Камери спонсорів війни на будівництві центру реабілітації ветеранів у Клевані: історія успіху

Виконавці проєкту будівництва пообіцяли прибрати підсанкційні китайські відеокамери. На фото керівник Китаю Сі Цзіньпін
Джерело
Колаж «Четверта влада», Влад Мартинчук на основі фото AP – Gianluigi Guercia, ескізного проекту будівництва та зображень відеокамер Dahua Technology

Китайського виробника Dahua Technology Національне агентство з питань запобігання корупції в червні внесло до переліку міжнародних спонсорів війни.

720 камер відеоспостереження цього виробника у липні запроектували в будівництво Центру реабілітації пацієнтів зі спінальними травмами при Рівненському госпіталі ветеранів війни.

Після того як ми поставили запитання з цього приводу Рівненській обласній військовій адміністрації, будівельникам і проектантам – кількість камер скоротили в 14 разів і сказали, що змінять виробника.

Як все відбувалося – читайте у матеріалі.

Найдорожче будівництво на Рівненщині

18 жовтня Департамент з питань будівництва та архітектури Рівненської ОВА уклав договір з приватним підприємством «Модена» на будівництво Центру реабілітації пацієнтів зі спінальними травмами, після найдорожчого тендеру з будівництва на Рівненщини за всі роки існування «Прозоро» – 1 мільярд 250 мільйонів гривень.

Голова Рівненської обласної військової адміністрації Віталій Коваль на своїй сторінці у фейсбуці розповідав, що площа нового корпусу – більше 10 тисяч метрів квадратних. Заплановано збудувати чотири поверхи та цокольний із сучасним бомбосховищем.

Детальніше про цей тендер, створений під конкретного виконавця, ми писали в матеріалі: Про найдорожчий тендер будівництва на Рівненщини за всі роки існування «Прозоро». І до чого тут «Слуги народу».

Так має виглядати приміщення Центру. Більше фото у попередньому матеріалі

720 «помилкових» китайських камер

Досліджуючи документацію цього проекту будівництва ми звернули увагу на доволі велику кількість камер внутрішнього відеоспостереження.

Копія аркушу з договору, де видно виробника камер, ціну та їхню кількість – 720 штук. Фото можна збільшити в новому вікні

Проектант будівництва у технічному завданні до тендеру одразу прописав торгову марку камер – Dahua Technology, модель DH-HAC-HDW1200MP.

5 червня 2023 року Національне агентство з питань запобігання корупції (НАЗК) повідомило, що виробників обладнання для відеоспостереження «Hikvsion» та «Dahua» внесли до переліку міжнародних спонсорів війни.

Ці компанії активно працюють у росії, наповнюють російський бюджет та постачають обладнання подвійного призначення, яке може використовуватись у війні проти України.

Компанія Dahua Technology – другий за доходами у світі виробник систем відеоспостереження. Dahua в росії офіційно представляє ТОВ «Дахуа Текнолоджи Рус».

За даними  ресурсу Importgenius, ТОВ «Дахуа Текнолоджи Рус» отримує великі партії техніки та обладнання Dahua. У 2022 році компанія продовжувала імпортувати з Китаю обладнання, насамперед, відеокамери. Тривають поставки дронів, тепловізорів і супутніх компонентів.

Підрядник – приватне підприємство «Модена», яке перемогло у відкритих торгах, в договірній ціні вказав вартість однієї такої камери – 832 гривні і 2 копійки.

Ми звернулися до власника і директора ПП «Модена» Олександра Кучерука із питаннями, чому ціна нижча за ринкову, адже на сайтах такі камери продають за 1 тисячу 216 гривень і чому китайський виробник із санкційного списку НАЗК.

Власник і директор фірми «Модена» Олександр Кучерук каже, що не він займався проектуванням і не знав про китайські камери. Фото з архіву 2017 року

Олександр Кучерук каже, що ціна 832 гривні вказана без ПДВ, а також, що ціни вказував автор проекту і вони можуть змінитися.

Щодо китайського виробника камер каже, що від нас почув що Dahua Technology в переліку міжнародних спонсорів війни. Через 5 хвилин після нашого з ним спілкування запевнив, що «підніме питання про цього виробника», бо для нього це важливо. Пізніше додав, що автор проєкту вже працює над заміною відеокамер.

Ескізний проєкт зробила на замовлення Рівненського обласного госпіталю ветеранів війни фірма «ТОП ГІП» за 350 тисяч гривень.

Проєктну документацію в липні 2023 року так само госпіталь замовив в цієї ж фірми. Вартість – 1 мільйон 100 тисяч гривень.

