Слідство не переконало суд: голову Зорянської громади виправдали в першій інстанції
Прокуратура обіцяє оскаржити вирок

«Виправдати у зв’язку з недоведенням, що у його діях є склад даного кримінального правопорушення», – проголосив суддя-голова колегії Святослав Рогозін вирок у справі голови Зорянської сільської громади Михайла Олійника.
Справу розглядали більше восьми років: з 28 жовтня 2016 року до 24 березня 2025 року.
Слідство звинуватило Михайла Олійника у тому, що взяв двома частинами 520 тисяч гривень неправомірної вигоди від рівнянина, який, вочевидь, лобіював інтереси неназваного у справі забудовника. Останній хотів отримати через підставних осіб майже 1,5 гектара землі на території Зорянської громади нібито для будівництва котеджів для переселенців.
Розповідаємо деталі оголошеного вироку й нагадуємо історію Михайла Олійника.
«Визнати невинуватим»
Вирок оголосили 24 березня 2025 року в присутності всіх сторін: прокурора Рівненської обласної прокуратури Василя Данілея, який підміняв свого колегу Олександра Пузирка, обвинуваченого Михайла Олійника та його адвоката Володимира Цуняка.

– …Суд ухвалив: Олійника Михайла Михайловича визнати невинуватим у вчиненні кримінального правопорушення, передбаченого частиною 4 статті 368 (неправомірна вигода в особливо великому розмірі, або вчинене службовою особою, яка займає особливо відповідальне становище. – Ред.) Кримінального кодексу України та виправдати у зв’язку з недоведенням, що у його діях є склад даного кримінального правопорушення, – повідомив Святослав Рогозін.

Також судді скасували арешт майна, згаданого у справі: авто ВАЗ 1994 року випуску (продане ще до 2016 року, але не переоформлене на нового власника), квартира у місті Кам’янському Дніпропетровської області (помилково арештована, бо належить повному тезці Михайла Олійника), речі й документи з Зорянської сільради, кредитні картки Олійника, карти на пальне та інші речі.
Судові витрати на залучення експертів (судові експертизи, зокрема аудіо– й відеозаписів) загальною вартістю майже 37 тисяч гривень судді вирішили віднести за рахунок держави.
Вирок може бути оскаржений до Рівненського апеляційного суду через Рівненський міський суд упродовж 30 днів від дати проголошення. Тобто до 23 квітня 2025 року.
Вирок набуде чинності після закінчення цього строку або ж уже після рішення апеляційного суду, якщо оскарження буде, але апеляція його не скасує.
Прокурор Василь Данілей сказав, що прокоментувати озвучений вирок не може, бо не бачив його повного тексту. Однак він повторив слова свого колеги Олександра Пузирка, що оскарження буде.

Обвинувачений зорянський сільський голова Михайло Олійник відмовився прокоментувати рішення суддів.
– Не хочу коментувати цей вирок. Ви достатньо нарозказували про мене (нерозбірливо. – Авт.), – після тривалої паузи сказав Михайло Олійник. Він мав розчулений вигляд, обличчя почервоніло, а в очах – трохи сліз.
Адвокат Володимир Цуняк сказав, що теж не коментуватиме вирок, не ознайомившись із його повним текстом, але вважає його тільки «першим етапом». Він на сто процентів упевнений у тому, що прокуратура подасть апеляцію.
– Так що у нас усе попереду, – підсумував Володимир Цуняк.
Олійника судили з обвинуваченням у півмільйонному хабарі
Голову Зорянської сільської громади Михайла Олійника затримали співробітники Служби безпеки України на стоянці перед Рівненською обласною державною адміністрацією 16 серпня 2016 року. При собі він мав коробку з-під взуття, в якій лежали 500 тисяч гривень. Пізніше на одному з засідань прокурор сказав, що лише 10 тисяч гривень із цих грошей були справжніми. Решта 490 тисяч – друкована імітація.

