Бронювання від мобілізації: син рівненського адвоката Цуняка став юристом у сільраді, голову якої батько захищає у суді

Михайло Олійник (ліворуч) – голова Зорянської сільської громади, у сільраді якої працевлаштувався й отримав бронь від мобілізації син його адвоката Володимира Цуняка
Джерело
Колаж «Четвертої влади» (Влада Мартинчука) із архівного фото, фото Сергія Делідона 2017 року й із фейсбук-сторінки громади

Сергій Цуняк, син рівненського адвоката Володимира Цуняка, із серпня 2024 року працює у Зорянській сільській раді юристом і вже заброньований від мобілізації. Заради цього покинув адвокатську практику у конторі свого батька і каже, що «не було за що жити».

Водночас Цуняк-батько захищає у суді голову Зорянської сільради – Михайла Олійника, якого обвинувачують у взятті пів мільйона хабаря. У такому переплетенні ділових відносин ніхто з них нічого дивного чи неправомірного не бачить. «Законодавець не бачить», – уточнює Цуняк-батько.

Розповідаємо деталі працевлаштування, як його пояснюють сторони і що про це каже незалежний експерт.

Більше про контекст співпраці

Рівненський адвокат Володимир Цуняк захищає в суді інтереси голови Зорянської сільської ради Михайла Олійника.

Рівненський адвокат Володимир Цуняк. Фото з архіву «Четвертої влади» 

Михайла Олійника затримали у 2016 році на парковці перед Рівненською обласною державною адміністрацією із хабарем у пів мільйона гривень. Гроші він отримав за потенційне виділення земельних ділянок на території громади для групи обраних людей. Ці люди, казав на суді Михайло Олійник, – нібито з Донеччини й хотіли будувати котеджі.

Затриманий голова Зорянської сільради Михайло Олійник. На той момент чоловік ще й керував релігійною громадою ПЦУ у селі Старожукові Рівненського району і був настоятелем Свято-Михайлівського храму. Фото з сайту «ЧаРівне» 2016 року

Розгляд справи Михайла Олійника тягнеться восьмий рік і зараз перебуває на етапі дебатів. Олійник зізнався, що взяв пів мільйона.

Попри обвинувачення в корупційному злочині, виборці Зорянської сільської громади у 2020 році знову обрали Михайла Олійника головою.

Михайло Олійник (у білій футболці в першому ряду) серед учасників обміну досвідом, в межах якого до Зорі приїжджали голови громад Тернопільської, Львівської,  Волинської, Рівненської областей. Фото з фейсбук-повідомлення Зорянської територіальної громади від 23 травня 2024 року

Появу Цуняка-сина не афішували

У Володимира Цуняка – два сини, Сергій і Дмитро, обидва адвокати. Згідно з аналітичною онлайн-системою «YouControl», вони третинами володіють адвокатським об’єднанням «Адвокатська контора Цуняка», створеним у 2016 році. Контора розміщена в історичному центрі міста, на вулиці Симона Петлюри, 6. 

«Адвокатська контора Цуняка» – із зеленою вивіскою. Вхід до неї знаходиться вглибині між будинками на вулиці Симона Петлюри у Рівному

Але старший син Володимира Цуняка, 38-річний Сергій, покинув адвокатську практику заради роботи у Зорянській сільраді.

9 липня 2024 року чоловік зупинив право займатися адвокатською діяльністю, 14 серпня подав декларацію кандидата на посаду, а 28 серпня – вже щорічну декларацію про доходи за 2023 рік.

Тепер Сергій Цуняк – «спеціаліст І категорії відділу адміністративних послуг та цифрової трансформації».

 На сайті сільради, станом на 3 жовтня 2024 року, імені Сергія Цуняка не було серед працівників такого відділу (верхня частина колажу). Воно з’явилося, ймовірно, 4 жовтня (нижня частина колажу). Після дзвінків журналістки до сторін цієї історії

«Немає зараз роботи» і «не було за що жити»

– Як так вийшло, що ви працюєте там юристом, а ваш батько захищає голову сільради в судовій справі про корупційний злочин? – запитала журналістка у Сергія Цуняка.

– Я живу окремою сім’єю. Ви бачили у декларації, скільки мені років?

