«У селі сміються: ну що, міліонєрша»: як сільських депутатів у Рівненському районі покарали за неподані декларації

Законодавство зобов’язує депутатів місцевих рад усіх рівнів подавати електронні декларації про свої доходи і статки. Якщо вони не зробили цього у встановлений термін, це – порушення. На таку бездіяльність можна поскаржитися. Їм загрожує адміністративна чи кримінальна відповідальність. Щоправда під час воєнного стану дозволено тимчасово не подавати. На фото – депутат Дядьковицької сільради Рівненського району Михайло Захарченко і дружина депутата Головинської сільради Леоніда Крищука Світлана
Джерело
Колаж «Четвертої влади» на основі власного фото і фото з фейсбук-сторінок

1 тисяча 304 гривні – мінімальна сума (штраф і судовий збір) за невчасне подання декларації місцевим депутатом, станом на березень 2022 року. Стільки й заплатив депутат Дядьковицької сільради Рівненського району Михайло Захарченко.

Його колега по депутатству Леонід Крищук з Головинської сільради того ж району зміг уникнути покарання за подібне порушення. У цій публікації читайте продовження історії про неподані депутатами минулорічні декларації.

Працюючи над довідковими матеріалами про депутатів місцевих громад Рівненської області, ми виявили двох депутатів, які після обрання чомусь не подали своїх декларацій про доходи та майно за 2020 рік. Обидва з Рівненського району: Леонід Крищук з Головинської сільської ради й Михайло Захарченко з Дядьковицької сільради.

Це порушення статті 45 закону «Про запобігання корупції», яка зобов’язує депутатів місцевих рад заповнювати електронні декларації на сайті Національного агентства з питань запобігання корупції (НАЗК). Термін подання – до 1 квітня щорічно, декларація подається за минулий рік.

Відповідальність за неподання – адміністративна чи кримінальна:

  • стаття 172-6 Кодексу про адмінправопорушення: якщо людина не доведе, що мала поважні причини для несвоєчасного подання декларації, їй загрожує штраф у розмірі від 50 до 100 неоподатковуваних мінімумів доходів громадян. Це від 850 гривень до 1 тисячі 700 гривень;
  • стаття 366-3 Кримінального кодексу: за умисне неподання декларації можуть оштрафувати на суму від 42,5 тисячі до 51 тисячі гривень, або призначити 150-240 годин громадських робіт, або обмежити волю до 2 років чи позбавити волі на 1 рік з позбавленням права обіймати певні посади чи займатися певною діяльністю до 3 років.

Ще минулого року ми порадилися з юристкою проєкту «Тисни» Bihus.Info Єлизаветою Середіною і з її допомогою поскаржилися на виявлені факти до Національного агентства з питань запобігання корупції. Працівники агентства підтвердили правопорушення й надіслали депутатам листи: мовляв, ми знаємо, що ви не подали декларацій – виправте це упродовж десяти днів із дня отримання нашого листа.

Ми не знаємо точно, чи отримували депутати такі листи і, якщо отримували, то коли. Але припускаємо, що отримати могли в період з 15 вересня до 15 жовтня 2021 року.

Обидва депутати подали декларації зі значними затримками. Леонід Крищук – 24 січня 2022 року, через десять місяців від встановленого законодавством терміну. Михайло Захарченко – 26 жовтня 2021 року, через шість місяців.

Що задекларували сільські депутати, читайте в публікації «Сільський депутат-мільйонер і депутат-благодійник «без грошей» вчасно не подали декларації: що їм за це буде».

Оскільки НАЗК не перевіряє декларації місцевих депутатів, а передало ці повноваження правоохоронцям, нам порадили звернутися із заявами до поліції. Заяви журналістки прийняло Управління стратегічних розслідувань такого ж департаменту поліції у Рівненській області.

Захарченку призначили мінімальний штраф

Щодо депутата Дядьковицької сільради Михайла Захарченка поліція склала протокол про порушення вимог фінансового контролю відповідно до частини 1 статті 172-6 адміністративного кодексу.

Депутат Дядьковицької сільради Рівненського району Михайло Захарченко. Фото з його фейсбук-сторінки

Протокол погодила обласна прокуратура і його надіслали до Рівненського районного суду. Розглянув суддя Сергій Сидоренко.

Під час засідання 15 березня 2022 року прокурор у справі вказав, що вина Михайла Захарченка повністю доведена доказами і попросив «накласти стягнення у вигляді мінімального штрафу, визначеного санкцією цієї статті». Михайло Захарченко повністю визнав свою вину.