За результатами слідства Михайла Олійника обвинуватили за частиною 4 статті 368 Кримінального кодексу: «прийняття пропозиції, обіцянки або одержання… неправомірної вигоди… поєднаної із вимаганням, в особливо великому розмірі, або вчиненому службовою особою, яка займає особливо відповідальне становище».
Санкція – позбавлення волі на строк від восьми до дванадцяти років з позбавленням права обіймати певні посади чи займатися певною діяльністю на строк до трьох років, з конфіскацією майна.
Матеріали справи надійшли до Рівненського міського суду 28 жовтня 2016 року.
Прокуратура просила в суду покарання для Михайла Олійника – десять років ув’язнення з конфіскацією належного майна і забороною на три роки займати певні посади.
Адвокат просив виправдати Михайла Олійника «без будь-яких арештів і конфіскацій», бо, на його думку, «не доведено, що в діяннях обвинуваченого є склад кримінального правопорушення».
Що за гроші, хто і для чого їх дав
Це були гроші, які дав Михайлу Олійнику рівнянин Ігор Новосельський, за організацію передачі у власність кільком людям земельних ділянок загальною площею 1,5 гектари на території Зорянської громади – в селі Олишва. Ділянок, які попередньо нібито планувалися для учасників АТО. Домовлялися чоловіки приблизно з літа 2015 року.
Ігор Новосельський на час тих подій був зареєстрованим підприємцем з технічного обслуговування та ремонту автомобілів. У справі Олійника він проходив як заявник і свідок. У січні 2017 року припинив бути підприємцем.
Як повідомив прокурор на одному із засідань, вартість послуги Михайла Олійника, зі слів Новосельського, становила дві з половиною тисячі доларів за одну ділянку площею 15 соток. Суму нібито визначав голова.
Зі слів Михайла Олійника на різних судових засіданнях, виходить, що Ігор Новосельський домовлявся з ним від імені неназваного забудовника, який начебто хотів будувати котеджі для переселенців зі східної частини України.
Також Михайло Олійник упродовж років судового розгляду переконував суддів у тому, що отримані ним пів мільйона гривень – благодійність Новосельського і що він, Михайло Олійник, хотів їх покласти на спеціальний рахунок Зорянської сільради як благодійні кошти.
Ці гроші нібито потрібні були для виготовлення генеральних планів територій громади, які Зорянська сільрада виготовила й без такого залучення. Принаймні, про це згадувалося на одному із засідань у справі.
Разом із грошима в коробці були ксерокопії паспортів і «довідок» п’ятьох людей: Юрія Мілентійовича Мельника, Владислава Олександровича Федорова, Віктора Сергійовича Сологуба, Ірини Федорової (по батькові цієї людини на засіданні з допитом обвинуваченого прозвучало нерозбірливо. – Авт.) та Олександра Анатолійовича Беденка. Саме на цих людей і мали спочатку оформити земельні ділянки.
Ймовірна причина, чому Новосельський написав заяву
Ігор Новосельський, як виходить зі слів прокурора Олександра Пузирка, засумнівався у «доброчесності» Михайла Олійника: запідозрив, що «його хочуть кинути». Відтоді почав самостійно записувати розмови з ним і зрештою написав на нього заяву про злочин, додавши ці записи як докази, щоб не бути голослівним.
Під час судового розгляду адвокат обвинуваченого Володимир Цуняк неодноразово наполягав, що записи Новосельського – неправомірні, тож як докази в суді не можуть бути використані. На що прокурор Олександр Пузирко нам пояснив, що вони насправді не використовуються для обґрунтування вини Михайла Олійника – вони лише додаток до заяви Новосельського про злочин.
Також Олександр Пузирко казав, що відкриття Зорянською сільською радою спеціального банківського рахунку 15 серпня 2016 року, напередодні затримання її голови з імовірним хабарем, «жодним чином не спростовують винуватість Олійника в інкримінованому злочині». Тобто в отриманні неправомірної вигоди.
Натомість адвокат обвинуваченого Володимир Цуняк стверджує, що прокуратура не змогла належним чином довести корисливий мотив Михайла Олійника, який має бути у корупційних злочинах.
Дивіться також: Бронювання від мобілізації: син рівненського адвоката Цуняка став юристом у сільраді, голову якої батько захищає у суді
«Четверта влада» та БФ «Скарбниця Надії» збирають гроші на FPV-дрони для бійців 71 окремої єгерської бригади Десантно-штурмових військ ЗСУ, які збиратиме ініціатива «Рівненський дрон».
Якщо вам сподобався матеріал, перерахуйте, будь ласка, 50 гривень на волонтерську монобанку чи на картку благодійного фонду, прив'язану до рахунку в «Приватбанку»: 5169 3305 3931 4184
Рахунок: КБ «Приватбанк»
IBAN UA663052990000026006000707203
БФ «Скарбниця Надії»
ЄДРПОУ 37685693
Якщо підтримали Сили оборони і хочете підтримати рівненських журналістів-розслідувачів будь-якою сумою:
Підписуйтесь на канали «Четвертої влади» у телеграмі, ютубі, сторінки в інстаграмі або у фейсбуці, твітері, тіктоці, вотсапі. Вдячні за ваші коментарі в соцмережах та поширення матеріалів.
Коментарі
Прокоментуйте
Щоб залишити коментар необхідно увійти