«Жертва сильного» чи економія для міста: чому об'єднання шкіл у Рівному перетворилося на скандал

Ця будівля четвертої школи на вулиці Жуковського (після перейменування буде архітектора Бургіньйона) незабаром може стати корпусом для навчання щонайменше 340 ліцеїстів «Престижу». Саме стільки дітей навчалося там у 5-11 класах у 2021/2022 навчальному році. До них мають долучитися й учні четвертої школи. Якщо захочуть їхні батьки
Джерело
Колаж із фото «Четвертої влади» та фейсбук-сторінок

Рівненська загальноосвітня школа №4 цього літа може припинити своє існування. Коли це погодять міські депутати.

Її поглине міський ліцей «Престиж». Разом із приміщенням та усім майном. Ідею об’єднання шкіл просуває міське управління освіти. Це ймовірно зекономить місту десятки мільйонів.

«Ми – жертва потреб ліцею» – приблизно так вважають батьки-опоненти з четвертої школи. «Ми пропонуємо вашим дітям вищу якість освіти» – переконує їх начальник управління Богдан Турович.

Ми поспілкувалися з обома сторонами, дізналися їхні аргументи. З’ясували, що ще стоїть за цим процесом. Деталі історії читайте у цій публікації «Четвертої влади».

Ймовірний кінець четвертої школи

У другій половині травня 2022 року батьки учнів четвертої школи дізналися, що міське управління освіти хоче приєднати її до академічного ліцею «Престиж». За це ще має проголосувати Рівнерада.

Проєкт уже пройшов депутатські комісії. Освітня комісія не дала йому «необхідної кількості голосів на підтримку». Бюджетна – підтримала. Далі – вирішуватимуть депутати на сесії. Найближча має розпочатися 8 липня.

Якщо просто: «Престиж» поглинає четверту школу й отримує її будівлю для організації там навчання учнів 5-11 класів. У нинішній будівлі «Престижу» за радянських часів був дитячий садочок. Тому там працюватиме початкова школа з 1-4 класами.

Будівля академічного ліцею «Престиж» на вулиці Данила Галицького

Школи знаходяться у сусідніх мікрорайонах. Між ними, за різними маршрутами, півтора кілометри пішки і приблизно 20 хвилин часу на дорогу.

Це скрин із гугл-карти з маршрутами між будівлями четвертої школи і ліцею «Престиж». Синіми кружечками позначений найкоротший і найбезпечніший шлях – вулицею Дарвіна. Сірим кольором – два альтернативні шляхи. У зелених прямокутниках – місця розташування інших шкіл на цій території: дев’ятої, одинадцятої та вісімнадцятої. Ми будемо згадувати їх у цій публікації

Реорганізація четвертої школи збурила батьків тамтешніх учнів. До такої міри, що вони планують дійти до суду.

– Будемо воювати. Якщо школа таки стане «Престижем», то все одно залишимося тут навчатися. Я не маю змоги водити дитину деінде. Але ми налаштовані оскаржувати таке ймовірне рішення міської ради у суді, – каже рівнянка Ольга Телиця.

Скільки батьків проти реорганізації, Ользі невідомо. Каже, до 70% опитаних у тамтешніх шкільних групах. За її словами, голосували не всі: «хтось за кордоном – і їх це не зачіпає, а комусь просто байдуже».

На сайті четвертої школи теж опитували вчителів і батьків – через гугл-документи. Опитування організувало управління освіти. Результатів батьки не знають, бо управління освіти нічого не повідомляло.

Батьки не вірять поясненням управління

Рівнянка Ольга Телиця має двох дітей шкільного віку, третього і шостого класів. Сім’я мешкає поряд з четвертою школою. Жінка входить до ініціативної групи, яка бореться з реорганізацією, і говорить від її імені.

Ольга Телиця, фото з її фейсбук-сторінки

– Фактично приміщення четвертої школи віддають «Престижу», а саму школу ліквідовують. І батьки проти, бо майбутні першокласники будуть ходити в дев’яту і вісімнадцяту, а не найближчу четверту. Де близько біля дому і безпечніше, – розповідає Ольга.

