Дешева комунальна земля: хто без аукціону викупив гектар у Рівному

Леонід Ткачук (крайній праворуч) першим придбав землю за схемою «під мережі» та одразу продав її своєму колишньому роботодавцю Євгену Римчуку (посередині) – тестю депутата Святослава Стельмащука (другий праворуч). Сергій Таргоній (другий ліворуч) готує рішення про надання дозволу на розробку проєкту землеустрою. Олеся Смоловик (крайня ліворуч) шукає оцінювачів землі. Таргоній та Смоловик входять в контрольну комісію з продажу земельних ділянок, яку очолює Стельмащук
Джерело
Колаж «Четвертої влади» (Дмитро Домащук) на основі власних фото та фото з фейсбук сторінок Олесі Смоловик та Святослава Стельмащука

Земля – цінний та обмежений ресурс громади. Кошти від продажу чи оренди ділянок можуть бути важливим джерелом наповнення бюджету. А можуть і не бути.

Депутати Рівненської міської ради нинішнього восьмого скликання з початку своєї каденції продали без аукціону дев'ять вільних від забудови земельних ділянок у Рівному. Офіційно – «під мережі». Бюджет міста за трохи більше гектара проданої землі поповнився лише на два мільйони гривень (≈ 53 тисячі доларів).

Всі продані ділянки об’єднує не лише одне цільове призначення землі, а й також те, що документи на землю для більшості покупців виготовляла фірма тестя міського депутата від «Рівне разом».

У першій частині матеріалу ви дізнаєтесь, хто першим скористався правом на викуп землі «під мережі» та хто планує зробити у Рівному стоянку і кафе типу «макдрайв». Також дізнаєтесь, кому коштувала сотка землі найдорожче.

Першопроходець – товариш Стельмащука

Запитом на публічну інформацію ми попросили Рівненську міську раду надати повний перелік осіб, яким депутати 8-го скликання надали право викупити вільні земельні ділянки. Викупити без аукціону.

Виявилось, що першим, хто скористався таким правом на викуп, був товариш депутата Рівнеради Святослава Стельмащука Ткачук Леонід Миколайович. Він купив у міста дві ділянки. Обидві розташовані одна біля одної на вулиці Млинівській, 33А.

Рішення про продаж міська рада ухвалила 20 жовтня 2022 року.

Площі цих ділянок невеликі: 0,57 сотки та 0,83 сотки. Придбав їх Леонід Ткачук за 9 тисяч 106 гривень і 13 тисяч 260 гривень відповідно.

Проєкт землеустрою земельної ділянки розробляло рівненське ПП «Терра-ресурс».

Ділянки землі викуплені без аукціону на Млинівській 33А у Рівному
Ділянки розташовані поряд з торговим комплексом «Форт», що належить Євгену Римчуку. Колаж «Четвертої влади» (Дмитро Домащук) на основі фото Maxar Technologies

На початку квітня 2023 року Леонід Ткачук перепродав ці ділянки Євгену Римчуку, бізнесмену та тестю депутата Рівненської міської ради Святослава Стельмащука. А вже 25 квітня Римчук звернувся у міську раду із заявою про зміну цільового призначення вказаних ділянок.

Із промислових земель він захотів їх зробити землями громадської забудови (для будівництва та обслуговування будівель торгівлі). 11 травня більшість депутатів проголосувала за зміну цільового призначення цієї землі.

Результати голосування депутатів Рівненської міської ради щодо затвердження проєкту землеустрою Римчуку Євгену
Святослав Стельмащук не голосував за це рішення, депутати фракції «Голос» утрималися. Скриншот із сайту Рівнеради

28 липня архітектурно-містобудівна рада розглядала передпроєктну пропозицію Євгена Римчука. Римчук звернувся за дозволом на реконструкцію з добудовою торгового комплексу під торговий центр з квартирами та на нове будівництво торговельної будівлі на земельних ділянках, серед яких була і ділянка, яку купував у міста Ткачук.

вигляд торгового центру до та після можливої реконструкції з передпроєктної пропозиції Євгена Римчука
Вигляд торгового центру до та після можливої реконструкції. Колаж «Четвертої влади» (Дмитро Домащук) на основі фото з Google та передпроєктної пропозиції Євгена Римчука

Як вказано в протоколі засідання ради, у приміщенні також будуть квартири для особистого проживання власника.

