Сімейна форма навчання у Рівному: як це працює

На уроці творчості в третьому і четвертому класах школи «Світло», в якій навчаються діти переважно на сімейній формі навчання
Джерело
Фото Християнської альтернативної школи «Світло»

Олег, ще до того як навчитися читати – навчився рахувати до тисячі. Ще до школи. Дуже хотів йти у школу і йшов у перший клас із радістю. За місяць радість зникла.

Ще через кілька місяців Олег (ім'я змінене на прохання батьків – ред.) почав запізнюватися в школу. Не хотів вставати.

Що трапилося? Батьки розпитували, думали, що може хто в школі ображає. Ні. Відповідь: мені не цікаво.

– Вчителька розповідає на математиці те, що я вже знаю.

– Ну а інші уроки?

– Ну є цікаві, а є нецікаві.

В другому класі Олег почав пропускати уроки. Зі сльозами не хотів йти у школу.

– Що трапилось?

– Мені нецікаво.

«Підходи як до викладання, так і до навчання давно застаріли, часто учні завчають матеріал без розуміння як використовувати ці знання у повсякденному житті», – писала для УП.Життя те, що не може пояснити Олег, директорка Світового банку у справах Білорусі, Молдови та України Сату Кахконен.

«Уроки перенавантажені теоретичними знаннями, однак їм бракує практичного застосування, тоді як підручники написані академічною сухою мовою та переобтяжені другорядним фактологічним матеріалом, що послаблює мотивацію та допитливість учнів».

На початку третього класу батьки Олега написали директору заяву і перевели сина на сімейну форму шкільного навчання.

Це стало можливо завдяки Положенню про індивідуальну форму освіти, зареєстроване в Міністерстві юстиції 2-го серпня цього року.

Як перейти на сімейну форму

Це положення дає можливість батькам користуватися різними видами індивідуальної форми навчання – сімейною (домашньою) освітою, екстернатом або педагогічним патронажем.

Ці форми передбачають гнучкіший спосіб навчання та дозволяють створити індивідуальну освітню траєкторію під потреби кожної окремої дитини.

Педагогічний патронаж і екстернат були раніше. А от сімейна освіта – це нововведення.

В альтернативній школі враховують, що діти – це діти, і вони хочуть деколи побешкетувати. Фото з архіву школи «Світло»

Педагогічний патронаж – це коли вчителі з різних предметів приходять додому до дитини, тому що ця дитина не може інакше здобути загальну середню освіту. Для цієї форми мають бути чіткі вимоги. Може застосовуватися коли дитина:

а) Прикута до ліжка
б) Перенесла дуже тяжку хворобу, і їй за показникам потрібно знаходитися вдома на реабілітації.

Для зарахування на екстернат учень має подати заяву та документ, що підтверджує підставу для переведення. Серед поважних причин – неможливість відвідувати заняття у школі чи скласти річне оцінювання.

Екстернат, зокрема, орієнтований на учнів, які опанували  або можуть опанувати один чи декілька предметів, класів чи навіть рівнів освіти швидше своїх однолітків.

Якщо раніше дитина могла навчатися на індивідуальній формі виключно за наявності поважних причин, то сімейна форма навчання цього не потребує.

Заступниця з гуманітарного напрямку міського голови Рівного Галина Кульчинська розповідає, що після прийняття положення, станом на 11-те вересня у Рівному вже 36 заяв на сімейну форму навчання.

Заступниця міського голови Рівного Галина Кульчинська головним реформуванням системи шкільної освіти цьогоріч називає те, що прийняли положення, яке дозволяє сімейну форму освіти, для якої не потрібно жодних обгрунтувань від батьків

– Із них лише одна дитина – це коли батьки самостійно планують навчати. – Дев’ятнадцять – це діти, які вчаться в альтернативній школі Сергія Терентьєва (Християнська альтернативна школа «Світло» – авт.). А ще 16 – це діти, які вчаться в альтернативній школі Ірини Курченко (Християнська школа «Світогляд» – авт.).

Обидві альтернативні школи – це освітні проекти, засновані місцевими християнськими громадами або їх представниками. Хоч вони й називаються школами, ліцензії загальноосвітньої школи у них немає. Але в цих закладах мають право організовувати навчання дітей за сімейною формою освіти.

