Подивіться, в якому стані спортзали 34-х рівненських шкіл
Місце, де у школярів проходять найактивніші і найрухливіші уроки – це спортивна зала. Погодьтеся, прийти на фізкультуру у стару, тісну або ж холодну залу не дуже приємно.
І попередній і нинішній очільники Рівненської ОДА на словах вболівали і вболівають за дитячий спорт. У їхньому баченні це, наприклад, вкласти пів мільярда гривень і більше в універсальний спортивний комплекс на вулиці Макарова у Рівному. Або пів мільярда і більше у стадіон «Авангард», за який вболіває міський голова Рівного.
Водночас десятки тисяч школярів Рівного і області займаються в спортзалах далеких від ідеалу. Та що там ідеалу – далеких від базових потреб.
Дивіться також: Як виглядають шкільні їдальні і кухні у Рівному (134 фото)
Новий санітарний регламент для шкіл набув чинності 1 січня 2021 року і замінив попередні 20-ти річні санітарні правила.
У розділі про спортивні зали зазначено:
- У залі площею до 288 кв.м. допускається навчальне заняття не більше, ніж 30 учням одночасно.
- Займатися на спортивних майданчиках, у спортивній залі дозволяється тільки у спортивному одязі та взутті.
- Обов'язковою є наочна інформація щодо дотримання в спортивній залі правил техніки безпеки та про режим його прибирання і провітрювання.
- Дозволяється використовувати для навчальних цілей спортивні споруди, розташовані поблизу закладу освіти (на відстані до 500 метрів).
- Підлога повинна бути без дефектів та не слизька.
- Стіни і стеля у приміщенні має бути без щілин, тріщин, деформації, ознак ураження грибком і якщо це спортивні зала, то кольорова гамма інтер'єру не яскравих кольорів, а лише окремих яскравих елементів.
Ми фотографували спортзали рівненських шкіл протягом січня-травня 2021 року. У якому вони стані, дивіться далі у фоторепортажі.
Для розуміння яким може бути якісний шкільний спортзал давайте скористаємося прикладом із двох шкіл у місті Перрісбург, штату Огайо (США), які головний редактор «Четвертої влади» сфотографував у 2012 році. В цьому місті населення у 12 разів менше ніж у Рівному – 20 тисяч 600 мешканців (менше ніж у місті Здолбунів).
В місті немає такого стадіону і такої спортивної арени, які будують у Рівному «за всі гроші», але погляньте які там школи.
А тепер перейдемо до шкіл Рівного.
Рівненська загальноосвітня школа І-ІІІ ступенів №1
Керівниця закладу Олена Серветник розповідає, що у спортивній залі за бюджетні кошти замінили вікна та відремонтували стелю.
– Зала доглянута, а завдяки сучасній натяжній стелі у нас нічого не тече і не капає.
Рівненський навчально-виховний комплекс №2 «Школа-ліцей»
У навчальному закладі облаштовані велика і мала спортивні зали. У другій проходять заняття для школярів молодшої ланки. Вікна в обидвох приміщеннях замінені на металопластикові.
Зі слів директора Андрія Нагорного, спортивна зала, як і саме приміщення школи потребує капітального ремонту.
Рівненська загальноосвітня школа І-ІІІ ступенів №3
Рівненська загальноосвітня школа І-ІІІ ступенів №4
Над спортивною залою три роки поспіль ремонтували дах, проте директорка Наталія Іванець каже, що зала знову проблемна.
– У нас цвіте у кутку знову. Школа зовні не утеплена, утеплений лише дах. Якось не раціонально виходить. Довго робили дах, але результативності немає.
Рівненська загальноосвітня школа І-ІІІ ступенів №5
У 2019 році з міського бюджету виділили кошти на облаштування спортивної зали у школі. Нині у ній проводяться косметичні ремонти та фарбування підлоги.
Рівненська загальноосвітня школа І-ІІІ ступенів №6
Останні 5 років у спортивній залі робили ремонт за бюджетні кошти. Проте на частинах стіни є пошкодження.
Рівненська гуманітарна гімназія
– Свого часу двері поміняли, вікна, підлогу фарбуємо, обладнання нормальне, функціональне і безпечне, – розповідає директорка Зоя Макарчук.
– Єдине що ми робимо, це фарбуємо підлогу у яскраві кольори. В цьому році зробили експеримент і покрили просто лаком він менше витирається і очевидно вже не будемо робити ремонт наступного року.
