Транспортні проблеми червоної карантинної зони на Рівненщині

У Рівненському районі стане простіше користуватися громадським транспортом, адже днями цей район виключили з «червоної зони». Тож, наприклад, Надія Вознюк, мама якої мешкає в Омеляні (Рівненський район), зможе доїжджати в село з меншими складнощами
Джерело
Фото надала Надія Вознюк

Пішки, в авто знайомих чи по списку. Як  вирішують питання доїзду з червоної карантинної зони та у зворотному напрямку з'ясовувала «Четверта влада».

Від 31-го серпня Рівненський район виключили із червоної зони, але в червоній досі лишаються міста Дубно, Острог, Костопільський та Радивилівський райони. І не виключено, що Рівненщина восени більше «почервоніє».

Нагадаємо, що відповідно до постанови Кабінету міністрів від 22-го липня №641, щоб запобігти поширенню на території України COVID-19 у регіонах, де встановлені «червоні зони», забороняються регулярні та нерегулярні перевезення пасажирським, автомобільним та залізничним транспортом.

Ходити пішки

Андрій Овсійчук проживає в селі Обарів. У серпні 2015-го року він отримав статус особи з інвалідністю внаслідок війни. У нього уражена опорно-рухова система. Щороку чоловік проходить перекомісію, і нині в серпні він вп’яте мав підтвердити свій статус.

Андрій Овсійчук з Обарова кілька разів йшов із Рівного до Обарова, адже зараз туди не їздить громадський транспорт. Фото з особистої фейсбук-сторінки

– ВЛК (лікарську комісію, – ред.) проходив у Клевані, і я декілька разів ще мусив їздити в обласну і міську лікарню, і назад в Клевань. Потрапив в період коли заборонили перевезення. Дякувати, що маю друзів, які підвезуть, бо на таксі їздити було б мега дорого. 

Чоловік розповідає, що неодноразово був змушений повертатися пішки з луцького кільця (межа Рівного в напрямку Луцька, – ред.) в Обарів. А після кількох кілометрів намотаних по місту за день для нього це значне навантаження.

Змушені йти за межі міста, щоб сісти на маршрутку

У попередній публікації ми розповідали, як рівнянка Надія Вознюк намагалася доїхати до мами, яка зараз відновлюється після операції, у Велику Омеляну. 
Жінка розповідає, що у місцеві жителі створи групу «Поїхали разом», де обговорюють та вирішують питання доїзду.

– Списки, списки, списки. Тримайте мене семеро. Одні пишуть, що є списки, за якими пускають на маршрут і реєструватися  треба у сільській раді. Інші кажуть, що немає списків. Останній раз я їхала у знайомого в авто.

Надія Вознюк змушена кожного разу шукати варіанти як дістатись у Велику Омеляну, де у неї проживає хвора мама. Фото надала Надія Вознюк

14-го серпня Великоомелянська громада на прохання жителів звернутися письмово до Рівненської районної державної адміністрації про те, щоб виокремити їхню ОТГ з «червоної зони» та дозволити рух громадського транспорту в селах: Велика Омеляна, Вересневе, Грушвиця Перша, Грушвиця Друга, Мартинівка, Дібрівка.

На офіційній сторінці громади у фейсбук її голова Алла Карпюк виклала інформацію про те, що з 25-го серпня курсує спецрейс Рівне-Велика Омеляна.

Ми зателефонували до Алли Карпюк, щоб дізнатися чи дійсно є доїзд людей до обласного центру. 

– Так у нас є створена  група «Поїхали разом» і в її межах ми домовляємося та довозимо своїх жителів  до міста приватним транспортом. Були також створені списки, власне, щоб зробити той спецрейс.

– 3 28-го серпня ми пустили спецрейс Велика Омеляна-Рівне. Ним їдуть люди, які працюють в місті, але це переважно працівники медичних установ, в МНС. Є, звичайно, люди, які залучені в соціальній сфері. 

Дістатись з Рівного у Оржів теж проблематично, каже місцевий житель Олександр Табаков.

– Люди нервують через те, що маршрутки не їздять. Багато в кого є авто, так можуть і забрати людей на Рівне, а в кого немає то журбинка. Ось так і живемо. Люди домовляються з водіями так і їздять.

У фейсбук спільноті «Клевань-Оржів інфо» на ранок 26-го серпня розмістили світлину з розкладом громадського транспорту, який курсуватиме з обласного центру у Клевань та у зворотному напрямку. В інформації під постом зазначають, що маршрути запрацюють з 27-го серпня.

В Острозі люди обурені, що змушені йти за межі міста, щоб сісти на маршрутку.

Скріншот Оксани Пінчук допису у групі «Острог – місто очима мешканців»

Авторка допису, мешканка села Прогрес Оксана Пінчук каже, що маршрутки їздять і зупиняються, а от з Острога (червона зона) люди сідають за межами міста.

– Я проживаю за 3 кілометри від районного центру. Одні кажуть, що проводять посадки на майданчику за собором. Абсурд. Я не так часто їду міським транспортом, але це нісенітниця. В Острог приїдете, а от щоб виїхати, то вам потрібно вийти за межі міста. Якщо ви були в місті, то з центру до автовокзалу є що пройти.

