Небезпечний чи необхідний: розслідування про гальмування легалізації медичного канабісу

Над фільмом працювали Інна Білецька, Дмитро Бондар, Алла Садовник, Олександр Стратонов

«Особливо небезпечний» – фільм команди розслідувачів Суспільного про відтермінування використання українцями медичного канабісу. Це історії людей, що змушені ризикувати та порушувати закон, аби полегшити біль своїх близьких, які страждають від епілепсії чи хворіють на рак. 

Прем'єра фільму-розслідування відбулася на UA: Культура. Наша журналістка Ольга Ульянова переглянула цей фільм і переповіла історії його героїв у тексті.


П'ятирічна киянка Ангеліна кожного дня переживає десятки судом. Вона одна з 20 тисяч українських дітей з епілепсією.

– Ангеліна народилася абсолютно здоровою дівчинкою. До 7 місяців розвивалася згідно з нормами. В 10 місяців, коли ми вийшли з лікарні, вона була, як зефірка, – не тримала голови, не сиділа, в неї не було смоктального рефлексу, – розповідає мама дівчинки Ольга Якубенко.

В неї три вогнища в голові і, як наслідок, три види судом. У неї може бути затримка дихання, її усю скручує, вона складається, як мобільні телефони-мушлі, які були раніше, – каже мама дитини з епілепсією.

– Є короткотривалі судоми. Це дуже схоже на те, наче вона гикає. Вона закочує очі і відкидає назад голову, повертається, а потім все повторюється знову, – пояснює Ольга.

Дівчинка страждає від постійних судом. Стоп-кадр із фільму «Особливо небезпечний» на UA:Перший

У лікарні Ользі Якубенко та її чоловіку сказали, що дівчинка не розвиватиметься і ніколи їх не впізнаватиме, не ходитиме і не заговорить.

Вони спробували усі доступні препарати, а ті, що не зареєстровані в Україні, завозили з-за кордону. Також їздили на реабілітацію за кордон, але зупинити епілептичні напади не вдалося.

– Серце розривається, коли ти таке бачиш. У нас цього не видно. Де ти побачиш це в суспільстві? Ніде не побачиш, тому що люди ховаються, –  каже мама Ангеліни.

Але Ольга не ховається, вона відкрито говорить про свою боротьбу за полегшення стану дитини. І зараз це боротьба не тільки із хворобою, а з правилами, які встановила держава.

Медичний канабіс під забороною

В Україні ось уже декілька років обговорюють лікувальні властивості марихуани.

Коноплі, канабіс, марихуана – різні назви однієї рослини, і вона в Україні особливо небезпечна і заборонена до обігу.

Вирощувати можна лише технічні сорти конопель, де складова наркотичного ефекту становить до 0,08 відсотків.

В умовах українського законодавства навіть науковці не можуть працювати над вивченням медичних властивостей конопель. Порядок використання особливо небезпечних та заборонених для обігу речовин розроблений тільки для службових псів. Для науковців такого порядку не розробили.

Тому легально вивчати канабіноїди (сполуки, що містяться у коноплях) українські вчені їздять до колег за кордон.

У березні 2019 року петиція щодо законодавчого врегулювання канабісу для науки та медицини зібрала понад 25 тисяч підписів на сайті Верховної Ради.

А вже у травні 2019 року в Раду внесли законопроєкт, розглянути який депутати минулого скликання не встигли. Він передбачав дозвіл на використання та ввезення ліків з канабісу, їхнє виробництво, а також на вирощування конопель у медичних цілях в Україні.

Заступник голови МВС Олександр Гогілашвілі, який був одним із українських делегатів на грудневій сесії Комісії ООН з питань наркотичних засобів, торік прямо заявляв, що легалізації медканабісу в Україні не буде, допоки «не буде мінімізована проблема наркозлочинності в країні в цілому».

Наприкінці грудня 2020 року депутатка від фракції «Голос» зареєструвала у Раді законопроєкт про легалізацію обігу медичного канабісу. Нині цей документ перебуває на опрацюванні.