Це перетин вулиць Дарвіна і Відінської з нерегульованим переходом. Одне з двох перехресть, які треба буде проходити учням початкової ланки «Престижу», якщо вони живуть в районі четвертої школи

Ольга Телиця припускає порушення в процесі реорганізації, а саме:

  • не було попереднього обговорення з батьками і вчителями: «вчителів просто поставили перед фактом, протоколу зустрічі не вели, у проєкті рішення йдеться про вивільнення працівників, хоча нам обіцяли, що вчителів чіпати не будуть»;
  • рішення міськради ще немає, а територію обслуговування четвертої школи вже розділили між дев’ятою, вісімнадцятою і «Престижем». Це наказ управління освіти від 16 травня 2022 року. «Хоча цей розподіл має бути не пізніше ніж за 6 місяців до початку прийому документів у перший клас», каже Ольга;
  • смислові маніпуляції з об’єднанням: у гугл-опитуваннях вчителів і батьків є питання «Чи підтримуєте Ви реорганізацію ЗОШ №4 у ліцей?» Водночас мова не йде про її фактичну ліквідацію і що це буде ліцей «Престиж». При цьому є рішення Рівнеради № 1704 від 9 грудня 2021 року «Про зміну типів і найменувань закладів освіти», за яким четверта школа спочатку перейменовується на ліцей, а з 1 вересня 2023 року – на гімназію №4;
  • непрозорість процесу: за словами Ольги, найнята ними адвокатка попросила в міського управління освіти надати «наказ про створення робочої групи з питання реорганізації» – їй відповіли, що наказ є, але копію для ознайомлення не надали. Тож батьківська ініціативна група сумнівається в його існуванні. Директорка четвертої школи Наталія Іванець відмовляється відповідати на запит і ніяких документів не надає. Крім того, за словами Ольги, «коли про реорганізацію спочатку сказали вчителям, їх просили не казати про це батькам». Приблизно тоді ж шкільний сайт почав працювати з перебоями.

Ольга пізніше додала: на цьогорічному випускному директорка у промові до дев’ятикласників зазначила, що вони – останній випуск у школі, що всі мають шанс, але не всі потраплять на 10 клас у «Престиж», бо там рейтинговий набір. Ольга каже: директорка говорила так, наче реорганізація вже відбулася.

– Ми розуміємо, що питання стоїть так: для «Престижу», де батьки платять за навчання, потрібне приміщення. Бо батьки хочуть, щоб їхня дитина закінчила 11 клас із відміткою ліцей «Престиж». А вони так само, як 4 школа, недобирають старшокласників, класи в них – по 15 приблизно учнів, і тому теж можуть бути гімназією, – каже Ольга Телиця.

Якщо на воротах «Престижу» написано ліцей, то в паспорті закладу – гімназія 

Далеко, дорого, незручно й бояться булінгу

Двоє дітей рівнянки Оксани Мартинюк закінчили перший і п’ятий клас у четвертій школі, третя дитина цьогоріч має йти у перший. Оксана планувала, що у ту ж школу.

Жінка проти реорганізації. За словами Оксани виходить, батьки-противники мають чотири аргументи: далеко, дорого, незручно і ймовірний булінг.

Далеко і незручно: півтора кілометри пішки для малих дітей – це таки відстань. А якщо діти різного віку, то батькам доведеться ходити в різні місця. Велосипедної ж інфраструктури для зручного і безпечного доїзду немає.

Це вулиця Дарвіна – найкоротший маршрут від району четвертої школи до майбутньої початкової школи «Престижу». Є подоба тротуарів і вузька проїзна частина. Мешканці вулиці часто ставлять свої авто саме на тротуарах. Загалом дорога від вулиці Жуковського до «Престижу» йде підгору і має два нерегульовані перетини проїзних частин

– І у скільки годин треба вставати, щоб встигати? І що – одна дитина буде в цю школу ходити, а інша – в іншу? А як погода погана, заметіль чи дощ? – каже Оксана.

