Як у Шпанові тесть екснардепа купував вантажівку для прибирання снігу, а придбав іржавий пікап
Замість снігоприбиральної вантажівки з піскороскидачем, у Шпанівській сільській громаді придбали без конкуренції вживаний переобладнаний пікап, ймовірно за завищеною вартістю.
Купував директор комунального підприємства – тесть екснардепа Юрія Вознюка і батько депутатки Шпанівської сільради Зоряни Вознюк. У батька колишнього директора «Автобази» Рівненської облради Юрія Лалака.
Ми перевірили що не так із цією закупівлею.
Тендер, щоб ніхто не взяв участь
Шпанівська сільська громада має дев’ять сіл: Бармаки, Великий Житин, Великий Олексин, Зозів, Малий Житин, Малий Олексин, Ходоси, Хотин та сам Шпанів. Громада межує з Рівним і, за даними з сайту Шпанівської сільради, її населення становить близько 12 тисяч мешканців.
Єдиним комунальним підприємством у Шпанівській тергромаді є КП «ВеликоШпанівське», що займається переважно побутовими відходами та водопостачанням. Загалом же має близько 50 видів діяльності за статутом.
12 червня 2023 року «ВеликоШпанівське» оголосило відкриті торги, щоб придбати автомобіль вантажний (до трьох з половиною тонн) з підвищеною прохідністю, обладнаний додатковим устаткуванням на гідравлічному приводі.
Очікувана вартість – 580 тисяч гривень.
Кошти на придбання спецтехніки виділила Шпанівська сільська рада. Зокрема, 7 червня ухвалили зміни до бюджету, де на комунальне підприємство виділили ці 580 тисяч гривень на придбання спецтехніки.
Згідно з технічними вимогами до авто, воно мало бути не старіше 2006 року випуску, темного кольору, мати пробіг не більше 220 тисяч кілометрів, дизельний двигун.
Мав бути не просто пікап, а переобладнаний: з додатковим устаткуванням на гідравлічному приводі, що дозволяє чистити проїзну частину від снігу та підсипати сипучими щебеневими матеріалами.
Переможець торгів на вимогу комунального підприємства мав поставити авто не пізніше двох робочих днів з дня укладання договору.
Крім того, учасник повинен був надати замовнику за свій рахунок заправлене авто протягом одного робочого дня з дня початку розгляду його пропозиції для перевірки якості та відповідності технічним вимогам та проведення тест-драйву.
Запропонований товар також повинен був пройти повну комп’ютерну діагностику – з обов’язковою перевіркою усіх подушок безпеки на наявність та працездатність.
Такі вимоги сформувала уповноважена особа замовника – Валентин Богуславський. Він є директором комунального підприємства «ВеликоШпанівське». Та за сумісництвом – тестем екснардепа Юрія Вознюка.
Зоряна Вознюк, донька Валентина Богуславського та дружина Юрія Вознюка, – депутатка Шпанівської сільської громади, а також голова комісії з питань соціально-економічного розвитку, бюджету та фінансів.
«Четверта влада» згадувала Зоряну Вознюк, коли писала про дитячі майданчики, які фірма, де вона є директоркою, встановлювала за бюджетні кошти на виборчих округах свого чоловіка.
Ми попросили експертку Громадської ініціативи «За чесний тендер» Мирославу Примак проаналізувати вимоги тендеру.
Мирослава Примак каже: хоч замовник не вимагав в учасників надати підтвердження кваліфікаційним критеріям, як-от досвід, матеріально-технічна база, працівники чи фінансова спроможність, виконати умови тендеру могло бути складно.
Адже технічні вимоги щодо переобладнання транспортного засобу досить нетипові для публічних закупівель снігоприбиральної техніки. А якщо згадати про вимогу у дводенний термін поставити транспорт, то можна говорити про ознаки обмеження конкуренції.
Простими словами, каже Мирослава Примак, тендер був прописаний під того, хто вже мав такий переобладнаний транспортний засіб.