Препарат з екстрактом канабісу скоротив судоми дівчинки у два рази

Лікарка радила батькам Ангеліни спробувати препарати з канабісом ще 1,5 роки тому.

Спочатку мати Ангеліни не хотіла використовувати канабіс, бо думала, що він для наркоманів. Після досить сильного нападу з затримкою дихання її думка змінилася.

На початку 2020 року родина купила першу пляшку олії з екстрактом канабісу. Олії, яка в Україні поза законом.

Ми спробували канабіс і це, напевно, було найкраще рішення в моєму житті. Після відміни протисудомного в неї краще пішов розвиток, вона почала дивитися в очі, видавати звуки. Коли ми ввели канабіс, судоми скоротилися в 2 рази. Рік тому їх могло бути до 50 на добу, зараз – 10-15, каже Ольга Якубенко.

Ангеліна приймає краплі з ненаркотичним канабіноїдом канабідіолом (КБД або CBD), вироблені у США. Її мама випробовує уже 4-й препарат.

– В Україні це заборонений препарат. Я розумію, що ми порушуємо закон. Але якщо вибирати між порушенням закону і покращенням стану дитини, я вибираю друге. Я не хочу бачити, як вона мучиться. При судомі таке враження, що ти засунув пальці у розетку і тебе хитає як від струму. Я не хочу, щоб вона цього відчувала, – каже Ольга.

Це дуже дорого. Останні, що ми пробуємо, то баночка 100 мл коштує 270 доларів. Її вистачає десь на 6 тижнів. Але він так не впливає на організм як протиепілептичні препарати, які дуже важко виводяться з організму. Після того, як ми прибрали протисудомне, дитина почала ходити, – розповідає Ольга Якубенко.

Медичний канабіс – порятунок від болю та нудоти

Киянка Альона Городецька у 2015 році дізналася, що у неї рак.

– Нудота – найбільш мерзенний синдром внаслідок хіміотерапії. До нудоти ще депресія додається. Нудоту я, знаєте, і так до цього скільки завгодно разів переживала, – каже онкохвора.

У неї було 4 хіміотерапії.

– Ще було 18 зовнішніх опромінень і 8 внутрішньочеревних опромінень. От це був прямо Чорнобиль. У 2019 році почався справжній променевий проктит. От це вже дуже страшно, було дуже важко, тому що декілька місяців я була на опіоїдних знеболювальних, – розповідає жінка.

Онкохвора розповідає, що від болю та нудоти її позбавив канабіс. Стоп-кадр з фільму «Особливо небезпечний» на UA:Перший.

– При променевому проктиті виповзають з туалету, вибивають двері головою, в абсолютно божевільному стані. У тебе половина тіла у болі і спазмі, – розповідає Альона Городецька.

Наслідком опромінення стало запалення, що супроводжується постійним гострим болем і кровотечами. Після хімії вона не могла їсти та дивитися на продукти, про приготування страв для дитини не могло бути й мови.

Лікар прописував їй препарат від нудоти, але не був впевнений, що він допоможе пацієнтці, проте іншого варіанту не міг запропонувати.

– Я прийшла на наступну крапельницю, лікар запитав про нудоту та апетит. Я йому сказала: «Лікарю, друзі привезли мені канабіс». Він сказав: «Будьте обережні з поліцією». Похвалив, що в мене гарний апетит, – згадує Альона Городецька.

Врятуватися від нестерпного болю, нудоти та депресії їй допомогла спершу привезена друзями, а потім куплена через даркнет вулична марихуана, закладки на вулицях та знайомі дилери.

– Як людина, яку чекає ще багато-багато больового синдрому, я хотіла би мати можливість купувати рослинні ліки від больового синдрому та депресії. Я хотіла б приймати їх легально, в аптеці, у лікаря, у спеціалізованому магазині чи інтернет-магазині, – каже онкохвора.

«Держава не має права робити з пацієнта заручника»

Онколог з Кропивницького Андрій Гардашніков розповідає, що хіміотерапія перетворює життя пацієнтів на фільм жахів, тому що вони не можуть ні про що думати, тільки про постійну нудоту та блювання.