вигляд торгового центру до та після можливої реконструкції з передпроєктної пропозиції Євгена Римчука .jpg
На більшій ділянці пропонується розмістити літній майданчик. Фото з передпроєктної пропозиції Євгена Римчука

Про Леоніда Ткачука та Євгена Римчука

У попередньому нашому розслідуванні ми встановили зв’язки депутата від фракції «Рівне Разом» Святослава Стельмащук та Леоніда Ткачука.

Ткачук – близький товариш депутата Стельмащука з юнацьких років. У соціальній мережі «Фейсбук» у Святослава залишились спільні фото: у пості Святослава, присвяченому покійному батьку Володимиру Стельмащуку за 7 червня цього року, а також за березень 2022 року – про облаштування сховищ в будинках на мікрорайоні Ювілейному.

Також Леонід Ткачук – один із співвласників фірми «Рент плюс груп», що претендувала на викуп 86 соток на вулиці Київській. Стельмащук голосував «за» щодо цього питання. Проте після нашої публікації депутат на черговій сесії запропонував зупинити безконкурентний викуп тієї ділянки та поставити її на продаж через аукціон. На момент виходу цієї публікації аукціон з продажу ділянки так і не оголосили.

Фото Євгена Римчука біля магазину солодощів «Emily» що поряд із ТЦ «Злата Плаза»
Євген Римчук – тесть депутата Стельмащука та ­власник ТОВ «Землевпорядна компанія Велес», де Леонід Ткачук до 3 липня 2023 року працював директором

Ми намагалися запитати в Леоніда Ткачука про землю на Млинівській, про продаж потім ділянок Римчуку та зв’язки із депутатом, але він не відповідав на наші дзвінки. Пізніше його номер телефону, що відомий нам, взагалі «перестали обслуговувати».

Земля на Київській – у фаворі

Найчастіше землю за схемою «під мережі» викупляли на вулиці Київській. Так, з дев’яти ділянок, про які нам повідомили в міській раді, три стосуються саме цього району міста.

Найбільшу за площею землю дали викупити Бойченку Олегу Олеговичу. Майже 49 соток продали за 822 тисячі 36 гривень, тобто по 16 тисяч 889 гривень за сотку.

Як вказано у пояснювальній записці до проєкту рішення про надання дозволу на розробку проєкту землеустрою, ділянка розташована біля зоопарку.

До пояснювальної записки додали графічне зображення, за допомогою якого ми дізналися точне місце розташування ділянки: поблизу житлового будинку №108 на вулиці Київській та по сусідству з ділянкою, яку хотіло без аукціону викупити ТОВ «Рент Плюс Груп» Леоніда Ткачука, Тимофія Вознюка та Вадима Меся.

ділянка, яку викупив Олег Бойченко, поряд з житловим будинком №108. Поряд праворуч ділянка, яку хотіла викупити фірма «Рент Плюс Груп»
Червоним – ділянка, яку викупив Олег Бойченко, поряд з житловим будинком №108. Зеленим – ділянка, яку хотіла викупити фірма «Рент Плюс Груп». Колаж «Четвертої влади» (Дмитро Домащук) на основі фото Maxar Technologies

Дізнатися точно, хто такий Олег Бойченко, та поспілкуватися з ним нам не вдалося. Аналітична система YouControl не знайшла такого підприємця, власника чи директора фірми, власника нерухомості чи сторону судового процесу з Рівного чи Рівненщини. Водночас підприємці з таким іменем походять з Донецької, Миколаївської та Київської областей.

Ми зателефонували за усіма номерами телефонів, які видала аналітична база пошуку за іменем «Бойченко Олег». Двоє абонентів заперечували, що купували землю в Рівному, один відповів, що не може розмовляти і мовчав, два інші номери – недійсні.

Водночас за допомогою аналітичної системи YouControl ми помітили, що Бойченко Олег Олегович, що зареєстрований у селі Комишівці Донецької області, у вересні 2023 року був недовго співвласником однієї будівельної фірми, яка знайома рівнянам. Це товариство «Українська будівнича компанія», що ремонтувала мансарду Головного управління поліції у Рівненській області.

Ця фірма «родом» з Лисичанська Луганської області, а під час повномасштабного вторгнення перереєструвалась у Києві.

Власник фірми – Сергій Кутовий – має кілька інших будівельних фірм.

За документами, які фірма подає на тендери, Олег Бойченко є заступником директора товариства «Українська будівнича компанія».

Ми зателефонували на номер компанії, який знайшли у системі «Прозоро». Нам відповів Сергій Кутовий. Коли ми попросили сконтактувати нас із його заступником Олегом Бойченком та пояснили, чому телефонуємо, пан Сергій відповів, що запитання про землю можна ставити йому.

