Суддя не хоче підставляти, адвокат – ображати: чому затягується справа з обвинуваченням у хабарі ексвикладача РДГУ

Обвинувачений Богдан Кир'янчук на засідання ходить, на відміну від прокурора
Джерело
Четверта влада

Із 2017-го року триває розгляд справи за обвинуваченням у хабарництві колишнього завідувача кафедри літератури Рівненського державного гуманітарного університету (РДГУ) Богдана Кир'янчука. Цьогоріч уже мали би відбутися дебати, які є останнім етапом перед оголошенням вироку. Адвокат обвинуваченого вважає, що справу гальмує прокурор.

26 травня на засідання у справі Богдана Кир'янчука прокурор не прийшов і повідомив суд, що зайнятий в іншому розгляді справи.

Перед засіданням адвокат Кир’янчука Анатолій Перетятко розповів, що у грудні 2020-го прокурор Андрій Войтюк прохав суд перенести засідання, аби змінити обвинувачення для Кир'янчука. У березні 2021-го прокурор просив перерву для підготовки до дебатів. На вулиці червень – обвинувачення досі не змінили і дебатів не було.

Адвокат Анатолій Перетятко з цього приводу виголосив промову для судді Євгена Сидорука.

Адвокат (ліворуч) показово обурюється на прокурора, бо той не приходить на засідання, веде інші справи

– Минулого судового засідання я клопотав перед судом для винесення ухвали прокурору області для того, щоб прокуратура забезпечила явку будь-кого із групи прокурорів, які підтримують обвинувачення у цій справі. Однак мою заява проігнорували. Тепер я так само клопочу перед судом, щоб він написав відповідний лист на ім'я прокурора Рівненської області для того, щоб ми знали причини, з яких прокуратура всіляко намагається затягнути розгляд та завершення справи.

На думку адвоката, суд зобов'язаний це зробити, оскільки те, що прокурор не приходить на засідання, є проявом неповаги до суду. Окрім цього, адвокат попросив обрати кілька дат для наступних засідань та повідомити про це прокуратуру області у тому ж листі.

До початку засідання присутні у залі обговорювали неявку Андрія Войтюка. Суддя Євген Сидорук сказав, що не хоче підставляти прокурора, тому не відреагував на попереднє клопотання адвоката. Порадив Анатолію Перетятку самому йти до прокурора області. Той відповів, що не хоче, щоби прокурор ображався на нього. Теж саме сказав і суддя.

Через прокурора Андрія Войтюка справу Кир'янчука по суті не можуть розглянути з початку року, вважає адвокат Анатолій Перетятко. Фото з архіву

Тим не менше, на засіданні суддя Євген Сидорук сказав, що лист направлять начальнику відділу, де працює Андрій Войтюк. Ми запитали у речниці обласної прокуратури Оксани Жужельської, чи отримала прокуратура цей лист.

– Зі суду нам приходив лист, але там не скарга на прокурора, а просто інформація про наступне судове засідання і прохання забезпечити участь процесуального прокурора на засіданні 7-го липня, – відповіла речниця.

26 травня в прокурора була накладка в судових засіданнях, пояснила прессекретарка. Про це він попередив суд. На наступне засідання Андрій Войтюк, за її словами, збирається.

Ми намагались у неї також уточнити, чому прокурор відтерміновує розгляд справи по суті. Але не отримали відповіді на момент публікації. Сам Андрій Войтюк не відповідає на дзвінки журналістки.
 
Адвокат підсудного Анатолій Перетятко каже, що здогадується, про що може свідчити затягування зі сторони прокурора, але озвучувати не хоче. Каже, що у справі є кілька процесуальних помилок, яких припустилися слідчі при затриманні.

На одному із судів обвинувачений Богдан Кир'янчук розповідав про загадкового чоловіка Юрія, який нібито був посередником під час передачі хабаря і провокував професора. Але в обвинувальному акті про цього Юрія згадок немає. Як казав нам прокурор, таку людину під час досудового слідства не встановили, тому не внесли до обвинувального акту.

Адвокат обвинуваченого Анатолій Перетятко у лютому цього року нам розповідав, що, на його думку, чоловік Юрій, про якого згадував його підзахисний, – правоохоронець. А якщо така людина контролює передачу хабаря, то це недопустимий доказ у справі. За статтею 87 Кримінально-процесуального кодексу, недопустими є докази, отримані з «істотним порушенням прав та свобод людини».

За словами адвоката, цей нюанс не єдиний у доказові базі. Їх усі він збирається озвучити на дебатах. Сподівається, що вони все ж відбудуться найшвидшим часом.

Нагадаємо, що Богдана Кир'янчука затримали 28-го липня 2017 року, коли він, за версією обвинувачення, отримував хабар. Кир'янчук, який тоді завідував кафедрою літератури Рівненського державного гуманітарного університету (РДГУ) та водночас був членом вступної комісії, за версією слідства, вимагав у двох вступників по тисячі доларів за зарахування на державну форму навчання на факультет української філології.

Отримав гроші завкафедри у піцерії «Шапіто». Правоохоронці фільмували процес і після дачі хабаря Кир’янчука відразу затримали.

31-го липня 2017-го Богдана Кир'янчука відсторонили від посади, взяли під домашній арешт і вилучили отримані гроші та мобільний телефон.

Попри початкову версію, що викладач вимагав, нині чоловіка обвинувачують за частиною першою статті 368 Кримінального кодексу – «одержання службовою особою неправомірної вигоди, та прохання надати таку вигоду для себе чи третьої особи».

Він може отримати штраф від 17 тисяч до 25 тисяч 500 гривень, арешт від трьох до шести місяців або позбавлення волі від двох до чотирьох років із «позбавленням права обіймати певні посади чи займатися певною діяльністю на строк до трьох років».

В РДГУ з Кир’янчуком не продовжили контракт після його затримання. Водночас викладачка Лілія Савчин продовжує працювати в університеті, хоча суд визнав її хабарницею.


Якщо наша діяльність вам подобається і ви вважаєте її важливою – підтримайте «Четверту владу». Завдяки підтримці ми зможемо працювати ще краще.

Підписуйтесь на канал «Четвертої влади» у телеграмі, сторінки в інстаграмі або у фейсбуці чи твітері.

Якщо знайшли помилку - виділіть її і натисніть Ctrl+Enter.

Прокоментуйте