Методологію дослідження публічності комунальних підприємств».

Розповідаємо, як цієї методологією користуватися, за якими показниками аналітики пропонують оцінювати прозорість роботи комунальних підприємств та як у Рівному її моніторять члени Ради реформ.  

За словами членкині Ради реформ Рівного та співзасновниці громадської організації «Сад історій» Оксани Майбороди, Рада реформ Рівного відстежує ефективність роботи комунальних підприємств.

На думку Оксани Майбороди, на сайті комунальних підприємств важливо публікувати перелік послуг, які вони надають, та вартість цих послуг

Минулого року, наприклад, зверталися до міської ради з приводу діяльності Тресту зеленого господарства, із експертним висновком про те, що Трест працює недостатньо прозоро та непублічно. На це звернення відповіді від Тресту не отримали, але відтоді взялися аналізувати прозорість роботи й інших підприємств.

Керівниця Тресту Ірина Савчук у коментарі «Четвертій владі» сказала, що звернення від Ради реформ Рівного не пригадує, але вся інформація, яку вимагає закон, на сайті підприємства є: біографічна довідка, статут та фінансові звіти тощо.   

– Коли ми починали спілкуватися з Трестом (а це було ще у 2016-му році – авт.), сайту, переліку і вартості послуг у них ще не було, а звіти вони почали публікувати після того, як ми їм на це звернули увагу, – каже Оксана Майборода. 

Водночас вона звертає що звіти на сайті оприлюднені у пдф-форматі – це ускладнює роботу з документами. 

– Щоб порівняти два кошториси у пдф-форматі, потрібно витратити купу часу. В екселі я би дві таблички звела за 20-30 хвилин, – пояснює Оксана Майборода.

Також вона зауважує, що жодне комунальне підприємство у Рівному не створило наглядову раду, хоч така можливість передбачена законом.

Директорка тресту зеленого господарства Ірина Савчук вважає, що наглядова рада підприємству не потрібна: мовляв, її треба створювати «на телеканалах, а не на маленьких підприємствах, де працює 140 людей».  

Ірина Савчук вважає, що на сайті Тресту є вся необхідна інформація

Оксана Майборода пояснює, що наглядова рада покликана стежити за ефективністю роботи комунального підприємства, а коли ради немає, «підприємством керують у ручному режимі»: 

– Щороку Трест зеленого господарства витрачає близько двох мільйонів на однорічні квіти. Ми вважаємо, що це марнотратство, адже в місті проблеми з озелененням. Краще було би ці кошти спрямувати на догляд за деревами: послуги арбориста, насадження нових дерев тощо, – каже Майборода. 

Для чого потрібна «Методологія дослідження публічності комунальних підприємств» 

Комунальне підприємство створюють за рішенням органів самоврядування на власності громади. Воно може займатися виробничою, науково-дослідною та комерційною роботою і заробляти на цьому. 

У «Методології…» є індикатори – показники, які свідчать, наскільки підприємство виконує свої функції та обов’язки. Вони можуть відрізнятися в залежності від особливостей підприємства, але деякі можна вважати базовими – наприклад, чи звітує підприємство про свою роботу, як витрачає гроші і як обирає керівництво. 

В методології індикатори поділені на три групи: «Інформування», «Кадри та управління», «Фінанси». Ось деякі конкретні індикатори. Пояснюємо, чому вони важливі. 

Перелік послуг та робіт, які надає та виконує комунальне підприємство

Чому важливо: часто сама назва підприємства не дає зрозуміти, чим саме воно займається. Тому добре, коли на його сайті є перелік конкретних послуг, які воно надає і завдяки якому кожна людина може зрозуміти суть його роботи. 

Як застосовують: до прикладу, комунальне підприємство «Вінницьке шляхове управління» на своєму сайті розмістило інформацію про роботи, які виконує. 

Можливість надіслати скаргу/звернення/пропозицію в електронному форматі

Чому важливо: не кожна людина, яка не задоволена роботою комунального підприємства, може особисто занести туди скаргу в робочий час. Натомість в електронних скаргах-пропозиціях люди можуть запропонувати, як підприємству працювати краще, оцінити недоліки та переваги його роботи тощо.

Як застосовують: у Житомирі «Житомирводоканал» має інтернет-приймальню, де звернення групуються за типами, як от «повідомити про аварію/ нарахування/ замовити послугу/ скарги, пропозиції/технічна підтримка сайту». Це зручно як користувачам, які можуть вирішити деякі свої проблеми не виходячи з дому, так і підприємству. 

Керівник підприємства призначається на конкурсних засадах

Чому важливо: цей індикатор перш за все дозволяє запобігти корупції. Коли інформацію про конкурс на посаду оприлюднюють заздалегідь із чіткими вимогами до кандидатів, а потім публікують результати конкурсу, шанс на прозоре обрання керівництва значно зростає. 

Як застосовують: на сайті Київської міської державної адміністрації є інформація щодо конкурсного відбору на посади керівників КП, підпорядкованих Департаменту комунальної власності Києва. У розділі можна знайти не лише конкурсні пропозиції і оголошення про конкурс, а й протоколи засідань, їх аудіозаписи, інформацію про претендентів. 

Підприємство підключене до системи моніторингу закупівель DoZorro 

Чому важливо: цей індикатор дозволяє простежити, як підприємство проводить закупівлі. Система громадського контролю DoZorro за допомогою відгуків користувачів збирає інформацію про якість конкретних тендерних процедур і реагують на порушення.  Як застосовують:  На сьогодні багато комунальних підприємств та органів місцевого самоврядування підключені до системи DoZorro. 

Продаж та оренда майна відбувається підприємства відбувається через систему ProZorro.Продажі 

Чому важливо: завдяки ProZorro.Продажі можна проаналізувати процес та результати продажу комунального майна підприємства, ціну лоту, пропозиції покупців. Рішення аукціону можна оскаржити. Основна мета – запобігти корупційним ризикам та продавати послуги прозоро та ефективно.

Як застосовують: для моніторингу за роботою підприємства, аналізу його рейтингу серед інших підприємств, перевірці суб'єкта-переможця торгів.

Сьогодні у п’яти містах України: Тернополі, Кропивницькому, Рівному, Чернівцях та Богуславі – в рамках проєкту Інституту висвітлення війни та миру аналізують комунальні підприємства. Навесні громадські активісти презентуватимуть результати цього аналізу. 


Якщо наша діяльність вам подобається, і ви вважаєте її важливою – підтримайте «Четверту владу». Завдяки підтримці ми зможемо працювати ще краще. Зробити це можна ЗА ЦИМ ПОСИЛАННЯМ.

Підписуйтесь на канал «Четвертої влади» у телеграмі або на сторінку у фейсбуку.

Якщо знайшли помилку - виділіть її і натисніть Ctrl+Enter.

Прокоментуйте