Сміттєвози представників «Свободи» та спонсора Третяка: як КАТП-1728 орендує техніку у своїх
Після 2018 року монополія на вивезення сміття в Рівному повернулася до комунального підприємства «КАТП-1728». Приватна компанія «Санком-Рівне» після майже 10 років роботи в місті остаточно припинила діяльність через борги, незмінний тариф, неефективний менеджмент та зношені сміттєвози.
У КАТП-1728 після місцевих виборів 2020 року змінився керівник, а також – орендодавець сміттєвозів. До 2021 року техніку орендували у «свободівців», після виборів – у «спонсора» Олександра Третяка, витрачаючи мільйони гривень щороку на техніку, яку вигідніше місту було купити.
Поки ми аналізували та рахували, скільки коштів витратили на оренду сміттєвозів, у КАТП-1728 взяли кредит та придбали три власних, а на сесії 22 серпня отримали дозвіл на кредит у 42 мільйони – на придбання ще 6 сміттєвозів.
Нова влада – новий керівник
«Комунальне автотранспортне підприємство 1728» – це комунальне комерційне унітарне підприємство Рівненської міської громади. Статутний капітал КП – понад 43 мільйони гривень.
КАТП-1728 з 2018 року – єдине підприємство, яке вивозить сміття у Рівному. Всі витрати підприємства, пов’язані з цією послугою, закладають у тариф на послугу з поводження з побутовими відходами.
У лютому 2021 року – після місцевих виборів – нова влада призначила нового керівника КАТП-1728: Ростислава Кралюка замінив Сергій Марчук.
Тариф на вивезення сміття за Марчука вже піднімали двічі: з червня 2021 року та вересня 2022 року.
До слова, на Ростислава Кралюка у травні 2020 року поліція відкрила кримінальне провадження: він задорого придбав без тендеру вантажний автомобіль та кузов до нього.
У лютому 2022 року колишній директор КАТП-1728 уклав з прокурором угоду і визнав себе винним у службовій недбалості. Йому присудили півтора року обмеження волі, але звільнили від відбування покарання з іспитовим строком на один рік.
Скільки Рівному потрібно сміттєвозів
Як нам повідомляв Сергій Марчук у відповіді на запит, у Рівному є 12 маршрутів вивезення побутових відходів і 4 – великогабаритних та ремонтних відходів.
На балансі комунального підприємства є 21 сміттєвоз, 5 з них не використовуються через зношеність, їх готують до списання. Три придбали у лізинг у 2021 році. 5 сміттєвозів підприємство орендує.
Ми запитали у Сергія Марчука, чому сміттєвози орендують, а не купують власні.
Він відповів, що в оренди є такі перевага: витрати на ремонт та обслуговування покриває орендодавець, орендовані машини використовуються за потреби, а оплата здійснюється лише за години використання.
Каже, що оптимізують роботу підприємства так, щоб зменшити потребу в орендованих сміттєвозах: у 2020 році їх використовували 14 тисяч 932 години, у 2021-му – 14 тисяч 993 години, у 2022-му – 11 тисяч 112 годин, а торік – 11 тисяч 890 години.
Придбання нових сміттєвозів, за словами Сергія Марчука, призведе до збільшення тарифу. У 2022 році були плани купити ще сміттєвози, але через повномасштабне вторгнення інвестиційну програму не затвердили.
15 серпня цього року у соцмережах почали поширювати відео з логотипом «Віктор Шакирзян» та писали новини про те, що КАТП-1728 придбало у кредит три сміттєвози «Ford Trucks 1833 DC».
Коли ми на початку серпня розмовляли з Сергієм Марчуком, він промовчав про ці сміттєвози, хоча тендер на їх придбання провели ще у березні. Один сміттєвоз портального типу обійшовся у 5 мільйонів 459 тисяч 250 гривень, сміттєвоз із заднім навантаженням – у 5 мільйонів 275 тисяч гривень.
А 19 серпня керівник Департаменту благоустрою та інфраструктури Руслан Гудима вніс проект рішення Рівненської міської ради про надання дозволу на отримання у кредит 42 мільйонів гривень на придбання 6 сміттєвозів. Депутати підтримали цей проект на сесії 22 серпня.
Орендують сміттєвози 6 років: спершу «свободівці», тепер «спонсор» Третяка
З травня 2019 року до 2021-го КАТП-1728, поки ним керував Ростислав Кралюк, орендувало сміттєвози у ТОВ «Стандрат Технолоджі ЛТД» та ТОВ «Альтбудпроект». У першої фірми – чотири (два марки «SCANIA» та два «DAF»), а в другої – один «IVECO» та одну «SCANIA».