Дорого, бо батьки вважають «Престиж» платною школою, у якій за навчання обов’язково і всім треба платити.

– Ми і в четвертій школі платили на школу і на клас. Підручники ми окремо купуємо, по 700-800 гривень на одну дитину за рік. А тут треба буде по 600-800 гривень щомісяця платити, – каже Оксана.

З її слів, «в кого є знайомі, чиї діти в «Престиж» ходять, то всі діти платять. Нема таких, що ти навчаєшся безкоштовно». А ще Оксану непокоїть, що група продовженого дня там теж нібито платна, «бо це наче як додаткова послуга». За паспортом «Престижу», там працювало дев’ять таких груп.

Ймовірний булінг. Оксана вважає «Престиж» школою для заможних сімей. Боїться, що тамтешні діти будуть насміхатися із менш заможних і підготовлених учнів звичайної школи.

Чому саме четверта школа: думка батьків

Ольга Телиця каже, що батьки з четвертої школи знали про зміну типів навчальних закладів і були готові до статусу гімназії (школи на 9 класів, – ред). Але «щось за ці чотири місяці (січень-квітень 2022 року) змінилося». За словами Ольги, четверта школа стала «жертвою» ліцею.

– Ми знаємо, що «Престиж» мали закривати, бо там недотримані санітарні норми. Він тріщить по швах, дітей море – і вони дуже хочуть інше приміщення. Вони ходили в десяту школу – там їм відмовили. Почали шукати по місту іншу жертву – знайшли нас. Бо наша директорка іде на пенсію, – каже Ольга Телиця.

Журналістка запитала Ольгу, чи згадували в рекомендаціях батькам як потенційний заклад для навчання одинадцяту школу. Її будівля знаходиться неподалік від нинішнього «Престижу».

– Ця школа зараз здає в оренду «Престижу» кабінети для старшокласників. Ми питали, чому «Престиж» не об’єднується із нею. – Бо там директор проти. Чому шосту школу не берете, яка теж не добирає дітей і буде гімназією? – Бо територіально ця ближче, – пояснила Ольга.

Недовіру батьків до ідеї з реорганізацією підживлює й те, що їм, за словами Ольги Телиці, в якості альтернативи пропонували тільки дев’яту й вісімнадцяту школи. Залежно від місця проживання відносно вулиці Степана Бандери. Щоб дітям не треба було її переходити.

– Припустимо, що об’єднання відбувається і ми – ліцей з 10-11 класами. Нашим дев’ятикласникам ніхто не запропонував подати на 10 клас у «Престиж». Зате на початку червня водили на екскурсію до нашого приміщення учнів «Престижу» і показували їм наші класи, чи подобається. То ми там зараз, як квартиранти у цій школі, – каже Ольга.

Ймовірно, такої пропозиції і не могло бути: міська рада ще нічого не вирішила. З тієї ж причини не було підстав для створення комісії з реорганізації та інших пов’язаних дій. Тож виходить, що управління освіти розпочало процес злиття шкіл завчасно.

Як усе пояснює головний освітянин Рівного

– Будь-які рішення стосовно мережі закладів освіти приймає засновник, Рівненська міська рада. Я думаю, що депутати підтримають цю ідею. Тоді буде ще два місяці для попередження працівників про вивільнення. Як вимагає трудове законодавство. Але всі будуть працевлаштовані, – каже начальник міського управління освіти Богдан Турович.

Начальник міського управління освіти Богдан Турович наголошує: об’єднання двох шкіл корисне як для учнів, так і місту. Фото з його фейсбук-сторінки

Богдан Турович пояснив причини об’єднання шкіл. Подаємо тези.

