Рівненське СБУ приховує інформацію хто отримав і приватизував службове житло

А депутати готуються безкоштовно віддати УСБУ ділянку на десятки мільйонів

В СБУ Рівненщини кажуть що у співпраці із забудовниками, які збудували або ще продовжують будувати житло, отримали або планують отримати 31 службову квартиру. З них уже 11 стали приватними
Джерело
Колаж Четвертої влади з фото із гугл-карти та Антикорупційного моніторингу

Рівненська міська рада без жодних аукціонів і абсолютно безкоштовно готується віддати обласному управлінню Служби безпеки України ділянку на 3,5 гектара під будівництво багатоповерхівок. Якби ділянку продали на аукціоні, громада міста отримала б десятки, якщо б не сотні мільйонів.

В СБУ Рівненщини розповідали що це – для військовослужбовців, однак доказів якихось гарантій цього ми не отримали.

«Четверта влада» спробувала з'ясувати хто з працівників управління СБУ Рівненщини вже отримував державне житло і за яким принципом, однак цю інформацію в управлінні протиправно приховують від громади.

Нагадуємо, про намір віддати 3,49 гектари землі в районі вулиць Гагаріна та Гайдамацької місцевому управлінню СБУ йдеться у проєкті рішення Рівнеради, який мають розглядати завтра під час сесії.

Мова про ось цю землю:

На понад трьох гектарах землі на вулиці Гагаріна можна будувати житлові багатоповерхівки. Це останній вільний масив такого розміру і типу у Рівному. Спроби його отримати задарма тривають понад п'ять років. Скріншот з геопорталу Рівного

Зважаючи на те, що структури СБУ у Рівному протягом 1992-2020-го років отримали чимало земельних ділянок для користування, «Четверта влада» надіслала запит в управління СБУ Рівненщини з проханням надати інформацію на яких ділянках СБУ вже збудували житло, скільки квартир з цього житла дісталося СБУ і хто зараз цим житлом користується.

В управлінні СБУ відповіли що будівництво житла здійснювали лише на трьох ділянках і більшість із переданих СБУ квартир вже приватизовані:

Адреса Площа, гектари Забудовник К-ть переданих квартир для СБУ Скільки квартир зали-шилося у статусі служ-бових
вул. Квітки-Основ'яненка, 8-А 0,2688 ТОВ «Альянс Престиж Буд» 7 2
вул. Поповича, 65-а 0,9998 ТзДВ «Фабрика Рівненчанка» 8 2
вул. Олени Теліги 0,45 ТОВ «Полісся Інвест Девелопмент Компані» 16 (заплановано до передачі)  

Також, як розповідає прес-секретарка СБУ у Рівненській області Інна Ілючок для rivne.media, управління СБУ вивчає можливість побудови багатоквартирного будинку на ділянці, неподалік будинку на вулиці Квітки-Основ'яненка, 8-А, де зараз тенісні корти.

– Оскільки у нас в управлінні немає можливості його побудувати, тому зараз вивчається можливість, що можна там зробити. Але все одно всі проекти будуть погоджуватись із містом. Цільове призначення ділянки поки не змінено, на даний момент тільки розірвано договір з попереднім орендарем, – розповіла Інна Ілючок.

В управлінні СБУ протиправно приховують інформацію хто користується отриманим службовим житлом і хто приватизував службові квартири. Вважають, що це таємна інформація.

Медіаюристка Людмила Опришко вважає що така відмова не позбавлена глузду, але не є обгрунтованою.

Медіаюристка і адвокатка Людмила Опришко пояснює чому відмова УСБУ надати інформацію необгрунтована. Фото з фейсбук-сторінки

– Закон України «Про державну таємницю» містить положення про те, що до державної таємниці відноситься інформація про особовий склад органів, що здійснюють оперативно-розшукову діяльність або розвідувальну чи контррозвідувальну.

Тож надання у відповідь на запит прізвища імені й по-батькові працівників СБУ, які отримали службове житло, а згодом його приватизували, можна вважати наданням відомостей про персональні переліки особового складу.

Така відповідь дасть можливість встановити належність зазначених у відповіді осіб до особового складу СБУ, і дійсно, це може суперечити інтересам національної безпеки, оборони, розслідування чи запобігання злочинам.

