Воїнам-росомахам з рівненської бригади купують 27 новеньких пікапів «Toyota Hilux» за кошти місцевого бюджету

27 пікапів Toyota Hilux закупили за кошти місцевого бюджету для 68-ої окремої єгерської бригади імені Олекси Довбуша. Праворуч емблема бригади
Джерело
Колаж «Четвертої влади» (Дмитро Домащук) на основі фото з фейсбук-сторінки 68-ої окремої єгерської бригади

68 окрема єгерська бригада імені Олекси Довбуша з Рівненщини, воїнів якої називають росомахами, уклала довір на закупівлю 27 пікапів «Toyota Hilux». 45 мільйонів гривень за ці пікапи отримає фірма, що входить до групи автомобільної династії Джуринських з Києва.

Чому саме «Toyota Hilux», для яких потреб купують та хто дав гроші на нові пікапи для «росомах» – у матеріалі «Четвертої влади».

Тендер на 27 пікапів

Тендер на закупівлю пікапів військова частина з Рівненщини А4056 (68 окрема єгерська бригада) оголосила 23 жовтня. Очікувана вартість була 45 мільйонів 620 тисяч гривень.

Рік випуску військова частина не встановлювала. Але за технічними умовами закупівлі, пікапи мали би бути новими. Також замовник вказав такі характеристики авто: дизельний двигун об’ємом не менше 2750 см. куб. та потужністю не менше 190 к.с., не нижче стандарту Euro 5, автоматична 6-ступінчаста коробка передач.

Військова частина чітко прописала вимоги до довжини кліренсу між осями – 310 міліметрів, кліренсу у найнижчій точці задньої підвіски – 227 міліметрів, а також до глибини броду – 700 міліметрів. Слів «не менше», які б дозволяли продавцям пропонувати авто з більшим кліренсом, замовник не додав.

Кліренс (або дорожній просвіт) – це відстань від найнижчої точки кузова автомобіля до поверхні дороги.

Якщо говорити простими словами, то чим більший кліренс, тим вищі перешкоди автомобіль може перетнути без пошкоджень. А ще кліренс відрізняється у кожного виробника та типу авто.

Якщо ввести у пошуковик «кліренс 227 мм», то серед пікапів пошук зводиться лише до авто «Toyota Hilux». Тобто замовник хотів купити, швидше за все, саме цю модель.

На тендер могли прийти лише великі дилери

Військова частина прописала, що пікапи потрібні до 25 грудня цього року. Поки тривав період подання пропозицій, хтось запитав, чи може замовник перенести дату, адже буде мало часу після укладення договору на поставку. Замовник пояснив, що закупівля здійснюється за бюджетні кошти, а тому постачання обмежено 2023 роком і не може бути перенесено на наступний рік.

На тендер прийшли два учасники: ТОВ з іноземними інвестиціями «Юромаш», яке запропонувало 41 мільйон 185 тисяч 800 гривень за 27 пікапів, та ТОВ «ВІДІ Автострада» з пропозицією у 45 мільйонів 526 тисяч.

Під час аукціону ціну знизило лише ТОВ «ВІДІ Автострада» – до 45 мільйонів 70 тисяч гривень. Пропозицію «Юромаш», дешевшу на чотири мільйони, відхилили якраз через невідповідність технічним параметрам. Кліренс авто, які вони пропонували, був 207 міліметрів замість 227-ми, кліренс між осями – 207 мм замість 310-ти.

Крім того, потужність та об’єм двигуна були меншими. Не підходили запропоновані пікапи і по довжині – були менші, ніж хотів замовник.

Товариство «Юромаш» пропонувало пікапи «Dongfeng RICH 6», побудовані на платформі «Nissan Navara». Ці авто виробляють на спільному підприємстві «Dongfeng» і «Nissan» у китайському Чженчжоу. Ціна одного пікапа – 1 мільйон 525 тисяч гривень.

пікап «Dongfeng RICH 6»
Пропозиція фірми «Юромаш» – пікап «Dongfeng RICH 6». Фото із сайту dongfeng-trucks.com.ua

Відхиливши пропозицію першого учасника, замовник обрав переможцем ТОВ «ВІДІ Автострада», яке запропонувало пікапи «Toyota Hilux».

Пропозиція ТОВ «ВІДІ АВТОСТРАДА» – пікап Toyota Hilux. Фото з сайту https://toyota-ua.com/
Пропозиція ТОВ «ВІДІ Автострада» – пікап «Toyota Hilux». Фото з сайту toyota-ua.com

4 листопада військова частина оприлюднила інформацію про намір укласти договір із ТОВ «ВІДІ Автострада». Договір мають підписати до 25 листопада.

Комплектація та ціна

Один пікап «Toyota Hilux» від ТОВ «ВІДІ Автострада» обійдеться в 1 мільйон 686 тисяч гривень.

За технічними характеристиками, які встановив замовник, ми намагалися порівняти цю ціну з ринковою.

Для порівняння треба знати комплектацію авта, яку хочуть придбати у військовій частині. Оскільки у тендерній документації немає чітких даних про комплектацію, а «Toyota Hilux» передбачає їх аж п’ять (Business, Confort, Premium, Legend та GR Sport), то з цим питанням ми зателефонували  уповноваженій особі, яка проводила закупівлю, Роману Криницькому.

Спочатку він відмовився говорити з «Четвертою владою», посилаючись на відсутність у нього дозволу на спілкування з медіа. Коли ж ми повідомили, що маємо акредитацію від Міноборони, Роман Криницький порадив звертатися до командира частини.