– Так, я бачила (скільки років, але не в декларації. – Авт.). Ви військовозобов’язаний, у вас недавно була адвокатська практика. Просто дивне співпадіння: ваш тато захищає Михайла Олійника, а ви цьогоріч опиняєтесь фактичним підлеглим Михайла Олійника.

Сергій Цуняк відповів, що він працює «в окремому юридичному відділі», тому він – підлеглий не Михайла Олійника, а керівниці відділу Раїси Юхимчук. 

Згідно з наказом від 16 серпня 2024 року за підписом Раїси Юхимчук, Сергій Цуняк почав працювати в Зорянській сільраді з 19 серпня «на період відпустки основного працівника по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку, без конкурсного відбору на період воєнного стану». А заяву на прийняття на роботу Сергій Цуняк написав 7 серпня.

Як пояснив нам юрист проєкту «Свої люди» «Bihus.Info» Юрій Мельник, сільський, селищний чи міський голова певної територіальної громади призначає та звільняє керівників підрозділів чи підприємств, установ та організацій, що перебувають у комунальній власності цих громад. Тож «призначення на некерівні посади до різних відділів сільської ради не є обов'язком сільського голови та може бути покладено на керівника відповідного відділу».

Сергій Цуняк сказав, що цю роботу знайшов через вакансію на сайті сільради, що в адвокатів «немає зараз роботи» і що йому «не було за що жити». Бо вигоди від адвокатської праці не було і «клієнтів ніхто не присилає».

Зорянська сільрада у відповідь на наш запит повідомила, що за неповний місяць роботи у серпні Сергій Цуняк отримав на руки 6 тисяч 787 гривень зарплати: оклад – 3 тисячі 318 гривень, доплата за ранг – 90 гривень, надбавка за виконання особливо важливої роботи – 1 тисяча 704 гривні і премія розміром з оклад. 

У вересні Сергій Цуняк отримав 14 тисяч 932 гривні: оклад – 7 тисяч 300 гривень, доплата за ранг – 200 гривень, надбавка за виконання особливо важливої роботи – 3 тисячі 750 гривень і премія розміром з оклад.

– Ну, ви гляньте мої судові справи. Які там вигоди… Немає зараз роботи, – переконував журналістку Сергій Цуняк.

– Тобто, я так розумію…

– (перебиває) Ви правильно розумієте, що мені не було за що жити.

– І тому ви пішли в сільраду...

– Я шукав будь-яку роботу.

– І потрапили прямо в сільраду, в якій головує Михайло Олійник.

– Ну, ви… це все, що ваші здогадки... ви хочете підвести на те, що… якісь… не знаю…

– На мою думку, ви не могли не знати, що Михайло Олійник – це клієнт вашого батька.

– Абсолютно не знаю я батьківських справ… Він у мої не лізе, і я в його не лізу. Це є взагалі адвокатська таємниця: ні суть справи, нічого. Абсолютно. Хто там у нього клієнти – мені це не цікаво.

На запитання, чи отримав він бронювання від мобілізації під час воєнного стану, Сергій Цуняк відповів: «Я утримаюся від відповіді… Я не коментую». На повторний дзвінок про бронювання сказав, що журналістка починає нахабніти – і кинув слухавку.

«Я сотні людей захищаю – і що?» 

Говорити про працевлаштування Цуняка-молодшого з його батьком Володимиром було ще складніше: він перебивав, відповідав запитаннями, міняв інтонацію і часом покрикував.

З відповідей Володимира Цуняка виходить: те, що його син тепер працює під вищим керівництвом його клієнта, не має ніякого значення, не містить ніякого конфлікту інтересів, не має ніякого впливу на стосунки «адвокат-підзахисний» у справі Михайла Олійника і ніяк їх не підсилює.

Вибір Сергія Цуняка працювати саме в Зорянській сільраді, за словами його батька, – це «питання особисті».

«Немає значення, знав я чи не знав», – каже батько Цуняк на запитання, чи знав він про нове місце синової роботи. Нагадаємо, вони співвласники адвокатського об’єднання.

– Зараз роботи немає. Людина пішла туди, де платять гроші. Все. У чому проблема, скажіть? – запитував Володимир Цуняк у журналістки.

– Ясно, зрозуміла… А конфлікту інтересів ви точно ніякого не бачите…

– Так не я не бачу – законодавець не бачить, – парирував Цуняк-батько.