Суддя врахував, що Михайло Захарченко «вперше притягується до адміністративної відповідальності, характеризується позитивно», і призначив йому стягнення «за нижньою межею санкції». Тобто 850 гривень штрафу. Також Михайло Захарченко мав сплатити на користь держави 454 гривні судового збору. Тобто невчасне подання декларації обійшлося депутату в 1 тисячу 304 гривні.

Крищук уникнув покарання

У поліції перевірили надану нами інформацію, підтвердили порушення і склали проєкт протоколу, який надіслали для погодження у Рівненську обласну прокуратуру. Протокол там не погодили, бо Леонід Крищук мав поважну причину для ігнорування законодавчих вимог.

Леонід Крищук лікувався в Рівненській обласній лікарні стаціонарно з 28 березня до 2 квітня 2021 року, а потім амбулаторно – у Костопільській центральній райлікарні з 3 квітня по 22 квітня 2021 року.

За роз'ясненням Вищого спеціалізованого суду України (пункт 2 абзац 10), «під поважними причинами слід розуміти неможливість особи подати вчасно декларацію у зв’язку з хворобою, перебуванням особи на лікуванні, внаслідок стихійного лиха (повені, пожежі, землетрусу), технічних збоїв офіційного веб-сайту Національного агентства з питань запобігання корупції, витребуванням відомостей, необхідних для внесення в декларацію, перебуванням (триманням) під вартою тощо».

Тож у поліції завершили розгляд звернення журналістки – «у зв’язку з відсутністю події правопорушення».

Зауважимо: Леонід Крищук був обраний депутатом Головинської сільради 25 жовтня 2020 року. Щоб врахувати доходи і майно за 2020 рік, йому треба було подати декларацію у період з 1 січня до 31 березня 2021 року. Виходить, він захворів за чотири дні до кінцевого терміну подання й відтоді хворів неповний місяць.

Тож було незрозуміло, чому прокуратура не врахувала у своєму висновку пропущений ним період для подання з 1 січня 2021 року до моменту захворювання 28 березня 2021 року. Адже за ці три місяці депутат Крищук міг подати декларацію, але з невідомих причин не подав. Також ми не знаємо, чи відомо було прокуратурі про лист Крищуку від НАЗК, який зобов’язував депутата подати декларацію ще восени 2021 року.

Нам пояснила дружина Леоніда Крищука Світлана.

«Він у мене хворий уже два роки» 

До журналістки зателефонувала дружина Леоніда Крищука Світлана. Говорили і про невчасно подану декларацію, і про мільйони з її декларації. Бо декларації подає вона, а не її чоловік. Світлана каже, що була депутаткою двадцять років.

Дружина Леоніда Крищука Світлана. Вона займається деклараціями чоловіка-депутата. Фото з її фейсбук-сторінки

Зі слів Світлани, мільйонних доходів вони не мають. Такі цифри з’явилися в декларації через її помилку: мовляв, вона подавала цифри з точністю до копійок і десь помилилася. Подати виправлену декларацію не встигла – просто проґавила крайній термін подання, а пізніше «вже не можна було».

– У селі сміються: ну що, міліонєрша! З отакої безглуздої помилки. Це моя помилка, бо це я подавала за нього ту декларацію, – каже Світлана.

Чому не подала вчасно чоловікову декларацію, пояснює: «Він у мене хворий уже два роки… Лежав у лікарні, зробили операцію. Мені геть вилетіло з голови за ту декларацію. Ви можете уявити, що за рік три рази в лікарні лежав».

– Я писала пояснювальні записки в податкову і СБУ на Київ, з кимось іще зв’язалася, вони пояснили, що треба написати пояснювальні листи, чого не подали декларації. Я написала, що він захворів. То лікувалися, то робили операцію, їздили то туди, то сюди. І щоб подала у виправленому вигляді всі суми зарплат, уже без копійок. Щоб не вилазили ці мільйони, – розповіла Світлана.

– Усі пояснювальні записки в електронному вигляді я повідправляла. Можливо, прокуратура це перевірила, чи туди воно прийшло, – додала жінка.

Наразі, під час дії воєнного стану, не обов’язково подавати декларації будь-якого виду. Натомість після закінчення війни в посадовців є ще 3 місяці на подання декларації без порушення вимог строку. Отож, не обов’язково подавати декларації, поки триває війна. Проте, попри війну, НАЗК дає можливість подати декларацію.

Дивіться також: Уся виборна місцева влада у громадах Рівненського району: коротко про депутатів і голів


Підписуйтесь на канал «Четвертої влади» у телеграмі, сторінки в інстаграмі або у фейсбуці чи твітері.

Підтримайте ЗСУ

Якщо підтримали ЗСУ і маєте змогу підтримати незалежне рівненське ЗМІ – підтримайте «Четверту владу»

Якщо знайшли помилку - виділіть її і натисніть Ctrl+Enter.

Прокоментуйте