Сільський депутат-мільйонер і депутат-благодійник «без грошей» вчасно не подали декларації: що їм за це буде
Двоє сільських депутатів з місцевих рад Рівненського району не подали вчасно декларації про свої майно і доходи після того, як були обрані й прийняли повноваження. Нині ці випадки розглядають в Управлінні стратегічних розслідувань Національної поліції у Рівненській області.
Хто ці депутати і що їм загрожує, читайте у цій публікації «Четвертої влади».
З чого все почалося
«Четверта влада» підготувала серію довідкових публікацій про всіх голів та депутатів 64-х територіальних громад Рівненської області, обраних на місцевих виборах 2020 року. Під час роботи ми виявили, що деякі депутати знехтували обов’язком подати щорічну декларацію або ж не все у ній вказали.
Наприклад, депутат Рівненської районної ради і директор Ясининицького навчально-реабілітаційного центру Олександр Оксимчук роками не декларував свою частку власності у квасилівській охоронній фірмі. Так він хотів приховати реальний конфлікт інтересів і корупційні заробітки. Тепер його можуть за це покарати.
Крім того, ми виявили двох сільських депутатів із Рівненського району, які наприкінці липня 2021 року ще не подали своїх декларацій за 2020 рік. А мали подати до 1 квітня. Це Леонід Крищук з Головинської сільської ради й Михайло Захарченко з Дядьковицької сільради.
Юристка проєкту «Тисни» Bihus.Info Єлизавета Середіна допомогла скласти скарги щодо неподання декларацій до Національного агентства з питань запобігання корупції (НАЗК) – і ми маємо результати.
НАЗК підтвердило порушення
Готувала відповідь на наш лист головна спеціалістка відділу контролю за своєчасністю подання декларацій НАЗК Марина Кучер.
Посадовиця повідомила: неподання декларації порушує статтю 45 закону «Про запобігання корупції», яка зобов’язує депутатів місцевих рад заповнювати електронні декларації на сайті агентства.
Відповідальність за неподання – адміністративна чи кримінальна:
- якщо людина не доведе, що мала поважні причини для несвоєчасного подання декларації, їй загрожує штраф у розмірі від 50 до 100 неоподатковуваних мінімумів доходів громадян. Це від 850 гривень до 1 тисячі 700 гривень (стаття 172-6 адміністративного кодексу);
- за умисне неподання декларації можуть оштрафувати на суму від 42,5 тисячі до 51 тисячі гривень, або призначити 150-240 годин громадських робіт, або обмежити волю до 2 років чи позбавити волі на 1 рік з позбавленням права обіймати певні посади чи займатися певною діяльністю до 3 років (стаття 366-3 кримінального кодексу).
Єлизавета Середіна каже: якщо суд ухвалить рішення, воно набуде законної сили і не буде скасоване, то люди мають потрапити до реєстру корупціонерів – хоч умисно вони не подали декларацію, хоч із поважних причин.
Марина Кучер надіслала Леоніду Крищуку і Михайлу Захарченку повідомлення, що НАЗК знає про відсутні декларації і просить їх подати.
Єлизавета Середіна також каже, що НАЗК перевіряє декларації тих посадовців, які займають важливе та особливо важливе становище (примітка до статті 53-3 корупційного закону). Це найвищі посади у державі, починаючи від президента, прем’єр-міністра і народних депутатів до керівників і їхніх заступників державних органів у місцевій владі.
Щодо інших категорій декларантів агентство передало повноваження поліції. Тому Єлизавета Середіна порадила звернутися до правоохоронців.
Як НАЗК відстежує результат
За словами Марини Кучер, листи про виявлені порушення агентство надсилає самим депутатам, якщо знаходять їхні поштові адреси у попередніх деклараціях. Листи не прості, а з повідомленням про отримання. Якщо попередніх декларацій немає – листи надсилають на адреси місцевих рад із проханням надіслати зворотну розписку про отримання і вручення депутатові.
