Привиди вуличних поштових скриньок у Рівному: хто відповідальний за порушення благоустрою

Міська влада не знає чому розвалені понівечені вуличні абонентські скриньки і шафи захаращують вулиці міста. На фото міський голова Олександр Третяк і начальник Департаменту житлово-комунального господарства Руслан Гудима
Джерело
Колаж «Четверта влада», Влад Мартинчук

На узбіччях вулиць у приватних секторах міст стоять, ще з минулого століття, багатосекційні абонентські поштові скриньки (шафи). Ледь стоять. Більшість занедбані: облізла фарба, іржа, виламані замки, зігнуті ніжки і дверцята, подекуди в середині сміття.

Чому колись доглянуті сині поштові скриньки перетворилися у іржавих привидів вулиць і хто за це відповідальний з'ясовувала «Четверта влада».

Муніципальна варта готова штрафувати

На вулиці Дубенській
Теж на вулиці Дубенській
На колишній вулиці Жукова (нині – Тараса Козлишина, багатодітного захисника України, який загинув у 2022 році на війні), що на Боярці

Побачивши на вулицях Рівного такі поштові скриньки, ми запитали у Департаменту муніципальної варти чи порушують ці конструкції правила благоустрою та кого за це мали б оштрафувати та зобов'язати привести скриньки до ладу.

В муніципальній варті підтвердили, що такий стан скриньок, як на фото вище, порушує правила благоустрою. А от кого штрафувати – не відомо.

«Коли інспектори виявлять у неналежному стані вуличні поштові скриньки, то будуть встановлювати балансоутримувача», – відповіли на наш запит.

Далі тому балансоутримувачу мають надати припис, щоби привів скриньку в порядок. Коли припис не виконають, відповідальну особу обіцяють притягнути до адміністративної відповідальності за статтею 152 Кодексу України про адмінправопорушення за «порушення правил благоустрою територій населених пунктів».

За цією статтею громадянину загрожує штраф від 340 гривень до 1 тисячі 360 гривень. Для посадових осіб та підприємців – штраф від 850 гривень до 1 тисячі 700 гривень.

Лишилося лише встановити хто власник цих скриньок і в кого вони на балансі. І ми спробували це зробити.

Десь на Боярці

Раніше доглядала «Укрпошта»

В 1990-х роках листоноші з рівненських відділень «Укрпошти» стежили за станом вуличних поштових скриньок.

Про це нам розповіла поштарка на пенсії Віра Володимирівна, яка 20 років працювала листоношею на Боярці:

– Ми всього двічі фарбували ці скриньки. В 90-х. Потім приходив художник і писав номери білою фарбою, бо ми ж не мали навиків щоб гарненько написати. На пошті нам давали фарбу, давали пензлики і ми фарбували. Це було десь в 95-му, потім в 98-му, а далі ми вже не фарбували.

– Якщо ламався замок, то ми записували в список для завідуючої відділення пошти і потім викликали майстра, який ходив і по списку їх ремонтував. Пізніше, на початку 2000-х років, вже за цю послугу почали брати гроші.

Тепер «Укрпошта» відмовляється

Ми поставили запитання прес-службі «Укрпошти» і отримали відповіді.

Що за поштові скриньки в багатоквартирних будинках відповідають ОСББ чи управлінські компанії. Це зрозуміло, але ми запитували про поштові скриньки у приватному секторі міст.

Ось такі як на фото. І хто має за ними доглядати?

«За технічним станом і ремонтом скриньок у приватних будинках стежать самі власники», – відповіли на наш запит.

«"Укрпошта" надавала послуги з ремонту абонентських скриньок, заміни замків та іншого на підставі заяви власника та оплачених послуг відповідно до встановлених на той час тарифів. Наразі, це зона відповідальності місцевої влади. "Укрпошта" такі роботи не проводить і вони не входять до переліку послуг, які надаються товариством».

«Стежать самі власники» і «це зона відповідальності місцевої влади»?

Для того, щоб встановити, а хто ж власники цих скриньок, які стоять на землі Рівненської міської територіальної громади, ми звернулися в департамент, який відповідає за житлово-комунальне господарство. Цей департамент, для прикладу, видає дозволи на розміщення білбордів у місті.

А там нас здивували.

Міська влада «нікому не зобов'язана»

У пресслужбі Рівненської міської ради нам повідомили слова начальника Департаменту інфраструктури та благоустрою Рівнеради Руслана Гудими.

Хоча скриньки і стоять на землі, яка є комунальною власністю, але вони «не мають права їх зачіпати, оскільки це чуже майно». Також нам повідомили, що поштові скриньки не стоять на балансі міської ради.