Як відповіло на наш запит КАТП-1728, вартість години оренди становила 500 гривень. За послугу фірмам загалом сплатили 12 мільйонів 708 тисяч 459 гривень. За ці кошти можна було придбати три-чотири нові сміттєвози.
ТОВ «Стандрат Технолоджі ЛТД» належить Геннадію Вакулінському. Чоловік має кілька фірм та є депутатом Рівненської районної ради від партії «Свобода».
ТОВ «Альтбудпроект» нині вже називається «Академія аналітики» та зареєстроване в Ужгороді. Але в період здачі в оренду сміттєвозів було зареєстроване у Києві і належало жительці Рівненщини Оксані Денисюк.
За даними аналітичної системи «YouControl», жінка з таким іменем є адвокаткою та була у 2019 році офіційною спостерігачкою на виборах президента України від кандидата Руслана Кошулинського, який балотувався від ВО «Свобода».
З 2021 року КАТП орендує п’ять сміттєвозів у товариства «Голд-С». Тендер на цю послугу з 2022-го проводять одним лотом, а не, наприклад, п’ятьма різними, щоб збільшити конкуренцію і дати змогу прийти на торги тим фірмам, які мають хоча б один сміттєвоз.
Хоча до 2021-го КАТП-1728 навіть не публікувало інформацію про укладені договори оренди на сміттєвози у системі електронних торгів «Прозоро». Як повідомили нам на запит, «теперішнє керівництво не володіє інформацією про причини» цього.
Без торгів і конкуренції
У 2021 році з ТОВ «Голд-С» підписали два договори на загальну суму майже 5 мільйонів 200 тисяч гривень. Бо тоді КАТП провело два тендери.
На перший – з оренди двох одиниць техніки – прийшли ще два учасники: ТОВ «БК «Будальянс груп» та ПП «Вартспецбуд». Не торгуючись, переможцем став «Голд-С».
На другий тендер, крім «Голд-С», подало документи товариство «БК «Будальянс Груп», але не зі сміттєвозами, а з двома китайськими самоскидами «Howo».
«БК «Будальянс-груп», належить Ігорю Войтку і є фаворитом міського департаменту інфраструктури та будівництва за кількістю прямих угод щодо ремонту дворів та вулиць Рівного.
«Вартспецбуд» зареєстроване у колишньому Костопільському районі, власник – Юрій Вартосюк – радник колишнього міського голови Олександра Третяка з питань архітектури та будівництва.
Як повідомили в КАТП-1728, «Голд-С» за двома договорами у 2021 році сплатили 4 мільйони 359 тисяч 172 гривні.
У 2022 році, коли розпочалося повномасштабне вторгнення росії в Україну, КАТП-1728 швидко уклало договір без конкурсу за переговорною процедурою. Бо на оголошені відкриті торги двічі ніхто, крім «Голд-С», так і не прийшов.
«Швидко», бо так поспішали, що уклали угоду на один день раніше, аніж дозволяло законодавство.
Тоді громадська ініціатива «За чесний тендер» звернула увагу аудиторів, що договір укладено у період оскарження, а отже, він є нікчемним. Та уповноважений КАТП-1728, який займається тендерами, Дмитро Рабченюк пояснив, що це технічна помилка у даті договору. Мовляв, насправді вони все зробили правильно. Аудитори повірили та порадили не допускати таких помилок у майбутньому.
Сума договору у 2022-му становила 9 мільйонів 720 тисяч гривень. Сплатили товариству близько шести мільйонів.
У 2023 та 2024 роках очікувану вартість оренди замовник визначав на рівні 7 мільйонів 344 тисяч 480 гривень.
Після того, як на період воєнного стану законодавець дозволив, щоб торги відбувалися за участі одного учасника, «Голд-С» почав приходити на тендер сам та виставляти пропозицію, яка дорівнює очікуваній вартості.
За п'ять років оренди сміттєвозів з 2019 року КАТП-1728 сплатило орендодавцям близько 29 мільйонів гривень.
Чому на тендери не йшли інші учасники
КАТП-1728 на закупівлях з оренди сміттєвозів був не дуже зацікавлений у конкуренції і прописував вимоги так, щоб туди не прийшли «чужі» учасники.
Так, у 2022 році тендер на оренду п’яти сміттєвозів оголосили одним лотом. Тобто податися міг лише той, хто мав п’ять чи більше сміттєвозів.
