Прокурорів на третину поменшало, але загалом експертні висновки про реформу невтішні
І які нині окружні прокуратури діють у області
«Про неї багато говорять, але ніхто не знає, в чому вона полягає», – так про реформу прокуратури висловлювався експерт, із яким ми спілкувалися ще рік тому.
За рік змінилися небагато: прокурорів і далі переатестовують (тепер уже на нижчих, місцевих рівнях) і неуспішних звільняють, але вони судяться за можливість повернутися на посади.
Куди має привести реформа в ідеалі, і яка її кінцева мета, крім скорочення штатів прокуратур, з’ясувати непросто. На практиці може виявитися, що зміни будуть суто косметичні, а не засадничі.
Реформа почалася у 2019 році, коли генпрокурором був Руслан Рябошапка. Щоб залишатися на посадах, прокурори, які тоді працювали, мали обов’язково переатестуватися – написати тест на знання законодавства та на загальні здібності, виконати письмове завдання та пройти перевірку на доброчесність.
Як працює перевірка на доброчесність можна побачити на прикладі прокурора Рівненщини у розслідуванні: «Із Одеси з любов'ю та майном: що і кого приховує головний прокурор Рівненщини»
Спочатку переатестовували прокурорів Генпрокуратури, яку переназвали Офісом Генпрокурора, потім – регіональних (які тепер звуться обласними) та місцевих (тепер окружних).
У процесі переатестації змінився Генпрокурор – у березні нардепи висловили Руслану Рябошапці недовіру. На його місце прийшла «слуга народу» Ірина Венедіктова, донедавна без досвіду роботи і на держслужбі, і в правоохоронних органах.
Її призначення активно критикували, а експерти вважали, що вона гальмує реформу – бо саме після її призначення непереатесновані прокурори почали масово поновлюватися на посадах через суд.
Експерт із питань реформи правоохоронної системи Реанімаційного пакету реформ Борис Малишев каже, що, крім поновлень на посадах, прокурорам виплачували «величезні компенсації»:
– Це були мільйони гривень. Наприклад, прокурора звільнили у жовтні, а у квітні він виграв справу. Тобто минуло півроку. Парадокс в тому, що за ці півроку суд на підставі довідок із Офісу Генпрокурора нарахував більше, ніж цей прокурор заробив би, якби звільнений не був.
Малишев вважає, що через практику поновлень на посаду через суд переатестація стала менш ефективною.
Що по штату
Загалом із генпрокуратури в підсумку звільнили 384 прокурори (хоча переатестацію неуспішно склали 453 з 1279). Цю інформацію нам надала начальниця відділу розгляду запитів на публічну інформацію Офісу генпрокурора Марія Бурдейна.
В Рівненській обласній прокуратурі переатестацію не пройшли приблизно третина прокурорів.
У місцевих прокуратурах Рівненщини за результатами звільнили шістьох прокурорів зі 130.
Загалом, за словами експерта з питань реформи правоохоронної системи Реанімаційного пакету реформ Бориса Малишева, прокурорів в Україні внаслідок реформи поменшало на третину: було 15 тисяч, а стало 10.
Натомість місцевих прокуратур побільшало: наприклад, на Рівненщині до реформи їх було чотири: Рівненська, Здолбунівська, Сарненська і Дубенська, а в березні 2021-го створили п’яту, Вараську, і всіх їх перейменували на окружні.
– До реформи було забагато прокурорів у Генпрокуратурі, достатньо – на обласному рівні і замало – на місцевому, де було найбільше навантаження. І зарплати на місцевому рівні були менші, через що люди постійно звільнялися, – каже Малишев.
Що по грошах
До реформи місцевий прокурор у середньому заробляв 21 тисячу гривень, відповіли нам у пресслужбі Рівненської обласної прокуратури.
Після відрахувань податків це було трохи менше 17 тисяч гривень.
Від 15 березня цього року заробітні плати зросли майже вдвічі – до 38 тисяч (якщо є вислуга років). На руки з цих грошей дають 31 тисячу. Для новачків у професії ставка – 32 тисячі (це приблизно 25 тисяч гривень після оподаткування).
Раз на рік прокурорів можуть преміювати за хорошу роботу, але скільки становитиме премія, у пресслужбі Рівненської обласної прокуратури не уточнили.
Доступніша робота
Наразі у Верховній Раді перебуває законопроєкт, який має спростити вимоги до кандидатів на посади прокурорів окружних прокуратур.
Наприклад, пропонують скасувати обов'язковий дворічний стаж – щоб кандидат міг отримати роботу в окружній прокуратурі вже після закінчення вишу.
Якщо для окружних прокуратур цю зміну ще поки планують, то у прокуратуру Генеральну вже відкриті двері для всіх.