Експертка додає, що замовник, мабуть, не оголошував би тендер, якби на ринку не існувало такого товару. Адже попередньо треба вивчити ринок і визначити очікувану вартість такого переобладнаного пікапа.
Договір без конкуренції
Оскільки на тендер ніхто не прийшов, Валентин Богуславський як директор підприємства 13 липня уклав договір на купівлю пікапа без конкурсу і оприлюднив звіт про це у системі електронних торгів.
Переобладнаний пікап під самоскид із сніжним відвалом та піскорозкидачем марки «Ford Ranger» 2006 року випуску, як виявилося, був у підприємця Юрія Васильовича Лалака із села Забороль Рівненського району. Він його погодився продати рівно за 580 тисяч гривень. Якраз за стільки, скільки КП планувало витратити.
17 липня підприємство сплатило всю суму, а 3 серпня, за даними аналітичної системи YouControl, цей транспортний засіб переоформили на комунальне підприємство.
Вартість та можливості переобладнаного пікапа
За даними з різних сайтів продажу автомобілів, «Ford Ranger» 2006 року коштує від трьох (стільки просять за нерозмитнене авто) до дев’яти тисяч доларів США. За курсом, що був у червні-липні 2023 року, це приблизно від 110 до 330 тисяч гривень.
Переважно продавці вказують ціну у шість тисяч доларів США або ж приблизно 220 тисяч гривень.
Ми звернулися до продавців вживаних авто із запитанням, чи часто купують такі пікапи для прибирання снігу. Ті, з ким спілкувалися, вважають, що двигун такого авто має занизьку потужність (лише 100 кВт), щоб виконувати якісно такі функції.
А спеціалісти з ремонту автомобілів, до яких ми звернулися, звертають увагу, що кузов автомобілів марки «Ford» досить швидко псується, особливо, якщо його планують використовувати для згортання снігу та посипання доріг взимку.
За вказаним у договорі VIN-кодом продавці авто, на наше прохання, знайшли пікап, який придбало шпанівське комунальне підприємство, у базі «CarVertical». За її даними, автомобіль 2007 року випуску, а не 2006, як зазначено у договорі купівлі-продажу, походить з Фінляндії, пошкоджений у 2019 році, а також змінив більше десяти власників.
Ми змогли взяти витяг з цієї бази разом з фото. Станом на грудень 2019 року авто вже було переобладнане: з ковшем та кузовом-самоскидом. А ще на ньому була помітна іржа.
За даними застосунку з перевірки автономерів та сайту «АвтоІнформ», «Ford Ranger» 2007 року випуску з таким VIN-кодом пригнали в Україну 27 лютого 2020-го, а 20 жовтня 2021 року зареєстрували на Волині як вантажний пікап з державним номером АС6415ЕР.
10 січня 2023 року авто перереєстрували на Рівненщині вже як вантажний самоскид з номерним знаком ВК6127ІН. Цього дня саме Юрій Лалак став власником цього автомобіля.
Скільки коштує переобладнати пікап під самоскид
Ми звернулися до двох різних спеціалістів, які ремонтують та переобладнують автомобілі у Рівному. Але коли ми показували фото та VIN-код авто, вони відмовлялися офіційно говорити про вартість робіт з переобладнання.
Перший спочатку сказав, що зробив би такі роботи за дві тисячі доларів США. Потім передумав і підняв ціну до п’яти тисяч доларів США, але попросив не називати його ім’я.
Інший нам повідомив, що виконав би такі роботи за приблизно чотири тисячі доларів США. Пояснив, що дві тисячі доларів коштує комплект якісного гідравлічного обладнання, потрібного для підйому ковша та кузова, близько 500 доларів – лопата, у близко 500 доларів обійдеться кузов, а також одну тисячу доларів візьме механік.
Якщо взяти за основу вартість 17-річного «Ford Ranger» у 6 тисяч доларів, додати до неї ще чотири тисячі доларів за переобладнання, то таке авто могло б у переобладнаному вигляді коштувати десять тисяч доларів або ж приблизно 380 тисяч гривень.
