Наркоавтоабсурд: як поліція Острога з допомогою лікаря вилучала автівки для ЗСУ
До редакції «Четвертої влади» звернувся чоловік. Він розповів, як острозькі поліцейські вилучали у квітні його авто на потреби Збройних сил. Авто чоловіку вже повернули, але історію про роботу місцевих копів, яку водії назвали «схемою», ми все ж вам розповідаємо і показуємо.
Олексію Стельмаху 35 років. Він – власник невеликого меблевого бізнесу. Батько та чоловік. За понад 10 років водійського стажу, каже, що не порушував правил дорожнього руху.
– Для мене авто, як для фермера лопата. Нема авта, нема заробітку. Авто це той засіб, який годує мою дитину, – розповідає він.
9-го квітня Олексій повертався із Рівного до Нетішина. На блокпосту на виїзді з Острога його зупинили поліцейські місцевого відділу.
Відтоді Олексій втрапив в історію, яку називає свавіллям і якій дала привід війна.
– Мене зупинила острозька поліція, щоб перевірити документи, і висунула підозру на наркотичне сп'яніння. Відразу. Мені запропонували пройти обстеження в Острозькій психіатричній лікарні, а саме пройти тест на наркотичне сп'яніння. Я погодився без вагань, бо жодного разу не мав справи з наркотиками, – каже Олексій.
Автомобіль – це приватна власність. Під час воєнного стану його можуть законно вилучити на потреби оборони. Після закінчення воєнного стану авто або гроші за нього мають повернути. Це дозволяє закон «Про правовий режим воєнного стану».
Від 2-го березня на Рівненщині діє наказ №6 голови обласної військової адміністрації. Згідно з ним, автівки у п'яних за кермом водіїв вилучали на потреби Збройних сил. Повноваження зупиняти таких водіїв поклали на поліцію. Інформацію про вилучені автівки поліцейські передають військовій адміністрації, а та запитує у військових частин, чи потрібні їм такі автомобілі.
Адвокат Віталій Дубчак, до якого ми звернулися за фаховим коментарем, каже, що таким чином врегулювали питання вилучення авто на потреби Збройних сил.
– Процедура відчуження майна має свій перелік документів. Для цього потрібна наявність авто, техпаспорт і ключі. Щоб все це було наявне у військових, почали використовувати повноваження поліцейських. Поліція ж має можливість зупинити авто і тимчасово затримати його, – тлумачить правник.
Зупинити і затримати авто та водія поліція може через різні проступки, передбачені Кодексом про адмінправопорушення та Порядком тимчасового затримання автомобілів. Зокрема, це стосується й за кермування п'яним.
Олексія Стельмаха поліцейські Острога запідозрили у наркотичному сп'янінні і відвезли на освідування до найближчого закладу – Острозької обласної психіатричної лікарні. Те, що відбулось там, чоловіка шокувало:
– Ми приїхали, в мене відібрали біологічний аналіз, а саме сечу, і провели тест. Лікар зафіксував 5 хвилин і після того оголошує, що тест негативний, але під впливом поліціянта, лікар змінює свою думку і каже що він позитивний на один із видів наркотиків, а саме К-2 – це була синтетична марихуана.
Цей момент, про який каже Олексій, зафіксований на відео з нагрудних камер поліцейських. Його показали у суді, коли розглядали протокол про кермування чоловіка у стані сп'яніння, який на нього склали острозькі поліцейські:
– Негативний, – лікар.
– Чого? К-2, – поліцейський.
– А, К-2. Це в нас шо? Свєт, скажи, позабував вже всьо, – звертається лікар до медсестри.
– Це синтетична марихуана, – поліцейський.
– Я так і поняв, я зразу сказав, що синтетична, наскільки я пам'ятаю. Щось останнім часом часто-густо синтетична вискакує, – лікар.
Тест, який робили Олексію, називається «Снайпер 10». Це побутовий тест на 10 видів наркотиків, який можна купити в аптеці і зробити прямо вдома. Його результат лікарі повинні враховувати, тільки коли він негативний.
Коли ж він позитивний, то людину скеровують здавати сечу на лабораторні аналізи, або самостійно доставляють аналізи до закладу, де є обладнання, щоб це зробити.
У випадку Олексія цього не зробили.
– Я не погодився з цим результатом і вимагав від них провести саме лабораторні дослідження. Коли ми вийшли з психіатричної лікарні, вони зачитали мої права і виписали мені протокол по 130-й статті. Відразу ж вилучили авто, – розповідає водій.
