Рівненські айтівці працюють на росіян з громадянством Ізраїлю

Ігор та Дмітрій Бухмани (зліва на право) викупили «Заграву» в 2019 році. Керує компанією Олексій Михасюк
Джерело
Колаж Влада Мартинчука на основі фото із сайту zagravastudios.com, фейсбук-сторінки Михайла Жовнача та сайту vkPlay

Попри те, що російська війна в Україні триває 10 років, а за останні два роки росія вбила понад 10 тисяч цивільних українців, у нашій державі досі залишаються компанії, у засновниках яких є росіяни.

Вони, часто маючи громадянство інших країн, продовжують отримувати прибутки від українських фірм. Рівненщина – не виняток. До «Четвертої влади» звернулись читачі з повідомленням, що у Рівному діє IT-фірма «Заграва Студіос», в якій кінцевими бенефіціарами, тобто тими, хто отримує грошову вигоду, є росіяни.

Ми перевірили цю інформацію та поспілкувалися з директором компанії.

Рівненський розробник мобільних ігор став кіпрським

IT-компанія «Заграва Студіос», за даними аналітичної платформи «YouControl», була заснована 21 жовтня 2019 року кіпрською фірмою «Рім’ют Холдінгз Лімітед».

З листопада 2023 року у засновниках вже вказали іншу кіпрську компанію – «Плейрікс Холдінгз Лімітед» А от бенефіціари, тобто вигодоодержувачі, не змінилися – громадяни Ізраїлю Ігор та Дмітрій Бухмани.

Директор фірми – Олексій Михасюк з Рівного.

На сайті кампанії «Заграва Студіос» пише, що «Заграва» – компанія-розробник мобільних ігор з офісом у Рівному, яка має більше 10 років досвіду в ігровій індустрії. А в 2019 році вони стали партнерами компанії «Playrix», розробника мобільних ігор, яку створили Ігор та Дмітрій Бухмани.

Виявляється, що під брендом «Заграва» cпочатку діяла рівненська фірма з назвою «Заграва геймз», а коли її викупив «Playrix», утворилась інша юридична особа – «Заграва Студіос».

Таким чином командра «Заграви» перейшла працювати на «Playrix».

За даними сайту AIN, сума продажу «Заграва геймз» становила близько одного мільйона доларів США.

Що таке «Playrix»

Forbes.ua пише, що «Playrix» – другий у світі розробник мобільних ігор у світі після китайського гіганта «Tencent». Річний виторг компанії сягає понад 1 мільярд 700 мільйонів доларів США.

«Playrix» – російський розробник відеоігор, що виник у 2004 році в росії. Засновники – брати Ігор та Дмітрій Бухмани – народилися у місті Вологді, емігрували до Ірландії у 2014 році, а до Ізраїлю – у 2016-му. Forbes.ua пише, що вони мають російське та ізраїльське громадянства.

Дмітрій та Ігор Бухмани. У 2022 році вони займали 311 позицію у списку найбагатших людей світу, у  2023 році – 332 місце. Фото із сайту dev.ua.

Американський «Forbes» у квітні 2022 року, тобто після повномасштабного вторгнення росії в Україну, писав, що Бухмани просять називати їх громадянами Ізраїлю.

Російський «Forbes» у 2023 році включив Бухманів до списку «110 російських мільярдерів» на 22 та 23 місця, відповідно. Статки оцінили у 7 мільярдів доларів США. Скриншот з Forbes.ru

Ресурс Gamedev.dou зазначає, що штаб-квартира компанії розташована в Ірландії вже майже десять років. Офіси компанії є у Москві, Санкт-Петербурзі та Вологді. На початку 2022 року на «Playrix» працювало близько чотирьох тисяч людей по всьому світу, у росії – близько 1400.

В Україні – теж близько 1400 працівників. Вони працюють як у самій компанії «Playrix Ukraine», так і студіях, куплених «Playrix»: «Zagrava Games», «Boolat», «4Friends», «Home games», «Voki Games». «Playrix» має офіси у Києві, у Харкові та у Рівному.

Заяви про вихід «Playrix» з ринку росії

Після повномасштабного вторгнення на різних ресурсах писали, що Бухмани заявляють про вихід з ринку росії та Білорусі.

Євгенія Жовнач, адміністративна директорка «Zagrava», у своєму блозі про конференцію «GameCity» на GameDev.dou наголошувала, що «Playrix» – міжнародна компанія із чіткою проукраїнською позицією, яка вийшла з ринків росії, Білорусі і багато допомагає Україні.