Рівненська загальноосвітня школа І-ІІІ ступенів №8
Директорка Ніна Назарук каже, що спортивна зала потребує ремонту.
– Наша вчителька у минулому році потрапила у проєкт фонду Кличка. Там був конкурс і вчителька фізкультури пройшла відбірковий тур, але через карантин вона не поїхала на тренінг у Київ, проте отримала частину обладнання у залу.
Рівненська загальноосвітня школа І-ІІІ ступенів №9
У школі облаштовані велика та гімнастичні зали.
– У великій кілька років тому замінили підлогу. Але вікна потрібно міняти. І взагалі вона потребує оновлення, – розповідає директор Іван Іщук.
Рівненська загальноосвітня школа І-ІІІ ступенів №10
Школа невеличка. По проекту на другому поверсі, де нині облаштована спортивна зала, мала бути актова.
– Її зробили в момент реконструкції (підлогу, щитки, зовнішній вигляд), але там утримується конденсат і немає як провітрити приміщення. З допомогою батьків ми робимо косметику, – розповідає директор Валентин Левчик.
– Нині нагальною потребою у нас є добудова корпусу. Проект є. План розвитку на 2021-2024 роки до 2025 сплановано, що внесено по добудові закладу. Ось там і має бути спортивна зала, дві майстерні та два кабінети.
Рівненська загальноосвітня школа І-ІІІ ступенів №11
У школі велика та мала спортивні зали. Мала для дітей початкових класів, велика – середня і старша ланка.
– У малій залі у нас замінені вікна і зроблений ремонт: чотири за кошти місцевого бюджету, а інші чотири ми за батьківський кошт поставили. Нині у великій залі є потреба у терміновій заміні вікон, – розповідає директорка Лариса Сичик.
Рівненський навчально-виховний комплекс №12
Зі слів директорки НВК №12 Вікторії Лагодюк, підлогу у спортивні залі 15 років тому міняли за бюджетні кошти.
– На жаль вона не витримує таку кількість дітей. Це старе приміщення школи 1963 року і воно потребує капітального ремонту. Також за бюджетні ми зробили заміну вікон на металопластикові, а вже вчителі своїми силами поштукатурили, побілили, все зробили. Ми скористалися тим, що тоді були риштування.
Рівненська загальноосвітня школа І-ІІІ ступенів №13
Щороку у спортивній залі закладу роблять косметичний ремонт та фарбують.
– Ми за кошти батьків замінили старі вікна на пластикові вікна, – каже директор Михайло Бєлік.
Рівненський навчально-виховний комплекс №14
Нагадаємо, що НВК №14 найновіша школа у місті. Їй 10 років.
– На етапі будівництва я мав можливість висловлювати своє бачення у облаштуванні майбутньої школи і змінювати якісь попередні рішення. От наприклад у спортивній залі у нас цікаве покриття – лінолеум, який пружинить. Ми це погоджували з будівельниками, – каже директор Юрій Демчук.
Рівненська спеціалізована школа І-ІІІ ступенів №15
У закладі після капітального ремонту – нова облаштована спортивна зала.
– У нас проблема зі спортивною залою. Вона розміщена в напівпідвалі і була побудована в 70-х роках. Останніх кілька років у ній був грибок, вона не опалювалась, була холодна, зі стелі випадали великі куски бетону зі швів і падали на голову, – розповідає директорка Світлана Істоміна.
– У 2018 році розпочалася з нею ціла епопея. Це був експертний звіт щодо розгляду проектної документації, а самі ремонтні роботи розпочалися в 2019 році. Тоді сам об'єкт оцінили в 2 мільйони 300 тисяч.
В 2019 виділили тільки 850 тисяч і почалась документація оформлення та початок робіт. Більше вже почали робити у 2020 році. Це були коригування проекту і ремонтні роботи. А вже у 2021 році передбачається завершення.
– Батьки з цього приводу переживають і нервуюсь, що дітей не пускають у залу. Ми пояснювали, що ремонт робить абсолютно інше управління – капітального будівництва. Це не освітяни і тому я, як директор, не маю права запустити жодну дитину в те приміщення, яке не здане офіційно. Допоки немає сертифікату закінчення робіт, я несу кримінальну відповідальність за те, що я допущу тих дітей до тієї зали (якщо хтось там травмується, – ред).
