За що СБУ склала адмінпротокол на начальника управління культури

Подробиці перевірки рівненських посадовців

Тараса Максименка СБУ звинувачує у розголошенні інформації з обмеженим доступом
Джерело
«Четверта влада». Фото з архіву

Двоє працівників СБУ протягом тижня перевіряли управління культури і туризму Рівненського міськвиконкому. Перевіряли яким чином посадовці управління охороняють державну таємницю – зокрема, відомості про військовозобов'язаних та порядок мобілізації. Тепер начальнику управління Тарасу Максименку загрожує штраф і навіть звільнення.

Що відбулося насправді з’ясовувала «Четверта влада».

13 березня спеціаліст відділу охорони державної таємниці УСБУ в Рівненській області Віктор Баньковський склав протокол про адміністративне правопорушення на начальника управління культури і туризму Тараса Максименка.

Начальника звинувачують у порушенні порядку обліку, зберігання і використання документів та інших матеріальних носіїв інформації, що містять службову інформацію (частина 1 статті 212-5 Кодексу України про адміністративні правопорушення).

Штраф за цією статтею на посадовців – від 1 020 до 2 720 гривень.

Окрім того, протокол склали і на завідуючу канцелярією управління Ганну Чуб.

– Спочатку прийшло шість працівників одночасно, потім десь по двоє приходили, – розповідає Тарас Максименко. – Перевіряли всі комп'ютери, навіть ті, які не мали доступу до таємної інформації. Комп'ютер бухгалтера перевіряли, хоч цього теж не мали робити. Бо має бути визначено, з якою метою перевіряється той чи інший комп'ютер.

– Витоку інформації не було. Якщо у нас є проблеми з діловеденням, я готовий їх виправляти. Але те що СБУ має мені вказувати на ці нюанси, я не знав. Основні претензії три: не опечатана шафа і двері, встановлення програми віддаленого доступу до комп'ютера, щоб адміністратор міг оперативно вирішувати, якщо виникають якісь проблеми, а також те, що за комп'ютер секретарки ніхто не має права сідати, коли вона у відпустці.

Тарас Максименко впевнений, що перевірка була «замовлена»
Начальник управління культури Тарас Максименко припускає, що перевірка СБУ може бути «замовлена». Фото з архіву

– Було пояснено, що я створив умови, як керівник, хоча цими документами опікується завканцелярії, а я створив умови як керівник, при яких можливий витік цієї інформації. В зв’язку з цим УСБУ в Рівненській області прийняло рішення складати два протоколи на мене і на завканцелярії. По моїй справі протокол розписаний на голову Рівненського міського суду – Петра Денисюка (справа № 569/4152/18). А протокол на Аню Чуб розписаний на суддю Наталію Діонісьєву, (справа № 569/4150/18), – розповідає Тарас Максименко.

Управління СБУ в Рівненській області надало «Четвертій владі» офіційну інформацію стосовно перевірки в Управлінні культури і туризму та стосовно складених протоколів про адміністративні правопорушення.

Зокрема в УСБУ стверджують, що це типова планова перевірка додержання охорони державної таємниці, яких за 2017-2018-й роки СБУ провела вже 35 у різних установах Рівненщини.

За цей час працівники СБУ склали 25 подібних адмінпротоколів і 13 осіб було притягнуто до відповідальності.

Начальник управління культури і туризму припускає, що проведені перевірки та складені протоколи – не просто так. Це може бути і на «замовлення». На його думку, це «витівки» одного із забудовників, який будується у центрі Рівного та якого пов’язують із СБУ.

– Нам колись один із забудовників обіцяв через Службу безпеки України зробити проблеми. Я не знав, які це проблеми будуть. Ці погрози лунали десь півроку тому. Він забудовується в центрі міста, я не буду його називати, це забудовник не по Толстого, 10. Скажу тільки одне, проти забудови якого ми теж виступали, – каже Тарас Максименко.

За цим описом можна вгадати рівненського забудовника Сергія Качановського. Сергій Качановський – відома в будівельному середовищі людина. Пов'язана з ним фірма «Фабрика «Рівненчанка» будує в центрі міста поблизу театру на вулиці Мазепи, а раніше  – котеджі для СБУ на вулиці Поповича.

.
Сергій Качановський посміявся щодо своєї причетності до перевірки СБУ. Фото із сайту Рівненської обласної ради

Заходячись від сміху, Сергій Качановський прокоментував припущення Тараса Максименка.

– Між мною і паном Максименком конфлікту ніякого немає. В нього свої питання, в мене свої питання. Я хочу сказати, що він мені зовсім не цікавий. І причому тут я і Служба безпеки, мені дуже цікаво знати як він це аргументує, – сміється Сергій Качановський.

– В управлінні працівники досить гнітюче сприйняли перевірку, – ділиться начальник управління культури і туризму. – Працівники СБУ присікувалися до дрібниць. А чому оці документи лежать поруч з тими? Чому не на окремій полиці? А мене ще викликають і в поліцію по двох кримінальних провадженнях. Забудовники подали заяву, в якій звинувачують мене у перешкоджанні господарській діяльності, а по іншому провадженню мене називають як ймовірного замовника підпалу одного з приміщень забудовника (йдеться про підпал офісу «Стограду» – ред.).

Працівники СБУ стверджують, що їхня перевірка не пов'язана з діяльністю начальника управління культури стосовно будівництв біля музею і театру.

– Це звичайна повсякденна робота відділу охорони державної таємниці УСБУ, – пояснює один із оперативників.

.
Адвокат Олександр Бражніков пояснив що не так зі складеним адмінпротоколом. Фото з архіву

Ми попросили адвоката Олександра Бражнікова оцінити складений СБУ адмінпротокол з правової точки зору.

– Це правопорушення з матеріальним складом, тобто передбачає наявність настання певних наслідків, які в протоколі описано як такі, для яких лише склалися передумови, – пояснює адвокат. – Для адміністративної відповідальності необхідно встановити факт настання суспільно-небезпечних наслідків у виді – поширення обмеженої для розповсюдження інформації, тобто доведення її хоча б до однієї особи, яка не мала підстав для доступу до неї. Без цього склад адмінправопорушення буде відсутнім.

За словами адвоката, якщо посадовця визнають винним, це може загрожувати йому притягненням до дисциплінарної відповідальності, розірванням контракту і звільненням з роботи.

Якщо знайшли помилку - виділіть її і натисніть Ctrl+Enter.

Прокоментуйте