Конференція «Game CITY» відбулася за підтримки Програма USAID «Конкурентоспроможна економіка України» та організована командою «Zagrava» та Rivne It Cluster 25-26 серпня 2023 року. На фото: Олексій Михасюк, Євгенія Жовнач та Сергій Гемберг. Фото із фейсбук-сторінки Сергія Гемберга (на той момент заступника голови Рівненської ОДА)

Про вихід «Playrix» з Білорусі знаходимо на кількох різних ресурсах, в тому числі і на білоруському: «Рім'ют Холдінгз Лімітед» продала актив «Плейрікс Бі Уай» громадянину білорусі Володимиру Акімову.

Щодо російських офісів, то такої інформації про остаточний вихід не знаходимо. На різних ресурсах навпаки пишуть, що попри заяви про вихід, «Playrix» шукає працівників у росії.

Водночас Київська школа економіки на своєму ресурсі #LeaveRussia внесла дані, що «Playrix» вийшов з ринку росії. Хоча фактично юридична особа, що у Вологді, – ТОВ «Плейрікс» – лише змінила назву на ТОВ «Айтідев лаб» та директора. Водночас у засновниках залишається кіпрська фірма «Рім'ют Холдінгз Лімітед» – та сама, що володіла «Заграва Студіос» до листопада 2023 року.

Після нашого листа статус Playrix на ресурсі LeaveRussia змінився з «Вийшла» на «Виходить». Скриншот із сайту leave-russia.org

Андрій Онопрієнко, заступник директора з розвитку Київської школи економіки, який відповів нам на лист, пояснив ці зміни в статусі так:

«Поки що ми оновили статус «Playrix» на Withdrawal/Leave (вихід. – Ред.), оскільки зміни в структурі власності основної компанії (ТОВ «Айтідев Лаб») дійсно поки не відбулися, хоча це очікувалось після зміни директора. І там призначена та сама директорка (Удалова Ганна Леонідівна), яка є ліквідаторкою принаймні ще в двох компаніях групи в росії.

Це може свідчити як про те, що компанія дійсно активно згортає діяльність, так і про те, що це може бути якась внутрішня оптимізація. Будемо пильно слідкувати за ними надалі».

Андрій Онопрієнко, проєктний менеджер проєкту «LeaveRussia». Фото із сайту Київської школи економіки

Ми пошукали дані в аналітичній системі «YouControl» про «Плейрікс Холдінгз Лімітед», сьогоднішнього засновника «Заграва Студіос». Три жінки з керівного складу товариства жили та працювали в росії:

  • Аліна Корецька. За даними її профілю в LinkedIn, з 2010 по 2021 роки працювала в Санкт-Петербурзі. Але освіту юристки здобула нібито в Києво-Могилянській академії;
  • Іріна Раснюк, ще одна директорка компанії, навчалась та працювала до 2021 року у Москві;
  • секретаринею товариства, за даними YouControl та LinkedIn, є росіянка Анна Макєєва

Крім того, погугливши, ми знайшли, що «Playrix» станом на 26 лютого 2024 року на території росії мав 29 вакансій. Шукав людей в офіси в Москві та Санкт-Петербурзі.

Офіційна сторінка «Playrix» в інстаграмі після повномасштабного вторгнення росії на територію України змінила мову повідомлень на англійську. Перші три пости стосувались підтримки України. Але жодного разу не було вказано, що війну розпочала росія, країна, де народились і жили брати Бухмани до 2014 року.

Переважна більшість наступних постів в інстаграмі за 2023 рік стосується релокації, (повідомляють, що за 2022 рік допомогли переїхати 1000 працівникам), вакансій, форумів, святкувань та тімбілдінгу в Грузії, Казахстані, Кіпрі, Вірменії, Сербії, Польщі, Чорногорії та Ірландії.

7 вересня було повідомлення про вихід нової гри «Mystery matters», яку розробив ще один український офіс «Playrix» – «Voki Games».

Розмова з Михасюком: комерційна таємниця і «зелені галочки»

Весною 2023 року «Заграва Студіос» повідомляла про участь у розробці гри «Рятівничок» спільно з Державною службою надзвичайних ситуацій, ігрової студії «Fugas» та IT-коледжем. Заявляли, що ця гра буде безкоштовною для дітей, віком від 6 до 10 років.

На відео Євгеній Білотіл, підполковник ДСНС, автор гри «Рятівничок», називав дату виходу гри – початок 2024 року. Поки що в доступі цю гру ми не знайшли ні на Play Market, ні в App Store.

Ми зателефонували Олексію Михасюку, щоб дізнатися, чому, попри те, що війна триває з 2014 року, «Zagrava» продалась у 2019 році «Playrix», яку створили брати з росії. Також хотіли розпитати про саму фірму та скільки дивідендів сплатили засновникам за два останні роки, а головне – скільки ігор випустили українською мовою.

