П'яні за кермом «побули злочинцями» два дні і стали щасливчиками: чому так сталося і що це означає

І чому ті, кого позбавили водійського посвідчення, можуть його повернути

Невчасне підписання закону і його публікація допоможе багатьом правопорушникам уникнути покарання. На фото Вараський суддя Валерій Малков, якого в серпні 2019-го піймали п'яним за кермом, але досі не притягнули до відповідальності
Джерело
Скриншот із відео Dima Dimon на YouTube

1-го і 2-го липня в Україні перебування нетверезим за кермом було злочином. До цього за таке правопорушення карали адмінштрафом. З 3-го липня Верховна рада знову повернула адмінштраф.

Чому так трапилось і які наслідки будуть для тих, проти кого відкрили кримінальні провадження з'ясовувала «Четверта влада».

Що трапилося

Кримінальний кодекс з 1-го липня 2020-го доповнили статтею 286-1. Станом на публікацію матеріалу вона досі є на офіційному сайті Верховної ради.

Вона передбачає кримінальну відповідальність за нетверезе водіння.

Штраф від 17 до 34 тисяч гривень і позбавлення права водити авто до трьох років. А за повторне порушення – штраф до 51 тисячі гривень і позбавлення прав від двох до трьох років.

Кримінальна відповідальність стосується не лише нетверезого кермування, а й допуску за кермо п'яного водія, відмова водія пройти медогляд на ступінь сп'яніння, вживання алкоголю водієм після ДТП, зупинки поліцією і до медогляду.

2-го липня президент Володимир Зеленський підписав закон, який скасовує кримінальну відповідальність за нетверезе водіння. А 3-го липня його оприлюднили.

А що ж буде з тими, кого піймали п'яними за кермом 1-го та 2-го липня?

Ймовірно нічого. Вони щасливчики.

Які наслідки

За словами київського адвоката Вадима Володарського, який спеціалізується на справах про ДТП, закон, який встановлює або посилює відповідальність, не має зворотної сили, а той, який скасовує або пом'якшує відповідальність, – зворотну силу має.

Це норма статті 58 Конституції України.

У цьому випадку це означає ось що: 1-го і 2-го липня адміністративна відповідальність за п'яне водіння припинила діяти, а натомість діяла кримінальна. Але після скасування кримінальної відповідальності відкриті кримінальні провадження поліція має закрити.

Тож ті, хто піймався п'яним за кермом цього дня взагалі можуть уникнути будь-якої відповідальності.

Адвокат Вадим Володарський каже, що теоретично для нетверезих водіїв залишилася адміністративна відповідальність. Але незрозуміло, як це буде відбуватися на практиці.

Бо після появи кримінальної відповідальності в статтю 130 внесли зміни і досі в Кодексі про адмінправопорушення ці зміни є – там залишилась лише відповідальність за п'яне кермування суднами.

Більше того, як переконаний адвокат Вадим Володарський, усі справи про адміністративне правопорушення за статтею 130 Кодексу про адмінправопорушення, які станом на 1 липня були в судах чи готовились до передачі в суд мають бути закриті. Оскільки на той час припинила діяти адміністративна відповідальність.

Тобто всі п'яні за кермом, які затягували справи, чи були піймані в травні, червні і навіть у квітні, але яких ще не оштрафували, можуть уникнути відповідальності.

– Всі водії, яких позбавили права керування по 130-й статті, можуть звертатися із заявами в поліцію з метою повернення водійських посвідчень, – каже адвокат. – Стягнення по «скасованій» статті продовжувати застосовуватися не може. Правда, з кого вже стягнули штраф, – поверненню не підлягає.

Це сталося тому, що президент невчасно підписав закон, який мав вступити в дію ще до 1-го липня.

Вадим Володарський пояснює в чому проблема введення кримінальної відповідальності за нетверезе водіння.

Для оформлення кримінального правопорушення за водіння у нетверезому стані потрібні відповідні підзаконні акти, що стосуються самої процедури медичного огляду на сп'яніння. Але таких, за словами адвоката, немає. Є нормативні акти, але вони застосовуються, коли на водія оформлюють адмінпротокол.

Детальніше про проблеми застосування цього закону дивіться в колонці адвоката.

Що тепер робитиме поліція

Як повідомляє пресслужба Нацполіції Рівненської області, з 1 по 2 липня зафіксовано 3 випадки керування у стані алкогольного сп’яніння: в Острозькому, Корецькому районах та у Рівному. За всіма фактами працівниками поліції відкриті кримінальні провадження.

Ці провадження тепер мають закрити.

Як роз'яснює пресслужба патрульної поліції України закон, який підписав президент Зеленський, виключає підпункт 171, який вводив у Кримінальний кодекс статтю 286-1 «Керування транспортними засобами в стані алкогольного, наркотичного чи іншого сп’яніння або під впливом лікарських препаратів, що знижують увагу та швидкість реакції».

– Отже, скасовується кримінальна відповідальність за вчинення відповідного діяння і залишається адміністративна (стаття 130 КУпАП). Це зумовлено тим, що процедура документування кримінального проступку є процедурно значно складнішою та потребує більше часу у порівнянні з документуванням факту керування в нетверезому стані за процедурою адміністративного правопорушення, – пояснюють у пресслужбі патрульної поліції України.

У середньому на процедуру оформлення кримінального проступку поліцейські витрачали 6-8 годин, в той час як у випадку з адміністративною процедурою оформлення займає 2-3 години.

Тож наразі поліція використовує статтю 130 Кодексу України про адміністративні правопорушення, яка діяла до змін у кодекс, яка передбачає:

  • за перше порушення протягом року — штраф 10 200 гривень і 1 рік позбавлення права керування транспортним засобом;
  • за повторне порушення протягом року — штраф 20 400 гривень і 3 роки позбавлення права керування транспортним засобом;
  • за третє і більше порушень протягом року — штраф 40 800 гривень і 10 років позбавлення права керування транспортним засобом.

Як на це реагуватимуть судді і адвокати в судах наразі невідомо, адже на офіційному сайті досі немає адмінвідповідальності за п'яне водіння автівки, але є за це кримінальна відповідальність, яку неможливо застосувати. Адвокат Вадим Володарський називає це правовою плутаниною. 

Речниця патрульної поліції Рівненщини Оксана Юрченко каже, що зараз на п’яних водіїв оформлюють адмінпротоколи як і раніше (за статтею130 КУпАП).

– Ми законів не пишемо, лише слідкуємо за їх дотриманням. Наразі інформація така, що як раніше складали, так зараз і складаємо. А 1-го та 2-го липня ми викликали слідчо-оперативну групу.


Якщо наша діяльність вам подобається, і ви вважаєте її важливою – підтримайте «Четверту владу» за цим посиланням. Завдяки підтримці ми зможемо працювати ще краще.

Підписуйтесь на канал «Четвертої влади» у телеграмі, сторінки в інстаграмі або у фейсбуці чи твітері. Вдячні за ваші коментарі та поширення матеріалу.

Якщо знайшли помилку - виділіть її і натисніть Ctrl+Enter.

Прокоментуйте