«Укрбудреммонтаж інжиніринг»: як керівник будівельної фірми уникає криміналу за підробку документів

Фірма «Укрбудреммонтаж інжиніринг» на замовлення Управління житлово-комунального господарства мала розширити кладовище «Тинне». Ці роботи закінчилися кримінальним провадженням проти фірми
Джерело
Четверта влада

Директора будівельної фірми «Укрбудреммонтаж інжиніринг» Сергія Іванчука визнали винним у підробці документів і привласненні бюджетних грошей, але звільнили від покарання і закрили справу.

Ми дізналися, що це не перша судова справа Іванчука і не вперше він уникнув покарання. При цьому він продовжує керувати фірмою, яка заробляє бюджетні кошти на Рівненщині.

Фірма «Укрбудреммонтаж інжиніринг» (УБРМІ) знана на Рівненщині як одна із лідерок переможних тендерів від Департаменту будівництва обласної адміністрації у 2016-2018 роках.

Із часу появи аналітичної платформи Prozorro і до 2020-го фірма підписала 90 договорів на понад 103,5 мільйони бюджетних гривень. Найбільше (14 контрактів на понад 46 мільйонів) – з обласним Департаментом будівництва, зокрема на дитсадки в Обарові Рівненського району, Гощі, Новому Корці.

У 2019-му із Департаментом будівництва РОДА фірма не підписала жодного договору. Але, взагалі, з 2019-го року має 19 договорів на ремонти та будівництва доріг, вулиць, шкіл, котелень на суми від 115 тисяч до майже півтора мільйона гривень.

У 2020-му фірма взяла участь лише у двох тендерах. Один з який виграла у вересні і підписала контракт на 116 тисяч гривень із Олександрійською школою-інтернатом на реконструкцію системи опалення.

Більшість договорів, які фірма підписала після перемог на тендерах із 2016-го, досі, принаймні на папері, не виконані. Немає звітів про завершений договір у 50 із 90 виграшних угод.

«Укрбудреммонтаж інжиніринг» часто фігурував у матеріалах «Четвертої влади» із прив'язкою до ексзаступника голови РОДА Юрія Приварського та власника фірми «Фіалка» Юрія Фалка.

Приварський захищав інтереси УБРМІ в суді у час свого адвокатства. А разом із «Фіалкою» УБРМІ Антимонопольний комітет спіймав на змові, за що обидві отримали штрафи у майже 7 мільйонів, які досі оскаржують у судах.

Окрім антиконкурентних злагоджених дій, які інкримінують фірмам, їх пов'язує і родинний зв'язок. Власник фірми «Укрбудреммонтаж інжиніринг» Вадим Сак є швагром Юрія Фалка – власника будівельного гіганта Рівненщини «Фіалки».

Втім в історії фірми слід звернути увагу і на судові справи її директора.

Двічі в одну річку

Судові справи проти директора «Укрбудреммонтаж інжинірингу» Сергія Іванчука стосуються періоду, коли публічні закупівлі ще не проводилися через платформу Prozorro.

Перша справа – про підробку документів та привласнення бюджетних грошей Рівнеради.

Тоді УБРМІ на замовлення Управління житлово-комунального господарства мало розширити кладовище «Тинне».

У матеріалах справи вказано, що Сергій Іванчук у листопаді 2013-го перебільшив обсяги виконаної роботи у актах виконаних робіт. Наприклад, в документі вказано, що замовник має заплатити УБРМІ більше 28 тисяч гривень за виготовлення 3,77 тон металоконструкцій.

Насправді ж тоді виготовили 1,141 тон, тому сума, яку фірма очікувала отримати, була завищена майже на 20 тисяч гривень. Схожих пунктів в акті шість, тож загалом суму завищили на понад 66 тисяч гривень.

Підготовче засідання у справі призначили ще на лютий 2017-го. У березні мали б почати розгляд. Але після березня 2017-го рішень щодо справи немає у судовому реєстрі.

А в березні 2021-го, тобто через 4 роки після початку засідань та через 8 років після вчинення злочину, Сергій Іванчук визнав вину і клопотав про закриття справи, бо минуло п'ять років від часу вчинення злочину і минув термін притягнення до відповідальності. Суддя Рівненського міського суду Оксана Крижова звільнила його від відповідальності.

Іванчука і до того, у 2012 році, обвинувачували у підробці документів.