– Зазвичай я пишу на сільраду, щоб вручили повідомлення депутатові-порушнику і написали нам розписку про вручення, – розповідає Марина Кучер.
Депутат, який отримав такого листа, має із цього моменту десять днів, щоб подати декларацію. Так вимагає частина 2 статті 51-2 закону «Про запобігання корупції».
– Якщо це не відбувається, я збираю пакет документів, складаю обґрунтований висновок і надсилаю це все за підслідністю. Якщо це депутат сільради, то в поліцію, – каже Марина Кучер.
– Агентство нікого до відповідальності не притягує. За несвоєчасне подання декларації притягують органи поліції. Ми їм повідомляємо. Поліція має право складати на них протоколи, – пояснює Марина Кучер.
Посадовиця каже: «Крищуку я направляла в село Головин (далі називає вулицю, яка не є адресою сільради). Захарченку – на вулицю (далі називає вулицю, яка не є адресою Дядьковицької сільради)».
За словами Марини Кучер, листи Захарченку і Крищуку були створені 1 жовтня 2021 року. Можна припустити, що тоді ж і були надіслані, як і відповідь журналістці.
Декларації подали після листів НАЗК
Ми перевірили, чи подали свої щорічні декларації Леонід Крищук та Михайло Захарченко. Бо з часу відповіді з НАЗК минуло вже не десять днів, а чотири місяці.
Михайло Захарченко декларацію подав – 26 жовтня 2021 року, із піврічною затримкою.
Леонід Крищук подав декларацію 24 січня 2022 року, із затримкою у десять місяців.
Доходи і майно Леоніда Крищука досі можна було побачити лише у декларації за 2019 рік його дружини Світлани, на той час художньої керівниці Головинського будинку культури. І вони обчислюються мільйонами гривень.
Голова Головинської сільради Олександр Бачук каже, що жінка декларувала доходи, бо була місцевою депутаткою. Нині депутат – її чоловік.
Чому Леонід Крищук вчасно не подав декларації, голова не розуміє. За його словами, у сільраді контролювали цей процес, пояснювали і нагадували депутатам. Каже, що «минулого року» був лист із НАЗК про кількох депутатів, які не подали декларації. Після цього вони терміново подавали.
Шостого січня 2022 року у другій телефонній розмові Олександр Бачук повідомив, що сільрада не отримувала лист із НАЗК щодо Леоніда Крищука, що він не зміг додзвонитися до Леоніда Крищука, що той начебто був у лікарні і чи вийшов уже, голова не знає.
Михайло Захарченко – благодійник без доходів і грошей
Сім’я Михайла Захарченка, за декларацією, складається лише з нього і дружини. За декларацією, депутат Дядьковицької сільради зареєстрований і фактично мешкає у селі Білогородка Києво-Святошинського району Київської області.
Із нерухомості задекларовані лише будинок у Білогородці площею 49,1 квадратних метрів і земельна ділянка для ведення особистого селянського господарства у Рівному площею 15,5 соток.
Михайло Захарченко час від часу займається благодійністю: лавочку для церкви придбав, ліжка дитячі триярусні для дитячого садочка, ліквідував стихійне сміттєзвалище…
«Все, що я роблю – роблю за власний кошт», – написав Михайло Захарченко в коментарі під тим же повідомленням про лавочку. Звідки він бере гроші, незрозуміло, бо, за декларацією, сім’я не має доходів і готівки. Ще не має цінного майна, незавершених будівництв і автомобілів.
Попри це Михайло Захарченко – власник і керівник ТОВ «Інформаційно-консультаційний центр "Джерело життя"» (село Білогородка), співвласник київського ТОВ «ТВК "Європейські віконні системи"», будівельних рівненських ТОВ «Солом'яний дім» та «Екодімбуд», двох аграрних фірм у Тернопільській області та співзасновник громадської організації «Екологія та соціальний захист села Білогородка».
