Суддю із Вараша покарали за п'яне водіння з одинадцятого разу. Але частково

А завдяки президенту Зеленському, наразі водіям авто можна їздити п'яними за кермом

Через зміни у законодавстві не зрозуміло чи платитиме суддя-порушник штраф. А от що далі продовжуватиме їздити за кермом попри судову заборону – точно
Джерело
Скриншот із відео користувача YouTube Dima Dimon

У серпні 2019-го суддя Кузнецовського міського суду Валерій Малков напідпитку вчинив ДТП, керуючи автомобілем своєї матері. Наприкінці вересня суд його оштрафував та заборонив рік сідати за кермо. Проте вараський суддя рік не платив штраф і рік після ДТП міг керувати авто. Чому так – читайте у матеріалі.

Валерій Малков затягував справу, як міг. Спочатку її мав розглядати Кузнецовський міський суд. Проте там не знайшлося судді, який міг би це зробити: частина заявила, що була у дружніх відносинах із порушником, частина перебувала у відпустці.

Тож справу передали у Сарненський районний суд, де адвокат Малкова Олександр Невідомський намагався довести, що автомобілем керував не його клієнт (сам Малков нічого тоді не пояснює, бо на суд не приходить і просить розглядати справу без нього).

Та покази свідка, протокол, складений на місці ДТП, і записи з боді-камер патрульних доводять протилежне: керував автомобілем таки суддя Малков, дути у драгер відмовлявся та проходити освідування у медзакладі теж. Попри останнє, у протоколі поліцейський зафіксував, що від Малкова тхне алкоголем і тремтять пальці.

Що Малков напідпитку, видно і на аматорському відео одного із мешканців Вараша.

У результаті Сарненський районний суд штрафує Малкова на 10 тисяч 200 гривень і забороняє порушнику рік керувати автомобілем.

Детальніше про те, як Валерій Малков уникнув відповідальності по ще одній статті, про автомобіль матері, на якому суддя вчинив ДТП напідпитку і на купівлю якого у його матері не вистачило би пенсії, а також про те, як Валерій Малков відсудив у громади міста квартиру читайте в матеріалі: Як вараський суддя, нетверезий за кермом, уникає відповідальності.

Проте до рішення Апеляційного суду вараський суддя штрафу не заплатив і міг водити авто рік після скоєння ДТП.

Як суддя утнув аферу з невиконанням рішення суду

Валерій Малков не згодний із рішенням Сарненського суду і у жовтні 2019-го подає апеляцію. 

Та за три місяці після цього не відбувається жодного засідання. Бо у Рівненському апеляційному суді не знайшлося жодного вільного судді. А місце у графіку для цієї справи з’являється наприкінці січня 2019-го.

Та Малков не з’являється на жодне із одинадцяти запланованих слухань того оскарження, яке вараський суддя-порушник сам же і подав.

Щоразу у своїх клопотаннях наводить суду різні причини і просить перенести засідання: то він не може приїхати у Рівне, бо має засідання у Кузнецовському міському суді, а його адвокат – на лікарняному.

Потім Малков знов був на роботі, а його адвокат на цей раз – у відпустці. Ще пізніше вже Малков у пішов у відпустку, потім був карантин, після карантину суддя Василь Сачук, який мав розглядати справу, на кілька місяців раніше пішов у відставку (25-го жовтня йому має виповнитися 65 років, за словами прессекретарки суду Олени Кузменко, вихід його у відставку пришвидшив важкий перебіг захворювання на коронавірус).

На останнє судове засідання 21-го серпня Малков теж не приходить, бо на лікарняному. Але засідання може відбутися і без нього, адже вараський суддя має адвоката. Проте і той не прийшов: просто попросив перенести розгляд справи на інший день, не пояснивши причин.

Врешті, судове засідання відбувається без участі обидвох, а у цій справі головуючий Рівненського апеляційного суду Олег Полюхович ставить крапку.

– Одинадцять разів, ну скільки вже можна відкладати. Є ж розумні строки розгляду, тим більше – адміністративного матеріалу. Тому прийняли рішення без участі сторін. У суду є таке право. Нічиї права не порушили, – пояснює прессекретарка Рівненського апеляційного суду.

І увесь цей час Валерій Малков міг не сплачувати штраф та продовжувати керувати автомобілем.

Чому така афера стала можливою

Після вчинення ДТП і складення протоколу патрульна поліція у порушника забирає посвідчення водія. Натомість видає йому посвідчення тимчасове, яке дійсне протягом трьох місяців.

Саме стільки часу має суд, щоб притягнути порушника до відповідальності. Всі рішення, які будуть після цього строку – сили не матимуть, а справу закривають, бо через три місяці закінчуються строки притягнення до відповідальності за статтею 130 Кодексу України про адміністративні правопорушення.

Сарненський районний суд вклався у ці строки.

Проте розгляд апеляції жорстких термінів немає. Є так звані «розумні строки розгляду», і коли вони закінчуються – вирішує суддя.

У Рівненському апеляційному суді Валерію Малкову шанси з’явитися на судові засідання давали упродовж семи місяців. Загалом же судовий розгляд у першій та другій інстанціях тривав рік.

І протягом цього часу, поки не була поставлена крапка у цій справі, тимчасове посвідчення Малкову повинні були продовжувати.

Тобто майже рік суддя-порушник міг і далі керувати автомобілем, пояснює київський адвокат Вадим Володарський, до якого ми звернулися за експертною консультацією.

Якщо він робив це, то у якому стані – невідомо. Принаймні за цей час у поле зору правоохоронців Валерій Малков більше не потрапляв.