Якщо взяти максимальну вартість – дев’ять тисяч доларів, додати роботи з переобладнання, то виходить 13 тисяч доларів або ж близько 494 тисяч гривень.
Тобто шпанівське комунальне підприємство, теоретично, переплатило щонайменше 86 тисяч гривень.
Журналісти «Четвертої влади» приїхали до Великого Житина, щоб поговорити з директором КП «ВеликоШпанівське» Валентином Богуславським. На запитання, чому вирішили придбати для збирання снігу та посипання доріг авто саме у такому вигляді, він відповів так:
– Щоб все робити ним. І матеріали привезти, і сніг почистити, і пісок розкидати. А що не так? Треба було окремо купувати бульдозер і окремо піскорозкидач? Це, по-моєму, даже економно і правильно. У нас все в одному.
За словами Валентина Богуславського, продавця знайшли по оголошенню. Мовляв, до цього він його не знав.
На запитання, як визначили ціну перед тендером, роздратовано сказав: «пишіть запит».
Про прибирання снігу і розкидання піску – нічого
Відповідь на запит надійшла досить швидко. У ній ідеться, що комунальному підприємству потрібно ремонтувати системи водопостачання по усій громаді, а для цього потрібно доставляти витратні матеріали, запчастини, елементи живлення, а також підвозити на ці об’єкти працівників.
Також у відповіді йшлося, що у КП є лише два сміттєвози, «саме тому і виникла потреба у закупівлі авта з підвищеною прохідністю, обладнаного додатковим спеціальним устаткуванням».
Про розчищення доріг у відповіді на запит – ні слова.
Щодо пошуку продавця підприємство вказало, що після того, як тендер не відбувся, директор підприємства сам вивчив електронний каталог товарів, робіт та послуг і знайшов одну пропозицію потрібного автомобіля. Це була пропозиція Юрія Васильовича Лалака.
На запитання, як визначили очікувану вартість предмету закупівлі, у відповіді на запит лише вказали, що є висновок експерта про оцінку транспортного засобу, але він – у матеріалах нотаріальної справи.
Ми були змушені звернутися за уточненням, адже експертка Мирослава Примак каже, що очікувана вартість визначається ще під час планування закупівлі. А якщо кошти давала сільська рада, то директор вже тоді мав мати обґрунтування, чому саме така сума потрібна для снігозбиральної вантажівки.
Валентин Богуславський у телефонній розмові відповів те саме, що вказали у запиті: 580 тисяч гривень виділили після «експертної оцінки автомобіля».
Директор «Автобази»
Продавець форда, 59-річний Юрій Лалак – підприємець більше 28 років. Основний вид діяльності – вантажний автомобільний транспорт.
Коли ми зателефонували до пана Лалака, щоб розпитати, за скільки він купив пікап та скільки коштів вклав у переобладнання, як він дізнався, що у Шпанові купують самоскид, який якраз був у нього, то він відповів, що нічого не знає. Сказав, що усім займався його син, а «крутив» (тобто переобладнував. – Авт.) вже він сам. Скільки на це пішло коштів, каже, не знає.
Юрій Васильович Лалак – батько колишнього директора обласного комунального підприємства «Автобаза», що займається перевезенням депутатів, Юрія Лалака.
Лалак-молодший нині – власник і директор товариств «Лурі Авто» та «Лурі Транс Логістік», які зареєстровані за адресою проживання Юрія Лалака-старшого.
Основний вид діяльності першої фірми – торгівля автомобілями та легковими автотранспортними засобами, а другої – вантажний автомобільний транспорт.
Юрій Лалак-молодший журналістам «Четвертої влади» сказав, що «авто коштувало йому дорожче, аніж він його продав». Він вважає, що переплати з боку комунального підприємства не було.
Каже, що оголошення про продаж пікапа було на «Авторіа». Саме за цим оголошенням начебто до нього зателефонували з КП «ВеликоШпанівське». Хто саме телефонував, Юрій Лалак, каже, не пригадує.
За словами Лалака, ковш і самоскид до «Форда» він також купував у Фінляндії та завозив окремо. Авто, додає, переобладнував в Україні.