Освітня реформа й оптимізація шкільної мережі. «Зараз у державі відбувається реформа усієї галузі освіти. У Рівному, як і скрізь, формується оптимальна мережа освітніх закладів. Ми дивимося по кількості учнів і потребі в навчальних закладах різного типу.

Скоро у нас не буде шкіл І-ІІ чи І-ІІІ ступеня – буде початкова школа (1-4 класи), гімназії (5-9 класи) та ліцеї (10-11(12) класи). У структурі останніх двох може бути початкова школа. Тоді заклад навчатиме дітей з 1-го по 9-ий чи з 1-го по 11 (12) класи».

Обидві школи мають проблеми зі старшою ланкою. Четверта школа за кількістю нинішніх дев’ятикласників набирає лише один повноцінний десятий клас. Цьогоріч вони мали два дев’ятих і по одному десятому й одинадцятому класу. «Норма для наповнення класу – 27 учнів і більше. У четвертій школі наповненість 5-9 класів трохи вище 23 учнів. На два 9-х класи, якщо не помиляюся, 49 учнів».

«Престиж» – має чи мав два десятих і один одинадцятий. «У наявному зараз приміщенні вони не можуть їх мати, хоча охочих навчатися дуже багато. Там зараз навчання у дві зміни».

Оптимальне використання приміщень обох шкіл. Четверта школа має велике приміщення, «Престижу» бракує площі. Після об’єднання «Престиж» матиме два корпуси. Приміщення на Данила Галицького «буде найкращим» для початкової школи.

Чому лишається «Престиж». «Якщо подивитися на результати навчання учнів «Престижу» і четвертої школи, то «Престиж» виграє. Олімпіади в них кращі, зовнішнє незалежне оцінювання – вони в п’ятірці лідерів міста серед шкіл. Тож ми пропонуємо батькам вищу якість освіти».

– «Престиж», за рейтингами, один із найкращих. Це заклад нового типу, у якому хочуть навчатися, – пояснює Богдан Турович.

Економія міських коштів. Зі слів Богдана Туровича виходить, що економія бюджетних грошей – чутливе питання. Його у спілкуванні з батьками обходять. Бо батьки «не дуже сприймають і будуть казати, а чого на моїх дітях мають економити». Суму економії Богдан Турович не називає: в управлінні нібито не робили таких підрахунків. Більше думали про оптимізацію освітньої мережі і підвищення якості освіти.

Але економія є. Найперше – більше не треба шукати гроші на добудову нового корпусу «Престижу». Його почали будувати у 2007 році. Невдовзі робота зупинилася. На коригування будівельних документів з 2008-го по 2016 рік з бюджету витратили майже 200 тисяч гривень, а на роботу – більше 3 мільйонів.

Добудова була в «Програмі розвитку освіти м. Рівного на 2017-2020 роки». Правда, без вказаних сум. У квітні 2021 року мовилося про 69 мільйонів гривень. Але будівництво з місця не зрушило.

На цьому і двох наступних фото – корпус «Престижу», який мав забезпечити класами середню і старшу ланки. Недобудований і з побитими пластковими вікнами.  Він знаходиться майже під стіною закладу. Огорожа будівництва охоплює й територію перед «Престижем»

Другий аспект економії – місто заощадить на зарплатах шкільній адміністрації.

– Замість двох закладів буде один: один директор, менше заступників, – пояснює Богдан Турович.

Опитування на шкільному сайті – для з’ясування «дійсної ситуації». Богдан Турович каже: «У сільській місцевості є вимога оприлюднювати за рік проєкт рішення про можливі зміні в мережі освітніх закладів і обговорення з громадою. У містах такої вимоги немає. Але ми хотіли почути батьків і їхню позицію». Бо в управлінні склалося враження, що в історії з поглинанням четвертої школи «активна меншість керує пасивною більшістю».

– Є кілька людей, які категорично проти, і це нормальний процес, бо не можуть усі бути за. Мета опитувальника – з’ясувати дійсну ситуацію, – пояснює Богдан Турович.