А там залишилося встановити вентиляцію, зробити в двох місцях і щити повісити. Там на 200 тисяч ще залишилося робіт.
Рівненська загальноосвітня школа І-ІІ ступенів №16
У ЗОШ № 16 спортивна зала із заміненими пластиковими вікнами, у якій підтримують косметичний ремонт.
Рівненський НВК «Загальноосвітня школа І-ІІІ ступенів дошкільний навчальний заклад» №17
Директорка школи Галина Грищенко розповідає, що у спортивній залі був капітальний ремонт до 200 тисяч гривень.
– Там з дахом у нас була проблема. Вже облаштували. А так підтримуємо косметичний ремонт.
Рівненська загальноосвітня школа І-ІІІ ступенів №18
У школі підтримують стан спортивної зали косметичними ремонтами.
– Почалася проблема з підлогою у спортивній залі. Ми її як можемо доглядаємо, але вона потребує сучасного покриття, – каже директорка Лариса Меркотан.
Рівненська спеціалізована школа І-ІІІ ступенів «Центр надії»
Приміщення спортивної зали пристосоване, адже школа знаходиться у приміщенні колишнього садочку. Також є невеличка частина, де можна займатись на тренажері або пограти у пінг-понг.
Рівненський НВК «Загальноосвітня школа І-ІІІ ступенів-ліцей» №19
У школі велике, просторе приміщення спортивної зали. Тут, зі слів директорки Інни Верхової, підтримують умови косметичним ремонтом.
Рівненська загальноосвітня школа І-ІІІ ступенів №20
У ЗОШ №20 ми побачили спортивну залу, у якій видно, що підтримують косметично хороший стан, хоча директорка Ніна Сукач стверджує, що у спортивній залі жахлива ситуація і вона потребує ремонту, як і сама будівля школи.
Рівненський навчально-виховний комплекс «Колегіум»
Приміщення спортивної зали невеличке. Щороку тут проводять косметичний ремонт, каже директор Петро Куделя.
Рівненська загальноосвітня школа І-ІІІ ступенів №22
Директор школи Сергій Шама каже, що спортивна зала у школі потребує капітального ремонту.
– Я завжди за потреби думаю, як розподілити кошти, які виділило управління освіти. Ось, у кінці року я купив багато волейбольних м’ячів, насоси, адже в мене діти займаються волейболом. Були залишки коштів, то поїхали в спортивний магазин, вибрали і закупили.
Спортивна зала у школі велика з пластиковими вікнами.
Рівненська загальноосвітня школа І-ІІІ ступенів №23
Зі слів директора Олександра Кроля, спортивна зала потребує капітального ремонту.
– Чому? Бо в нас другий рік поспіль робився ще один діючий проект – ремонт даху. Ми робимо повністю утеплення даху, зробили десь близько 40% вже самого даху. Коли робили цей дах, то воронку неправильно установили і було підтоплення. Тепер в будь-якому випадку спортивну залу треба робити.
Ремонт робився власними силами у ній. Ми брали замовляли естакаду, своїми силами фарбували повністю все.
Рівненська загальноосвітня школа І-ІІІ ступенів №24
Спортивна зала у школі велика та простора у ній щороку підтримують стан косметичним ремонтом.
Рівненська загальноосвітня школа І-ІІІ ступенів №25
У закладі облаштовано дві спортивні зали: спортивна та гімнастична.
– Освітлення ми модернізували силами благодійників. У школі в нас займається «Спас» (секція козацького бойового мистецтва, – авт). Вони платять офіційну оренду. Вони орендують гімнастичний зал і от виявили бажання просто закупити лампи, а вже встановлювали ми.
Так само спортивна школа дитячо-юнацька теж просяться до нас так само орендувати договір співпраці, ми комунальний заклад і таке дозволяється. То теж, де можуть нам чимось допомагають. Ну це як благодійна допомога, – каже директор школи Віктор Бортник.
Рівненський НВК «Загальноосвітня школа І-ІІІ ступенів-спеціалізована спортивна школа» №26
НВК № 26 – це спеціалізована спортивна школа на базі якої тренуються професійні команди.
– Наша зала найкраща в місті, спортивна база школи мабуть одна з найкращих в Україні. В нас є спортивні клас. На вулиці маємо три пляжні майданчики, штучне та трав’яне поле, волейбольний майданчик, басейн, – розповідає директор школи Володимир Дзюбак.
