«На піар втричі більше»: у Рівному збільшили витрати на комунальну «джинсу»

Нова міська влада переплюнула попередню в освоєнні коштів на власну рекламу, продовжуючи називати це «програмою розвитку інформаційного простору»
Джерело
«Четверта влада», Влад Мартинчук

Майже мільйон 400 тисяч гривень планують витратити у 2021 році на «Програму розвитку інформаційного простору». Ці кошти витратять, зокрема, на створення теле- та радіопрограм і газетних публікацій про діяльність міської ради і її виконавчого комітету, а також депутатів Рівнеради. І ще організують низку конференцій та форумів.

За таку суму на програму у 2021 році проголосували депутати Рівнеради під час сесії 29 квітня. Це майже втричі більше, ніж планувалося, коли приймали цю програму у 2018 році.

Нагадуємо, кожного року Рівненська міська влада витрачає на послуги ЗМІ сотні тисяч гривень. Ці гроші сплачують рівненські платники податків, тобто ми з вами. 

Такі матеріали можна назвати «джинсою» – прихованою рекламою. У них часто відсутнє маркування про оплату за їх підготовку і оприлюднення на замовлення міської влади.

У 2019 та 2020 роках на цю програму Рівнеради запланували витратити по 492 тисячі гривень. Спочатку таку ж суму планували і на 2021 рік. Однак депутати проголосували за те, щоб цю суму збільшити.

Збільшення фінансування передбачили для трьох напрямків програми:

Назва заходу Обсяги фінансування за роками
    2019 2020 2021
1 Створення телевізійних програм з метою висвітлення діяльності Рівненської міської ради та її виконавчого комітету, в тому числі роботи депутатського корпусу Рівнеради 195 тисяч 195 тисяч 645 тисяч
2 Створення радіопрограм з метою висвітлення діяльності Рівненської міської ради та її виконавчого комітету, в тому числі роботи депутатського корпусу Рівнеради 60 тисяч 60 тисяч 210 тисяч
10 Організація конференцій, форумів 0 0 300 тисяч

Тепер програма фінансування виглядає ось так:

Назва заходу Обсяги фінансування за роками
    2019 2020 2021
1 Створення телевізійних програм з метою висвітлення діяльності Рівненської міської ради та її виконавчого комітету, в тому числі роботи депутатського корпусу Рівнеради 195 тисяч 195 тисяч 645 тисяч
2 Створення радіопрограм з метою висвітлення діяльності Рівненської міської ради та її виконавчого комітету, в тому числі роботи депутатського корпусу Рівнеради 60 тисяч 60 тисяч 210 тисяч
3 Підготовка і розміщення газетних публікацій у друкованих засобах масової інформації міста Рівного з метою інформування про актуальні проблеми життя громади міста та міського господарства. 60 тисяч 60 тисяч 60 тисяч
4 Забезпечення виконання розпорядниками інформації вимог Закону України «Про доступ до публічної інформації». Проведення для працівників виконавчих органів навчань, семінарів, виготовлення друкованої продукції (посібників, брошур, пам’яток, інше) щодо особливостей виконання Закону України «Про доступ до публічної інформації». 15 тисяч 15 тисяч 15 тисяч
5 Придбання програмного забезпечення для функціонування веб-порталу. Розробка окремих сервісів забезпечення зворотного зв’язку з користувачами, системи їх ідентифікації. Розробка мобільних додатків.

Забезпечення розміщення і функціонування веб-порталу міста в мережі інтернет, послуги з технічної підтримки порталу міста. Оплата послуг з реєстрації доменних імен, сертифікатів безпеки та інше для роботи порталу.
70 тисяч 70 тисяч 70 тисяч
6 Соціологічний моніторинг думки рівнян щодо роботи органів місцевого самоврядування в місті Рівному. Аналіз соціальних запитів мешканців міста (надання інформаційних послуг з дослідження громадської думки). 30 тисяч 30 тисяч 30 тисяч
7 Виготовлення соціальної реклами на соціально важливу для міста Рівного тематику (друк і монтування постерів на носіях зовнішньої реклами, зйомка та монтаж аудіо- та відеороликів, виготовлення відеофільмів, виготовлення, закупівля електронних носіїв для архівування, друк поліграфічної продукції постерів, брошур, буклетів). 20 тисяч 20 тисяч 20 тисяч
8 Оновлення матеріально-технічної бази відділу інформаційно-аналітичного забезпечення, необхідної для безперебійної роботи відділу, проведення прес-конференцій та заходів (закупівля комп’ютерів, фотоапарата, відеокамери, програмного забезпечення, меблів, мікрофонів, звукової апаратури, веб-камер, кондиціонерів). 30 тисяч 30 тисяч 30 тисяч
9 Забезпечення функціонування системи відеотрансляцій засідань сесій Рівненської міської ради з можливістю онлайн через мережу Інтернет.
Послуги з надання доступу до мережі Інтернет.
12 тисяч 12 тисяч 12 тисяч
10 Організація конференцій, форумів 0 0 300 тисяч
  Разом 492 тисячі 492 тисячі 1 мільйон 392 тисячі

Голова бюджетної комісії, депутат Рівнеради від «Європейської солідарності» Павло Алексєвич каже, що розділять видатки пропорційно на депутатський корпус і на виконком.

– Ми ділимо: 325 тисяч на телевізійні програми виконкому, 320 тисяч – на депутатський корпус, – каже депутат. – І на радіопрограми також пропорційно: 105 тисяч на виконком і 105 тисяч – на депутатський корпус. Це повинно бути записано, щоб кожен депутат мав право на свою частину висвітлення.

