Як жінки рятували 120-річний каштан у центрі Рівного від працівників тресту
По обіді у перший день листопада фейсбуком розлетівся допис, що на вулиці Поштовій, яка виходить до Свято-Воскресенського собору, працівники Тресту зеленого господарства зрізають 120-річний каштан.
Поїхавши одразу туди, ми застали біля вікового дерева працівників комунального підприємства, екоактивістів, виконувача обов’язків міського голови Рівного Віктора Шакирзяна та трьох містянок, які й зробили розголос.
Чому 120-річний каштан мали зрізати і як рівнянкам вдалося відстояти дерево, читайте далі у матеріалі.
Три подруги
– Я пришла після 10 години і побачила, що ріжуть дерево. Попросила їх показати документи. Вони показали, я їх зафіксувала і почала висловлювати свої думки, що дерево здорове і його не можна чіпати, – розповідає рівнянка Діана Ковтун.
Зі слів Діани, працівники Тресту зеленого господарства заперечували і почали сміятися. Вона ж зателефонувала знайомим та відправила у дві рівненські групи у соцмережах світлини.
– Описала, що відбувається і де. Це я зробила в надії, що підтягнуться люди і допоможуть, – розповідає Діана.
На заклик Діани прийшли ще жінки, зокрема подруги Діани Лариса та Люба:
– Ми майже відстояли дерево. Нас ніби було багато, і працівники тресту сказали нам, що не мають зрізати. Мовляв, зріжуть кілька гілок, – розповідає Діана.
Але коли людей стало менше, працівники регіонального центру «Інваспорт» викликали поліцію.
– Поліцейські спочатку були спокійні. Думаю, через те, що думали, що зберуться люди і буде розголос. Але потім поліція почала казати, що «ось документ, дерево підлягає знищенню і ви йдіть, будь ласка, звідси», – розповідає Лариса.
Поки рівнянки сперечалися з поліцією, перед каштаном зібралися активісти. Прийшов директор міського департаменту інфраструктури та благоустрою Руслан Гудима, депутатка міської ради Оксана Майборода, вийшли працівники регіонального центру «Інваспорт» та приїхав Віктор Шакирзян.
Роботу працівники тресту зупинили. А представники органів місцевого самоврядування почали активну дискусію біля дерева, на якому вже встигли зрізати багато великих гілок.
Чому дерево вирішили зрізати
Депутатка Рівнеради Оксана Майборода розповідає, що дізналась про видалення дерева з соцмереж:
– Завдяки тому, що громада включилась та активізувалась, я це побачила. Одразу звернулася до виконувача обов’язків Тресту зеленого господарства Олександра Кравчука. Потім до Віктора Шакирзяна, адже в нього єдиного є повноваження скасувати наказ, який надали його підлеглі (на видалення дерева. – Ред.). У цьому випадку це Департамент інфраструктури і благоустрою, – каже Оксана Майборода.
Директор Департаменту інфраструктури і благоустрою Руслан Гудима пояснює, що дерево визнали аварійним після обстеження за заявкою комунального закладу «Інваспорт»:
– Було б потрібно його прибрати, оскільки каштан на тротуарі. Він буренестійкий і наносить шкоду будівлі, оскільки коріння проросло через фундамент. У нас був виписаний ордер, комісія обстежила, що таке дерево визнане таким, що є аварійним і що його потрібно було знести.
– Ну, призупинили внаслідок таких рішень. Побачимо, якщо люди, які виступили, будуть брати на себе відповідальність за те, що може те дерево нанести, мають бачення, як можна його врятувати, то, мабуть, хай його рятують.
У акті обстежень зелених насаджень, який нам показав бригадир тресту, який був з працівниками на Поштовій, написано, що каштан не лише має аварійний стан, а й досягнув вікової межі.
На табличці, що встановлена на дереві, вказано, що його вік – близько 120 років.
Депутатка Оксана Майборода розповідає, що такі дерева можуть жити ще багато років:
– Це проблема загальноукраїнська, не лише Рівного. Її треба вирішувати. На загальнонаціональному рівні зараз складно, адже війна. Але на рівні громад можна. Це покращити догляд за деревами, покращити їхнє інспектування. Якщо говорити про вікові дерева, то зробити їх пам’ятками. Це є ботанічні пам’ятки, і вони будуть мати додатковий охоронний статус. Це допоможе зберегти вікові дерева.
Депутатка розповідає, що у Євросоюзі, куди прагне Україна, догляд за зеленими насадженнями – це продумана кропітка професійна та поетапна робота:
– У ЄС до вікових та ветеранських дерев особливе ставлення. Є відповідний стандарт оцінки ризиків та стану дерев. Також є відповідні навчання для спеціалістів та сертифікація, що люди пройшли певне навчання і можуть оцінити стан дерева згідно з цим стандартом.
– Там є на балансі міські дерева та страхування, а в нас немає. Дерева можуть з правильним доглядом ще дуже довго прожити, але якщо так застосувати неправильну обрізку, додаткові пошкодження, закатати дерево в асфальт, то, звичайно, навіть невіковим деревам буде складно у таких умовах.
Що буде з деревом
Виконувач обов’язків міського голови Рівного Віктор Шакирзян так прокоментував ситуацію з деревом:
– Декілька років воно руйнує фундамент, йдуть тріщини по приміщенню. Але треба знайти оптимальне рішення. Я вважаю, що треба сюди долучити експертів, які досліджують фундамент. Хай скажуть своє бачення, щоб передбачити збереження дерева.
– Я вважаю, його зберегти буде правильно. Це історична вулиця, це історичне дерево. Допомогти розібратись з приміщенням, щоб такої позиції у працівників не було. Моя думка така: я хочу ініціювати розпорядження, щоб багаторічні дерева не зрізали. Будемо досліджувати та розбиратися.
Місця зрізів 120-річного каштану треба буде законсервувати, каже Оксана Майборода. Дерево буде потребувати постійного догляду. Депутатка має намір ініціювати процедуру заповідання – надати охоронний статус деревам:
– У нас на сотню міських дерев вже підготовлені документи. Через війну ми відклали цю справу, але, як виявилось, це потрібно вже. Хоча у Тресті зеленого господарства перелік цих дерев був.
Дивіться також: Які зарплати у працівників Рівненського тресту зеленого господарства
Ця публікація створена в рамках проекту «Інституту висвітлення війни та миру» за фінансової підтримки МЗС Королівства Норвегії. Її зміст – виключна відповідальність редакції онлайн-медіа «Четверта влада» i не відображає погляди МЗС Королівства Норвегії чи «Інституту висвітлення війни та миру».
Якщо підтримали ЗСУ і маєте змогу підтримати незалежне рівненське медіа – підтримайте «Четверту владу»
Підписуйтесь на канал «Четвертої влади» у телеграмі, ютубі, сторінки в інстаграмі або у фейсбуці чи твітері. Вдячні за ваші коментарі та поширення матеріалу.
Коментарі
Прокоментуйте
Щоб залишити коментар необхідно увійти