Просто дали гроші
Голова Шпанівської сільської громади Микола Столярчук каже, що депутати ухвалювали рішення придбати авто саме для прибирання снігу: «Всі разом. Поступила пропозиція від комунального підприємства, бо в них немає техніки, усі на особистому транспорті їздили. Це все обговорювалось на комісії, відповідно, й було проголосовано це питання».
– А як визначили, що потрібно виділити саме 580 тисяч гривень? – журналістка.
– Був директор комунального, він опрацьовував це рішення. Бо це спецтехніка, там треба було вивчати всі нюанси, моменти і все інше, – уточнив голова.
Ми додатково надіслали запит, на який Шпанівська сільська рада відповіла в той же день.
На запитання, чи ухвалювала Шпанівська сільська рада рішення про закупівлю саме переобладнаного автомобіля під снігозбиральну техніку, відповіли коротко:
«Рішення щодо придбання спеціальної (снігозбиральної та піскорозкидальної) техніки у вигляді переобладнаного вантажного автомобіля Шпанівською сільською радою Рівненського району не приймались».
Вказали, що КП самостійно планує та вирішує діяльність підприємства, визначає основні галузеві прогнози та пріоритети, в тому числі процедурні питання щодо відкритих торгів.
«При опрацюванні листів, клопотань, які надійшли до сільської ради у міжсесійний період (в тому числі звернення директора КП «ВеликоШпанівське»), фінансовий відділ Шпанівської сільської ради підготував проєкт рішення "Про внесення змін до бюджету Шпанівської сільської територіальної громади на 2023 рік".
Зокрема для забезпечення функціонування підприємств, установ та організацій, що виробляють, виконують та надають житлово-комунальні послуги та іншу діяльність пов’язану з експлуатацією об’єктів житлово-комунального господарства, передбачено 930 тисяч гривень», – відповіли у громаді.
Окремого проєкту рішення про надання КП «ВеликоШпанівське» 580 тисяч гривень на придбання спеціального транспортного засобу не було.
Також ми вирішили запитати у депутатки Шпанівської сільської ради Зоряни Вознюк, чи знала вона, коли виділяли гроші комунальному підприємству, що 580 тисяч піде на переобладнаний транспортний засіб.
Зоряна Вознюк, яка є, нагадаємо, донькою директора «ВеликоШпанівського», розповіла, що не голосувала за виділення 580 тисяч гривень на снігозбиральну техніку. Але чому, не пам’ятає.
На запитання, чи, на її думку, доцільно витрачати кошти на таку снігозбиральну техніку, відповіла, що вона не орієнтується у ціновій політиці автомобілів, але «є депутат і колега, який входить до бюджетної комісії, і він цю інформацію перевіряв, тому що він має справу з автомобілями».
Йдеться про депутата Сергія Мануйлика. За даними з аналітичної платформи YouControl, він – власник ТОВ «Кайлас-МС», що спеціалізується на технічному обслуговуванні та ремонті автотранспортних засобів.
Сергій Мануйлик у коментарі «Четвертій владі» стверджував, що куплений форд коштує своїх грошей:
– Якщо додати до ціни авто у шість тисяч євро дорогу – приблизно одну тисячу євро, плюс – розмитнення ще чотири тисячі, то без переобладнання вже виходить одинадцять тисяч євро.
– Як ви думаєте, чи вистачить двигуна з об’ємом на 2,5 для прибирання снігу у дев’яти селах громади? – журналістка.
– На таких вулицях, де не заїжджає велика техніка, це дуже добрий варіант. А на великих вулицях краще тракторами розчищати.
Якщо підтримали ЗСУ і маєте змогу підтримати незалежне рівненське медіа – підтримайте «Четверту владу»
Підписуйтесь на канал «Четвертої влади» у телеграмі, ютубі, сторінки в інстаграмі або у фейсбуці чи твітері. Вдячні за ваші коментарі та поширення матеріалу.
Коментарі
Прокоментуйте
Щоб залишити коментар необхідно увійти