Окрім того, у 2021-2022 роках замовник прописував вимоги так, що навіть маючи 10 сміттєвозів, потенційний учасник міг не задовольнити «бажання» КАТП-1728.
Наприклад, просили два автомобілі з такими характеристиками:
- Не раніше 2013 року випуску.
- Вантажопідйомність: не менше 7 тисяч 800 кілограмів.
- Об’єм пресуючої установки: не менше 22 метри кубічних.
- Вантажопідйомність маніпулятора: не менше 650 кг.
- Пробіг не більше 140 тисяч кілометрів.
Ще два автомобілі хотіли менші і старіші:
- Роки виробництва: не раніше 2008 року.
- Вантажопідйомність: не менше 5 тисяч 300 кілограмів.
- Об’єм пресуючої установки: не менше 15 кубів.
- Вантажопідйомність маніпулятора: не менше 650 кг.
- Пробіг не більше 190 тисяч кілометрів.
І ще один автомобіль замовник хотів великий і старий:
- Роки виробництва: не раніше 2005 року.
- Вантажопідйомність: не менше 7 тисяч 830 кілограмів.
- Об’єм пресуючої установки: не менше 22 кубів.
- Вантажопідйомність маніпулятора: не менше 1 тисячі кілограмів
- Пробіг не більше 160 тисяч кілометрів.
Окрім дивної вибірковості у роках випуску авто, інша дивна вимога – пробіг. В автомобілях 2008 року допускають пробіг до 190 тисяч кілометрів, а в старішому – 2005-го року – не більше 160 тисяч кілометрів.
У 2020-2023 замовник вимагав від учасників аналогічний досвід надання оренди сміттєвозів на суму не менше 50% від цього тендеру. Але у 2021 році, коли «Голд-С» вперше переміг на торгах, такої вимоги не було.
Ми зателефонували до директора ТОВ «Стандрат Технолоджі ЛТД» Геннадія Вакулінського, фірма якого до 2021 року надавала КАТП-1728 в оренду сміттєвози.
Запитали, чому його компанія більше не пропонує таку послугу.
– Ну, якщо ви готувались до розмови зі мною, то я думаю, ви мали бачити, що там умови прописані такі, що в мене мій транспорт не підходить. Там рік прописаний, кілометраж. Ви ж прекрасно розумієте, що КАТП купує послугу, а не транспорт. Ну, як можна у послугу в'язати кілометраж і рік? Для чого це робити? Якщо послуга виконується тією мірою, як прописано у технічному, то для чого в'язати тоді роки чи якийсь кілометраж? – відповів Вакулінський.
Також ми хотіли поспілкуватись з колишнім депутатом Рівненської міської ради Святославом Євтушенком, який керував «Санкомом», але він сказав, що «не займається політикою, ніяких коментарів не дає».
– Де поділися сміттєвози «Санкому»? – все ж запитали ми у Євтушенка.
– Уявлення не маю. Вони зникли десь через рік, як я був звільнений з цієї фірми. А може, навіть через два – не знаю. Це було дуже давно.
ТОВ «Голд-С» та його зв’язки
ТзОВ «Голд С», за даними аналітичної системи «YouControl», заснували у 2013 році. Власник підприємства – Селецький Віктор Дмитрович. Директор – Селецький Руслан Вікторович, до 2018 року він був власником товариства «Голд-С». Ймовірно, Віктор – це батько Руслана Селецького.
Директор Руслан Селецький має стосунок ще до 5 різних фірм, що переважно займаються транспортом. Одна з них – ПП «Рівне Транс», чиї великогабаритні автобуси курсують на четвертому маршруті у Рівному.
На фотографіях періоду виборчої кампанії 2020 року Руслана Селецього ми помітили разом з Олександром Третяком.
Селецького в кулуарах називали спонсором виборчої кампанії Третяка.
Та найцікавіше, що товариство «Голд-С» придбало сміттєвози якраз перед та під час першого тендеру КАТП-1728 – у 2021 році.
Перший договір на оренду двох сміттєвозів з ТОВ «Голд-С» уклали 30 червня 2021 року на загальну суму 2 мільйони 579 тисяч гривень (597 гривень за годину).
Другий – на оренду ще двох – 17 серпня 2021 року на 1 мільйон 743 тисячі (498 грн/год).
За даними аналітичної системи «YouСontrol», сміттєвози фірма купила в травні, червні та липні 2021 року. А п’ятий автомобіль – «MAN» – у грудні 2021 року. Автомобіль цей 2005 року випуску, об’єм двигуна – 12 800, власна вага – 11 тисяч 480 кілограмів.