В Острозі в Олексія забрали ключі, техпаспорт та водійське посвідчення і, за його словами, не вручили ніяких документів про затримання авта.
Аби підтвердити свою невинуватість та зупинити свавілля, чоловік поїхав здавати аналізи за відведені йому дві години у Рівне до Центру психічного здоров'я населення Рівненської обласної ради. Це єдиний заклад в області, де є газовий хроматограф – прилад, який і визначає, які наркотичні речовини вживала людина.
Лікарка-наркологиня Оксана Мосійчук, яка тут працює, посилається на документ, де вказано, як відбирати аналізи у людей з підозрою на сп'яніння.
– Ми керуємось наказом Міністерства охорони здоров'я та Міністерства внутрішніх справ №1452/735. Тому я думаю, що у всіх має бути два зразочки.
Два зразки, про які згадує лікарка, – це два невеликі флакони сечі із аналізом водія. Один із них опломбовують і відправляють в лабораторію, інший повинен зберігатися 90 днів при температурі -18 градусів і в разі судових розбірок може бути доказом.
Ці флакони готують, тільки коли тест «Снайпер 10» чи схожий показав позитивний результат. Результат тесту є негативним, коли видно дві смужки.
Це знає і водій Олексій Стельмах, але, вочевидь, лікар в Острозі, який розбирав результат тесту разом із поліцейським – не в курсі. Адже на тесті проявилась друга смужка, хоч і не яскрава.
Тобто чоловік взагалі не повинен був підтверджувати аналізами, що він не приймав наркотики.
Згодом суд виправдав Олексія.
– Суд визнав мене невинним. Мені потрібно авто. Мене не цікавлять ті моменти... Його вилучили незаконним шляхом, – стверджує чоловік.
Випадок, як в Олексія, в Острозі не єдиний. У місцевій фейсбук-групі користувачі попереджають одне одного про ситуацію, у яку втрапив чоловік, і називають це схемою. Люди у коментарях пишуть, що з ними були схожі ситуації саме у цьому місті.
Окрім Олексія, в Острозі ми зустріли ще одного водія, який втрапив у подібну ситуацію. Його авто забрали на майданчик острозької поліції через позитивний тест на наркотики. Хоча зупинили за підозрою у іншому порушенні.
Йому повернули авто, бо він довів у суді, що не був під наркотиками, але він боїться тиску з боку поліцейських, тому попросив не показува його і не називати, хоч і поспілкувався з нами на камеру. Не на камеру в нас відбувся такий діалог:
– То може з цією поліцією треба щось робити? – журналістка.
– То як з нею щось робити, получається, я буду страждати. Вони на комусь заспокояться, а мене будуть цеє... Машина 93-го року, там до чого хоч можна придертися, розумієте.
Начальник Острозької поліції Вадим Лажук розповідає, що повинні робити його підлеглі при освідуванні водія на стан сп'яніння:
– Наша задача виявити людину в стані сп'яніння і забезпечити її доставку і присутність при огляді лікаря. Далі вже лікар. Працівник поліції просто знаходиться в їхній присутності. Він ніякого впливу на лікаря чи на його дії не має. Він просто фізично знаходиться там і фіксує все на бодікамеру.
Коли ми показуємо йому відео із освідування Олексія, начальник порушення у роботі підлеглого не бачить:
– Ну, я не думаю, що тут є порушення в діях поліцейського. Це ж людський фактор. Мені треба повністю передивитись, мені підлеглі доповідали про це відео. Не бачу я ніякого порушення. Тут треба задавати питання лікарю, нехай він коментує.
І навіть попри рішення суду про невинуватість Олексія, Вадим Лажук продовжує виправдовувати підлеглого:
– Можливо, ви з таким не стикались, але є багато речей по яких візуально видно, що людина в стані наркотичного сп'яніння. Але це моє, все рівно ми керуємось висновком лікаря.
Стосовно скарг у соцмережах на роботу острозької поліції та того, що люди відверто бояться тиску з їхнього боку, Вадим Лажук знову ж перекладає всю відповідальність на лікаря і каже, що зазвичай пишуть та бояться люди, які мають справу із наркотиками.
Поліцейський, який на відео підказує лікарю результат тесту, – Іван Лялик. Він відмовився відповідати на наші питання.
Ми показали це ж відео і лікареві Богдану Томенку, через висновок якого Олексію виписали протокол. Він, як виявилось, не знає, що у Рівному є заклад, де роблять аналізи на газовому хроматографі.