Сергій Кутовий підтвердив, що Олег Бойченко, який є його заступником, дійсно викупив ділянку у Рівному на вулиці Київській. Сказав, що вони мають кілька інвесторських ідей. Зараз замовили проєкт, за яким буде щось на зразок «макдрайву» (McDrive – сервіс в McDonald's (drive-through), коли можна не виходячи з автомобіля, придбати їжу, напої. – Авт.) з дитячим майданчиком, зарядкою для електромобілів:

– Поки автомобіль заряджається, люди можуть поїсти, – каже пан Кутовий.

Ми уточнили, коли можуть розпочати будівельні роботи. Відповів, що все залежить від ситуації в країні: якщо побачать динаміку завершення війни, то розпочнуть роботу.

– А якби цю ділянку поставили на аукціон, ви б брали участь? – запитала журналістка.

– Звичайно, звичайно, – сказав Сергій Кутовий.

– Якби був аукціон, чи готові були б дорожче віддати, ніж 822 тисячі, за цю землю?

– Не можу вам сказати, по ситуації, – резюмував директор фірми «Українська будівнича компанія».

Результати голосування депутатів Рівненської міської ради щодо викупу землі Бойченко Олег Олегович
Рішення про викуп землі Олегом Бойченком не підтримали лише депутати фракції «Голос» та тодішній міський голова Олександр Третяк. Скриншот із сайту Рівнеради

«Я дружу з Чабораєм, але до нього не звертався»

Другу чималу ділянку викупив Татосян Вардан Ванібекович – 23 сотки навпроти будинку №94 на Київській (за цією адресою – приміщення ДП «Бурштин України»). Ціна сотки – 14 тисяч 298 гривень.

Земельна ділянка, яку викупив Татосян, знаходиться перед підприємством Бурштин України
Земельна ділянка, яку викупив Вардан Татосян, знаходиться перед колишнім майновим комплекосм державного підприємства «Бурштин України». Колаж «Четвертої влади» (Дмитро Домащук) на основі фото Maxar Technologies

Вардан Татосян вказаний на сайті Союзу вірмен України як голова Рівненської обласної вірменської громади «Наірі».

Чоловік з таким іменем є підприємцем, власником та/або директором восьми фірм, що займаються будівництвом, нерухомістю, азартними іграми, виробництвом олій.

Вардан Татосян. Стоп-кадр із відео Суспільне Рівне
Вардан Татосян. Стоп-кадр із сюжету «Суспільне Рівне»

Зокрема, чоловік є одним із трьох співвласників ТОВ «ЛЮКС-ХАУС ГРУП» (будівельна компанія, що звела дев’ятиповерховий будинок впритул до центрального парку Рівного).

Крім того, Вардан Татосян разом з Чаборай Оленою Костянтинівною володіє будівельною фірмою ТОВ «БУДАЛЬТКОМ ПРОЕКТ» та фірмою, що здає в оренду нерухомість, – ТОВ «БУДАЛЬТКОМ Р».

Олена Чаборай, за даними з аналітичної системи YouControl – дружина Андрія Миколайовича Чаборая, екскерівника Рівненської митниці та теперішнього очільника Волинської митниці. Андрій Чаборай – рідний брат Юрія Миколайовича Чаборая, депутата Рівненської міської ради.

Вардана Татосяна портал «ЧаРівне» у 2015 році називав тим, хто здійснює підприємницьку діяльність в «Тундир Хаусі», що біля магазину «Сільпо» на вулиці Київській.

Ми зателефонували до Вардана Татосяна і запитали, що він планує робити на земельній ділянці.

– Там планується автостоянка, – відповів чоловік.

Також журналістка запитала, як вдалося придбати так вигідно землю, адже за 22 сотки він заплатив менше 10 тисяч доларів (майже 327 тисяч гривень).

– Не можу сказати, за скільки купили. Я не пам'ятаю навіть приблизно, – відповів підприємець Татосян.

– Чи знайомі Ви з Юрієм Чабораєм? Може, це він допомагав вам питання із землею вирішувати? – цікавимося.

– Так, я дружу з Чабораєм, але він мені не допомагав. Як сказати, я до нього не звертався.

Ми також запитали це ж у самого Юрія Чаборая. Він відповів, що із отриманням землі нікому не сприяв і що готовий поклястися на Біблії. Додав, що взагалі не пам’ятає, що місто продавало землю Вардану Татосяну, бо йому довелося б заявляти про конфлікт інтересів. Чаборай також наголосив, що з Варданом у нього «цікаві стосунки – плюс-мінус», але попросив, щоб ми не шукали «ніяких моментів».