Виходить, що структура, яка відповідає за розміщення різних конструкцій на землі громади, не знає чиє то майно іржавіє на вулицях міста.

Щоб в цьому переконатися, ми написали запит у Рівнераду на ім'я міського голови Олександра Третяка. Відповідь на цей запит прийшла від Департаменту інфраструктури та благоустрою. Відповіли, що не зобов’язані володіти такою інформацією.

Отже міський голова і Департамент інфраструктури та благоустрою не зобов'язані знати хто і що встановлює на землях міської громади.

Вулиця Андрія Лайка, колишня Руднєва, на Боярці

Йдемо напряму в Рівненську дирекцію «Укрпошти» за більш конкретними відповідями кому належать ці скриньки та хто за них відповідальний.

«Людей раз, два, три і обчьолся»

В приміщенні на вулиці В'ячеслава Чорновола, де знаходиться рівненська дирекція «Укрпошти», нас скерували до Уляни Денищук. Вона представилася менеджеркою «Укрпошти».

Щоб відповісти на наш запитання, вона зателефонувала до начальника Центру управління нерухомим майном та інфраструктурою Рівненської дирекції «Укрпошти» Геннадія Корольова та сама задала йому наші запитання.

Начальник не захотів, щоб його сфотографували

Геннадій Корольов, очевидно не розуміючи, що ці слова чує журналістка, відповідав відверто.

«Що в мене люди єсть, які спеціально обучені і вміють красіть єто всьо?!» – горлав у слухавку.

«Тут людей раз, два, три і обчьолся. Якщо ти хоч – я тобі покажу які в мене люди. Ілі шо в мене елєктрики і столяр. І що? Вони мають фарбувати ці ящики?» – звертався Геннадій Корольов до менеджерки.

Якщо коротко, то аргументація така: коли «Укрпошта» була об’єднана разом з «Укртелекомом», то був великий штат працівників і вони могли виділити людей для таких робіт. Після 2000-го року почалося скорочення робочих місць, тому й перестали цим займатися.

Вулиця Поповича

Безхазяйний металобрухт

Хто відповідальний за вуличні абонентські скриньки, ми знайшли в новому і старому законах «Про поштовий зв’язок».

Ще у 2002 році законом скриньки закріпили за власниками будинків:

«Придбання, установка і утримання в належному стані абонентських поштових шаф (абонентських поштових скриньок) здійснюються власниками житлових та адміністративних будинків» (зі статті 23).

Таку ж норму закріпили і у новому законі від 3-го листопада 2022 року:

«Користувачі послуг поштового зв’язку, які мешкають в індивідуальних (садибних) житлових будинках, встановлюють абонентські поштові скриньки та підтримують їх у справному стані за рахунок власних коштів» (зі статті 26).

А якщо поштових скриньок немає, або вони несправні, то листоноші можуть не носити абонентам пошту. Але користувачів мають про це попередити.

«Невиконання вимог щодо розміщення абонентських поштових шаф та абонентських поштових скриньок, зокрема їх відсутність або несправний стан, звільняє оператора поштового зв’язку від відповідальності за доставку адресатам поштових відправлень. У такому разі оператор поштового зв’язку зобов’язаний повідомити користувачів про відмову від доставки поштових відправлень».

Підсумуємо.

Понівечені вуличні поштові шафи зі скриньками порушують правила благоустрою. Пошті вони не належать. Місту вони не належать, хоча стоять на міській землі. Нікому вони не належать, бо на них немає оформленого права власності. Вони безхазяйні. Нікого не зобов'яжеш відремонтувати і не оштрафуєш.

Місто не має жодних правил розміщення цих скриньок і того, як би вони мали виглядати, наприклад як зробили і затвердили правила для вивісок. Але оскільки ці скриньки стоять на міській землі – вирішити цю проблему мала би міська влада.

А поки що, якщо зустрінете безхатченка, якому не вистачає грошей, можете показати йому цю публікацію, і він знатиме що робити з цим металобрухтом.


Ця публікація створена в рамках проекту «Інституту висвітлення війни та миру» за фінансової підтримки МЗС Королівства Норвегії. Її зміст – виключна відповідальність редакції онлайн-медіа «Четверта влада» i не відображає погляди МЗС Королівства Норвегії чи «Інституту висвітлення війни та миру».


Підписуйтесь на канал «Четвертої влади» у телеграмі, сторінки в інстаграмі або у фейсбуці чи твітері.

Підтримайте ЗСУ

Якщо підтримали ЗСУ і маєте змогу підтримати незалежне рівненське ЗМІ – підтримайте «Четверту владу»

Якщо знайшли помилку - виділіть її і натисніть Ctrl+Enter.

Прокоментуйте