– Раніше це була корпоративна закритість. Люди з відповідною освітою та досвідом, наприклад адвокати, колишні судді чи професійні слідчі не могли просто так потрапити в Генеральну прокуратуру на посаду. Бо спочатку йому потрібно було якийсь час попрацювати в найнижчому органі – в місцевій прокуратурі. Такий шлях професіоналів відлякував і закривав цю галузь від кандидатів ззовні, – каже Борис Малишев.
Але вертикаль, через яку раніше прокурори потрапляли на вищі посади і яку нібито вдалося переламати, може реінкарнуватися.
За словами Бориса Малишева, у новому законопроєкті вилучається норма, що у Генпрокуратуру і в облпрокуратури можуть потрапити ті, хто прокурорами до цього не був. За цей законопроєкт уже проголосували у першому читанні.
Ще декілька висновків. Невтішних
Експерт Борис Малишев зауважує, що:
- кадрові зміни у прокуратурі не дали декларованого на початку ефекту. За його словами, переатестація затягнулася: мала закінчитися ще у 2020 році, тепер – до початку вересня 2021-го, але навряд так і буде.
Внаслідок зміни керівництва Генеральної прокуратури атестація була призупинена, а прокурори, звільнені за її результатами, почали масово вигравати у суді, поновлюватися і отримувати величезні компенсації. А через «шпарини» у новому законопроєкті Верховної Ради двері на посади у Офісі генерального прокурора для фахівців, які прийшли ззовні, можуть закрити.
- кваліфікаційно-дисциплінарна комісія прокурорів (КДКП), де розглядали дисциплінарні скарги на прокурорів і вирішували, як карати порушників за проступки, не перезавантажена, тому притягнути до відповідальності прокурорів за недобросовісність та невиконання своїх обов’язків для пересічної людини – досі так само важко, як і до початку реформи.
Поки триває реформа, КДКП не функціонує, бо виявили, що у 70% випадків комісія не відкривала провадження і не розслідувала скарги.
– Члени КДКП не хотіли себе обтяжувати якоюсь роботою. Їхня відмова відкривати провадження поміщалася в одне речення: немає підстав, – каже Борис Малишев. – Якщо і були якісь санкції, то КДКП накладала їх лише на прокурорів місцевих прокуратур.
Від початку реформи замість КДКП працювала Спеціальна кадрова комісія. Та у вересні цього року КДКП повернеться до роботи у старому, нереформованому складі, якщо до того часу депутати не змінять законодавство.
- органи прокурорського самоврядування, зокрема Рада прокурорів, не посилюються.
– Якщо прокурор отримує від керівника вказівки, які перевищують повноваження керівника, прокурор може звертатися до Ради прокурорів по захист, – каже Малишев.
Проте на практиці ця Рада, яку сформували у 2015 році, не спроможна об’єктивно виконувати своїх функцій, бо є залежною від Офісу генпрокурора. І замість відстоювання інтересів прокурорів, на практиці захищає їхніх керівників.
Внаслідок реформи Раду прокурорів також мали очистити і сформувати заново, обравши членів за новими правилами. Але цього досі так і не зробили.
До всього іншого, саме Рада прокурорів рекомендує Генеральному прокурору кандидатів на керівні посади, а перед цим – повинна перевірити їхню репутацію. Тому, поки вона не реформована, є ризики, бо посади можуть продаватися.
Яку тепер окружні прокуратури і їхні відділи працюють в області
За інформацією із сайту Рівненської обласної прокуратури.
Рівненська окружна прокуратура
т.в.о. керівника Рівненської окружної прокуратури Грисюк Юрій Ігорович
Адреса: 33028, м. Рівне, вул. Гарна, 29. Тел.(03622) 62-09-52, e-mail: [email protected]. Офіційний сайт: prokuraturamista.rv.ua
Адміністративний центр у місті Рівне.
Поширює свою юрисдикцію на Рівненський район в межах Рівненської міської та Клеванської селищної територіальних громад, а також Білокриницької, Великоомелянської, Городоцької, Дядьковицької, Зорянської, Корнинської, Олександрійської та Шпанівської сільських територіальних громад.
Дубенська окружна прокуратура
Керівниця Дубенської окружної прокуратури Громова-Логвинчук Ольга Євгеніївна
Адреса: 35600, м. Дубно, вул. І. Франка, 10. Тел.(03656) 4-91-32, e-mail: [email protected]. Офіційний сайт: dubnoprok.rv.ua
Адміністративний центр у місті Дубно.
