«Відчуття хвороби тривало десь 4 доби»: рівненський лікар розповів як він перехворів на COVID-19

Закликає не панікувати і дає поради що робити

Рівненський лікар-анестезіолог Рівненської обласної дитячої лікарні Павло Сільковський перехворів на Covid-19. Попри те що перебував вдома із сім'єю, дружина Ольга і діти не захворіли
Джерело
Фото з особистої фейсбук-сторінки

Рівненський лікар-анестезіолог Рівненської обласної дитячої лікарні Павло Сільковський хворів на Covid-19. На своїй фейсбук-сторінці він розповів як пройшла хвороба. Подаємо його допис без змін і запитуємо його порад для тих, хто відчуває симптоми коронавірусної хвороби.

«Я теж перехворів на Covid-19. Тепер, коли вже пройшло трохи часу, все позаду і все добре у мене і моїх контактних, можу про це написати публічно.

Останній раз, я мав ГРЗ років 7 чи 8 тому і розумів, що до мене причепитися може. Морально був до цього готовий і легко сприйняв цей факт.

Загалом, відчуття хвороби тривало десь 4 доби і потім все зникло. На початку це був ніби звичайний ГРЗ: висока температура, боліло горло і не хотілося їсти. Але я примушував себе постійно пити. Тому часто потів і температура знижувалась. А потім все пройшло, але з'явилося покашлювання, яке теж не тривало довго.

Вже згодом випадково зрозумів, що втратив нюх. Не відмітив точно коли, але за кілька днів він почав повертатися і поступово дійшов до норми. Смак був спотвореним. Кава, яку дуже любив зранку, враз стала неприємною. Це теж відновилося поступово.

Але ще десь протягом 2-3 тижнів трималося відчуття неприродної слабкості і втоми. Весь час хотілося сісти, прилягти, відпочити. Хоча перед тим нічого важкого не робив. Але це теж пройшло.

Я не хотів псувати статистику і здавати тести. Зрештою, і сам зрозумів, що це і що робити. Але працюю в лікарні, тому і позитивний, і негативний тести ПЛР підтверджував офіційно.

Жодних ліків я не приймав. Тільки багато пив і дихав свіжим повітрям. Організм усе зробив сам. КТ не робив, бо знаю, що пневмонія при ковід є у всіх, хто має симптоми. Але це не така пневмонія, яку лікують антибіотиками.

(для «Четвертої влади» Павло Сільковський пояснив що це вірусна пневмонія, на яку антибіотик не діє. Яку не чути вухом і не видно на рентгені, тільки на КТ. Звичайну бактеріальну пневмонію можна вислухати і побачити на рентгені – ред.).

Задишки не було і не було потреби мати радіаційне опромінення, що створює додаткове навантаження на імунну систему. Антибіотиків не приймав.

У мене дома дружина і 5 дітей. Я не ізолювався від них. Ми весь час були разом. Маємо сімейну традицію цілувати дітей перед сном і я не припиняв це робити. Розумів, що діти важко не хворіють і нехай вони теж отримають імунітет.

Проте, ні дружина, ні діти не захворіли. Принаймні, симптомів ніяких не було.

Але на початку року вся сім‘я, крім мене, мали звичайне ГРЗ. Це дає мені припущення, що при ковіді може існувати перехресний імунітет або спрацював неспецифічний. Одним словом той, який не виявляється і про який говорять, що його немає або швидко зникає. Але він таки є.

Знаю, принаймні кілька трудових колективів, у яких були хворі на ковід, але ніхто інший потім не захворів, попри відносно тривалий контакт у закритому просторі. Ці факти викликають припущення стосовно чи то контагіозності віруса, чи того ж таки перехресного імунітету.

За час хвороби я скинув 3 кілограми і це мене дуже тішить. Звичайний нюх і смак тепер викликають у мене радість і вдячність Богові, хоча раніше сприймалися як буденність.

Я радий, що пройшов через цей досвід і можу консультувати людей не лише з позиції теоретика.

Будь-яка хвороба задоволення не приносить, але тішить потім відчуття здоров‘я. Після такого досвіду не поділяю песимізму і очікування чогось страшного. Я мав час і консультував сотні людей. В тому числі з цукровим діабетом та іншими супутніми хворобами.

Переважно в лікарню потрапляють ті, хто піддалися паніці і здалися морально. Хто вів себе спокійно, дуже часто проходили через домашнє лікування.

Не поділяю також позиції страуса ховатися і чекати (окрім деяких категорій людей). Вірус має більше часу чекати і він нікуди не спішить. Тим більше не розумію закриття дитсадків і навчальних закладів.

Моя племінниця вже пів року провчилася дома на лікаря. І все-одно перехворіла на той же ковід. Ще трошки і отримає диплом, може по пошті.

Вважаю, що роздута паніка в результаті принесе більше проблем, ніж коронавірус.

І вже пора переключатися на позитивне мислення. Бо для цього є так багато підстав. Не з тим, щоб заперечувати очевидне. А з тим, щоб бачити сонце, яке світить прямо тепер».