– Це просто жах, що твориться у нашій державі. Це рідкі виключення, якщо пацієнт дійсно отримав нормальне знеболення і живе без болю у випадку невиліковної хвороби, – каже онколог.

Онколог каже, що поки не може рекомендувати пацієнтам використовувати препарати з канабісу. Стоп-кадр з фільму «Особливо небезпечний» на UA:Перший.

– Канабіс я можу рекомендувати, призначати і виписувати рецепти, коли держава зніме цю заборону. Я не вважаю, що держава має право робити з пацієнта заручника. Я повинен випробувати усі ліки, які існують, і знайти те, що підходить саме цьому пацієнту, – каже Андрій Гардашніков.

Попри заборону в Україну змогли завезти речовину для досліджень

– Для того, щоб ви перевірили речовину, її треба офіційно завезти, здати офіційно у лабораторію та перевірити. Треба перевірити вміст психоактивних та непсихоактивних речовин. Робити це на сьогоднішній день в Україні заборонено, – пояснює підприємець, кандидат фармацевтичних наук Іларіон Ярошенко.

Проте Іларіону Ярошенко вдалося завезти в Україну чистий канабідіол, з яким мають можливість проводити дослідження.

Так виглядає речовина, яку вдалося привезти в Україну. Стоп-кадр з фільму «Особливо небезпечний» на UA:Перший.

Він пояснює, що канабідіол – це непсихоактивний канабіноїд. Тобто від CBD вас не будет «штирити», у вас не буде ейфорії.

Підприємець запевнив журналістів Суспільного, що це єдина така офіційно завезена в Україну речовина.
 

Підприємець каже, що купив чистий канабідіол у Європі. Стоп-кадр з фільму «Особливо небезпечний» на UA:Перший.

– Для того, щоб його завезти в Україну, мені довелося пройти низку спеціалізованих експертиз. Я проходив експертизи в Інституті спецекспертиз СБУ. Потім виникло питання: як ми будемо цю речовину контролювати. Нам довелося з Фармакопейним комітетом України розробити і ввести держстандарт канабідіолу, за яким можемо перевіряти цю речовину, який доводить, що вона не має психоактивних властивостей, – пояснює підприємець.

Досліди в Інституті фізіології вже розпочалися, вчені перевіряють свою гіпотезу про ефективність канабідіолу при пневмоніях на щурах.

В Україні вже почали вирощувати канабіс для медичного використання

Інститут луб’яних культур Національної академії аграрних наук у Глухові на Сумщині цього року, спільно з приватним підприємством «Канбекс Груп», засіяв 5 гектарів конопель з високим вмістом канабігеролу – ще одного відомого ненаркотичного канабіноїда.

Директор інституту у 2014-2020 р.р. Ігор Маринченко каже, що виростити коноплі для медичних цілей в Україні без прийняття закону можливо, проте використовувати їх не можна.

– Канабігерол вважається більше тим канабіноїдом, який застосовується для лікування кишково-шлункових хвороб. Це соціально безпечно. Це показало, що немає ніяких проблем вирощувати медичні коноплі навіть за тим законодавством, що діє в Україні. Тепер потрібно дозволити з цього суцвіття отримати екстракт. Але в Україні, на жаль, немає закону, який дозволяє робити будь-який екстракт з конопель, – розповів директор інституту.

Так виглядає плантація канабісу, який виростили для медичних цілей, проте використати його наразі не можуть. Стоп-кадр з фільму «Особливо небезпечний» на UA:Перший.

Ігор Маринченко розповів журналістам Суспільного, що відсоток тетрагідроканабінолу (сполука, що міститься у коноплі) у вирощених рослинах значно менший, ніж допустима на сьогодні норма в Україні.

Врожай достояв до глибокої осені, і ніхто не намагався зірвати суцвіття для куріння. За словами директора, це уже засвідчує, що вирощені коноплі ненаркотичні.