Олексій Михасюк – директор товариства з дня заснування. Фото з фейсбук-сторінки Alexey Mikhasyuk

Олексій Михасюк не захотів відповідати на всі запитання. Нижче надаємо дослівний діалог з ним, щоб читачі «Четвертої влади» могли оцінити манеру спілкування СЕО топової геймдев-компанії.

– Чому «Заграва геймз» у 2019 році фактично продалась російському «Playrix»? – журналістка.

– Тому що компанія «Playrix» була заснована двома росіянами, які з 2012 року є громадянами Ізраїлю (на різних ресурсах знаходимо, що вони отримали громадянство Ізраїлю в 2016 році. – Авт.) і проживають у Великій Британії.

«Playrix» не є російською компанією. «Playrix» – міжнародна компанія з центральним офісом в Ірландії. «Playrix» вийшов з росії, не веде там ніякої економічної, фінансової діяльності і про це є офіційні підтвердження, в тому числі на сайтах Київської школи економіки і в Мінекономіки України.

– Тобто зараз вони взагалі не мають ніякого офісу в росії?

– Нічого абсолютно. Якщо ви трішечки пошукаєте інформацію. Є такий великий веб-сайт, називається leave.russia.org – це спільний проєкт Київської школи економіки, Міністерства іно… зовнішніх справ України (такого міністерства не існує, мабуть, мав на увазі Міністерство закордонних справ. – Авт.) і Міністерства економіки України.

Цей портал відстежує інформацію про всі міжнародні компанії, які колись працювали в росії. Якщо ви зайдете туди, заб’єте там інформацію про компанію «Playrix», ви побачите, що там стоять зелені галочки.

Офіційно підтверджено, що компанія з росії вийшла, там є в pdf-форматі всі документи про вихід (немає насправді, лише посилання на різні повідомлення в мережі інтернет і статус компанії «виходить», а не «вийшла». – Авт.) і підтвердження того, що компанія з росії вийшла, вона не працює в Білорусі, вона офіційно зареєстрована в Ірландії.

І оці вкиди, що «Playrix» є російською компанією. Ну, не пощастило людям колись народитися в росії, розумієте? Вони зробили бізнес і виїхали звідти разом з сім'ями. Вони не мають ніякого стосунку до росії.

– А коли сам бізнес фактично вийшов з росії?

– Вам треба зайти на сайт і подивитися, в мене наразі немає цієї інформації.

– Я так розумію, це після повномасштабного вторгнення? 

–  Так.

– У вас відбувається якась комунікація з Ігорем та Дмітрієм Бухманами? Де це відбувається? Тому що фірма українська, а вони перебувають за кордоном.

– Ви розумієте, що ви зараз  ставите запитання, які мають комерційне значення. Я не думаю, що я готовий відповідати на це.

– Можете тоді відповісти, скільки працівників є саме у рівненському офісі?

– У рівненському офісі працює 160 працівників.

– А можете розповісти, яка середня заробітна плата працівників?

– Ні, звісно. Це комерційна таємниця.

– А який дохід фірми «Заграва студіос» за 2022-2023 роки?

– Пані, це теж комерційна інформація. (В Україні з 2015 року фінансова звітність не є комерційною таємницею, у форматі відкритих даних її повинна викладати Державна податкова служба. – Авт.). 

– В Інтернеті ми знайшли, що Бухмани допомагають і підтримують Україну. Ви можете, можливо, детальніше розказати, як саме?

– Ви можете надіслати запит, ми підготуємо вам інформацію про це. Але насправді у нас постійно наші компанії перераховують гроші на будь-які донати, ми підтримуємо і гуманітарні проєкти, і армію – все, що завгодно. Можете запитати наших партнерів у Рівному. Наприклад, обласну лікарню – скільки ми допомоги їм від початку війни. Передали мільйонні суми.

– Можете ще, будь ласка, розповісти, що це за шелтер у рівненському офісі робили, бо з повідомлень ЗМІ не дуже зрозуміло.

– Вибачте, мені здається, ви погано зробили домашню роботу, ви не підготувалися до цього дзвінка. У нас шелтер був, вже зараз закритий. Ми про це теж повідомляли (ніде в ЗМІ, на сторінках «Zagrava» у фейсбуці та інстаграмі про відкриття чи закриття шелтеру ми так і не знайшли. – Авт.). Ви зробіть простіше – надішліть свої запитання у письмовому вигляді, і ми надамо вам повну інформацію, вичерпну.

– Можливо, ви все-таки зможете ще на два запитання відповісти?

– Ще раз для протоколу: я зараз не даю вам інтерв'ю, добре? І посилатися на мої слова не треба. Ви надішлете запит, ми на нього дамо відповідь, – завершив розмову Олексій Михасюк.

