Які бізнеси відкривають на Рівненщині під час воєнного стану

Впродовж воєнного стану на Рівненщині зареєстрували більше 5 тисяч нових підприємців. Серед новостворених ФОП – і підприємиця Ірина Гусейнова, яка зареєструвалася у травні, а вже в грудні отримала мільйон бюджетних гривень, за які мала поставити 5 тонн шоколадних цукерок, цю історію читайте за посиланням в кінці матеріалу
Джерело
Колаж на основі фото з особистої фб-сторінки Ірини Гусейнової

391 компанія та 5 тисяч 72 підприємці зареєструвалися у Рівненській області за 12 місяців воєнного стану. Найбільше нових бізнесів відкрили у вересні 2022 року, найменше у березні – у перший місяць повномасштабного вторгнення.

Найпопулярніші галузі серед «новачків»

За інформацією, яку «Четвертій владі» надала Рівненська обласна військова адміністрація, до п’ятірки галузей, в яких найчастіше протягом війни реєструвалися фізичні особи-підприємці (ФОП) на Рівненщині, входять:

  • роздрібна торгівля в неспеціалізованих магазинах;
  • комп’ютерне програмування;
  • роздрібна торгівля в мережі інтернет;
  • вантажний автомобільний транспорт;
  • діяльність ресторанів, надання послуг мобільного харчування.

А ось новостворені фірми найчастіше обирали:

  • вирощування зернових, бобових і олійних культур;
  • неспеціалізовану оптову торгівлю;
  • вантажний автомобільний транспорт;
  • надання в оренду нерухомого майна;
  • оптову торгівлю паливом.

«Стабілізація показників реєстрації нового бізнесу відбулася, перш за все, завдяки реалізації державних програм фінансово-кредитної та грантової підтримки», – вважають у Рівненській ОВА.

«Україна гідно тримає стрій»

За даними порталу YouControl, який проаналізував реєстрацію бізнесів під час війни, загалом впродовж воєнного часу (з 24 лютого 2022 по 12 лютого 2023) в Україні зареєстрували 17 тисяч 100 нових компаній та 178 тисяч 500 ФОПів.

«Фундаментальними передумовами для старту економічного відновлення стали звільнення від окупації північних регіонів навесні, а також адаптація бізнесу в умовах воєнно-фінансової підтримки союзників.

А саме: налагодження логістичних маршрутів і перезапуск чорноморського експорту по “зерновому коридору”. Оптимізму бізнесу надавали й значні успіхи ЗСУ в деокупації Харківщини на початку осені», – йдеться в аналізі.

Найпоширенішими секторами новостворених ФОПів стали комп’ютерне програмування (майже 12% зі всіх новостворених ФОПів), роздрібна торгівля в неспеціалізованих магазинах (6,2%) та вантажний автомобільний транспорт (5%).

Підприємства найчастіше обирали напрямок неспеціалізованої гуртової торгівлі (7,7%), вирощування зернових, бобових і олійних культур (5,4%) та надання в оренду нерухомого майна (4,1%).

«На популярність галузей для відкриття нових бізнесів насамперед впливали два фактори.

По-перше, розрахунок на отримання зовнішнього валютного виторгу (IT, агро, експорт деревини).

По-друге, споживчий попит на базові продукти першої потреби, на макрорівні підтриманий стабільністю бюджетних виплат (роздрібна торгівля, транспортні перевезення, будівництво, ресторани, перукарні тощо)», – йдеться у дослідженні.

Порівняно з довоєнним 2021-м роком, кількість нововідкритих компаній скоротилася на 50,7%, ФОПів – на 32,1%. Проте якщо у випадку з реєстрацією компаній йдеться про 13-річний мінімум, то реєстрацій ФОПів торік було більше, аніж, наприклад, у періоди 2011-2016 років.

«Рік після початку повномасштабного вторгнення Україна гідно тримає стрій на економічному фронті. Попри регулярні повітряні тривоги, ракетні обстріли та вимкнення електроенергії. Можна сміливо стверджувати, що українське бізнес-середовище вистояло і навіть поповнилось новими гравцями», – підсумували на порталі YouControl.

Рівненщина – посередині рейтингу 

У рейтингу регіонів, де найбільше протягом війни зареєстрували юридичних осіб, лідерами були Київ, Львівська та Дніпропетровська область. Найменше реєстрацій – через окупацію та активні бойові дії – у Криму, Луганській, Херсонській та Донецькій областях.

Рівненщина – на 13-й позиції.

Інфографіка від YouControl

Якщо порівнювати із сусідніми областями, то на Волині та Хмельниччині зареєстровано більше компаній та ФОПів, аніж на Рівненщині. А ось на Тернопільщині – менше. На Житомирщині – менше компаній, але більше ФОПів.

Ось історія з однією із зареєстрованих в цей час підприємиць: «Шоколадний» мільйон для дітей переселенців на Рівненщині: куди поділися закуплені без конкурсу цукерки


Підписуйтесь на канал «Четвертої влади» у телеграмі, сторінки в інстаграмі або у фейсбуці чи твітері.

Підтримайте ЗСУ

Якщо підтримали ЗСУ і маєте змогу підтримати незалежне рівненське ЗМІ – підтримайте «Четверту владу»

Якщо знайшли помилку - виділіть її і натисніть Ctrl+Enter.

Прокоментуйте