– Виходить, що за результатом тільки цього тесту на людину склали протокол. Так має бути? – журналістка.
– Ну, а як? Поведінка його, тест позитивний, – Богдан Томенко.
– Потім ця людина поїхала в Рівне, здала там аналіз і в нього на все було негативне.
– Ну, то й всьо. Значить той тест недостовірний… Діло в тому, що синтетичні наркотики інколи проявляються. Це не від мене залежить. Тест був, це не то, що я на поводу у поліцейського. Сидів чекав, ану ще секундочку. Із-за чого я глянув інструкцію, щоб я на поводу в поліцейського не йшов.
– Але ж тест мав дві смужки.
– Ну, негативний, то негативний.
– Але ж протокол склали на нього. Ось цей тест. Вона ж є [друга смужка, яка вказує на негативний результат], просто вона не чітка.
– Ну.
– Але ж людину визнали в стані сп'яніння.
– Ну, то що ж я зроблю? Я людина підневільна, я за це не відповідаю. Є і є, я мусив написати, що воно є.
– Ну, а як є, як немає?
Олексій Стельмах скаржився на роботу поліції до Рівненського управління Департаменту внутрішньої безпеки та Головного управління Національної поліції області, а на дії лікаря до Департаменту захисту цивільного населення та охорони здоров'я облради. Ці структури не побачили порушень у роботі службовців.
Окрім цього, звернення чоловік писав і до Офісу Уповноваженого з прав людини щодо незаконного заволодіння майном. Відповіді поки не отримав.
– Треба боротися. Треба домагатися справедливості, – каже він.
Адвокат Віталій Дубчак каже, що у випадку Олексія складно довести, що поліцейський при освідуванні щось порушив. Його можна було б спробувати притягнути до відповідальності, якби сам лікар поскаржився, що на нього чинять тиск, але він цього не зробив.
Щодо дій лікаря, то, за словами адвоката, можна скаржитись до Державної установи, яка мусить контролювати огляд та освідування – Центр психічного здоров'я і моніторингу наркотиків та алкоголю МОЗ України Окрім цього, можна спробувати написати заяву в поліцію за статтею 384 Кримінального кодексу України (завідомо неправдивий висновок експерта).
– Людині, яка потрапила в таку ситуацію і позбулась авто, варто розуміти, що, за 130 статтею, авто можуть тимчасово затримати до трьох днів. Коли цей термін минає, особі зобов'язані за таким же ж порядком повернути авто, – коментує експерт.
Стосовно Наказу голови Обласної військової адміністрації, який дозволяє поліції вилучати авто, то це так звана вказівка поліцейським, але в роботі вони не можуть керуватись тільки нею.
Механізм затримання авта прописаний у Кодексі про адміністративні правопорушення та окремим порядком, каже адвокат. І загалом, наказ, за словами адвоката, містить недопрацювання.
– Невідповідність слова вилучення і відчуження. Згідно з Кодексом [про адмінправопорушення], право на вилучення має тільки суд. Якщо тричі протягом року водія притягнуто до відповідальності за 130-ю статтею. Як ми розуміємо, військова адміністрація не вправі відбирати у суду повноваження і надавати поліції, – каже адвокат.
А згідно із законом «Про правовий режим воєнного стану», вилучення стосується держмайна. Авто – це приватна власність, його можуть тільки відчужити.
Втім ні військова адміністрація, ні поліція цього зробити не можуть. Це робить тільки військове командування. А поліція може тільки тимчасово затримати авто.
– Маніпулюючи цим наказом, вони мають можливість забрати автомобіль, а далі все підводити під ці процедури офіційні. Тому людям потрібно повідомляти, що цей наказ має рекомендаційний характер. Є відповідні процедури, будь ласка, їх проходьте, – зазначає адвокат.
Олексію Стельмаху таки повернули автомобіль. Адже суд визнав, що чоловік не був під впливом наркотичних речовин. Олексій вважає це перемогою і сподівається, що система буде працювати інакше.
До слова, у червні обласна адміністрація припинила вилучення легкових авто у нетверезих водіїв. Згідно з наказом голови, доставляють на майданчик звідтоді тільки буси, позашляховики, причепи та мотоцикли.
Підписуйтесь на канал «Четвертої влади» у телеграмі, сторінки в інстаграмі або у фейсбуці чи твітері.
Якщо підтримали ЗСУ і маєте змогу підтримати незалежне рівненське ЗМІ – підтримайте «Четверту владу»
Коментарі
Прокоментуйте
Щоб залишити коментар необхідно увійти