Правка вартістю 5-10 мільярдів: як рівненський нардеп допоміг Ахметову зекономити

Ці гроші недоотримає бюджет країни

Юрій Вознюк таки пропихнув правку, яка збагатить олігарха, та «своїх», але позбавить бюджет країни мільярдів
Джерело
«Українська правда»

П'ять-десять мільярдів гривень зекономить олігарх Рінат Ахметов завдяки нардепу від Рівненщини Юрію Вознюку. Таку суму називає голова Асоціації споживачів енергетики та комунальних послуг Андрій Герус. Саме стільки має недоотримати бюджет країни до 2022-го року.

Народний депутат з Рівного запропонував внести правки у «Закон про внесення змін до Податкового кодексу України та деяких інших законодавчих актів України щодо покращення адміністрування та перегляду ставок окремих податків і зборів».

У липні фракція «Народний фронт» вже намагалася проштовхнути правку з пільгами для олігарха Ріната Ахметова.

Ініціатором цієї правки був рівненський нардеп від «Народного фронту» Юрій Вознюк.

Він запропонував правку до проекту закону №8295 про внесення змін до статті 165 та 166 Податкового кодексу, який стосується захисту прав дітей. 

Правка передбачала податкові пільги на ввезення обладнання відновлюваної енергетики, проте, після розголосу, вона недоотримала голосів нардепів.

Детально про це – у журналістському розслідуванні програми «Наші гроші з Денисом Бігусом»:

Але вже у листопаді, до Верховної Ради надійшов Проект Закону про внесення змін до Податкового кодексу України.

І правку, яку не вдалося впихнути в закон, що стосується дітей, впихнули в норму закону, яка стосується електромобілів.

Нардеп запропонував доповнити пункт 64 проекту закону фразою:

«а також операції із ввезення на митну територію України товарів, зазначених у товарних підкатегоріях 8502 31 00 00, 8541 40 90 00, 8504 23 00 00, 8504 40 88 00 згідно з УКТ ЗЕД.» (УКТ – український класифікатор товарів, ЗЕД – зовнішньоекономічна діяльність, – авт.)

Цей, для більшості незрозумілий, набір слів і цифр розслідувачі з видання «Наші гроші» розшифровують так: «Під виглядом підтримки електромобілів депутати подарували мільярди на «зелений» енергобізнес собі та Ахметову».

Голова Асоціації споживачів енергетики та комунальних послуг Андрій Герус на своїй сторінці у Фейсбук написав, що у законопроекті була норма про ПДВ-пільгу для електромобілів. Окрім того, туди додали і ПДВ-пільги на імпорт цього ж енергетичного обладнання, а також на імпорт котушок та трансформаторів.

Тобто імпортери цього електричного обладнання не будуть сплачувати податок у державний бюджет.

– І тепер ця пільга буде до 2022 року, сумарно її ефект складе 5-10 мільярдів гривень недоотриманих бюджетом у 2019-2022 рр. А щоб закрити дефіцит бюджету, то для населення підняли ціну на газ, – пише експерт на своїй сторінці у Фейсбук. 

Журналісти видання «Наші гроші» розповідають, що правка Вознюка успішно пройшла бюджетний комітет під головуванням Ніни Южаніної (Блок Петра Порошенка), ця ініціатива була підтримана парламентом за активної участі лідера Радикальної партії Олега Ляшка (поіменне голосування).

10 грудня президент України Петро Порошенко підписав зміни до ЗУ «Про внесення змін до Податкового кодексу України».

«Четверта влада» намагалася зв’язатися із народним депутатом Юрієм Вознюком. Однак, він не піднімає слухавки. 

(Відповідь нардепа від 14 грудня 2018 року)

Раніше під дописом Андрія Геруса, нардеп зазначав, що, на його думку, така норма в податковому кодексі необхідна. Він також стверджував що подібні пільги вже ввели у літакобудуванні, електромобілях, імпортній продукції для забезпечення армії.

– На підтримку шляху до енергонезалежності, тимчасово, стимулювати розвиток відновлювальної енергетики, на мою точку зору, дуже правильно, – писав рівненський нардеп.

Сьогодні «зелені» тарифи на енергію із сонця в Україні складають 0,15 євро за кВт*год і є найвищими в світі. Про це повідомляють «Наші гроші».

Так, у порівнянні з Німеччиною «сонячний» тариф в Україні дорожчий втричі. А вітчизняні тарифи на енергію з вітру 0,10 євро за квт-год є вдвічі вищими від німецьких. При цьому, всі «зелені» тарифи в Україні зафіксовані у євровалюті.

Загалом в Україні «зелені» електростанції (вітрові, сонячні, тощо) виробляють до 2% електроенергії, що споживається в країні. Однак вона коштує ринку 8% всіх коштів, або близько 10 мільярдів гривень на рік.

Найбільші потужності з виробництва «зеленої» енергії анонсувала ввести наступного року компанія «ДТЕК».

За даними агентства Fitch, компанія Ріната Ахметова планує збільшити виробництво «зеленої» енергії на 740 МВТ в 2019 році (це вдвічі більше, аніж необхідна потужність споживання всієї Херсонської області). Тобто ці потужності Ахметова отримають нинішні високі тарифи.

Більшість потужностей заплановано у південних областях України, хоча СБУ у вересні вже попереджала уряд, що таке будівництво загрожує безпечному та безаварійному функціонуванню атомних електростанцій у південному регіоні.

Також до бізнесу з відновлювальної енергетики долучилася сім’я міністра внутрішніх справ Арсена Авакова, компанія ICU фінансового радника президента Макара Пасенюка та оточення багатьох нардепів, що лобіюють пільги для сонячних та вітряних електростанцій.

Якщо знайшли помилку - виділіть її і натисніть Ctrl+Enter.

Прокоментуйте