Ці руки не тремтять: як заступник міського голови Костополя і його пасажирка спілкувалися з патрульними

На заступника міського голови Костополя склали протокол за відмову проходити перевірку на сп'яніння
Джерело
Стопкадр з відео із нагрудної камери патрульного поліцейського, яке показали в суді

Поліцейські забрали у заступника міського голови Костополя Андрія Ткачука позашляховик, бо запідозрили чоловіка у водінні напідпитку. Від освідування він відмовився, тому йому виписали протокол за 130-ю статтею Кодексу про адмінправопорушення.

Протокол розглянув Костопільський суд. Ткачук на засідання не прийшов, а адвокат Валентин Дупак доводив, що поліцейські наперед написали протокол, хоча спочатку його підзахисний погодився дути у драгер.

Розповідаємо детальніше, що ще було на засіданні та коли буде наступне. І як спілкувався з поліцейськими посадовець та його пасажирка.

За протоколом поліцейських, які затримували Ткачука під час комендантської години, від нього пахло алкоголем, пальці тремтіли, а обличчя було «з різкою зміною забарвлення».

Адвокат Ткачука Валентин Дупак каже, що його підзахисний провину не визнає і просить суд викликати свідків.

Потім звертає увагу на запис із нагрудних камер поліцейських. Каже, там зафіксовано, що Ткачук спочатку погодився засвідчити свій стан на місці зупинки. Проте поліцейські на це нібито не зважали і пішли в авто щось писати.

Нижче показуємо фрагменти відео, яке показали на засіданні. Із нього видно, що Ткачук і справді спочатку погоджується на освідування на місці, а згодом, коли поліцейські підходять до нього із приладом, той відмовляється. Відмова прирівнюється до правопорушення.

Опис і кілька діалогів з відео із камер поліцейських, яке нижче:

Патрульні зупиняють автівку у комендантську годину і просять показати вміст багажника. Водій дистанційно відчиняє багажник і виходить. Це заступник міського голови Костополя Андрій Ткачук. Показує багажник поліцейським. В цей час патрульний питає чи вживав він алкоголь.

На відео спочатку не чутно, що говорить Андрій Ткачук на це запитання поліцейського.

Потім чутно, що поліцейський питає:

– Тест на місці пройдете?

– Звичайно, – відповідає водій. Як далі видно – збрехав – не пройшов.

Поліцейські беруть документи водія, перевіряють його особу і заповнюють якісь папери. Бюрократія нікуди не поділася.

Та коли нарешті поліцейський підходить до водія із драгером, щоб провести тест на сп'яніння, той відмовляється його проходити і починає дискусію з патрульним. Просить назвати ознаки алкогольного сп'яніння.

Після дискусії поліцейський попереджає, що наслідком відмови проходити перевірку на сп'яніння буде протокол про адміністративне правопорушення. Складається враження, що за час, поки поліцейські заповнювали папери, Андрій Ткачук проконсультувався з кимось і його відрадили дихати в трубку, якщо він нетверезий.

Далі вмикають запис із камери іншого поліцейського, який зачитує, що пан Ткачук відмовився, у присутності двох свідків, проходити освідування на драгері, а також в медичному закладі.

Ще перед тим, як показали цей фрагмент відео, адвокат Дупак коментує для суду, що його підзахисному не пропонували проходити перевірку в медзакладі.

Далі поліцейський зачитує Андрію Ткачуку його права. В цей час заступник міського голови Костополя сидить на задньому сидінні, а за кермом – жінка. Для телеканалу ITV пан Ткачук казав, що він був тверезий, а його пасажирка випивша.

Після того, як поліцейський зачитав права, Ткачук демонструє свої десять пальців і запитує чи справді вони у нього тремтять.

– Вони зараз тремтять чи не тремтять?

І тут жінка, яка сидить за кермом, починає щось говорити, заступаючись за Ткачука. І сам Ткачук і поліцейський кажуть їй не заважати.

Але жінка починає дискутувати з поліцейським, стверджуючи, що патрульним сказали номер авто, яке треба спинити.

Уявімо, що ця жінка права. Поліцейські спинили авто, перевірили – водій виявився тверезим – поїхав далі. До чого ці всі дискусії і суперечки?

Тим не менше жінка, яка тепер за кермом і яку пізніше Андрій Ткачук назвав п'яною пасажиркою починає дискутувати з поліцейським, що на її думку в патрульного теж ознаки сп'яніння, бо в нього червоні щоки

Після того, як поліцейський попросив:

– Пані, не заважайте будь ласка.

Андрій Ткачук знову продовжив грати в гру, показуючи всі десять пальців:

– То руки в мене тремтять?

– На даний момент ні, в момент зупинення – так, відповідає поліцейський, хоча ця дискусія, після відмови водія проходити тест на сп'яніння, немає сенсу.

Далі адвокат Ткачука починає щось коментувати, перебиваючи звук на відео, а суддя не робить йому зауваження з цього приводу.

– Поліцейські його півтори години тримали, вчиняли невідомі дії. Запис повинен бути безперервний, а він вирізаний, – стверджує адвокат в суді.

Адвокат посадовця Валентин Дупак захищає підзахисного, звинувачуючи патрульних у незаконній поведінці під час затримання. Хоча які саме норми і якого закону порушили поліцейські не каже

– Вся процедура тривала більше трьох годин. Відеозапис 40 хвилин. Відео від 00:27 години і до 02:06 години вирізали. Тобто не зрозуміло, які дії вчинялись, але як мій підзахисний вказує, протизаконні. Ці дії були геть не схожі на дії працівників поліції, – говорить Дупак судді.

– Він не знає добре законів, він не є правником (Ткачук навчався на факультеті права, а незнання законів не звільняє від відповідальності – авт.), але він відмовився проходити огляд на стан сп'яніння, коли його запитали вдруге. Законом не вказано, що двічі треба перепитувати про те, чи буде людина проходити огляд.

Суддя заслухав адвоката, переглянув відео та задовільнив клопотання Дупака про виклик свідків.

Андрій Ткачук, за словами адвоката, до суду не з'явився, щоб «зменшити тиск на правосуддя»:

– Він має на це право і у зв'язку з розголосом. Оскільки я бачу, що є журналісти і якісь активісти місцеві. Є позиція Європейського суду з прав людини, Конституційного суду, що це є тиск на суд, ми повинні його максимально зменшити, – сказав він.

Спілкування із журналістами Андрій Ткачук уникає. На наші дзвінки він не відповідає. А коли ми хотіли поспілкуватись з ним на місці його роботи, він перед нашим візитом «десь поїхав», як сказав охоронець.

Ми надіслали відео із суду заступнику начальника патрульної поліції Рівненщини Андрію Ліснічуку. Він сказав, що на лікарняному, тому достеменно не знає всієї ситуації і не розуміє, чому патрульних не запросили на суд.

Натомість каже, що так, як буде наступне засідання, то там ймовірно можна буде почути від копів, що відбувалось при затриманні.

– Найкраще буде відправити туди патрульних, щоб вони все пояснювали в суді, а не вам для матеріалу, – відповів Ліснічук.

Наступне засідання по справі запланували на 2 листопада на 14:30.


Підписуйтесь на канал «Четвертої влади» у телеграмі, сторінки в інстаграмі або у фейсбуці чи твітері.

Підтримайте ЗСУ

Якщо підтримали ЗСУ і маєте змогу підтримати незалежне рівненське ЗМІ – підтримайте «Четверту владу»

Якщо знайшли помилку - виділіть її і натисніть Ctrl+Enter.

Прокоментуйте