Як стати ефективними депутатами, навчатимуть у Рівному: за кошти американців

Із листопада на Рівненщині навчатимуть бажаючих стати депутатами. Братимуть у Школу передусім тих, хто ще не має досвіду
Джерело
«Четверта влада»

18-го листопада цього року у Рівному стартує «Школа ефективного кандидата/депутата місцевої ради». Вона розрахована на людей, які планують балотуватися на наступних виборах у сільські, селищні, міські ради чи хочуть стати депутатом об’єднаної територіальної громади.

Перший етап триватиме до лютого 2020-го; загалом етапів буде три. Розповідаємо, як добирали учасників та чого саме вчитимуть на школі.

Щоб взяти участь у школі, охочі заповнювали анкету. В ній, серед іншого, мусили перелічити 2-3 проблеми в регіоні та запропонувати вирішення хоча б однієї, а також розповісти про свою роботу на користь громаді.

Ще одне запитання анкети – чи причетна людина до якихось корупційних вчинків і до яких саме. Поки, каже організатор школи та голова правління громадської організації «Рівненський центр “Соціальне партнерство”» Святослав Клічук, не зізнався ніхто:

– Це запитання сигналізує, що нам потрібні чесні люди. Воно орієнтовано більше на тих, хто ще не засвітився. Одіозних персон, про яких є інформація у відкритих джерелах, ми так і так не братимемо. Інших також перевірятимемо у відкритих джерелах. 

На участь у школі зголосилися 160 людей. Організатори відберуть сто: 60 на Рівненщині та 40 на Волині.

У Школі ефективного депутата розповідатимуть про законодавство, тонкощі роботи у місцевих радах і про те, як проводити передвиборчі кампанії, розповідає організатор заходу Святослав Клічук. Фото Платформи взаємодій «Простір»

– Навчання профінансує американський Національний фонд демократії США. Він підтримує проєкти, спрямовані на демократизацію, чесні вибори та розвиток місцевого самоврядування, – каже Святослав Клічук.

Протягом першого етапу учасникам розповідатимуть про стратегію громади; систему місцевого самоврядування для членів громади; основи громадського контролю від активіста до депутата; специфіку депутатської роботи; податки та бюджет місцевої громади; комунальне господарство громади та про правила ухвалення рішень.

Вони матимуть домашні завдання: наприклад, розроблять проекти рішень місцевої ради, проекти Програм, розпоряджень голови. Зі слів організатора, це потрібно для того, щоб напрацювати рішення, які можна втілювати з першого дня роботи.

– Навіть ті, хто вибори не виграє, зможуть просувати проєкти рішень через інших депутатів, – розповідає організатор.

Святослав Клічук каже, багато завдань учасники виконуватимуть дистанційно. Працюватимуть самостійно чи з чиєюсь допомогою – не важливо. Адже самі мають бути зацікавлені справді добре навчитися: мовляв, від цього залежатиме їх успіх на виборах.

Тренерами на першому етапі будуть експерт Інституту політичної освіти, екс-депутат Ужгородської міської ради, Закарпатської обласної ради Олександр Солонтай та політична експертка, колишня міська голова Нетішина Ольга Омельчук.

Колаж на основі фото з фейсбук-сторінок Олександра Солонтая (ліворуч) та Ольги Омельчук (праворуч)

Хто вчитиме далі, організатор Святослав Клічук поки не знає. Каже, планують залучити ще чотирьох експертів.

На другому етапі, дати проведення якого залежать від місцевих виборів, учасників з Рівненщини лишиться 20. Їм розповідатимуть про відкритість, земельне й комунальне законодавство, тендери і публічні фінанси.

На третьому етапі учасникам школи розкажуть про ефективні технології виборчої кампанії та виборче законодавство.

Охочі отримають безкоштовні консультації та юридичну допомогу щодо розробки проєктів рішень чи інших документів до місцевих рад, а також поради щодо того, які документи необхідні для реєстрації кандидатів, для виборчих фондів, агітації, спостереження тощо. А також електронний посібник з набором корисної інформації, необхідної для роботи місцевого депутата чи активіста.