За його словами, об’єднавши четверту школу і ліцей «Престиж», «місто отримає один повноцінний ліцей, один потужний заклад».

Платні послуги – добровільні

Богдан Турович наголошує: «Престиж» – не приватний заклад. Платять там лише за гуртки, секції і додаткові заняття з ключових предметів, що понад оплачувані державою години. Навчання за державною програмою – безоплатне.

– Це такий же комунальний заклад, як і інші школи. Але він – нового типу, із повним днем перебування дитини. У них є додаткові освітні послуги. Саме ці послуги і використовують для маніпуляцій, – пояснює Богдан Турович.

У рівненській гімназії «Гармонія» теж є платні додаткові освітні послуги. Щоб учні ходили на ці заняття, батьки підписують індивідуальні договори, у яких зазначають обрані предмети чи гуртки з запропонованого школою переліку і зобов’язуються оплачувати їх чіткими сумами.

Дивіться також: Діти рівнян почекають на хороші шкільні спортмайданчики

За лінком титульна сторінка Договору про надання додаткових платних освітніх послуг для учнів між батьками та рівненською гімназією «Гармонія» з минулих років.

Додатковими послугами називається «проведення понад обсяги, встановлені навчальними планами уроків», уроків, факультативів, гуртків, додаткових корекційних занять чи з обдарованими дітьми, підготовки учнів до фестивалів, конкурсів, олімпіад, турнірів, до зовнішнього незалежного оцінювання, вступу до закладів вищої освіти й захисту наукових робіт у Малій академії наук

– Виключно добровільно: батьки пишуть заяву, що вони хочуть, щоб дитина ходила. Відповідно, за це платяться гроші. Вартість коливається залежно від класу: від, здається, 450 гривень до 700 гривень на місяць. А година репетитора зараз коштує 100-200 гривень, – каже Богдан Турович.

За його словами, якщо батьки не хочуть чи не мають можливості записувати дитину на ці заняття, ніхто не зобов’язує. Богдан Турович каже: «організація цих платних послуг –  кропітка робота. Треба назбирати групу дітей, знайти кваліфікованого спеціаліста, формувати розклад». Наче як: немає охочих – немає й клопоту. Але й батьківських надходжень – теж.

Дивіться також: Подивіться, в якому стані спортзали 34-х рівненських шкіл

Санітарний регламент не порушили

Богдан Турович каже: у санітарному регламенті визначено, що учнів, які живуть за два і більше кілометри від школи, мають підвозити «у порядку, визначеному засновником закладу освіти».

За словами Богдана Туровича, майбутня початкова школа «Престижу» вписується у вимогу про два кілометри. Крім того, є ще поруч дев’ята і вісімнадцята школи.

– Якщо батькам далеко в «Престиж», можуть ходити в одну із цих шкіл. Якщо оберуть інші школи, ми допоможемо із влаштуванням туди дітей, – каже Богдан Турович.

На цьому скрині з гугл-карти – два ймовірних маршрути між четвертою і вісімнадцятою школами. Це трохи більше пів кілометра і приблизно вісім хвилин часу на дорогу, але якщо врахувати, що діти йтимуть не від школи до школи, а від дому до школи, то відстань може бути трохи меншою або більшою

Дивіться також: Як виглядають шкільні їдальні і кухні у Рівному (134 фото)

Що буде з учнями і вчителями четвертої школи

За словами Богдана Туровича, управління освіти пішло назустріч батькам і цього року ще набрали один перший клас для навчання в будівлі четвертої школи.

Оголошення при вході до четвертої школи повідомляє про завершений набір до першого класу. У класі буде 30 учнів. В який саме заклад вони ходитимуть, не вказано. Оголошення має мокру печатку і підпис директорки четвертої школи Наталії Іванець

Можливо, на 2023/2024 навчальний рік теж наберуть один клас першачків. Але зрештою, каже Богдан Турович, початкова школа буде тільки в приміщенні на Данила Галицького.