– Потрібно, щоб цей відділ висвітлював не тільки, власне, за своїми побажаннями, а щоб всі мали повноцінну можливість отримати доступ до ЗМІ.

Начальниця відділу інформаційно-аналітичного забезпечення Рівнеради Оксана Власюк каже, що збільшення витрат обґрунтоване.

– У Луцьку на програму закладено мільйон 390 тисяч, у Хмельницькому – мільйон 500 тисяч, у місті Тернопіль – мільйон 300 тисяч, а в Івано-Франківську – 9 мільйонів, – говорить посадовиця. – Давайте будемо рухатися вперед і думати про розвиток нашого інформаційного простору, брати кращі практики міст і реалізовувати їх у нашому місті.

Ексміський голова, а нині депутат Рівнеради від «За майбутнє» Володимир Хомко сказав, що фракція зміни підтримає. І додав:

– Але я просто хотів сказати, що коли ми проводили минулого року 500 тисяч, мене тут... змішали, що я багато трачу. Минулого року казали, що 500 тисяч – це захмарна сума.

Депутат Рівнеради від «Голосу» Святослав Клічук пропонував зняти це питання з розгляду.

–  В мене є сумніви, чи ефективно будуть витрачені гроші платників податків. На безкоштовні ефіри не ходять, бюджет для більшості програм урізаємо, а на піар даємо втричі більше.

32 депутати проголосували за внесення змін до міської програми розвитку інформаційного простору:

Депутати і фракції Як проголосували
Європейська солідарність  
Алексєвич Павло Миколайович ЗА
Жильчук Андрій Вікторович Відсутня картка
Котляров Дмитро Анатолійович ЗА
Майборода Оксана Валеріївна ЗА
Майорова Наталія Олександрівна ЗА
Мисюра Федір Миколайович ЗА
Обоїста Тарас В’ячеславович ЗА
Радчук Людмила Петрівна ЗА
Тимощук Тамара Ульянівна Відсутня картка
Туровська Людмила Валентинівна ЗА
Рівне разом  
Жаровський Михайло Богданович Не голосував
Марчук Катерина Анатоліївна ЗА
Марчук Світлана Василівна ЗА
Рибачок Сергій Леонідович ЗА
Стельмащук Святослав Володимирович ЗА
Харковець Василь Степанович ЗА
Слуга народу  
Коваль Віталій Станіславович Відсутня картка
Іванов Олександр Едуардович Відсутня картка
Коваленко Олександра Євгенівна Не голосувала
Романюк Любов Володимирівна ЗА
Хотенко Олена Анатоліївна Не голосувала
Чаборай Юрій Миколайович Не голосував
Яворський Роман Степанович ЗА
Голос  
Денисюк Роман Віталійович ЗА
Бляшин Микола Степанович Проти
Клічук Святослав Володимирович Проти
Кулакевич Анастасія Федорівна ЗА
Кантарія Зураб Леванович ЗА
Свобода  
Осуховський Олег Іванович ЗА
Валявка Володимир Ярославович ЗА
Іванішин Євгеній Сергійович ЗА
Осіпчук Юрій Юрійович ЗА
Батьківщина  
Кульчинська Галина Григорівна Не голосувала
Васильчук Сергій Миколайович ЗА
Курсик Олександр Васильович ЗА
Нездюр Олена Ярославівна ЗА
Нестерук Олександр Петрович ЗА
За майбутнє  
Хомко Володимир Євгенович ЗА
Года Маріян Адамович ЗА
Хлістунова-Шарпар Анна Сергіївна ЗА
Чугуєвець Анатолій Олександрович ЗА
Міський голова і секретар Рівнеради  
Третяк Олександр Віталійович ЗА
Шакирзян Віктор Володимирович ЗА

У депутатів та посадовців є можливість коментувати свою діяльність для ЗМІ безкоштовно. Адже журналісти системно звертаються до них за інформацією та коментарями з тих чи інших суспільно-важливих питань.

При цьому чиновники нерідко уникають відповідати на гострі питання. Наприклад, міський голова Олександр Третяк протягом останнього місяця не відповів на кілька наших запитань: чому футбольному клубу «Верес» готові віддати 8 гектарів, якщо ще недавно в клубі казали що досить 4 гектари.

А заступник начальника управління містобудування та архітектури Віктор Вівсянник системно уникає запитань наших журналісток стосовно скандальних будівельних схем у Рівному.

Як пише у своєму блозі представниця Інституту масової інформації на Рівненщині Ганна Калаур, у журналістському середовищі матеріали, виконані на замовлення влади, іноді називають «комунальною джинсою».

Це у випадку, якщо вони дійсно рекламують владу і з'являються при цьому без вказаної інформації про оплату за кошти платників податків. Таким чином аудиторія може сприймати їх як звичайні журналістські роботи, а не оплачену рекламу.

– Законодавство не вимагає такого маркування (позначення, що це реклама – ред.). Однак в інтересах суспільства було б добре відокремлювати замовний матеріал від власного матеріалу редакції. Це не є обов'язковим за законом в цьому випадку, але й не заборонено, тож було б дуже добре, якщо б це робилося зі власної ініціативи ЗМІ, – каже медіаюрист Інституту масової інформації Алі Сафаров.


Якщо наша діяльність вам подобається і ви вважаєте її важливою – підтримайте «Четверту владу». Завдяки підтримці ми зможемо працювати ще краще.

Підписуйтесь на канал «Четвертої влади» у телеграмі, сторінки в інстаграмі або у фейсбуці чи твітері. 

Якщо знайшли помилку - виділіть її і натисніть Ctrl+Enter.

Прокоментуйте