І у тендері КАТП-1728 на 2022 рік одразу з’являється потреба на ще один сміттєвоз. І саме з такими технічними характеристиками, як куплений фірмою Селецького «MAN».
Ми запитали і в Олександра Третяка, і у Руслана Селецького про те, як вони знайомі між собою та чи фінансував Селецький виборчу кампанію Третяка.
Обидва сказали, що офіційних спонсорів можна побачити у виборчих звітах. Селецьких ми там не знайшли.
– Так, але ж ви самі розумієте, що можна фінансувати не від свого імені, а через когось, – звернулась журналістка до Руслана Селецького.
– Так, можна.
– То ви фінансували його виборчу кампанію?
– А можна без цього питання? Вибори ж пройшли, воно не грає ніякої ролі, – ухилився відповідати Руслан Селецький.
– Коли ви були міським головою, фірма «Голд-С» Селецьких купила п’ять сміттєвозів і почала їх з того часу здавати КАТП-1728 в оренду. Це ви лобіювали ці контракти? – запитали ми в Олександра Третяка.
– Я не лобіював нічого і не міг вплинути, оскільки всі питання, які стосуються будь-яких послуг, будь-яких сервісів максимально відкриті у місті. Відповідно, ці питання вирішували на тендерних засадах, тому я не міг щось лобіювати чи впливати на щось, як міський голова.
Наскільки мені відомо, Селецькі займаються підприємницькою діяльністю з 2005 року, якщо не помиляюсь. Міські голови не впливають на той чи інший процес, що стосується вибору чи будь-яких речей, що пов'язані з цією сферою. Наскільки мені відомо, вони займалися перевезеннями у місті ще задовго до того, як я став міським головою, – так відреагував Олександр Третяк на наше запитання.
Олександр Третяк, як і директор КАТП-1728, вважає, що для того, щоб місту мати свої власні сміттєвози, потрібно піднімати тариф.
Умисел чи недбалість
Якщо порахувати витрати на оренду сміттєвозів з 2019 року, то КАТП-1728 сплатило орендодавцям вже близько 29 мільйонів гривень. До кінця року ця сума може збільшитися до 36 мільйонів, якщо товариству «Голд-С» сплатять за оренду стільки ж, як і торік, – мінімум 6 мільйонів.
У 2021 році КАТП-1728 взяв у лізинг (оренду з викупом. – Ред.) три нові сміттєвози заднього навантаження «Hidro Mak SCK-15» на шасі «FORD Trucks». Усі – 2021 року випуску.
Директор КАТП-1728 Сергій Марчук журналістам Суспільного розповів, що підприємство одразу сплатило 2 мільйони внеску. На наш запит відповів, що щороку сплачують за ці три сміттєвози майже 1 мільйон 472 тисячі гривень. Борг станом на 1 серпня цього року складав ще 3 мільйони 434 тисячі 515 гривень.
За договором, сума щомісячного внеску – 122 тисячі 661 гривня 21 копійка. Щомісяця також сплачується лізинговий відсоток. Максимальний був на рівні 61 тисячі гривень.
Якби міська рада дозволила КАТП-1728 взяти кредит на таких самих умовах ще на п’ять сміттєвозів, то до 2030 року комунальне підприємство змогло б виплатити всю суму і мати власні автомобілі.
За допомогою експерта-фінансиста з Рівного ми порахували, що річні виплати банку були б меншими за суму, яку нині сплачують за оренду сміттєвозів, – менше 6 мільйонів гривень.
Що кажуть депутати
Ми запитали у представників усіх фракцій Рівненської міської ради, як вони ставляться до оренди сміттєвозів та що думають про придбання комунальним підприємством власних.
Погодились відповісти всі, крім членів фракцій «Рівне разом».
Депутат від фракції «За майбутнє», бізнесмен Маріян Года сказав, що він не зовсім у темі, але думає, що краще мати свої нові сміттєвози: на гарантії, з сервісним обслуговуванням:
– Я не володію цифрами. Моя позиція така: якщо оренда вигідна, звичайно, вигідніше орендувати. Якщо ми за три роки оренди чи навіть п’ять можемо купити нового, то, звичайно, треба нового. Один рік – одного, другий рік – другого, третього і так далі.
Їх треба купувати вже не беушні, а нові – на гарантії, із сервісним обслуговуванням. А то тут «лахи» такі були в “Санкомі”, я пригадую. Вони більше грошей витрачали на ремонти, авто більше стояли, ніж їздили. Тобто повинні бути нові машини. Можна було б купити їх в лізинг навіть, це теж можна розглянути. Фракція підтримала б.