Запитання про те, чи є ігри українською мовою та скільки їх, ми не встигли поставити. Надіслали запит на електронну пошту «Заграва Студіос» та на особистий номер Олексія Михасюка у телеграмі.

Дивіденди російських засновників

Ми звернулися до адвоката Євгена Воробйова, який працює на «Платформу прав людини», за роз'ясненнями, як часто і чи завжди засновники товариства отримують свої доходи від діяльності фірми.

Адвокат каже, що, згідно з українським законодавством, виплата дивідендів відбувається за рахунок чистого прибутку товариства особам, які були учасниками товариства на день ухвалення рішення про виплату дивідендів, пропорційно до розміру їхніх часток.

Такі дивіденди, теоретично, має отримувати засновник (учасник) товариства «Заграва Студіос». Тобто кіпрська компанія «Плейрікс Холдінгз Лімітед».

Дивіденди можуть виплачуватися за будь-який період, що є кратним кварталу, якщо інше не передбачено статутом.

Виплата дивідендів здійснюється у строк, що не перевищує шість місяців з дня ухвалення рішення про їх виплату, якщо інший строк не встановлений статутом товариства або рішенням загальних зборів учасників.

Євген Воробйов додає, що якщо впродовж року не виплачувались дивіденди, то за результатами року закон зобов’язує це питання розглянути.

Чистий прибуток (різниця між доходами та видатками) «Заграва Студіос», за даними аналітичної платформи «YouControl», за 2022 рік становив 19 мільйонів 611 тисяч гривень, а за дев'ять місяців 2023 року – 11 мільйонів 925 з половиною тисяч гривень.

Чи отримувала кіпрська компанія-засновниця «Заграва Студіос» дивіденди та в якому розмірі, ми не встигли запитати в Олексія Михасюка особисто, запитали про це у запиті.

Перед виходом матеріалу надійшла відповідь від Олексія Михасюка, передаємо її дослівно:

– Почнемо з того, що «продаж» ТОВ «Заграва Геймз» є припущенням і не відповідає дійсності. В 2019 році відбулося злиття (M&A), яке стало логічним продовженням попередньої багаторічної співпраці між Playrix (замовник) та Загравою (виконавець). Факту «продажу» немає ні де-юре, ні де-факто.

Дивідендами вважається частина прибутку, яка надається учасникам/акціонерам підприємства згідно з їхньою часткою в статутному капіталі такої компанії.

ТОВ «Заграва Студіос» знаходиться у 100% власності групи компаній Playrix. Жоден з колишніх засновників ТОВ «Заграва Геймз» не має частки в статутному капіталі ТОВ «Заграва Студіос». Усі вони є просто найманими працівниками. Як у всіх працівників ТОВ «Заграва Студіос», їх працевлаштування є повністю офіційним з відповідними виплатами податків та зборів.

ТОВ «Заграва Студіос» не є самостійним виробником ігор, а здійснює розробку, модифікацію та оновлення ігрових продуктів, які належать групі компаній Playrix. ТОВ «Заграва Студіос» не випустило жодного самостійного продукту, тому формулювання «"Заграва" розробила ігри певною мовою» є некоректним.

Не дивлячись на те, що «Заграва Студіос» є лише невеликим відділом міжнародної корпорації, наша компанія ініціювала, аргументувала і дала старт першій українській локалізації одного з продуктів. Наразі триває завершальна стадія роботи, і незабаром один з найбільших хітів Playrix заговорить українською мовою.

Що стосується надання коментарів щодо зміни статусу інформації на певному інтернет-ресурсі щодо компанії Playrix, Товариство в особі керівника не володіє цією інформацією та не має жодних прав і повноважень коментувати публікації відносно інших юридичних осіб».


Долучайтеся до збору на FPV дрони для рівненських військових.

Волонтерська монобанка https://send.monobank.ua/jar/6hpeyQsBSk

Картка благодійного фонду, прив'язана до рахунку в «Приватбанку»: 5169 3305 3931 4184

Рахунок: КБ «Приватбанк»
IBAN UA66 305299 00000 26006000707203
БФ «Скарбниця Надії»
ЄДРПОУ 37685693

Якщо підтримали ЗСУ і маєте змогу підтримати незалежне рівненське медіа – підтримайте «Четверту владу»

Підписуйтесь на канал «Четвертої влади» у телеграміютубі, сторінки в інстаграмі або у фейсбуці чи твітері. Також маємо фанклуб у тиктоці. Вдячні за ваші коментарі та поширення матеріалу.

Якщо знайшли помилку - виділіть її і натисніть Ctrl+Enter.

Прокоментуйте