Як у Клевані спробували приховати кому і на що роздали допомогу на майже 2 мільйони

500 гривень на покращення фінансового становища...

Голова Клеванської селищної громади Галина Кидун завірила своїм підписом всі неповні відповіді на наш запит. Але ми не знайшли у листах відповіді на головне питання «Чому в опублікованих рішенням на сайті Клеванської громади відсутні суми та прізвища людей, які отримали допомогу».
Джерело
Колаж «Четвертої влади» (Владислав Мартинчук) на основі світлини Клеванського «Тунелю кохання» та фото з офіційного сайту Клеванської громади

Шість років поспіль на сайті Клеванської селищної ради публікують рішення виконавчого комітету про надання матеріальної допомоги жителям громади. І у цих рішеннях шість років поспіль (2018-2023) або відсутні суми цієї допомоги, або закреслені прізвища та імена людей, які отримують гроші громади.

Розповідаємо як Клеванська селищна рада протиправно приховувала інформацію про роздавання «грошей нужденним» і як ми їй допомогли стати прозорішою.

«Чутлива тема»

Про те, що Клеванська селищна рада приховує інформацію кому роздає гроші і скільки, «Четвертій владі» розповіла місцева громадська активістка Світлана Гандзелевська.

– Вони порушують законодавство, зокрема Закон України «Про доступ до публічної інформації», – каже жінка.

Мешканка громади Світлана Гандзелевська звернула увагу, що Клеванська селищна рада порушує закон. Фото з її фейсбук-сторінки

Водночас Світлана розповіла, що жителі громади можуть не зрозуміти її активної позиції щодо даних, які повинні бути у вільному доступі:

– Бо це чутлива тема. Багато хто вважає, що ми не повинні про це знати, бо у тих, хто отримав допомогу, біда. Але я голові територіальної громади говорила за це відкрито, писала секретарю виконкому, працівнику сайту. Проте це особисті переписки. Без запитів, – додає Світлана.

Тільки в одному рішенні за шість років – повна інформація.

Справа в тому, що закон зобов'язує надавати і не приховувати інформацію про витрати коштів громади. Це один із захисних механізмів від зловживань з коштами.

Ми проаналізували, що на сайті Клеванської громади з 2018 по 2023 рік опублікували 44 рішення про надання матеріальної допомоги жителям.

Майже у всіх рішеннях відсутні або суми, або імена людей, які отримали кошти.

За 2018 рік з шести із десяти рішень відсутня інформація про отримувачів, а у чотирьох – суми допомоги.

За 2019 рік з десяти із одинадцяти рішень відсутня інформація про отримувачів, а в одному – сума та імена людей.

За 2020 та 2021 роках було по п’ять таких рішень. У всіх них відсутні імена жителів, які отримали допомогу. 

За 2022 рік у всіх семи рішеннях відсутні імена отримувачів допомоги.

З шести рішень за 2023-й лише в одному є інформація про суми та імена жителів громади.

Гроші нужденним

У грудні 2023 року ми звернулися із запитом до Клеванської селищної ради, щоб нам надали копії рішень з сумами та іменами жителів громади, які отримали допомогу у 2018-2022 роках.

Просили дані саме за ці роки, оскільки 2023-й ще не закінчився і відповідь щодо нього могла бути неповною.

Також у запиті попросили надати інформацію про те, чому в оприлюднених рішеннях частково відсутня інформація та за чиєю вказівкою її приховали.

Нам відповіли так:

«Інформація, що оприлюднена на сайті Клеванської громади, є вільною для одержання, використання, поширення відповідно до вимог чинного законодавства України, в тому числі  згідно з Законом України «Про доступ до публічної інформації».

Також нам розписали про «Програму матеріальної підтримки військовослужбовців», про яку ми не запитували, та надали інформацію, що за період 2018-2022 років була надана матеріальна допомога жителям, які зареєстровані на території Клеванської громади, на загальну суму 1 мільйон 443 тисячі 450 гривень.

Всі неповні відповіді, які надішли з Клеванської селищної ради, заврені підписом Клеванської селищної голови Галини Кидун.Фото з офіційної сторінки Клеванської громади
Всі неповні відповіді, які ми отримали на наші запити, підписувала Клеванська селищна голова Галина Кидун. Фото з офіційної сторінки Клеванської громади

Ми вдруге звернулися із тим самим запитом. Селищна рада попередню відповідь доповнила інформацією про суми наданої допомоги кожного року окремо та про кількість людей, які цю допомогу отримали:

2018 рік – 241 тисяча 950 гривень для 170 осіб;

2019 рік – 176 тисяч 700 гривень для 133 осіб;

2020 рік – 289 тисяч 600 гривень для 200 осіб;

2021 рік – 174 тисячі 300 гривень для 100 осіб;

2022 рік – 340 тисяч 900 гривень для 213 осіб.