«Один із освітніх форматів школи «Світогляд» – це командні форми роботи. Діти вчаться і мистецтву спілкування, і шанобливого ставлення один до одного», – пишуть на Фейсбук-сторінці школи

Положення про індивідуальну форму навчання передбачає, що батьки можуть укладати угоду з будь-ким для допомоги у навчанні дітей. 

– Коли син перший день ішов з навчання, то сказав що хоче щоб швидше почався ранок наступного дня, щоб знову прийти сюди, – розповідає батько Олега, який тепер навчається в школі «Світло». – У класі в нього шестеро учнів (максимум, що заплановано – 12 учнів), тому вчителі мають можливість приділити увагу кожному.

На англійській, правда, спочатку казав що майже нічого не розумів, бо весь урок вчителька розмовляє на англійській, але через кілька уроків розповів, що вже краще розуміє.

Мені подобається філософія цієї школи – діти мають бути щасливими, цього дуже не вистачає традиційній школі. 

Особливість сімейної форми навчання – щоб на неї перейти – достатньо бажання батьків, не треба ніяких додаткових причин. 

– Ти пишеш заяву, що хочеш, щоб твоя дитина навчалася за сімейною формою навчання. Що відбувається далі? Ніхто не може відмовити, – запевняє Галина Кульчинська.

Дитина спочатку зараховується в традиційну школу, яка знаходиться за місцем проживання дитини. Далі, за заявою щодо переведення на сімейну форму навчання, адміністрація школи складає індивідуальний навчальний план на весь навчальний рік.

Тобто учні все одно мають вчитися за державною навчальною програмою.

Організація навчання традиційною школою на цьому етапі завершується. Також школа не контролює в якій формі навчаються діти.

– Батьки можуть вчити дітей, дитина може вчитися сама, батьки можуть відправляти дітей в альтернативні школи, вони можуть укладати угоди про навчання, – пояснює заступниця міського голови.

– Дитина може вдома вчитися за комп'ютером, чи ходити з іншими на спільні навчання, чи в них талановиті дідусі й бабусі, які недавно вийшли на пенсію, а були вчителями – на здоров'я.

Написати заяву про переведення дитини на сімейну форму освіти можна в будь-який час, незалежно від того чи почався вже навчальний рік.

Що з оцінюванням знань

За традиційною школою залишається контроль знань.

– Передбачено цим положенням, не менше ніж 4-х контрольних оцінювання знань дитини, – каже Галина Кульчинська. – Якщо це початкова школа, малі діти, то положенням передбачено, що оцінювання таке має проводитися в зручних для дитини обставинах. Щоб їй було комфортно. Тож це може бути і вдома. 

– Якщо це 11-ті класи, випускні, так само, дитина здає всі ЗНО, які передбачаються їхніми програмами.

Школа несе відповідальність за це оцінювання і видає документ про завершення навчання.

– Можна пройти повторне оцінювання, – каже заступниця міського голови. – Якщо батьки не згідні з результатами, проводиться повторне оцінювання. 

Важливо, щоб дитина не відставала від однолітків, а її знання відповідали бодай рівню Держстандарту, йдеться на сайті Міносвіти. У випадку поганих результатів оцінювання педагогічна рада школи може:

  • рекомендувати батькам перевести дитину на інституційну форму (для учнів 1-4 класів) – по суті, повернути в традиційну школу;
  • своїм рішенням перевести учня на інституційну форму (для учнів 5-11-х (12-х) класів).

– Мені цей досвід цікавий, – підсумовує Галина Кульчинська. – Однак ми нічого зараз не можемо аналізувати, бо у нас його ще не було.

Тим часом батьки Олега, який третій тиждень навчається в альтернативній школі, задоволені. Кажуть, що син щасливий і зацікавлений навчатися.

– Ех, знову понеділок і потрібно йти до школи, – каже старший брат Олега, який ходить в традиційну рівненську школу.

– Ура, понеділок, знову в школу! – радіє Олег, який шкодує, що на вихідних немає навчання.

«Четверта влада» планує підготувати окремий матеріал про умови і можливості навчання в приватних навчальних закладах Рівного.

Якщо знайшли помилку - виділіть її і натисніть Ctrl+Enter.

Прокоментуйте