Рівненський нардеп спробував пояснити як його скандальна поправка дбає про людей

А експерт пояснив чому це брехня і манупуляція

Юрію Вознюку не сподобалось фото до попереднього матеріалу з його робочого місця. Публікуємо фото, яким може пишатися кожен депутат - отримання церковної відзнаки
Джерело
Фото з Фейсбук-сторінки Юрія Вознюка, поширене Іриною Білошицькою

Рівненський народний депутат Юрій Вознюк пояснив чому його скандальна поправка корисна людям. «Четверта влада» звернулася до експерта в енергетиці, щоб він проаналізував відповідь.

Ініціатором скандальної поправки, яка допоможе заробити олігарху Рінату Ахметову і збіднить бюджет країни на мільярди, став нардеп «Народного фронту», який балатувався в рівненському окрузі №153.

Округ включає частину Рівного (17 135 виборців), Рівненський район. (70 649 виборців), Гощанський р-н. (27 715 виборців), Корецький р-н. (27 270 виборців), м. Острог (10 626 виборців), Острозький р-н. (21 779 виборців).

Коли ми вчора готували публікацію про небезпеку цієї поправки, на жаль, не змогли дотелефонуватися до нардепа.

Сьогодні нардеп розмістив пояснення на своїй сторінці у Фейсбук. Пересічним громадянам складно зрозуміти правду сказав Юрій Вознюк чи ні. Тому ми звернулися до того, хто в цьому розуміється. Але про це нижче, поки що відповідь нардепа.

Отже хто ж може скористатись цією пільгою і яким чином, на думку Юрія Вознюка.

1. Фізичні особи – кінцеві споживачі, тобто ті хто для себе із-за кордону везе електромобіль або купляє сонячні батареї на будинок, можливо хтось захоче і вітряк. Ці люди, дійсно, при розмитнені даної продукції зекономлять на ПДВ тобто 20% від вартості продукції.

2. Юридичні та фізичні особи підприємці не платники ПДВ – кінцеві споживачі, тобто ті підприємства і організації, які вирішили для своєї господарської діяльності придбати із-за кордону електромобілі або обладнання для відновної енергетики.

Не для перепродажу такої продукції і не для продажу енергії. Такі суб‘єкти, також зможуть зекономити 20% пдв при розмитнені. І тут ми говорими навіть не про сотні тисяч доларів, а значно менші суми.

3. Дивитись пункт 2, але платники ПДВ. В цьому випадку дані суб‘єкти просто на деякий час залишають собі оборотні кошти у сумі ПДВ при розмитненні.

Адже якби цієї пільги не було і вони б заплатили імпортний ПДВ то вся ця сума коштів потім би була їми віднята від загальних зобов‘язань по цьому податку у щомісячній декларації з цього податку. 

Тобто економії і не сплати до бюджету не відбувається. Є можливість на короткий строк мати додаткові оборотні кошти. Все.

4. Юридичні особи платники ПДВ, які мають намір продавати відновну енергію. Такий вид діяльності немає пільг і на нього нараховується ПДВ. Тобто тут та ж історія, що і з 3-ім пунктом.

При закупівлі обладнання для відновної енергетики такі підприємства не заплатять імпортного ПДВ, але під час вже своєї беспосередньої діяльності (продажу енергії), у них будуть виникати зобов‘язання по цьому податку і якби б вони заплатили його при розмитненні, то потім би його недоплатили б при наступних платежах.

Ця пільга їм виключно на деякий час зберігає оборотні кошти. Але ні про які несплати до бюджету не йдеться.

«Отже ні про яких олігархів, мільйонних або мільярдних недоплат до бюджету одним власником не йдеться. В першу чергу, це пільга для кінцевого споживача, що вирішив придбати цей вид продукції із-за кордону для власних потреб.

І, звичайно, вона дозволить зберегти на деякий час оборотні кошти (не зекономити) для підприємств – платників ПДВ», – підсумовує нардеп.

Керівник Асоціації споживачів енергетики та комунальних послуг пояснив як поправка нардепа нашкодить українцям. Фото з Фейсбук-сторінки Андрія Геруса

Експерт, до якого ми звернулися – Андрій Герус. Він – співзасновник і керівник Асоціації споживачів енергетики та комунальних послуг.

Економіст, який навчався на програмі МВА у Гренобльській школі бізнесу (Лондон). А також працював у виконавчим директором у інвестиційній компанії і в 2014-2015 роках був членом Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг.

Далі – коментар Андрія Геруса «Четвертій владі».

«Ну, по-перше, він навіть не знає, чого ця правка стосується – пише про сонячні батареї, а стосується вона сонячних пенелей (фотоелементів) :)) панелей.

По-друге, він спеціально змішує електромобілі і енергетичне обладнання. Але це окремі речі, окремі товарні коди і навіть окрема природа – електромобілі споживають електроенергію, а це енергетичне обладнання виробляє електроенергію –  і їх не треба змішувати.

Енергетичне обладнання стосується тільки юридичних осіб. Фізичні особи такого не імпортують.

Він каже «є можливість на короткий строк мати додаткові оборотні кошти. Все». Ця можливість на строк мінімум 6 місяців, а то навіть і 3 роки. Тобто це великий строк, протягом якого у бюджеті утворюється дірка.

З приводу цього: «Юридичні особи платники ПДВ, які мають намір продавати відновну енергію. Такий вид діяльності немає пільг». Такий вид діяльності має пільги – «зелений» тариф по 5-6 гривень за квт-год – найвищий у світі.

Цей тариф субсидується всіма українськими споживачами, тому тарифи ростуть.

Зараз середня ціна електроенергії 1,6 гривень квт-год. Все що вище – це вже державні пільги і субсидії. Зелений тариф серед них, тариф на сонце у три рази, вищий, аніж у Європі.

З приводу цього: «Отже ні про яких олігархів, мільйонних або мільярдних недоплат до бюджету одним власником не йдеться». Якщо не йдеться про недоплати до бюджету, тобто нічого по суті не міняється, то який сенс приймати цю правку? Тим більше протягувати її із таким скандалом? :))

Коротше, брехня та маніпуляція. Якщо через несплату ПВД якийсь платник податку зберігає кошти, то значить бюджет ті ж кошти і недоотримує. Значить немає коштів у пенсіонерів, учителів, лікарів.

Ахметов до 2020-го року має у «зелену» енергетику інвестувати 740 мільйонів євро. Імпортне обладнання там складає 70%. І це не я сказав, а кредитна агенція Fitch».

А ось ще аналітика від команди журналістів-розслідувачів BIHUS info.

Якщо знайшли помилку - виділіть її і натисніть Ctrl+Enter.

Прокоментуйте