А його дружина Валентина керує Християнською харизматичною релігійною громадою повного Євангелія «Джерело життя» (село Білогородка).
Ще Михайло Захарченко має чотири рахунки в «ОТП Банку» і один в «Універсал банку» («Монобанк»). Але скільки там грошей – приховав. Дружина не декларує коштів у банках.
Що декларує мільйонер Леонід Крищук
Депутат Головинської сільради Леонід Крищук пише, що працює завідувачем РМЦ у ПрАТ «Івано-Долинський спецкар'єр». Це видобувне підприємство у с.Базальтове на території Головинської громади. РМЦ, ймовірно, – ремонтно-механічний цех. За декларацією, його сім’я складається із нього та його дружини Світлани.
Леонід Крищук має житловий будинок площею 83 квадратних метри і чотири земельні ділянки загальною площею трохи більше одного гектара. Дружина Світлана декларує чотири земельні ділянки загальною площею більше 3,5 гектарів. Уся нерухомість знаходиться в селі Головин, де вони і мешкають.
Леонід Крищук декларує автомобіль «Пежо-партнер» 2018 року випуску, зерновий комбайн «Джон Дір» 2018 року випуску і трактор «МТЗ-80» 1981 року випуску. Сім’я не декларує цінностей, недобудов, фірм, готівки чи банківських рахунків.
У 2020 році Леонід Крищук заробив 9 мільйонів 51 тисячу гривень, а дружина Світлана – 7 мільйонів 128 тисяч гривень. Місце роботи дружини не вказане. Але в її деклараціях за 2016, 2018 і 2019 роки написано, що вона – художній керівник у Головинському будинку культури.
Відповідальність все одно має бути
Єлизавета Середіна теж перевіряла, чи є декларації Михайла Захарченка і Леоніда Крищука.
– Захарченко декларацію подав, тому у нього може бути тільки адмінка за невчасне подання. А от Крищук, якщо навіть після листа від НАЗК не подав, – це вже серйозніше, – каже юристка.
За її словами, дії Леоніда Крищука схожі на умисне неподання, «а це вже можлива кримінальна відповідальність».
Що кажуть у поліції
Ми спитали у речниці обласної поліції Марії Юстицької, чи відстежують там вчасне подання декларацій місцевими депутатами і що загрожує депутатам за порушення законодавчих вимог.
– З такими депутатами працює Управління стратегічних розслідувань. НАЗК може сповіщати про подібні випадки, але не зобов’язане, – каже Марія Юстицька.
Водночас працівники управління власними силами моніторять соцмережі, декларації або іншим методом встановлюють таку інформацію і притягують винних осіб до адміністративної відповідальності.
Також Марія Юстицька каже: про корупційне порушення можна повідомити в поліцію навіть анонімно. Це єдина тема звернень, коли правоохоронці розглядають їх анонімними. Треба звернутися за телефоном 102 чи надіслати листа на електронну пошту. Марія Юстицька радить надсилати листи на Управління стратегічних розслідувань, щоб вони одразу потрапляли за призначенням.
Юристка проєкту «Тисни» Bihus.Info Єлизавета Середіна склала листи про порушення вимог декларування сільськими депутатами Михайлом Захарченком та Леонідом Крищуком. Начальник сектору по корупції Управління стратегічних розслідувань Іван Костенюк повідомив, що «їх узяли до розгляду».
За словами юристки, складені в поліції протоколи надсилають до суду для прийняття рішення про відповідальність.
Дивіться продовження: «У селі сміються: ну що, міліонєрша»: як сільських депутатів у Рівненському районі покарали за неподані декларації
Якщо наша діяльність вам подобається і ви вважаєте її важливою – підтримайте «Четверту владу». Завдяки підтримці ми зможемо працювати ще краще.
Підписуйтесь на канал «Четвертої влади» у телеграмі, сторінки в інстаграмі або у фейсбуці чи твітері.
Коментарі
Прокоментуйте
Щоб залишити коментар необхідно увійти