Як чиновники УЖКГ Рівного приховують дозвільну документацію на розміщення вуличної реклами
Заступник начальника Управління житлово-комунального господарства Рівного Володимир Лапюк відмовив журналістці «Четвертої влади» Вікторії Максимчук в усному запиті. Журналістка звернулась в поліцію із заявою про злочин.
У січні, головний редактор Агенції журналістських розслідувань «Четверта влада» Володимир Торбіч надіслав запит в УЖКГ з метою отримати копії дозволів на розміщення реклами у Рівному.
Нам надіслали лише десять документів і сказали, що всього 980 аркушів, тому щоб їх отримати – заплатіть 4 тисячі.
Оскільки інформація, яку ми запитували, містить суспільний інтерес, то кошти за копіювання і друк не стягуються. Так передбачено в Законі «Про доступ до публічної інформації».
Ми могли змусити УЖКГ через суд чи скаргу до Уповноваженого з прав людини надати цю інформацію. Але, розуміли, що на це піде більше часу, ніж ми скопіюємо самі.
Для цього придбали, за кошти проекту Національного фонду підтримки демократії (США) переносний сканер. Його вартість 2 тисячі 139 гривень.
Та коли звернулися в УЖКГ, нас попросили тиждень зачекати, бо працівниця, відповідальна за ці документи у відпустці (чи на лікарняному).
Ми почекали. Але потім довелося кілька разів телефонувати начальнику управління житлово-комунального господарства Ярославу Сахнюку, щоб працівниця знайшла для нас час.
Кілька днів тому ми прийшли вперше і відсканували за дві години близько 260 сторінок. І водночас помітили, що насправді сторінок більше – близько 4-х тисяч. Адже частиною кожного дозволу є важливі додатки, за якими можна ідентифікувати де знаходиться ця реклама.
Про те, що нам наступного разу треба буде сканувати ці додатки ми попередили працівницю. Вона нічого не сказала.
Другий раз, сьогодні, редактор відправив сканувати журналістку і оператора. Напередодні домовилися що підійдемо і кілька годин поскануємо.
Журналістка представилася і працівниця УЖКГ Наталія Радаєва, яка відповідає за документи, запропонувала сісти.
–Ми також хочемо відсканувати не тільки дозволи, а й додатки до них, – журналістка.
– У запиті вказані лише дозволи, я дам тільки дозволи, про додатки там нічого не вказано. Зараз чекайте я уточню в юриста.
Кілька хвилин Наталії не було.
– Я даю тільки дозволи, бо про додатки в запиті нічого немає. І запит надсилав Володимир Торбіч, а ви не Торбіч, то він має приходити, – каже працівниця після повернення.
– Додатки це частина дозволу і це не таємна інформація.
– Ідіть до Володимира Лапюка, це він так сказав.
Спускаємось до заступника начальника УЖКГ а нині і тимчасово виконуючого обов’язки начальника Володимира Лапюка.
У нього нарада. Чекаємо хвилин 10 під дверима. Заходимо і розповідаємо, що трапилось. Але він не лише забороняє надавати додатки, а й каже, щоб приходили іншим разом, мовляв плани в УЖКГ змінилися.
– Ми прийшли відскановувати дозволи на рекламні площі і додатки до них. Нам відмовили, пославшись на те, що додатків не було в запиті і про те, що я не Володимир Торбіч, який надсилав запит, тому мені не можна це все відксерювати, – журналістка.
– Те що домовлялися відксерюйте, а те що ви хочте додатково, то напишіть листа.
– Я подаю усний запит від себе і його можна зараз виконати.
– Його не можна виконати зараз, тому що є завдання для спеціаліста і вона має зараз пробігтися по місту і зовнішню рекламу вивіски перевірити, тому вибачайте, вам постійно кожен день приділяти увагу, коли вам хочеться неможливо.
–Дивіться, закон передбачає…
– (Перебиває) Почекайте, ви говорили я вас не перебивав, тепер ви дозвольте мені сказати, закінчить вона свою роботу і, будь ласка, зідзвонюйтесь і продовжуйте роботу, але тоді коли вам хочеться так не буде, бо є ж поточна робота, яку людям потрібно виконувати.
– Володимир Михайлович, ми вчора зідзвонювалися і домовлялися з ранку до обіду прийти і відскановувати ці документи.
– Виникли термінові питання і вона має їх виконати, тому ви, будь ласка, підлаштовуйтесь трошки і під нас.
– Ми вже під вас підлаштувалися, а ви не хочете дати нам документи, які нас цікавлять, а це стаття 171 Кримінального кодексу України
– Без спеціаліста, вам документи ніхто не дасть, в присутності, будь ласка.
Нагадування про те, що ми домовлялися наперед, все ж подіяли. Він викликав Наталію Радаєву.
– Наташа, відтяни свій похід, я поясню керівництву іди там шось дай їм, але те що домовлялися, все інше нехай пишуть листа.
Додатків до дозволів нам сканувати не дали. Лише самі дозволи. За обмежений час відсканували ще понад 200 документів.
Після цього журналістка пішла в міський відділ поліції і написала заяву про перешкоджання журналістській діяльності – неправомірну відмову в наданні публічної інформації.
– Я взагалі не розумію для чого ця спеціалістка має сидіти разом із журналістом? – каже головний редактор «Четвертої влади» Володимир Торбіч.
– Всі документи в папках. Достатньо поставити стіл і стілець, ще розетку (якої в тому кабінеті немає) і дати папку з документами. Якщо є побоювання, що ми ці документи вкрадемо чи зіпсуємо, тоді хай поруч працює, наглядаючи за нами, будь-який працівник УЖКГ – чи на все управління протягом робочого дня немає жодного працівника?
Володимир Лапюк, в коментарі працівниці Інституту масової інформації, повторив аргументи, які він казав і журналістці, що його працівниця отримала важливе завдання і тому мусила терміново відлучитися (хоч про копіювання документів, за її участі, було домовлено напередодні, і після спілкування з посадовцем працівниця продовжила давати частину документів для журналістки – ред).
Також посадовець запевнив що коли журналістка прийде наступного разу – додатки їй нададуть для ознайомлення.
А з приводу того, що в управлінні відсутнє місце, яке передбачене у законі, де запитувач інформації у будь-який робочий час може ознайомитися з документами, сказав таке:
– В нас немає вільних кабінетів, немає можливості розширити приміщення.
Коментарі
Прокоментуйте
Щоб залишити коментар необхідно увійти