Засуджена за хабар викладачка РДГУ Лілія Савчин далі працює в університеті, бо ж там «не толерують корупцію»

Ми стежили за справою викладачки від початку розгляду
Джерело
Архівне фото Четвертої влади 2017-го

Ми від початку стежили за судовою справою щодо хабарництва Лілії Савчин. Її спіймали з грошима від студентки у 2020-му, коли вона ще виконувала обов'язки завідувачки кафедри хореографії Рівненського державного гуманітарного університету. Не минуло й року, а вирок у її справі вже є. За останні роки це чи не найшвидший обвинувальний вирок у резонансній справі щодо хабарництва у Рівному.

Лілія Савчин визнала, що брала у студентів хабарі, і суд затвердив її угоду із прокурором у квітні. Кілька днів тому рішення набуло чинності.

Раніше речник РДГУ нам казав, що університет має «нульову толерантність» до корупції, але поки вироку не було, жінку не звільняли. Тепер, коли Лілію Савчин визнали винною, ми запитали в університету, чи буде вона там далі викладати.

Ще коли розгляд справи тривав, ми цікавились в університеті, чи працюють там викладачі, які були затримані за підозрою в корупції. Нам відповідали, що Лілія Савчин працює, але не на тій кафедрі, де отримувала хабар.

Із вересня 2020-го, тобто вже після затримання, з нею підписали строковий трудовий договір на навчальний рік, за яким вона має посаду доцента кафедри історії України, повідомляв нам керівник відділу зв'язків з громадськістю РДГУ Микола Пікула.

Раніше він казав, що викладачі, обвинувачені у хабарництві, можуть і далі працювати на «законних підставах», бо вважаються невинними до рішення суду.

Тепер, коли у справі викладачки є обвинувальний вирок, ми знову звернулися до Миколи Пікули. 

– Відповідно до умов укладеного трудового договору між РДГУ та Лілією Савчин посадові обов’язки останньої не передбачають виконання ні організаційно-розпорядчих, ні адміністративно-господарських функцій, – повідомив речник. – Про подальше працевлаштування наразі мова не йде.

Що тоді таке «нульова толерантність» до корупції в цьому університеті, нам не зміг пояснити речник. Сказав, що відповідь ми вже отримали.

Ми додзвонились також до «вічного» ректора РДГУ Руслана Постоловського. 

Ректор РДГУ Руслан Постоловський про Лілію Савчин коментував мало. Архівне фото з 2017-го

– Де є рішення суду, що вона не може працювати? – запитує Руслан Постоловський.

– Рішення суду є про те, що вона винна у хабарництві, це для вас не перепона? – журналістка.

– Для мене закон вище всього. Якби було написано, що вона не має права [працювати], то я б її звільнив і не давав би годин, і так далі. От і все. Я більш нічо не коментую, будьте здорові.

Суд своїм рішенням не заборонив Савчин працювати. Лише відсторонив на рік її від вищих посад (завкафедри, декана тощо). Тобто фактично ректор не порушує закон не звільнивши її.

Але у цій справі є не лише законна сторона, а й моральна.

Заступниця виконавчого директора ГО «Центр протидії корупції» Олена Щербан каже, що за Кодексом Законів про працю, ректор не мусить звільняти Лілію Савчин, але може це зробити, якщо матиме бажання.

– Нелогічно не мати бажання звільнити працівника, який бере хабарі. Умовно кажучи – це покривання. Тобто це показує, що це нормальна практика в університеті.

Головна експертка з питань освіти і науки Реанімаційного пакету реформ Наталія Шульга називає випадки із хабарниками в університеті «ганьбою освітньої системи».

Якщо засуджена за хабар людина продовжує працювати, вона несе корупційні цінності студентству, вважає експертка.

– Така людина ніколи не повинна бути допущена до молоді.

– Як ми вчимо, як виховуємо молодь, такими вони будуть у дорослому віці. І такою буде країна.

