Рівненські комунальники проти дерев: чому не виконується міська програма з озеленення і чим це загрожує

1.Неправильно обрізати дерево 2.Коли після цього всохне – спиляти. Схоже таку програму поховання зелених насаджень виконують у Рівному
Джерело
«Четверта влада»

У Рівному вже рік діє міська програма з розвитку озеленення. Упродовж цього року Управління житлово-комунального господарства мало інвентаризувати дерева та кущі в центрі міста, але не зробило цього, бо «не було грошей».

Тому ні про кількість, ні про стан дерев чиновники не знають. Рівненські активісти з громадської організації «Сад історій» самотужки запросили фахівця-арбориста з Києва, щоб він оглянув деякі міські дерева. Ось що із цього вийшло.

Арборист – це фахівець із догляду за деревами: він знає, як їх правильно обрізати та лікувати, якщо є потреба. Назва цієї професії походить від латинського слова arbor, що означає дерево. В Україні не навчають на арбористів – охочі займаються самоосвітою.

Арборист Володимир Вітроградський, якого запросили з Києва, обстежив 20 дерев у центрі міста й у парку на Грабнику.

Під час обстеження знайшов ясен із майже метровою дірою між стовбурами.

«Черговий рекорд… Так що, Рівне, маєш особливу позначку у моєму списку по ясенях», – прокоментував фото Володимир Вітроградський на своїй сторінці у фейсбуку

Ясен, що росте біля Будинку вчених на вулиці Симона Петлюри, 17, теж потребує допомоги. Його коріння треба звільнити від асфальту, пристовбурову ділянку обгородити, щоб автомобілі по ній не їздили, виправити недоладну санітарну обрізку й полікувати зріз.

Ясен, який потребує лікування. Фото «Сад історій»

Фахівець каже, що міські дерева найчастіше хворіють від господарської недбалості.

Через неправильну сезонну обрізку, закладання пристовбурових ділянок асфальтом чи бруківкою, пошкодження коренів під час будівельних робіт, замащування зрізів та зламів непридатними матеріалами на кшталт бетону чи фарби в тілі дерева оселяються хвороботворні бактерії та гриби, воно починає всихати, трухлявіти. З часом стає аварійним, і його зрізають.

Корінь цього рівненського дуба пошкодили під час ремонтних робіт, залатали бетоном, тепер там дупло. Фото надала Оксана Майборода, співзасновниця громадської організації «Сад історій»

Керівниця «Саду історій» Оксана Майборода каже, що міська влада не обстежує дерева. За її словами, огляд проводять лише у випадку скарг на аварійні дерева.

Якщо скарга є, на місце приїжджає комісія з управління житлово-комунального господарства, складає акт, якщо визнає дерево аварійним, і працівники тресту зеленого господарства його спилюють.

Щоправда, як ми розповідали раніше, іноді спилюють здорові і неаварійні дерева.

Між іншим, комунальне підприємство «Рівненський міський трест зеленого господарства» також надає послуги з обробки дровяних відходів і виготовлення дровяної тріски.

До складу комісії, яка приймає це рішення про спилювання дерев, втім, не входить жоден арбористр, представник громадського сектору чи дендролог. Натомість входять:

  • Ярослав Сахнюк – начальник Управління житлово-комунального господарства, голова комісії; 
  • Володимир Лапюк – заступник начальника Управління житлово-комунального господарства, заступник голови комісії;
  • Ірина Савчук – керівниця комунального підприємства «Рівненський міський трест зеленого господарства», член комісії;
  • Оксана Прокопчук – державна інспекторка з охорони навколишнього природного середовища Поліського округу, член комісії;
  • Олександр Колесник – начальник житлового відділу Управління житлово-комунального господарства, член комісії;
  • Олег Юрченко – начальник відділу благоустрою Управління житлово-комунального господарства, член комісії;
  • Святослав Міцкевич – головний спеціаліст відділу благоустрою Управління житлово-комунального господарства, член комісії. 
Так недавно обрізали  дерева навпроти будинку №55 на вулиці Степана Бандери. Фото зі сторінки Оксани Майбороди у фейсбуку