Поширює свою юрисдикцію на колишні території Дубенського району. Зокрема, це Дубенська та Радивилівська міські територіальні громади, Демидівська, Млинівська та Смизька селищні територіальні громади, а також Бокіймівська, Боремельська, Варковицька, Вербська, Козинська, Крупецька, Мирогощанська, Острожецька, Підлозцівська, Повчанська, Привільненська, Семидубська, Тараканівська та Ярославицька сільські територіальні громади.
Відділи Дубенської окружної прокуратури
- Радивилівський відділ Дубенської окружної прокуратури. Вул. Козланюка, 37, м.Радивилів, Рівненської області, 35500. Телефон приймальні: 03633 4-33-96
- Млинівський відділ Дубенської окружної прокуратури. Вул. Шевченка, 11, смт. Млинів, Рівненської області, 35100. Телефон приймальні: 03659 6-56-96
Здолбунівська окружна прокуратура
Керівник Здолбунівської окружної прокуратури Войтюк Олександр Ігорович.
Адреса: 35700, м. Здолбунів, вул. Княгині Ольги, 36. Тел.(03652) 2-25-16, e-mail: [email protected]. Офіційний сайт: zdolbunivprok.rv.ua
Адміністративний центр у місті Здолбунів.
Поширює свою юрисдикцію на Рівненський район в межах Березнівської, Здолбунівської, Корецької, Костопільскої та Острозької міських територіальних громад, Гощанської, Мізоцької та Соснівської селищних територіальних громад, а також Бабинської, Бугринської, Великомежиріцької, Головинської, Деражненської, Здовбицької, Малинської та Малолюбашанської сільських територіальних громад).
Відділи Здолбунівської окружної прокуратури
- Гощанський відділ Здолбунівської окружної прокуратури. смт. Гоща, вул. Лесі Українки, 4, 35400 (03650)2-17-92
- Корецький відділ Здолбунівської окружної прокуратури. м. Корець, вул. Київська, 13, 34700 (03651)2-13-02
- Костопільський відділ Здолбунівської окружної прокуратури. м.Костопіль, вул. 1 травня, 40, 35000 (03657)2-12-50
- Острозький відділ Здолбунівської окружної прокуратури. м.Острог, прос. Незалежності, 18, 35800, (03654)2-35-64
- Березнівський відділ Здолбунівської окружної прокуратури. 34600, м.Березне, вул.Київська, 4, тел.: 0 (3653) 5-63-86
Сарненська окружна прокуратура
Керівник Сарненської окружної прокуратури Калаур Олег Леонідович.
Адреса: 35500, м. Сарни, вул. Демократична, 32. Тел.(03655) 3-21-40, e-mail: [email protected]. Офіційний сайт: sarnyprok.rv.ua
Адміністративний центр у місті Сарни.
Поширює свою юрисдикцію на території Сарненського району. Зокрема, йдеться про Сарненську та Дубровицьку міські територіальні громади, Рокитнівську, Степанську та Клесівську селищні територіальні громади, а також Березівську, Вирівську, Старосільську, Миляцьку, Висоцьку та Немовицьку сільські територіальні громади.
Відділи Cарненської окружної прокуратури
- Рокитнівський відділ Сарненської окружної прокуратури. 34200, смт Рокитне, вул.Незалежності, 12. Факс: 0 (3635) 2-16-45.
- Дубровицький відділ Сарненської окружної прокуратури. 34100, м.Дубровиця, вул.Воробинська, 22. Факс: 0 (3658) 2-03-02, 0 (3658) 2-04-39
Вараська окружна прокуратура
Керівник Вараської окружної прокуратури Нижник Григорій Петрович.
Адреса: 34400, м.Вараш, мікрорайон Будівельників,1. Тел: (03636) 2-21-00, e-mail: [email protected]. Офіційний сайт: varashprok.rv.ua
Адміністративний центр у місті Вараш.
Поширює свою юрисдикцію на територію новоствореного Вараського району. Це Вараська міська територіальна громада, Володимирецька Зарічненська та Рафалівська селищні територіальні громади, а також Антонівська, Каноницька, Локницька та Полицька сільські територіальні громади.
Відділи Вараської окружної прокуратури
- Володимирецький відділ Вараської окружної прокуратури. 34300, смт Володимирець, вул.Соборна, 39. Факс: 0 (3634) 2-31-31
- Зарічненський відділ Вараської окружної прокуратури. 34000, смт Зарічне, вул.Грушевського, 8. Факс: 0 (3632) 3-05-88
Якщо наша діяльність вам подобається і ви вважаєте її важливою – підтримайте «Четверту владу». Завдяки підтримці ми зможемо працювати ще краще.
Підписуйтесь на канал «Четвертої влади» у телеграмі, сторінки в інстаграмі або у фейсбуці чи твітері.
Коментарі
Прокоментуйте
Щоб залишити коментар необхідно увійти