– Втім, для того, щоб переконатись у тому, що така можливість не є суто гіпотетичною, управління СБУ, надаючи відповідь на запит, повинно було б провести так званий «трискладовий тест», під час якого перевірити, чи продовжують проходити службу ті особи, стосовно яких  подано запит, чи буде завдано шкоди зазначеним державним інтересам внаслідок розкриття їх прізвищ і що, зрештою, має перевагу: шкода від оприлюднення цієї інформації чи суспільний інтерес до неї, – каже медіаюристка.

Тому таку відмову не можна назвати обгрунтованою.

Окрім того, в УСБУ могли б надати інформацію без прізвищ – лише звання, посади, наявність чи відсутність статусу учасника бойових дій, а також чи працюють ці посадовці досі в СБУ. Натомість у службі відповіли, що не знають хто приватизував житло, яке було в їхньому розпорядженні.

Питання щодо виділення землі для СБУ перенесене на наступне пленарне засідання сесії. Тож його можуть розглянути вже 27-го серпня.

Нагадуємо, у 2008-му році на єдиному у місті земельному аукціоні бюджет Рівного отримав 5 мільйонів гривень за 22 сотки біля автовокзалу – тепер там багатоповерхівка з магазинами. На той час 5 мільйонів гривень – це близько мільйона доларів США.

Якщо співставити площу проданої з аукціону ділянки і вторговану за неї суму з площею тієї ділянки, що зараз планують віддати задарма, виходить ймовірна залучена сума на аукціоні – близько 15 мільйонів доларів.

Звісно, не можна стверджувати напевне що вийшло би вторгувати саме таку суму. Адже аукціон – доволі непередбачуваний спосіб продажу. Залежить від кількості тих хто зацікавиться купівлею, і від їхніх можливостей та планів. Але результат проведеного показує що ціна землі на аукціоні значно зростає.

Для прикладу, гектар землі під багатоповерхову забудову у Рівному на вулиці Шухевича офіційно оцінили у понад 7 мільйонів гривень. Тобто навіть за офіційною оцінкою 3,5 гектара – це приблизно 25 мільйонів гривень. Тобто це орієнтовна вартість 25-30 двокімнатних квартир у Рівному.

У скільки разів виросла б вартість землі на аукціоні невідомо, але єдиний у Рівному земельний аукціон показав, що ціна може зрости на кілька порядків від стартової.

Ми передали питання (перше зі списку нижче – авт.) міському голові Рівного Володимиру Хомку ще 14 днів тому, але за цей час відповіді на нього не отримали. 

Міський голова Рівного Володимир Хомко сприяє безкоштовній передачі міської землі гектарами в руки забудовників і постійно ухиляється від спілкування на цю тему

Ось що ми питали і планували спитати коли отримаємо відповідь на перше питання:

  • Чому місто готується віддати останню землю під забудову для СБУ, замість того щоб, наприклад, продати її на аукціоні?
  • Якщо є потреба в житлі для учасників бойових дій, то чому спочатку не з'ясувати усю цю потребу, продумати запобіжники щоб майбутнє житло дісталося саме їм, і тоді вже приймати рішення про виділення землі? Таким запобіжником могло би стати, наприклад, створення житлово-будівельного кооперативу з числа військових, які стоять на квартирній черзі; кооператив такого типу може претендувати на безкоштовне отримання комунальної землі.
  • Чому якщо УСБУ звертається за землею для 117-ти військовослужбовців, то: а) їхнє звернення є пріоритетним серед військовослужбовців іншого підпорядкування; б) чому міська рада не порахувала скільки реально потрібно землі щоб забезпечити житлом 117 людей і не запропонувала розбити вільний шмат землі на декілька масивів, натомість  планує віддати,вочевидь, в понад 10 разів більше землі, ніж потрібно військовослужбовцям рівненського СБУ?
  • Які гарантії і від кого отримала міська влада, що на цій землі будуватимуть житло лише військовослужбовцям?
  • Хто ще в місті отримує подібне сприяння в отриманні житла, окрім силових структур?

Якщо наша діяльність вам подобається, і ви вважаєте її важливою – підтримайте «Четверту владу» за цим посиланням. Завдяки підтримці ми зможемо працювати ще краще.

Підписуйтесь на канал «Четвертої влади» у телеграмі, сторінки в інстаграмі або у фейсбуці чи твітері. Вдячні за ваші коментарі та поширення матеріалу.

Якщо знайшли помилку - виділіть її і натисніть Ctrl+Enter.

Прокоментуйте