Нинішні учні четвертої школи у перспективі навчатимуться і закінчуватимуть ліцей «Престиж». Матимуть відповідні документи. Керуватиме закладом чинний директор «Престижу» Сергій Рачинець.

– Учителі залишаються – будуть навчати дітей у тій же будівлі. Обслуговуючий персонал на кшталт прибиральниць чи сторожів теж лишається. Вони будуть переоформлені працівниками «Престижу». Директор буде дивитися, як організувати процес, – пояснив Богдан Турович.

Начальник міського управління освіти впевнений: «У майбутньому ми всі побачимо позитивний результат об’єднання».

Дивіться також: Що ви не знали про туалети у 34-х школах Рівного

В офісі освітнього омбудсмена чекають на звернення

Журналістка звернулася у Службу освітнього омбудсмена щоб перевірити в незалежної сторони чи є якісь порушення в цій ситуації.

Начальниця відділу медіа та аналітики Служби освітнього омбудсмена Надія Лещик сказала, що вони не можуть коментувати цю ситуацію, не маючи на руках офіційних документів. Публічної інформації та опису ситуації зі слів журналістки недостатньо. Тому Служба просить ініціативну групу батьків подати до них звернення.

–  Ми б тоді змогли отримати офіційну думку управління освіти. Слова – це одне, а коли є документи – це зовсім інше. Досить часто у нас слова і документи мають різні сенси, – пояснила позицію служби Надія Лещик.

Посадовиця радить батькам із четвертої школи написати офіційне звернення до Служби і розповісти свою історію.

Звернення можна подати онлайн на сайті освітнього омбудсмена. Перейшовши за посиланням, побачимо «Правила подання звернень» і через синю кнопку праворуч переходимо на «Нове звернення».

Також можна завантажити електронний бланк звернення до Освітнього омбудсмена на комп’ютер або гаджет, заповнити його й надіслати на електронну пошту: [email protected].

Обов’язково у зверненні мають бути прізвище, ім’я та по батькові заявника, адреса проживання, електронна пошта чи телефон для зв’язку. Адже вам надішлють письмову відповідь. Також у зверненні треба вказати ваш статус: наприклад, мама/батько учня/учениці такого-то класу.

За словами Надії Лещик, звернення треба підсилити відсканованими документами щодо ситуації, які можна додати окремими файлами. Якщо вони не вміщаються в один лист, можна надіслати додатковий із відповідною поміткою в темі.

Повідомлення у месенджерах, соцмережах чи анонімні зверненнями не розглядають.

Усі школи змінять статус на гімназію чи ліцей

У Рівненській міській громаді – 36 комунальних шкіл. За словами Богдана Туровича, зараз вони переоформлюють статути, щоб із 1 вересня 2022 року працювати вже як гімназії та ліцеї.

– У деяких гімназіях, наприклад, третій, п’ятій, шостій, є учні, які ще закінчуватимуть там 11 клас. Потім заклади стануть повноцінними гімназіями по 9 клас. Вже майбутні їхні випускники, за бажання навчатися в 10-11 класах, будуть переходити в заклади зі статусом ліцеїв, – розповів Богдан Турович.

З його слів, вибір у місті буде.

– У нас є такі заклади – суто ліцеї лише з 10-11 класами. Наприклад, Рівненський економіко-правовий ліцей або природничо-математичний ліцей «Елітар», – додав керівник.

Дивіться також: Туалетна проблема рівненських шкіл: в яких умовах учні справляють потреби

Продовження: Все заздалегідь погоджено: депутати Рівнеради підтримали розширення ліцею «Престиж»


Підписуйтесь на канал «Четвертої влади» у телеграмі, сторінки в інстаграмі або у фейсбуці чи твітері.

Підтримайте ЗСУ

Якщо підтримали ЗСУ і маєте змогу підтримати незалежне рівненське ЗМІ – підтримайте «Четверту владу»

Якщо знайшли помилку - виділіть її і натисніть Ctrl+Enter.

Прокоментуйте