Тепер можна їздити п'яним за кермом авта. Завдяки Зеленському

На думку адвоката Вадима Володарського, через правові колізії, які виникли на початку липня цього року, Валерій Малков міг узагалі уникнути відповідальності.

Бо з 1-го липня мав вступити у дію закон, який скасовував адміністративну відповідальність за такого роду правопорушення. Замість цього вводилося поняття «кримінальний проступок», а порушники відтоді називалися злочинцями. А це і штрафи, і термін позбавлення водійського посвідчення – втричі більші.

Цей законопроєкт скасували, але президент Зеленський невчасно підписав закон про скасування, а тому посприяв звільненню від адмінвідповідальності всіх п'яних пійманих за кермом.

Тобто такі справи, в тому числі і справа Валерія Малкова, мали би бути взагалі закриті. Бо хоч порушення вараський суддя здійснив ще у 2019 році, але на момент усіх цих законодавчих змін його справа перебувала у суді.

Детальніше про цю історію читайте в матеріалі: П'яні за кермом «побули злочинцями» два дні і стали щасливчиками: чому так сталося і що це означає

Адвокат Вадим Володарський вважає, що справу Малкова повинні бути закрити. А оскільки не закрили і суд виніс рішення, то виконати його порушник все ж мусить. Фото – «Радіо Свобода»

Та у випадку із Валерієм Малковим це не спрацювало, до відповідальності його таки притягнули.

Як пояснила прессекретарка Рівненського апеляційного суду Олена Кузменко, справа розглядалася ще із 2019 року і перша інстанція притягнула порушника до відповідальності ще до змін у законодавстві. Апеляція ж залишила постанову Сарненського районного суду без змін.

Хоч до відповідальності і притягнули, та чи сплатить штраф суддя Малков невідомо.

У нинішньому законодавстві, після цієї історії зі вступом та відміною кримінальної відповідальності за п'яне водіння, стаття 130 Кодексу України про адміністративні правопорушення передбачає відповідальність лише за п'яне водіння річкового або морського судна.

«ЗрадоПеремога»

– Порушник штраф заплатить, бо апеляційний суд залишив у силі ту постанову, яку ще у 2019-му прийняв суд першої інстанції – каже адвокат Роман Заматов, до якого ми також звернулися за експертним коментарем.

Порушник оскаржити це не зможе, бо в адмінправопорушенні апеляційний суд – остання інстанція.

З якою метою суддя-правопорушник затягував апеляційний процес запитати у нього поки ще не вдалося. Мобільний номер, за яким ми телефонували до Валерія Малкова кілька місяців тому за коментарями до попередньої статті, вже не дійсний.

На роботі судді не було. Його колега із Кузнецовського міського суду телефоном повідомила, що він у відпустці. Тоді, як Рівненському апеляційному суду Малков сказав, що на лікарняному.

– Тягнути апеляцію немає сенсу. Тут немає строків притягнення до відповідальності, – каже адвокат Роман Заматов. – Можливо, вони хотіли якось домовитися (із судом – авт.), і не змогли цього зробити, і через те «тягнули резину».

Хоч Рівненський апеляційний суд залишив без змін рішення Сарненського районного суду і оштрафував Валерія Малкова на 10 тисяч 200 гривень та позбавив його права керувати транспортними засобами на рік, порушник реально понесе відповідальність лише частково.

Тобто, сплатить тільки штраф. І продовжуватиме сідати за кермо й далі. Бо термін заборони керувати транспортними засобами відраховується не з моменту, коли в силу вступило рішення суду. А звідтоді, коли у нього забрали водійське посвідчення, каже Роман Заматов. А це сталося 11-го серпня 2019 року.

Адвокат Роман Заматов каже, що термін заборони керувати автомобілем відліковується не від дати прийняття судом постанови, а від дати, коли у порушника забрали водійське посвідчення. Фото – svoi.bihus.info

Тобто на момент, коли апеляційний суд прийняв рішення, Валерій Малков уже 10 днів, як знов мав право сідати за кермо. Бо, як ми уже згадували, увесь той час, поки тривала судова тяганина, суддя-порушник  мав право користуватися тимчасовим водійським посвідченням.

Можливо, саме тому так довго Рівненський апеляційний суд не знаходив вільного судді, який би розглянув справу їхнього колеги з Кузнецовського суду.

Можливо тому аж сім місяців чекав, коли ж Малков знайде можливість прийти на суд, а потім так і не прийде.

Можливо саме тоді, коли закінчився рік, у Рівненському апеляційному суді згадали про «розумні строки притягнення до відповідальності». 

– Апеляція може прийняти рішення не залежно від того, приходить сторона на судове засідання, чи ні. Головне, щоб були докази, що її повідомили про розгляд справи, – каже Роман Заматов.

Тобто не чекати аж 7 місяців (якщо не враховувати ще трьох, протягом яких не могли знайти вільного суддю).

Зрозуміло, що уникнути відповідальності зовсім суддя Малков не міг, занадто очевидним було його правопорушення і занадто незаперечними докази. Та одночасно колеги судді зробили все можливе, щоб реальна відповідальність судді-правопорушника була якнайменшою.


Якщо наша діяльність вам подобається, і ви вважаєте її важливою – підтримайте «Четверту владу» за цим посиланням. Завдяки підтримці ми зможемо працювати ще краще.

Підписуйтесь на канал «Четвертої влади» у телеграмі, сторінки в інстаграмі або у фейсбуці чи твітері. Вдячні за ваші коментарі та поширення матеріалу.

Якщо знайшли помилку - виділіть її і натисніть Ctrl+Enter.

Прокоментуйте