Як журналісти допомогли зекономити державі понад 30 мільйонів на будівництві центру реабілітації

Після нашої публікації про 720 китайських камер відеоспостереження у центрі реабілітації, який будує у Клевані фірма Олександра Кучерука (на фото), аудитори провели моніторинг та знайшли порушень на 30 мільйонів гривень
Джерело
Колаж Влада Мартинчука на основі фото Ольги Підгородецької та архівного фото Володимира Торбіча

У 2023-му на Рівненщині відбувся один з найдорожчих тендерів: будівництво лікувально-реабілітаційного корпусу Рівненського обласного госпіталю ветеранів війни. Вартість будівництва – понад 1 мільярд 200 мільйонів гривень. 

«Четверта влада» писала про те, як проводили тендер під конкретного учасника і як з підрядником пов’язані фірми депутатів від партії «Слуга народу». Також ми розповідали, що у технічному завданні на будівництво передбачили 720 камер китайського виробника, якого Національне агентство з питань запобігання корупції внесло до переліку міжнародних спонсорів війни.

Аудитори після нашої публікації провели моніторинг та зобов’язали замовника змешити суму договору на 30 мільйонів гривень. Про ці та інші помилки в кошторисі, які виявили аудитори після нашої публікації, розповідаємо детальніше.

Будівництво на мільярд

18 жовтня 2023 року Департамент з питань будівництва та архітектури Рівненської ОВА уклав договір з рівненським приватним підприємством «Модена» на будівництво Центру реабілітації пацієнтів зі спінальними травмами. Початкова сума договору становила 1 мільярд 201 мільйон 112 тисяч 760 гривень.

Вказаний центр реабілітації будують біля госпіталю ветеранів війни у Клевані як третій корпус цього медичного закладу.

Ексголова Рівненської ОДА Віталій Коваль писав у себе у фейсбуці, що площа нового корпусу – більше 10 тисяч метрів квадратних. Заплановано, що він матиме чотири поверхи та цокольний. Останній мали би обладнати, за словами голови ОВА, під сучасне бомбосховище, яке будуть використовувати і в мирний час.

Такий вигляд нового корпусу госпіталю передбачений ескізним проєктом. Фото з фейсбук-сторінки Віталія Коваля 

У цьому корпусі мають бути приймально-діагностичне і відділення лікування захворювань та наслідків черепно-мозкових і спінальних травм. А також великі реабілітаційні зали.

Планували завершити будівельні роботи до 26 грудня 2024 року.

Детальніше про цей тендер ми писали в матеріалі: Про найдорожчий тендер будівництва на Рівненщини за всі роки існування «Прозоро». І до чого тут «Слуги народу».

Китайські камери

У листопаді 2023 року ми помітили у документі з договірною ціною переможця, що центр запланували обладнати 720 камерами відеоспостереження торгової марки «Dahua Technology».

Однак виробника обладнання для відеоспостереження «Dahua» (також «Hikvision») НАЗК на той момент вже внесло до переліку міжнародних спонсорів війни. Адже «Dahua» забезпечує росію товарами критичного призначення, які дозволяють функціонувати галузі військово-промислового комплексу, тим самим сприяючи продовженню війни.

Через різні загрози вводять заборони на «Dahua» у багатьох країнах.

Із запитаннями, для чого стільки камер та чому саме від цього китайського виробника, ми відразу звернулися до департаменту будівництва та ПП «Модена». З обох структур запевнили, що з кількістю вийшла помилка – і її зменшать до 49 одиниць. А китайського виробника камер відеоспостереження змінять на американського «Honeywell 35».

Детальніше про це ми написали 15 листопада 2023-го у матеріалі: «Камери спонсорів війни на будівництві центру реабілітації ветеранів у Клевані: історія успіху».

Моніторинг після нашої публікації

Після нашої публікації, 20 листопада 2023 року, Управління Західного офісу Держаудитслужби в Рівненській області розпочало моніторинг закупівлі з будівництва центру реабілітації.

За його результатами встановили порушення у визначенні вартості будівництва. Як результат, аудитори зобов'язали замовника зменшити суму договору на 30 мільйонів гривень.

Крім того, що аудитори вказали на камери китайського виробника, вони також помітили, що у договірній ціні на медичне обладнання встановлена ставка податку на додану вартість у 7%.

Водночас, як зазначили аудитори, податкове законодавство України передбачає, що операції з ввезення на митну територію України та постачання на митній території України лікарських засобів та медичних виробів певного переліку, що призначені для використання закладами охорони здоров’я, звільняються від оподаткування ПДВ.

У висновку держаудитори вказали, що підрядник не врахував звільнення від ПДВ на 17 одиниць обладнання.