Хто вирішує кому їхати, а кому ні

Начальник управління інфраструктури та промисловості обласної держадміністрації Федір Мисюра каже, що є процедура за якою отримують дозволи.

– Щоб якесь ОТГ отримало дозвіл, потрібно укласти договір з перевізником, треба намалювати схему маршруту та графік і вже  в цьому випадку вступає в правове поле постанова Кабміну №176, де потрібно розробляти паспорт маршруту і подати на погодження.

За словами посадовця, маршрут погоджують замовник, патрульна поліція і затверджує перевізник.

– З настанням карантину ми починали возити медичних працівників, – додає Федір Мисюра. – Взяли список працівників цих від двох управлінь охорони здоров’я, в якій хто лікарні і де хто проживає, провели аналітику звідки нам треба забрати людей.

І тут виник один нюанс, якщо автобус їде з Костополя на Рівне, то він не виїжджає в села, які є по дорозі. Людям потрібно було виходити на трасу. Якби він всіх об’їжджав, то людям їхали за три години до початку робочого дня.

Поліція складає протоколи на водіїв, які не погодили договори

Начальник відділу архітектури, будівництва, інвестицій, комунальної власності та земельних відносин Корнинської ОТГ Роман Мартин розповідає з якими труднощами зіштовхнулися у громаді намагаючись отримати дозволи на спецрейси.

До складу Корнинської ОТГ входять села: Корнин, Тайкури, Загороща, Колоденка, Порозове.

Начальник відділу архітектури, будівництва, інвестицій, комунальної власності та земельних відносин Корнинської територіальної громади Роман Мартин розповідає, що громада має труднощі з отриманням дозволів на спецрейси. Фото з фейсбук-сторінки

Посадовець каже, що процедура передбачає укладання громадою договорів з перевізниками та отримання дозволу від Департаменту патрульної поліції (у Києві).

«Договори підписано, однак дозволів від поліції немає, а сервіс для подачі документів несправний», – пише Роман Мартин.

За словами посадовця, медиків на місце роботи довозять спецрейсом, а решта людей добирається як може.

– В нас є спецрейс. Ми отримали дозвіл ще під час першої хвилі карантину і він поширюється виключно на працівників медичних закладів, – розповідає Роман Мартин «Четвертій владі».

– Тоді ми організовували довезення цих працівників. Зараз, коли знову нас ввели у цю червону зону, є таке поняття як критична інфраструктура, і всі ці люди теж, як би теоретично, мали мати право добиратися на роботу у Рівне.

І теоретично, через механізм спецрейсів, ми намагалися з перевізниками організувати їх довезення. Щоб не тільки медики могли в місто попасти, а й всі ті люди, які підпадають під статус працівника критичної інфраструктури.

Але ми зіштовхнулися з проблемою. У нас укладені між сільською радою і трьома перевізниками договори на перевезення цих людей. Погоджені певні графіки роботи, вони почали працювати, – розповідає Роман Мартин.

– Одного з наших перевізників оштрафували, і по області взагалі масово поліція почала штрафувати водіїв, тому що вони вважали їхні договори недійсними і вимагали окреме погодження від Національної поліції.

А ресурс поліції (онлайн форма погодження у місті Києві), ще станом на вечір 26-го серпня не працював.

Речниця пресслужби патрульної поліції Рівненської області Оксана Юрченко каже, що роботу сайту призупинили через те що на спецтранспорт дозволи беруть зараз у місцевому управлінні патрульної поліції.

– Всі вже це врегулювали, всі дозволи хто хотів побрав.

Роман Мартин звертає увагу що спочатку в облдержадміністрації сказали що треба брати дозволи через сайт поліції, і це ж підтверджували перевізникам у поліції. Але зрештою, коли з'ясувалося що сайт не працює, то перевізникам сказали що можна оформити дозволи на місці.

Чому виникла така неузгодженість, у пресслужбі патрульної поліції Рівненщини наразі не знають. Пообіцяли розібратися пізніше.

Роман Мартин також звертає увагу на проблеми ще в самій організації цих дозволів на спеціальні перевезення.

– Коли ти дозвіл отримуєш, ти обов’язково маєш вказати об’єкт критичної інфраструктури прив’язаний до номеру автомобіля. Наприклад, в тебе є якийсь перевізник, у нього автобус Mercedes на 27 місць і ти за цим транспортом можеш закріпити лише один об’єкт критичної інфраструктури, або медиків або продавців магазину.

Ти не можеш в один автобус посадити і тих і інших. В такому випадку перевізнику буде економічно невигідно працювати, адже скільки людей може бути з одного підприємства? – обурюється посадовець.


Якщо наша діяльність вам подобається, і ви вважаєте її важливою – підтримайте «Четверту владу» за цим посиланням. Завдяки підтримці ми зможемо працювати ще краще.

Підписуйтесь на канал «Четвертої влади» у телеграмі, сторінки в інстаграмі або у фейсбуці чи твітері. Вдячні за ваші коментарі та поширення матеріалу.

Якщо знайшли помилку - виділіть її і натисніть Ctrl+Enter.

Прокоментуйте