Одна з двох шкіл Рівного, де поруч зі спортзалом є душ.
Рівненська загальноосвітня школа І-ІІІ ступенів №27
Директор закладу Богдан Харів розповідає, що підтримують спортивну залу у належному стані.
– У 2018 році над залом поремонтували дах. Саме приміщеннями ми фарбуємо іноді за кошти з бюджету, інколи спонсори допомагають.
Рівненська загальноосвітня школа І-ІІІ ступенів №28
У 1993 році школа відкрила свої двері для школярів.
– Відтоді і облаштована наша спортивна зала, – казав на той час директор закладу Іван Віднічук. – Правда на стелі збирається конденсат, який ми не можемо забрати, бо там 18 метрів висота. Але в цій залі ми виховали чимало чемпіонів.
Нині у школи нова директорка.
Рівненський природничо-математичний ліцей «Елітар»
Будівля закладу перепланована із садочку, тому приміщення спортивної та гімнастичної зал пристосовані і невеликі.
– Ми намагаємось більше дітей, коли є змога, виводити на вулицю і там проводити фізкультуру, адже за будівлею маємо хороші зелені майданчики, – розповідає директор Олег Желюк.
Рівненський економіко-правовий ліцей
Приміщення спортивної зали невеличке, адаптоване з двох кімнат. Все необхідне для занять є, але місця замало, каже адміністрація закладу.
Рівненська українська гімназія
Приміщення спортивної зали невеличке. Розташоване на другому поверсі. Шафи для переодягання розташовані вздовж маленького коридору, що веде до зали.
Близько 10 років тому місто виділило 50 тисяч з міського бюджету на ремонт, – розповідає директорка Тетяна Кухарчук.
Рівненський академічний ліцей «Престиж»
Заступник директора Анатолій Ларін каже, що облаштовували спортивні зали та закуповували обладнання в них за кошти спонсори, а дещо за рахунок власних надходжень. Від управління освіти мають шведські стінки та тренажери.
Власні надходження – це додаткові освітні послуги що надає заклад. Це може бути підсилення предмету, факультатив або курси.
– В нас школа з додатковими освітніми послугами. Батьки замовляють послуги. Це або підсилення предмету, факультативи, курси. Все є на сайті.
Приміщення облаштоване з колишнього садочка.
Рівненська гімназія «Гармонія»
Гімназія розташована у двох приміщеннях колишніх садочків – це молодша та старша школи. Спортивну залу облаштували з двох великих кімнат, об'єднаних в одну. Нині підлога у залі потребує ремонту.
Директорка Галина Пучко розповідає, що заклад потребує повноцінної спортивної локації і це питання можна вирішити лише добудовою приміщення.
У переважній більшості шкіл, у спортивних залах стара дерев’яна підлога, побілена стеля та пофарбовані емаллю стіни.
15 лютого 2021 року Міністерство освіти затвердило «Рекомендації щодо стратегічного розвитку фізичного виховання та спортивної підготовки серед учнівської молоді на період до 2025 року».
Що це означає і як зміняться уроки фізкультури для школярів?
Ніхто не має бути осторонь занять, адже фізичне виховання спрямоване на розвиток та оздоровлення кожної дитини і уроки в школі мають стати більш інклюзивними за рахунок створення дієвих оздоровчих груп.
У закладах мають створити гуртки, клуби, секції не як окремий вид фізичної активності, а як заміна шкільних занять з фізкультури.
На уроках мають вводити більше командних ігор, деякі з них будуть дещо незвичними для наших школярів: фрізбі (літаючий диск), петанк (боча – гра з металевими шарами), флорбол (хокей в залі).
Також вчителям радять проводити квест-уроки або уроки-змагання. А от учнів з 12 років мають залучати до кіберспорту, тобто активності з елементами доповненої реальності.
Щоправда важко уявити все це в реаліях рівненських шкіл, зокрема, спортивних залів, які потребують ремонтів та оновлення.
Дивіться також: Що ви не знали про туалети у 34-х школах Рівного: частина друга (123 фото)
Якщо наша діяльність вам подобається і ви вважаєте її важливою – підтримайте «Четверту владу». Завдяки підтримці ми зможемо працювати ще краще.
Підписуйтесь на канал «Четвертої влади» у телеграмі, сторінки в інстаграмі або у фейсбуці чи твітері.
Коментарі
Прокоментуйте
Щоб залишити коментар необхідно увійти