Під час другого нашого дзвінка Криницький хоч і обурювався, що «вся інформація є на сайті і що все там зрозуміло», відповів, що все описано на сайті «Прозорро». А коли ми намагалися уточнити, чи йдеться саме про «Toyota Hilux Premium», то сказав, що не знає.

На сайті продавця «ВІДІ Автострада» ми знайшли пікапи «Toyota Hilux» з двигуном, який хотів замовник: об’єм 2,8 дизель, повний привід, 6-ти ступенева коробка передач, автомат. Однак на сайті не було таких, що мають потужність 200 к.с., як це вказав продавець у документах на тендер. Всі авто з таким двигуном на сайті вказані з потужністю 150 к.с.

На сайті «Тойота Центр Київ «Автосаміт»», який має статус авторизованого продавця Тойот, ми знайшли, що двигун 2.8 D-4D, 6 A/T мають пікапи Hilux комплектації Premium, Legend та GR Sport. Водночас двигун більше 190 к.с. (204 к.с.), як того вимагає замовник, є лише у двигуні з кодом 1GD-FTV.

Найменша ціна на модифікацію Premium – 1 мільйон 934 тисячі.

Але в технічних характеристиках, які замовник визначив для тендеру, була чітка вимога – кондиціонер. Із усіх п’яти комлектацій на обох згаданих сайтах кондиціонери мають пікапи у найдешевшій комплектації – Business. Всі інші комплектації мають виключно «клімат-контроль».

Продавець «ВІДІ Автострада» вказав, що пропонований ним пікап буде мати кондиціонер.

Ми звернулись до Євгенії Ступак, чий мобільний номер вказано як представниці «ВІДІ Автострада» на закупівлях. Хотіли розпитати більше про комплектацію авто, які буде продавати товариство військовій частині.

Жінка, яка представилась Євгенією, здивувалася, почувши про участь товариства у тендері на Рівненщині. Коли ми поцікавились комплектацією авто та роком випуску, Євгенія сказала, що не може нічого про це сказати.

А далі почала детально розпитувала, хто їй телефонує, та записувати контактні дані. Мовляв, журналісту перетелефонують.

Не дочекавшись дзвінка від представників товариства, ми знову набрали Євгенію Ступак. Цього разу відповіла, судячи з голосу, інша жінка. Запевнивши у відкритості товариства, сказала писати запит, якщо ми хочемо взяти коментарі про закупівлю.

Ми надіслали запит на електронні адреси ТОВ «ВІДІ Автострада», які вказані у документах тендерної пропозиції. На момент виходу матеріалу відповіді ми не отримали.

Як будуть використовувати пікапи та які ще є потреби бригади

У короткій розмові з нами Роман Криницький, який проводив закупівлю від імені військової частини, повідомив, що рішення про купівлю саме «Toyata Hilux» є рішенням командира.

Командир 68 окремої єгерської бригади – Олексій Шум.

На сайті публічних закупівель «Прозорро» вказано, що гроші на закупівлю 27 пікапів – з місцевого бюджету. Якого саме, не уточнили.

Роман Криницький також не захотів сказати, з якого саме місцевого бюджету надійшли кошти на закупівлю автомобілів. Каже, що все дізнаємось після війни, бо це конфіденційна інформація (з якого саме бюджету кошти насправді відкрита публічна інформація. – Ред.).

Роман Кричильський каже, що всі закуплені автівки відправлять на фронт, адже їхня військова частина воює. Автомобілі поставлять на облік за військовою частиною.

Ми запитали, які ще є потреби у бригади. Роман Криницький відповів, що потрібні запчастини і безпілотники.

За даними електронної системи закупівель, закупівля пікапів – найдорожча закупівля цієї військової частини у 2023 році. Загальна сума інших 180 договорів становить 32 мільйони гривень.

Що відомо про продавця автівок

Товариство «ВІДІ Автострада» – офіційний дилер автомобілів «Toyota» в Україні. Його зареєстрували 15 років тому у селі Софіївській Борщагівці Бучанського району Київщини. Належить фірма Віталію Джуринському та входить до групи компаній Джуринських «ВІДІ Груп». Син Віталія Джуринського Олександр – директор товариства.

Засновник VIDI Віталій Джуринський та співвласник VIDI Олександр Джуринський. Фото з фейсбук-сторінки Олександра Джуринського
Співвласник «ВІДІ Груп» Олександр Джуринський та засновник «ВІДІ Груп» Віталій Джуринський. Фото з фейсбук-сторінки Олександра Джуринського

Forbes називає родину Джуринських українською автодинастією.


Ця публікація створена в рамках проекту «Інституту висвітлення війни та миру» за фінансової підтримки МЗС Королівства Норвегії. Її зміст – виключна відповідальність редакції онлайн-медіа «Четверта влада» i не відображає погляди МЗС Королівства Норвегії чи «Інституту висвітлення війни та миру».


Підтримайте ЗСУ

Якщо підтримали ЗСУ і маєте змогу підтримати незалежне рівненське медіа – підтримайте «Четверту владу»

Підписуйтесь на канал «Четвертої влади» у телеграміютубі, сторінки в інстаграмі або у фейсбуці чи твітері. Вдячні за ваші коментарі та поширення матеріалу.

Якщо знайшли помилку - виділіть її і натисніть Ctrl+Enter.

Прокоментуйте