Замовник відреагував на висновок аудиторів та вніс зміни до договору, зменшивши його суму з 1 мільярда 201 мільйона гривень до 1 мільярда 171 мільйона гривень.

Тобто помилки з камерами та зайвим нарахування ПДВ могли коштувати платникам податків 30 мільйонів гривень.

Департамент з питань будівництва та архітектури Рівненської ОДА визнав порушення. Скриншот з prozorro.gov.ua

Ні камери, ні медичне обладнання ще не придбали

Ми звернулися до директора ПП «Модена» Олександра Кучерука, щоб поцікавитись, чому не врахували в кошторисі, що операції із купівлі медичного обладнання звільняються від ПДВ, та чи вже закупили це обладнання і камери відеоспостереження.

– До медичного обладнання ще дійдемо. Ви вже про камери піднімали питання, – відповів Олександр Кучерук. 

– І про камери теж в мене є запитання, – уточнює  журналістка.

– Коли вони будуть? Ну, куди з кінця починаєте?

– Тобто ви їх ще не починали купувати, правильно?

– У вас є постачальник, хто ці 49 камер має поставити? Треба ж закінчити ще. Якщо ви хочете свої послуги запропонувати, то в порядку загальної черги. Якщо у вас є щось, ви можете скинути нам пропозицію, ми розглянемо. Але так: ніяких там, скажімо, домовленостей попередніх бути не може.

Невдовзі після першої розмови Олександр Кучерук знову зателефонував та вирішив уточнити про медичне обладнання і нарахування на нього податку на додану вартість:

– Валентино, по обладнанню: ми не займалися ще цим, ще я не був готовий (відповісти. – Авт.). Дивіться, там просто ПДВ за іншою ставкою – 7%. Тобто все те, що ми закупимо без ПДВ, накрутимо туди 7% і сплатимо 7% ПДВ. Так. Це раз. Друге: коли проєктанти забивали у 22-му році, а можливо, це ще до війни, євро було зовсім по іншій ціні. 

– Тобто ще курс валюти буде впливати? 

– Так, коливання, я його своїм не перекрию прибутком. Ми мусимо коригувати, але це ще не все. Час іде вперед, і на ринок виходить нове обладнання, яке будуть пропонувати. Можливо, стиль зміниться чи кращі характеристики будуть брати – от і воно може відкоригуватися в проєкті знову. І можливо, зміни будуть або в одну, або в іншу сторону по сумі. Але в зв'язку з тим, що буде зміна якогось обладнання.

Олександр Кучерук у розмові з нашою журналісткою сказав, що будівництво готове на 60 відсотків. 
Олександр Кучерук у розмові з нашою журналісткою сказав, що будівництво готове на 60 відсотків

Ми звернулися до начальника відділу контролю у сфері закупівель Управління Західного офісу Держаудитслужби в Рівненській області Віктора Григорука, щоб він прокоментував висновок аудиторів щодо нарахування ПДВ на медичне обладнання. Адже у ПП «Модена» заявляють, що все ж повинні сплатити ПДВ в розмірі 7%. Він відповів, що всі питання, що аналізувалися, відображені в електронній системі.

Адвоката з громадської організації «Платформа прав людини» Євген Воробйов ми попросили роз’яснити, чи повинен підрядник зазначати в кошторисі ПДВ. І якщо так, то в якому розмірі. Адвокат відповів, що погоджується з аудиторами:

– Дійсно, є виключення, коли не включається 7% податку, і схоже, це був саме такий випадок, – прокоментував Євген Воробйов.


Якщо вам сподобався матеріал, перерахуйте, будь ласка, 130 гривень на волонтерську монобанку чи на картку благодійного фонду, прив'язану до рахунку в «Приватбанку»: 5169 3305 3931 4184

«Четверта влада» та БФ «Скарбниця Надії» збирають гроші для ініціативи «Рівненський дрон», яка складає FPV-дрони для рівненських бійців на передовій. Долучайтеся, будь ласка.

Рахунок: КБ «Приватбанк»
IBAN UA663052990000026006000707203
БФ «Скарбниця Надії»
ЄДРПОУ 37685693

Якщо підтримали ЗСУ і маєте змогу підтримати незалежне рівненське медіа – підтримайте «Четверту владу» 30-ма гривнями.

Підписуйтесь на канали «Четвертої влади» у телеграміютубі, сторінки в інстаграмі або у фейсбуцітвітерітіктоцівотсапі. Вдячні за ваші коментарі та поширення матеріалів.

Якщо знайшли помилку - виділіть її і натисніть Ctrl+Enter.

Прокоментуйте