Також дивіться: Важкі хворі тепер лікуються по три тижні: керівник Сарненської лікарні про роботу під час пандемії

Якщо дихати легко і немає задишки, значить все не так погано

Для «Четвертої влади» Павло Сільковський розповів що на період хвороби був на лікарняному. Припускає що заразитися міг під час того як оглядав і консультував хворих на COVID-19. Робив це не в лікарні, а в них вдома.

Лікар розповідає, що хворих людей наразі дуже багато і щодня до нього дзвонять за порадами.

Павло Сільковський каже що нинішня ситуація виглядає схожою на шведський сценарій подолання недуги. Люди хворіють і виробляють колективний імунітет. Ймовірно.

– Якщо у вас кілька днів температура, з'явився кашель, немає смаку, нюху, відчуття безсилля, якщо є діарея, то не обманюйте себе, що вас протягнув кондиціонер, чи продуло на городі, чи надихалися труйкою, чи щось подібне, – радить лікар.

Навіть і без тесту можна майже точно сказати, що це. Але не панікуйте. Майже всі, хто захворіли, благополучно одужують. Якщо самі собі не починають шкодити. Тому, якщо це сталося або станеться (що дуже ймовірно), дотримуйтеся таких простих рекомендацій:

1. Залишайтеся дома стільки, скільки можете. По можливості, не їздіть по місту і не ходіть на роботу. Цим ви зможете не сіяти хворобу на інших і вберегти себе від ускладнень. Не панікуйте, що ваш лікар не їде до вас особисто і не слухає вас, а консультує по телефону.

В більшості випадків, за типового перебігу, по телефону можна лікувати так само ефективно. Якщо є будь-які запитання, дзвоніть до свого лікаря і консультуйтеся.

2. Багато пийте. За день потрібно випивати приблизно 3 літри рідини. Не важливо, що, важливо – скільки. Тому пийте, пийте і пийте. Навіть якщо не хочеться, пийте. І поки є температура, доти пийте. Не заставляйте себе їсти, якщо не хочеться. Можна не їсти, не страшно. А пити потрібно через не хочу.

3. Не пийте жарознижувальні просто так, щоб стало легше. Пийте тільки тоді, коли температура піднімається вище 38.5. Найкраще вживайте парацетамол. І ні в якому разі не пийте стільки, щоб збити температуру до 36.6 і на довше. Зробите гірше.

Якщо є хвороба – мусить бути температура. Нічого страшного. Просто вона повинна бути в межах 37.5 - 38.5. І коли п'єте парацетамол, наша задача увійти у цей безпечний температурний коридор, і в ньому триматися, а не збити її до норми.

4. Більше нічого не потрібно пити. Противірусні не потрібні. Від кашлю – не потрібно. Нічого більше не потрібно. Антибіотики інколи треба, але не завжди. З приводу антибіотиків варто радитися з лікарями.

5. Якщо хочеться кашляти, по можливості виходьте на вулицю, на свіже повітря, подалі від людей і викашлюйте все в повітря. Не потрібно пити ліків від кашлю! Там зовсім інший механізм. Потрібно просто викашлювати все і побільше дихати свіжим повітрям.

6. Коронавірус – це марафон, а не спринтерський забіг. Зазвичай, температура тримається десь 2 тижні, а потім іде на спад. Якщо багато п'єте різних ліків, то ще довше може триматися. Не панікуйте. Наберіться терпіння і чекайте. Прислухайтеся до свого дихання.

Якщо дихати легко і немає задишки, значить все не так погано. Якщо болить спина, під лопаткою, в ділянці нирок, ще десь, не страшно. Переболить і все буде добре. Головне – щоб дихати було нормально. Якщо ж з‘являється задишка, тоді необхідно кликати на допомогу, самі не справитеся, скоріше за все.

– Скоро майже у всіх буде імунітет, – вважає Павло Сільковський. – Принаймні, я так сподіваюся. Організм часто сам знає, що йому робити і нам потрібно йому не завадити. Але не робіть все, що побачили на ютубі, чи що знайома сказала, що з нею подруга з Білорусі поділилася, якій друзі з Німеччини радили.

Не дихайте спиртом, не вкутуйтеся гарячими рушниками і не змішуйте вкупу все, що десь тільки почули. Ще раз перечитайте спочатку і робіть прості речі, які допоможуть пройти хворобу без ускладнень. І нехай всім допоможе Бог!

Читайте також: Нехтуються прості правила: як ефективно лікувати грип та інші вірусні захворювання


Якщо наша діяльність вам подобається, і ви вважаєте її важливою – підтримайте «Четверту владу» за цим посиланням. Завдяки підтримці ми зможемо працювати ще краще.

Підписуйтесь на канал «Четвертої влади» у телеграмі, сторінки в інстаграмі або у фейсбуці чи твітері. Вдячні за ваші коментарі та поширення матеріалу.

Якщо знайшли помилку - виділіть її і натисніть Ctrl+Enter.

Прокоментуйте