Водночас, зі слів Володимира Цуняка, посада, на яку пішов його син, нібито була вакантною роками (оголошення про вакансію на сайті сільради датоване 1 грудня 2022 року. – Авт.).

– Але так вийшло, що Сергій пішов саме зараз, так? Цього року. Через те, що бракує роботи?

– Хм. Слухайте, ну ви такі цікаві. Людина йде на роботу, а ви у цьому таке щось вбачаєте вау. А що ж вау?

– Ну, просто цікаво виходить, що ви захищаєте Олійника, а ваш син пішов у ту сільраду...

– І що? Я сотні людей захищаю – і що?

На запитання, чи отримав тепер його син бронь від мобілізації, Володимир Цуняк з притиском відповів:

– Я ще раз кажу: питання особистого працевлаштування – це питання особисті. І ніяка «Четверта влада» лізти туди не буде.

Що каже працедавець 

Голова Зорянської сільради Михайло Олійник, підзахисний Цуняка-батька, у такому працевлаштуванні теж ніякого своєрідного підкупу, подарунку чи підтримки свого адвоката не бачить. Бо Сергій Цуняк «працює собі у юридичному відділі… на декретному місці».

Зі слів Михайла Олійника, Сергій Цуняк знайшов роботу в Зорянській сільраді «за оголошенням» на її сайті, «виконує доручення, їздить у суди – представляє» (інтереси сільради. – Авт.).

За законодавством, каже Михайло Олійник, сільрада може забронювати тільки 50 відсотків працівників. Не одразу, але він таки підтвердив: Сергій Цуняк заброньований від мобілізації.

Подавала його на бронь і підписувала подання керівниця відділу адміністративних послуг та цифрової трансформації Раїса Юхимчук, – так виходить з пояснення Михайла Олійника. Голова каже, що термін бронювання Сергія Цуняка йому точно не відомий: чи то три місяці, чи то пів року.

Конфлікт інтересів можливий

Юрист проєкту «Свої люди» «Bihus.Info» Юрій Мельник так пояснив щодо ймовірного конфлікту інтересів у відносинах «Цуняки-Олійник».

Відповідно до Закону України «Про запобігання корупції», конфлікт інтересів може бути в ситуації, коли одночасно є такі його складові:

  • в особи є приватний інтерес;
  • в особи є службові повноваження, під час реалізації яких вона може на власний розсуд вчиняти дії, ухвалювати рішення саме з питання, у якому в неї є приватний інтерес;
  • такі службові повноваження мають дискреційний характер (тобто коли особа може на власний розсуд обирати з кількох юридично допустимих дій чи рішень).

– В описаній ситуації потенційний конфлікт інтересів може бути за умови, що між Михайлом Олійником та Володимиром Цуняком існують відносини, що виходять за межі надання правничої допомоги: зустрічі не лише вдвох, а й за участю інших осіб, в тому числі членів їхніх сімей; проведення дозвілля способом, що очевидно є неприйнятним для взаємодії між адвокатом та клієнтом, – пояснив Юрій Мельник.

Тож, виходить з пояснення, якщо немає підтверджених фактів неформального спілкування адвоката й підзахисного чи членів їхніх сімей, то й конфлікту інтересів у цьому працевлаштуванні юридично немає.

Дивіться також: Олійник зізнався, що взяв пів мільйона: ексклюзив із допиту зорянського сільського голови


Якщо вам сподобався матеріал, перерахуйте, будь ласка, 20 гривень на волонтерську монобанку чи на картку благодійного фонду, прив'язану до рахунку в «Приватбанку»: 5169 3305 3931 4184

«Четверта влада» та БФ «Скарбниця Надії» збирають гроші для ініціативи «Рівненський дрон», яка складає FPV-дрони для бійців на передовій. Долучайтеся, будь ласка.

Рахунок: КБ «Приватбанк»
IBAN UA663052990000026006000707203
БФ «Скарбниця Надії»
ЄДРПОУ 37685693

Якщо підтримали ЗСУ і маєте змогу підтримати незалежне рівненське медіа – підтримайте «Четверту владу» 20-ма гривнями.

Підписуйтесь на канали «Четвертої влади» у телеграміютубі, сторінки в інстаграмі або у фейсбуцітвітерітіктоцівотсапі. Вдячні за ваші коментарі та поширення матеріалів.

Якщо знайшли помилку - виділіть її і натисніть Ctrl+Enter.

Прокоментуйте