За авторський нагляд фірмі мають сплатити окремо 375 тисяч гривень.

Власник фірми «ТОП ГІП» Андрій Григорчук.

За даними аналітичної системи YouControl, Андрій Григорчук був членом правління громадської організації «Стоград», що належить Борису Іванову та Олегу Брицюку.

Крім того, Андрій Григорчук був головним інженером фірми «Тріада», яка робила розрахунки класу складності скандального стоградівського будівництва на Толстого, 10.

Ми запитали у власника фірми «ТОП ГІП», як так трапилося, що в проектну документацію, яку замовили 12 липня, потрапили відеокамери з 5-го червня підсанкційного китайського виробника. І чому камер внутрішнього спостереження 720.

Власник ТОВ «ТОП ГІП» Андрій Григорчук каже, що 720 камер – це помилка. Фото з архіву за 2018 рік

За словами Андрія Григорчука проєкт будівництва фірма почала робити весною, а закінчила влітку.

Каже, що такий складний і об’ємний об’єкт розробляється до 12 місяців, але «наш колектив, розуміючи важливість цієї справи для відновлення наших воїнів – мобілізувався, і в найкоротші строки виконав всю роботу». Каже, що експертиза проєктної документації проходила в серпні та завершилася у вересні 2023 року.

– Якщо відверто, то попередньо на стадії «Проєкт», ми використали деякі напрацювання з попередніх проєктів, таке рішення прийняли для оптимізації часу на виготовлення проектної документації. У період до повномасштабного вторгнення цей виробник систем відеоспостереження входив у верхній список за масовістю та споживчими характеристиками, – каже Андрій Григорчук.

– Вже при розробці робочого проекту нам це стало відомо (що виробника камер віднесли до міжнародних спонсорів війни. – Ред.) і ми вже в робочій документації запроєктували систему відеоспостереження Honeywell 35.

Honeywell International, Inc (Ганівел Інтернешнал) – головна американська міжнародна корпорація, що виробляє зброю, космічні системи, автоматичні й контролюючі системи, інженерні послуги, транспортаційні системи.

Як у фірмі порахували, що потрібно 720 відеокамер?

Каже, що це помилка в кошторисній системі. Нині фірма «оптимізувала систему, і безпосередньо за відеоспостереженням зменшила кількість камер до 49».

З питаннями про кількість камер і їхнього китайського підсанкційного виробника ми звернулися також і в Рівненську ОВА, як до ініціатора цього проєкту.

Директор Департаменту цифрової трансформації та суспільних комунікацій Рівненської ОДА Олександр Поліщук підтвердив, що проектанти помилилися з кількістю камер і їх справді буде 49 замість 720.

Директор Департаменту цифрової трансформації та суспільних комунікацій Рівненської ОДА Олександр Поліщук підтвердив, що камер має бути менше й іншого виробника

Він каже, що Департамент з питань будівництва та архітектури Рівненської ОДА направив лист проектній організації про необхідність внесення змін до проєкту щодо оптимізації інженерних мереж, в тому числі, уточнення кількості відеокамер та їх виробника.

– Звертаємо увагу, що розташування такого спостережного обладнання як відеокамера вирішуватиметься на завершальних стадіях будівництва, при монтажі електроприладів, та коригуватиметься з урахуванням реальної потреби медичного закладу.

– Дякуючи відкритому суспільству і таким ЗМІ, як «Четверта влада», такі помилки виявляються і усуваються. Щиро дякуємо вам за пильність та допомогу, – сказав Олександр Поліщук.

Раніше «Четверта влада» з’ясувала, що за 1 мільйон 152 тисячі 990 гривень у межах будівельного майданчика Центру реабілітації зрізають 115 дерев.


Ця публікація створена в рамках проекту «Інституту висвітлення війни та миру» за фінансової підтримки МЗС Королівства Норвегії. Її зміст – виключна відповідальність редакції онлайн-медіа «Четверта влада» i не відображає погляди МЗС Королівства Норвегії чи «Інституту висвітлення війни та миру».  


Підтримайте ЗСУ

Якщо підтримали ЗСУ і маєте змогу підтримати незалежне рівненське медіа – підтримайте «Четверту владу»

Підписуйтесь на канал «Четвертої влади» у телеграміютубі, сторінки в інстаграмі або у фейсбуці чи твітері. Вдячні за ваші коментарі та поширення матеріалу.

Якщо знайшли помилку - виділіть її і натисніть Ctrl+Enter.

Прокоментуйте