У справі вказано, що в 2007-му Сергій Іванчук, як директор фірми «Партнер-С», підписав договір на майже 835 тисяч гривень із Директоратом програм розвитку освіти (у той час була така держустанова) про надання послуг з архітектурного інжинірингу, проектування та нагляду по відновленню загальноосвітніх шкіл Дубенського і Здолбунівського районів області.

У січні 2008-го Іванчук склав акт виконання таких робіт у дев'яти школах районів на суму майже 334 тисячі гривень, хоча знав, що роботи за договором не виконувались.

У судовому засіданні він визнав вину і розкаявся. Але справу закрили з аналогічної причини: минув термін притягнення до відповідальності.

Також на сайті Державної аудиторської служби описують ще один випадок, коли УБРМІ завищувала ціни на свої послуги.

Точної дати на сайті не вказали, але у 2011-2012 роках «Укрбудреммонтаж інжиніринг» завищив вартість  реконструкції навчально-спортивних приміщень у Березнівському спортивному ліцеї-інтернаті. Як наслідок, заклад переплатив підряднику понад 100 тисяч гривень. Чотирьох посадовців тоді притягнули до адміністративної відповідальності.

Тобто, іще до часу «розквіту» «Укрбудреммонтаж інжинірингу», який припав на тісну співпрацю із обласним департаментом будівництва у 2016-2018 роках, його директор неодноразово підробляв документи, завищуючи ціни, для привласнення бюджетних грошей.

Ми намагалися зв'язатися із Сергієм Іванчуком, щоб дізнатися, чому його справи затягувались і отримували вироки вже після того, як минули терміни давності, але телефони фірм, де він працював та той, який він вказав при реєстрації підприємцем, або не працюють, або не обслуговуються.

Ми зателефонували до власника «Укрбудреммонтаж інжиніринг» Вадима Сака і запитали, чому попри судові справи Сергія Іванчука, він продовжує з ним співпрацювати.

Попри те, що фірма продовжує виконувати підряди, хоча і на менші суми і менш активно, вона далі заробляє бюджетні кошти, Вадим Сак вважає, що це питання конфіденційне.

– Ви задали особисте питання, чи буду я звільняти. Я не хочу на це відповідати, – сказав Вадим Сак. – Все, що є у відкритому доступі, ви знаєте, а все інше – це особисте.

Тендери і корупція

Окрім «Укрбудреммонтаж інжинірингу» та «Партнер-С», Сергій Іванчук також працював у фірмі «Західсервіс» та зареєстрований як підприємець. Але участь у тендерах брав тільки УБРМІ.

Злочин за статтею 191 Кримінального кодексу – привласнення майна, користуючись службовим становищем, який вчинив Іванчук у 2013, належить до корупційних.

Ми запитали у юристки ініціативи «За чесний тендер» Мирослави Примак, чи може фірма брати участь у тендерах, якщо її директор визнаний винним у корупції, але позбавлений відповідальності.

– Якщо особа звільняється від відповідальності, то судимості немає, а отже, підстав для відхилення учасника тендеру теж, – каже Мирослава Примак.

Якщо ж судимість не знята і не погашена, замовник повинен відхилити учасника закупівлі, якого засудили за хабарництво, шахрайство, відмивання коштів чи корупцію.

Втім для «Укрбудреммонтаж інжинірингу» діє інше законне обмеження стосовно участі у тендерах.

Через штраф АМКУ, який УБРМІ отримав за змову і який тепер оскаржує в судах, фірма потрапила до чорного списку Антимонопольного комітету, каже Мирослава Примак, у липні 2019-го. Це, за статтею 17 закону «Про публічні закупівлі», теж є приводом для відмови учаснику.

За словами Мирослави Примак, якщо законні вимоги про відхилення учасників порушені, то будь-хто може поскаржитись Державній аудиторській службі. Скаржитися також може той, чиї права порушено, до Антимонопольному комітету.

Однак оскільки фірма більше не бере участі у конкурентних закупівлях, а підписує договір напряму із замовником, то і скаржитись немає на що.


Якщо наша діяльність вам подобається і ви вважаєте її важливою – підтримайте «Четверту владу». Завдяки підтримці ми зможемо працювати ще краще.

Підписуйтесь на канал «Четвертої влади» у телеграмі, сторінки в інстаграмі або у фейсбуці чи твітері.

Якщо знайшли помилку - виділіть її і натисніть Ctrl+Enter.

Прокоментуйте