Загальна сума, яку у відповіді знову вказали, – уже стала на 200 тисяч гривень меншою, аніж була у попередній відповіді на запит: з 1 мільйона 423 тисяч 450 гривень – 1 мільйон 223 тисяч 450 гривень.

– Спеціалістка, яка готувала відповідь на ваш запит, помилилася. Правильна сума вказана у другій відповіді, – пояснив керівник відділу юридичного та кадрового забезпечення Сергій  Бахчиванжи.

Пізніше нам повідомили, що у 2023 році роздали ще 752 тисячі.

Офіс уповноваженого з прав людини змусив надати відповідь

Ми показали наші запити та відповіді, які отримали, представнику громадської організації «Платформа прав людини», адвокату Євгену Воробйову, щоб отримати правовий коментар.

– У частині 5 статті 6 Закону України «Про доступ до публічної інформації» передбачається, що не може бути обмежено доступ до інформації про володіння, користування чи розпорядження державним, комунальним майном, у тому числі до копій відповідних документів, умови отримання цих коштів чи майна, прізвища, імена, по батькові фізичних осіб та найменування юридичних осіб, які отримали ці кошти або майно (крім випадків, передбачених частиною другою статті 23 Закону України «Про основи національного спротиву»), – пояснив адвокат.

Представник громадської організації «Платформа прав людини», адвокат Євген Воробйов каже, що Клеванська громада приховує інформацію, яка має бути у відкритому доступі. Фото «Четвертої влади» 2023 року

– За таких обставин частина 5 статті 6 Закону України «Про доступ до публічної інформації» чітко вказує на заборону обмеження інформації про ПІБ осіб, які отримали кошти або майно від органу місцевого самоврядування. Окрім того, на розпорядника інформації покладається обов’язок, щоб ці відомості, тобто прізвище, ім’я, по батькові, також були опубліковані на вебсайті.

Тобто рішення мали б містити інформацію про прізвища імена по-батькові осіб, які отримали матеріальну допомогу.

Конфіденційна ж інформація, згідно з частиною 2 статті 11 Закону України «Про інформацію»: дані про національність, освіту, сімейний стан, релігійні переконання, стан здоров'я, а також адреса, дата і місце народження.

«Четверта влада» звернулася зі скаргою на Клеванську селищну раду до Уповноваженого з прав людини у Верховній Раді через порушення права у доступі до публічної інформації.

Після звернення до Уповноваженого з прав людини відповідь з усіма копіями рішень про роздачу матеріальної допомоги нам надали. Всі 107 сторінок можна побачити за цим лінком.

Якщо коротко, то це суми від 150 до 5000 гривень переважно з такими формулюваннями: на лікування (сина, доньки, невістки, сестри, батька, матері, онука...), на поховання, на купівлю дров, на покращення фінансового становища, на вирішення соціально-побутових проблем, як особі похилого віку, особі, що опинилася в складному матеріальному становищі, як особі потерпілій від пожежі...

І лише в роки повномасштабного вторгнення більш відчутні суми (40-50 тисяч) почали надавати сім'ям загиблих військовослужбовців і пораненим військовим по 3 тисячі 500 гривень.


Долучайтеся до збору на FPV дрони для рівненських військових.

Волонтерська монобанка https://send.monobank.ua/jar/6hpeyQsBSk

Картка благодійного фонду, прив'язана до рахунку в «Приватбанку»: 5169 3305 3931 4184

Рахунок: КБ «Приватбанк»
IBAN UA66 305299 00000 26006000707203
БФ «Скарбниця Надії»
ЄДРПОУ 37685693

Якщо підтримали ЗСУ і маєте змогу підтримати незалежне рівненське медіа – підтримайте «Четверту владу»

Підписуйтесь на канал «Четвертої влади» у телеграміютубі, сторінки в інстаграмі або у фейсбуці чи твітері. Також маємо фанклуб у тіктоці. Вдячні за ваші коментарі та поширення матеріалу.

Якщо знайшли помилку - виділіть її і натисніть Ctrl+Enter.

Прокоментуйте