Директор Управління з питань боротьби зі зловживанням наркотиками уряду Хорватії Зелько Петковіч розповідає, що в його країні ще рік тому дозволили вирощувати медичний канабіс, але процес досі не розпочався.

– У нас дозволити вирощувати медичну марихуану тільки тим компаніям, які вже виробляють фармацевтичні продукти. І вони зможуть виробляти лише фармацевтичні продукти, не марихуану для куріння. Закон затвердили, але досі немає інструкцій, як це робити і хто буде це робити. В Італії відповідальною за вирощування плантацій марихуани з медичною метою мала бути армія. Хто займатиметься цим у Хорватії, ніхто не знає сьогодні, – каже Зелько Петковіч.

Відповідно до Конвенції ООН, якщо ти хочеш вирощувати марихуану для медичних цілей, ти повинен мати так звані агенції з її контролю. У нас їх немає, і саме в цьому полягає основна проблема: як їх організувати, а також, як бути впевненим, що ні для кого не буде можливості вирощувати канабіс з іншою, не медичною метою, розповідає директор Управління з питань боротьби зі зловживанням наркотиками уряду Хорватії.

Але є такі лікарі, які виступають проти легалізації медичного канабісу. Київський психіатр-нарколог Владислав Сова переконаний, що це шлях до легалізації наркотичних конопель.

– У нас з'явилася велика кількість псевдоекспертів, які стверджують, що марихуана – не наркотик, тому що не викликає залежності. Доведено різними вченими: і французи, і американці проводили купу досліджень, що марихуана порушує вироблення дофаміна, який відповідає, окрім мотиваційних дій, за синтез, аналіз та обробку інформації. Тобто людина, яка навіть епізодично споживає марихуану, робить хімічним чином себе тупішою, – каже лікар.

Якщо дозволять виробництво і вирощування марихуани в Україні, то що – буде вирощуватися гектар, з якого зроблять літр CBD-препарату, який забезпечить всіх страждаючих пацієнтів? Ну, ні звичайно. Це будуть гектари посадок, які будуть продаватися і за кордон, і в Україні, на чорному ринку. 

Люди, які страждають від болю, змушені звертатись до дилерів

Колишній дилер Тимофій (ім’я змінено) 4 роки продавав наркотичні коноплі. Чоловік каже, що вже вийшов з незаконного бізнесу, проте зараз досі слідкує за ринком, за законодавчими ініціативами та чекає ухвалення закону щодо медичної марихуани.

– До мене звертались, шукали саме медичну марихуану. Тобто звертаються люди, які з наркотиками ніколи не мали нічого спільного. Зазвичай це роблять через молодших людей, які знають, де знайти, – каже колишній дилер.

Він сам пробував курити медичну марихуану за кордоном.

– Ми купували її та курили, але нам зовсім не вистачало. Вона дуже сильно розслабляє, але це все. Дуже складно добитися того ефекту, якого шукають звичайні покупці на вулиці. Вона дійсно добре знімає біль, розслабляє м'язи, – розповідає Тимофій.

За його словами, український чорний ринок наркотичних конопель і зараз не страждає від браку вітчизняної продукції на продаж. Багато хто вирощує марихуану в приватних будинках, квартирах та на полях.

Нині за словами Тимофія, на чорному ринку можна купити грам наркотичних конопель за 250-300 гривень.

Зберігання конопель в Україні також криміналізоване. За 11 місяців 2020 року українські суди винесли 370 вироків у справах з обвинуваченням у збуті канабісу і ще 4000 вироків у справах, де мету збуту довести не вдалося.


Якщо наша діяльність вам подобається і ви вважаєте її важливою – підтримайте «Четверту владу» за цим посиланням. Завдяки підтримці ми зможемо працювати ще краще.

Підписуйтесь на канал «Четвертої влади» у телеграмі, сторінки в інстаграмі або у фейсбуці чи твітері. Вдячні за ваші коментарі та поширення матеріалу.

Якщо знайшли помилку - виділіть її і натисніть Ctrl+Enter.

Прокоментуйте