Туйовий хабарник: як ексдиректор рівненського тресту зеленого господарства отримав вирок

Олександра Кравчука викрили 15 травня 2024 року на хабарі, 7 червня він уклав угоду з прокурором
Джерело
Колаж Влада Мартинчука на основі фото з фейсбуку КП «Рівненський трест зеленого господарства»

У травні 2024 року Рівне облетіла новина: обласна прокуратура разом з владою міста зловили на 18 тисячах гривень хабаря керівника одного з комунальних підприємств Рівного. Як ми встановили, йшлося про директора КП «Рівненський трест зеленого господарства» Олександра Кравчука, який на посаді був з квітня 2023 року.

Не минуло і двох місяців, як у справі Рівненський міський суд виніс вирок. Яке покарання отримав Кравчук, читайте у матеріалі «Четвертої влади».

Швидкий вирок за саджанці

Обвинуватили Олександра Кравчука в одержанні неправомірної вигоди за безперешкодний продаж за заниженою вартістю декоративних хвойних рослин, що у власності підприємства.

Речниця Рівненської обласної прокуратури Оксана Жужельська у травні повідомляла, що кримінальне провадження розпочали 29 квітня 2024 року, тобто за два тижні до того, як директора комунального підприємства «взяли на гарячому».

У травні Кравчуку повідомили про підозру та обрали запобіжний захід у вигляді нічного домашнього арешту. А вже 11 червня обвинувальний акт проти посадовця передали до Рівненського міського суду.

Через місяць, 11 липня 2024 року, суддя Наталія Діонісьєва винесла вирок у справі. 

В оприлюдненому тексті вироку вказано, що 7 червня Олександр Кравчук уклав угоду з прокурором.

Директор Тресту безперечно визнав свою вину у тому, що одержав неправомірну вимогу за продаж саджанців за нижчою ціною: не за 188 чи 222 гривні, а за 162 гривні.

Домовлене за угодою покарання – 34 тисячі гривень штрафу, з позбавленням права обіймати посади, пов'язані зі здійсненням організаційно-розпорядчих та адміністративно-господарських функцій в юридичних особах публічного права строком на один рік.

За що 18 тисяч хабаря 

Як вказали у вироці, певна особа, чиє ім’я приховано, вирішила придбати 600 туй «Біота» для благоустрою приватних секторів.

25 квітня ця людина прийшла до комунального підприємства і говорила з керівником тресту. Останній нібито поцікавився потрібною кількістю декоративних рослин, повідомив про їхню вартість та можливі шляхи здійснення купівлі та оплати.

Наступна зустріч відбулась 8 травня, коли у кабінеті керівника рівненського тресту обговорювали точну кількість дерев для купівлі, а також остаточну ціну за дерево.

Тоді директор комунального підприємства, йдеться у вироці, повідомив, що ціна одного дерева буде 162 гривні з урахуванням ПДВ – замість 188 та 222 гривень. Та надав розрахунковий рахунок комунального підприємства, на який треба внести 97 тисяч 200 гривень офіційної оплати за 600 саджанців туї. Ще 18 тисяч гривень, додав директор, – особисто йому.

У вироці написано, що Олександр Кравчук сказав 8 травня «Особі_7» надати 18 тисяч гривень йому особисто. А як ми пам’ятаємо, кримінальне провадження розпочали 29 квітня. 

Після цього неназвана у вироці особа 9 травня оплатила рахунок на 97 тисяч 200 гривень, а 14 травня прийшла забрати 300 придбаних рослин. Наступного дня, прийшовши по другу частину туй, у кабінеті передала Кравчуку 18 тисяч гривень за продаж декоративних хвойних рослин за заниженою вартістю.

Прокуратура ухиляється від відповідей

Як у прокуратурі дізналися 29 квітня про те, що Олександр Кравчук попросить хабар 8 травня, ми запитали у прессекретарки обласної прокуратури Оксани Жужельської.

Вона відмовилась коментувати і сказала писати запит. Що ми і зробили 30 серпня, принагідно поцікавившись долею особи, що давала хабар, та іменами слідчого і прокурора у справі.

5 вересня ми отримали розлогу відповідь про те, що таке таємниця слідства і публічна інформація.

З відповіді ми зрозуміли, що «Особа_7» проходила у справі як викривач. Ім’я нам не повідомили, бо на це немає згоди цієї особи.

Нелогічність у тексті вироку між датами початку досудового розслідування (29 квітня) та моментом, коли Олександр Кравчук нібито висловив прохання надати йому хабар (8 травня), в обласній прокуратурі не прокоментували.

Водночас зазначили, що закон (ймовірно, про доступ до публічної інформації. – Авт.) не передбачає обов’язку здійснювати перевірку, аналіз, роз’яснення, пояснювати чи роз’яснювати щось, надавати оцінку діям осіб з урахуванням обставин, повідомлених запитувачем. Бо це вже створення нової інформації. А отже наше запитання не є інформаційним запитом.

Нам надали ім’я старшої слідчої групи – Маріанни Ісакової, а також прокурора, який укладав з Кравчуком угоду, – Андрія Войтюка.

Реєстр корупціонерів та думки про «підставу»

12 серпня вирок, за яким Олександра Кравчука визнали винним, набув чинності. Поки що імені Кравчука Олександра Володимировича у Єдиному державному реєстрі осіб, що вчинили корупційні або пов'язані з корупцією правопорушення, немає.

Ми зателефонували до нього, але він відмовився коментувати вирок. А коли запитали, чи не думає він, що його хтось підставив, відповів так:

– Думаю, знаю і вірю у це все, але не хочу нічого коментувати.

– А ви зараз служите у ЗСУ? – уточнюємо у Кравчука, адже служба в Збройних силах дасть можливість вибути з реєстру корупціонерів.

– Не служу, але думаю служить, я не хочу нічого коментувати, крапка, – і кинув слухавку після запитання, кого він підозрює у підставі з хабарем.

За даними із сайту Рівненської міської ради, обов’язки директора виконує Олександр Курадовець

Олександр Кравчук нам повідомив, що його звільнили за угодою сторін.

Директор Департаменту інфраструктури та благоустрою Рівненської міської ради Руслан Гудима, який укладає контракт з директором комунального підприємства, на наш дзвінок про підставу звільнення Кравчука сказав, що він не пам’ятає, що було  три чи чотири роки тому і порадив написати запит на КП «Рівненський трест зеленого господарства». Зауважимо, що Кравчука звільнили в цьому році саме після історії з хабарем.


Якщо вам сподобався матеріал, перерахуйте, будь ласка, 20 гривень на волонтерську монобанку чи на картку благодійного фонду, прив'язану до рахунку в «Приватбанку»: 5169 3305 3931 4184

«Четверта влада» та БФ «Скарбниця Надії» збирають гроші для ініціативи «Рівненський дрон», яка складає FPV-дрони для бійців на передовій. Долучайтеся, будь ласка.

Рахунок: КБ «Приватбанк»
IBAN UA663052990000026006000707203
БФ «Скарбниця Надії»
ЄДРПОУ 37685693

Якщо підтримали ЗСУ і маєте змогу підтримати незалежне рівненське медіа – підтримайте «Четверту владу» теж 20-ма гривнями.

Підписуйтесь на канали «Четвертої влади» у телеграміютубі, сторінки в інстаграмі або у фейсбуцітвітерітіктоці. Вдячні за ваші коментарі та поширення матеріалів.

Якщо знайшли помилку - виділіть її і натисніть Ctrl+Enter.

Прокоментуйте