Лілія Савчин не проводить заняття у студентів, повідомив нам декан факультету історії, політології та міжнародних відносин Валерій Шеретюк. На кафедрі на дзвінок не відповіли, тож ми надіслали листа, щоб це уточнити. Ще один імейл надіслали відділу кадрів, але там сказали писати запит. Його ми також надіслали.

Що зрештою присудили Савчин

9-го квітня на судовому засіданні викладачка визнала, що у старости групи студентів взяла 700 доларів та 1400 гривень хабаря за обіцянку, що всі складуть іспит. Тоді ж у суді зачитали пункти угоди про визнання винуватості, яку уклали сторони ще у лютому.

Слідчі не довели, що Савчин вимагала ці гроші, а лише що взяла їх. Тому її засудили за частиною першою статті 368 Кримінального кодексу («Прийняття пропозиції, обіцянки або одержання службовою особою неправомірної вигоди»).

​Лілія Савчин у залі суду в листопаді 2020-го. Вони із адвокатом Володимиром Цуняком відмовлялись від коментарів щодо справи всі рази, коли ми до них звертались

Савчин погодилась на штраф у 20 тисяч 400 гривень з позбавленням права обіймати посади в юридичних особах публічного права, які пов'язанні із виконанням адміністративно-господарських функцій строком на один рік (посади завкафедри у виші в тому числі). Таке покарання типове для Рівненської області, як ми дослідили раніше.

Окрім цього, за умовами угоди, 600 доларів (на момент вчинення злочину – 15 960 гривень) та 1400 гривень повернуть заявниці – старості групи, яка вручала Савчин хабар. Ще 100 доларів (2 600 гривень), які Лілія Савчин взяла спочатку, вона повинна повернути державі. Вона також має заплатити судові витрати за експертизи – понад 5 тисяч гривень.

Тож загалом Лілія Савчин повинна повернути більше 28 тисяч гривень. Такі умови угоди суд затвердив 12 квітня.

Детальніше про справу Лілії Савчин у тексті: Як рухається судовий розгляд трьох справ про хабарництво в Рівненському гуманітарному університеті

Ще трохи про «цінності» РДГУ

Справжні «цінності» Рівненського державного гуманітарного університету ми викриваємо багато років. Ще у 2015-му ми оприлюднили розслідування: Хто і скільки бере хабарів у рівненському держуніверситеті, який випускає вчителів. 

Саме у цьому університеті працював «професор домагань» – завкафедри хореографії Володимир Годовський, якого і замінила Лілія Савчин. Годовський звільнився після скандалу. Так, звільнився, а не звільнили. Ректор університету Руслан Постоловський не визнавав розслідування та хотів з нами судитися.

Крім цього, ректор виганяв журналістів із засідання вченої ради, де мало б вирішитись питання щодо звільнення Годовського.

Окрім Лілії Савчин, протягом останніх років у хабарництві звинувачували ще двох викладачів університету: ексдекана фізико-технологічного факультету Дмитра Сингаївського та ексзавкафедри літератури Богдана Кир'янчука. Розгляд їхніх справ триває. Богдан Кир'янчук в університеті не працює, а Сингаївський – доцент кафедри професійної освіти, трудового навчання та технологій.

Всі публікації про університет на нашому сайті можна переглянути за позначкою РДГУ.

Раніше ми надсилали запит до Національного університету водного господарства та природокористування, аби дізнатися, чи викладають у них особи, яких звинувачували у хабарництві. НУВГП вважає, що запитувана інформація не може надаватися, бо захищена законом про захист персональних даних. Ми повторили запит днями і у випадку відмови будемо скаржитись до Офісу Уповноваженої Верховної Ради з прав людини на порушення права на інформацію. 

Ще один запит з питанням чи викладають там викладачі, яких звинувачували у хабарництві, ми надіслали до «Острозької академії».


Якщо наша діяльність вам подобається і ви вважаєте її важливою – підтримайте «Четверту владу». Завдяки підтримці ми зможемо працювати ще краще.

Підписуйтесь на канал «Четвертої влади» у телеграмі, сторінки в інстаграмі або у фейсбуці чи твітері.

Якщо знайшли помилку - виділіть її і натисніть Ctrl+Enter.

Прокоментуйте