Верховний Суд поламав плани забудовникам: «Русані» закріпив статус об’єкта культурної спадщини

Верховний Суд відновив статус об’єкта культурної спадщини за будинком на 16 Липня, 59
Джерело
«Четверта влада»

Історичний будинок на вулиці 16 Липня, 59 у Рівному, більш відомий як «Русана», залишиться об’єктом культурної спадщини. Таку постанову 2 травня ухвалив Касаційний адміністративний суд Верховного Суду.

Суди навколо статусу будівлі розпочалися у березні 2020 року. ТОВ «Русана Плюс», яке орендує приміщення, просило визнати протиправним та скасувати розпорядження голови ОДА «Про взяття на облік об'єкта культурної спадщини».

Рівненський окружний адміністративний суд розпорядження голови ОДА Віталія Коваля скасував. Суддя Володимир Щербаков «дійшов висновку, що нежитловий будинок на вулиці 16 Липня, 59 не має ознак, притаманних історичним об’єктам культурної спадщини та об’єктам архітектури».

Восьмий апеляційний адміністративний суд у Львові погодився з рішенням першої інстанції. Тільки дещо змінив мотивувальну частину рішення.

Касаційний адміністративний суд Верховного Суду у вівторок, 2-го травня, скасував рішення та постанову попередніх інстанцій.

Верховний Суд визнав, що «висновок суду апеляційної інстанції про невідповідність пункту 3 Розділу ІІ Порядку №158 змісту історичної довідки» «не ґрунтується на правильному розумінні закону».

А суддя Володимир Щербаков «дійшов до передчасного висновку про відсутність» у будинку «ознак, притаманних об`єктам культурної спадщини».

Щербаков, як йдеться у постанові Касаційного адміністративного суду, дав оцінку історичним та архітектурним цінностям будівлі, однак такі критерії перевіряє Міністерство культури під час занесення об’єкта до Державного реєстру нерухомих пам`яток України, а це вже мав бути наступний етап після присвоєння будинку статусу об’єкта культурної спадщини.

Як нині виглядає історичний будинок можна побачити на фото в цій публікації.

Що було до того

200-річний будинок на вулиці 16 Липня, 59, який у комунальній власності рівненської громади, в оренді у ТОВ «Русана плюс» до квітня 2025 року

Розпорядження, яке оскаржували у суді, голова Рівненської ОДА Віталій Коваль підписав ще 11 грудня 2019 року. Зробив це після звернення громадської організації «Наша мета», яка просила внести будівлю до переліку об’єктів культурної спадщини, оскільки «Русана Плюс» проводила всередині підозрілі будівельні робити, які свідчили про ймовірну спробу зруйнувати будинок в центрі міста.

Відповідно до історичної довідки, яку подали в ОДА, цей будинок є унікальним збереженим зразком міської забудови Рівного кінця ХVІІІ – початку ХХ століть.

Він зображений на одному з найдавніших планів Рівного – плані Бургіньйона за 1797 року.

Статус об’єкта культурної спадщини дуже обмежує дії орендаря, пояснював раніше «Четвертій владі» рівненський мистецтвознавець Микола Бендюк: 

– Щоб навіть пофарбувати підлогу, орендар мав би консультуватися з управлінням культури – там мали надавати дозвіл.

Забудовник, який планував позбавити історичну будівлю статусу культурної пам'ятки, пов'язаний з людьми з орбіти бренду «Набережний квартал» (DBN).

Нагадаємо з якими порушеннями у Рівному відзначилися фірми, пов'язані з брендом «Набережний квартал»:


Підписуйтесь на канал «Четвертої влади» у телеграмі, сторінки в інстаграмі або у фейсбуці чи твітері.

Підтримайте ЗСУ

Якщо підтримали ЗСУ і маєте змогу підтримати незалежне рівненське ЗМІ – підтримайте «Четверту владу»

Якщо знайшли помилку - виділіть її і натисніть Ctrl+Enter.

Прокоментуйте