У грудні 2018-го затвердили «Програму розвитку та збереження зелених насаджень міста Рівного на 2019-2023 роки». Її розробили управління житлово-комунального господарства, громадська організація «Сад історій» та Коаліція громадських організацій та ініціатив «Рада реформ Рівного»

За цією програмою, міська влада у 2019 році мала б розпочати інвентаризацію дерев і кущів у центрі міста: на території, окресленій вулицями Небесної сотні, Набережною, Литовською, Князя Володимира, Островського, Княгині Ольги, Степана Бандери, Соборною.

І «створити постійно діючий дорадчий орган з озеленення міста, у який би увійшли фахівці із досвідом роботи в озелененні, екологи, науковці та представники громадськості».

Дізнатися по телефону у відповідальних посадовців з Управління житлово-комунального господарства Рівненської міської ради, комунального підприємства «Рівненський міський трест зеленого господарства» й КП «Міське об’єднання парків культури й відпочинку», чи робили щось із запланованого, не вийшло: вони або були у відрядженні, або ж на той момент «тільки вийшли».

Тому «Четверта влада» надіслала в установи інформаційні запити.

Згодом на дзвінок журналістки відповів заступник начальника міського управління ЖКГ Володимир Лапюк. Сказав, що інвентаризація дерев у Рівному не проводилася, бо на неї немає грошей.

До слова, щоб оплатити послуги фахівця з догляду за деревами Володимира Вітроградського, учасники громадської організації «Сад історій» продавали брендові листівки із насінинами.

На момент публікації ми отримали відповідь на запит від управління ЖКГ. Кажуть, що гроші на інвентаризацію дерев проситимуть в міської ради у 2020 році.

З тресту зеленого господарства відповіли, що їм не відомо, чи починали інвентаризацію, але точно знають, що грошей на неї в поточному році не було. І що вони нічого не чули про створення дорадчого органу з озеленення й їхніх працівників у ньому немає.

Оксана Майборода розповідає, що «Сад історій» ще у 2017 році показав владі приклад, як можна було б інвентаризувати міські дерева. Активісти створили пілотну Мапу дерев Рівного, на якій позначили точками 263 дерева у центрі міста.

Стараннями Оксани Майбороди прийняли міську програму, спрямовану покращення ситуації з озелененням міста. «Стараннями» міської влади ця програма не виконується

Громадська активістка каже, що дані про міські дерева можна було би внести на геопортал відкритих даних Управління містобудування та архітектури Рівненського міськвиконкому, створити інтерактивну карту на кшталт цих або кадастр на основі платформи inspectree.net

Тим часом представники Інституту космічних досліджень Державного космічного агентства України та Національної академії наук України Богдан Яйлимов та Леонід Шуміло за супутниковими показниками проаналізували для ГО «Сад історій» зв’язок між озелененням міста й температурою його поверхні. 

За їхніми прогнозами, влітку 2023 року більша частина поверхні Рівного матиме температуру вище 26 градусів за Цельсієм. Саме там, де росте мало листяних дерев.

Ілюстрації з аналітичного дослідження 2019 року «Рівне нагрівається: як уникнути аномальних спек завдяки озелененню», опублікованого на сайті ГО «Сад історій»
Угорі показники середньої температури поверхні міста у 2023-му, унизу озеленення міста наразі

Якщо наша діяльність вам подобається, і ви вважаєте її важливою – підтримайте «Четверту владу». Завдяки підтримці ми зможемо працювати ще краще. Зробити це можна ЗА ЦИМ ПОСИЛАННЯМ.

Підписуйтесь на канал «Четвертої влади» у телеграмі або на сторінку у фейсбуку.

Якщо знайшли помилку - виділіть її і натисніть Ctrl+Enter.

Прокоментуйте