Керівниця фракції «Батьківщина» Галина Кульчинська теж вважає, що сміттєвози мають бути комунальні:
– Дивіться, моя позиція тут дуже проста і зрозуміла: все має бути прозоро і зрозуміло, і відкрито. Я вважаю, що КАТП має мати комунальні сміттєвози, це так би було правильно. Є більше можливостей грантових і допомоги.
Під час цієї нашої воєнної ситуації багато міст зголошується допомагати нам, і мені здається, що сміттєвози в містах-партнерах і інших – це взагалі не проблема. Я кажу теоретично, але моя позиція така: правильно, щоб були у нас ці сміттєвози і ми давали дозвіл КАТП на їх придбання. Те, що стосується оренди – не тільки сміттєвозів – має виноситися на сесію. Крапка.
– Тобто якби був проєкт рішення про дозвіл на кредит чи виділення коштів на закупівлю сміттєвоза, то ваша фракція його підтримала б? – уточнюємо в Галини Кульчинської.
– Мені здається, що ми давали такий дозвіл. Тільки ж треба дивитися, щоб це так само було прозоро, відкрито і зрозуміло, і при умовах фінансової можливості. Треба думати: ми купуємо РЕБи чи сміттєвози, бо хлопці дуже вже просять РЕБи, а це дороге задоволення.
Керівниця фракції «Голос» Анастасія Кулакевич:
– На жаль, ця «схема» (оренди. – Авт.) існує вже багато років, і ми неодноразово намагалися переконати колег у потребі її припинення, оскільки вона є економічно невигідною для міста. Раціональніше було би придбати власні сміттєвози.
Наша фракція зробила відповідний крок для вирішення цієї ситуації. Ми подали проєкт рішення, який називається «Про зменшення корупційних ризиків в діяльності комунальних підприємствах міської ради». Ухвалення цього рішення мало б позитивні фінансові наслідки для економії бюджетних коштів і діяльності комунальних підприємств. Наша фракція однозначно за купівлю сміттєвозів, які будуть у власності комунального підприємства.
Депутат фракції «Свобода» Володимир Валявка:
– Місто мало б виділити кошти на сміттєвози. Я думаю, що КАТП мало би мати свої сміттєвози.
Депутат фракції «Слуга народу» Роман Яворський:
– До певного часу була заборона на підняття ціни. Зараз ситуація змінилася, і підприємство закуповує техніку за свої зароблені гроші. Були закуплені сміттєвози, дали дозвіл на закупку інших. Оренда була вимушена на перших порах, а з часом вона звикає, бо закупляються сміттєвози. Я за те, щоб оренди не було, а було підприємство яке забезпечить всі потреби.
Депутатка фракції «Європейська солідарність» Оксана Майборода:
– На останній сесії КАТП-1728 дозволили взяти в кредит шість сміттєвозів. Всі плюсанули. Я думаю, висока така підтримка була, що оренда і те, як це відбувалось, було сумнівно. Не було довіри. Це рішення придбати свої автівки виглядало краще. Було обгрунтовано, що за кілька років воно окупається.
Якщо говорити ширше, це вже моя позиція, наша громада має активно включитися в розробку регіонального плану управління відходами, якісно розробити місцевий план управління відходами. Займатися тим, щоб першочергово зменшувалося утворення відходів в громаді, а ті відходи, що утворюються все таки мали би перероблятися.
Ні керівниця фракції «Рівне Разом» Світлана Марчук, ні депутат фракції «Рівне Разом» Василь Харковець на наші неодноразові дзвінки не відповідали.
Якщо вам сподобався матеріал, перерахуйте, будь ласка, 30 гривень на волонтерську монобанку чи на картку благодійного фонду, прив'язану до рахунку в «Приватбанку»: 5169 3305 3931 4184
«Четверта влада» та БФ «Скарбниця Надії» збирають гроші для ініціативи «Рівненський дрон», яка складає FPV-дрони для бійців на передовій. Долучайтеся, будь ласка.
Рахунок: КБ «Приватбанк»
IBAN UA663052990000026006000707203
БФ «Скарбниця Надії»
ЄДРПОУ 37685693
Якщо підтримали ЗСУ і маєте змогу підтримати незалежне рівненське медіа – підтримайте «Четверту владу» теж 30-ма гривнями.
Підписуйтесь на канали «Четвертої влади» у телеграмі, ютубі, сторінки в інстаграмі або у фейсбуці, твітері, тіктоці. Вдячні за ваші коментарі та поширення матеріалів.
Коментарі
Прокоментуйте
Щоб залишити коментар необхідно увійти