При відборі перевагу надавали новачкам, але люди з досвідом у політиці теж мали шанси, каже Святослав Клічук. 

На участь зголосилися й успішно пройшли відбір рівненський маркетолог Павло Алексєвич, кандидат у народні депутати на минулих парламентських виборах від 153-го виборчого округу Павло Дутко та голова правління благодійної організації «Мережа 100 відсотків життя Рівне» Юрій Лазаревич.

Павло Алексєвич каже, що маркетинг не полишить і депутатом ставати не збирається.

Павло Алексєвич депутатом ставати не збирається, але хоче зрозуміти, чому громадські ініціативи дуже часто «грузнуть» без результату. Фото з фейсбук-сторінки Павла Алексєвича 

– Я понад півтора року у складі робочої групи займався питанням впорядкування вивісок у Рівному. Глибше зрозумів механізми взаємодії між міськими органами і роботу чиновників.

– Вирішив взяти участь у школі, щоб ще краще і детальніше розібратися в роботі органів місцевого самоврядування. Важливо зрозуміти, на якій ланці виникає це «вузьке місце», через яке ініціативи громадських діячів не завжди приносять результат.

Голова правління ГО «Мережа сто відсотків життя Рівне» Юрій Лазаревич висував свою кандидатуру на виборах 2015-го року до Рівненської облради. Не виключає, що спробує ще раз, але ще не вирішив коли.

Юрій Лазаревич каже, якби балотувався у депутати котроїсь із місцевих рад, то насамперед вирішував би проблеми в медицині. Фото з фейсбук-сторінки Ради реформ Рівного

– Навіть якщо я не буду балотуватися, для моєї нинішньої роботи не буде зайвою інформація, яку можна отримати протягом школи. Сподіваюся дізнатися більше про функції депутатів, як вони працюють, як працюють комісії, законодавство, – каже Юрій. 

Йому, каже, «дуже не подобаються корупційні складові в комунальних і держструктурах» та те, що депутати непрозоро приймають рішення – особливо щодо формування та поділу бюджетів.

Непрозоро, на думку Юрія, призначають людей на керівні посади, в тому числі – у медичні заклади.

Квасилівчанин Павло Дутко у політиці 15 років. У 2015-му висувався на посаду Квасилівського селищного голови і посів третє з восьми місць.

У 2019-му  році балотувався в депутати Верховної Ради по 153-му округу – це частина Рівного, Рівненський, Острозький, Гощанський та Корецький райони. Набрав 2% голосів.

Два роки працював членом виконавчого комітету Квасилівської селищної ради. Готується і до наступних місцевих виборів у 2020 році.

Павло вважає, що досвідченим людям треба навчатися так само, як і початківцям.

Павло Дутко у політиці 15 років та вважає, що вчитися «старі» політики мають не менше, ніж новачки. Фото з фейсбук-сторінки Павла Дутка

– Як згадую, який я був 10-12 років тому, які у мене було уявлення про сферу державного управління і які вони тепер, – розумію, що тренінги дуже допомагають розвиватися і прогресувати.

Протягом «Школи ефективного кандидата/депутата місцевої ради» Павло Дутко хоче дізнатися про нові механізми контролю за владою.

– У Квасилові ми зараз різні інструменти використовуємо. І запити, й електронні петиції, щоб вплинути на роботу влади. Цікавлять і земельні питання, адже в нас зараз триває земельний дерибан.


Якщо наша діяльність вам подобається, і ви вважаєте її важливою – підтримайте «Четверту владу». Завдяки підтримці ми зможемо працювати ще краще. Зробити це можна ЗА ЦИМ ПОСИЛАННЯМ.

Підписуйтесь на канал «Четвертої влади» у Telegram.

Якщо знайшли помилку - виділіть її і натисніть Ctrl+Enter.

Прокоментуйте