Документи із землеустрою на цю ділянку теж замовляли у ТОВ «Землевпорядна компанія «Велес».

Ми вирішили поцікавитись у Вардана Татосяна, чому документацію на землю він замовляв саме у фірми «Велес»:

– Я не знаю, яка землевпорядна компанія. Цим у мене займаються юристи. Я навіть не знаю такої фірми, – відповів Татосян.

Результати голосування депутатів Рівненської міської ради щодо викупу землі Варданом Татосяном
Утримались чи були проти рішення фракція «Голос» та «Батьківщини». Юрій Чаборай голосував «за». Скриншот із сайту Рівнеради

Викупили, бо в оренду не дали

Найдорожче обійшлась сотка землі на вулиці Київській Борейчук Наталії Анатоліївні: 3,1 сотки – за 170 тисяч 590 гривень (тобто одна сотка десь по 55 тисяч гривень).

 Ділянки землі викуплена без аукціону Наталією Борейчук .jpg
Земельна ділянка, яку викупила Наталія Борейчук, межує з її нерухомістю. Колаж «Четвертої влади» (Дмитро Домащук) на основі фото Maxar Technologies

Жінка з таким іменем ще з 2014 року намагалася отримати ділянку на Київській в оренду на 50 років. Але міська рада попереднього скликання їй відмовляла. Вона навіть подавала позов на цю відмову, і суд скасував рішення ради, бо міська рада не аргументувала своє рішення.

У постанові суду йдеться, що Наталія Борейчук разом з чоловіком просили надати частину ділянки із земель запасу (536 метрів квадратних) як присадибну та 46 метрів квадратних – «під мережі».

У 2022 році жінка викупила 3 сотки землі в зоні виробничих підприємств на Київській. За даними з геопорталу Рівного, ця ділянка розташована поряд з ділянкою житлової та громадської забудови, що ще з 2020 року належала на праві приватної власності Наталії Борейчук. На цій сусідній ділянці, розміром 15 соток, є шиномонтаж, автогараж.

скрін з геопорталу Рівного ділянка, яка у власності Наталія Борейчук ще з 2020 року, на ній є автогараж
Синім кольором – ділянка, яка у власності Наталії Борейчук ще з 2020 року, на ній є автогараж. Червоним – ділянка, яку Наталія Борейчук викупила у 2023 році. Колаж «Четвертої влади» (Дмитро Домащук) на основі скриншотів геопорталу Рівненської громади

У липні 2023 року Наталія Борейчук звернулася до архітектурно-містобудівної ради при Управлінні містобудування та архітектури з передпроєктною пропозицією, щоб провести реконструкцію автогаража під адміністративну будівлю з приміщеннями для ремонту автомобілів.

будівля Наталії Борейчук, яку вона планує реконструювати, в тому числі на ділянці, яку вона викупила
Будівля Наталії Борейчук, яку вона планує реконструювати, в тому числі на ділянці, яку вона викупила. Фото з передпроєктної пропозиції Наталії Борейчук

Ми намагалися поспілкуватися з Наталією Борейчук. За номером, який ми знайшли у аналітичній системі YouControl, підняла слухавку жінка:

– Пані Наталю, добридень.

– Добрий день.

– Вас турбує журналістка агенції «Четверта влада» Ольга Підгородецька.

– Так.

– Наталю, хочу поговорити з вами про земельну ділянку на вулиці Київській. Ви викупили там 3 сотки.

– У нас немає ніякої ділянки.

– Немає?

– Ні, у мене немає там ніякої ділянки. А що ви хотіли?

– Що це за ділянка, яке її призначення.

– Ні, немає у мене там ділянки.

– Я перепрошую, ви – Борейчук Наталія Анатоліївна?

Жінка промовчала. У цей час комусь передала слухавку. Інша жінка теж заперечила, що придбала землю на Київській.

На відміну від попередніх двох покупців землі, Наталія Борейчук документи виготовляла не у «Велесі». Проєкт землеустрою робила «Землевпорядна компанія «Юрземгеопроект», що належить Івану Позняковському.

У другій частині ми розповідаємо ще про чотири ділянки, які пішли на викуп без аукціону за рішеннями окремих депутатів. Розповідаємо, хто затверджує ціни, за якими купують комунальну землю без аукціону. Також порахуємо, скільки можна було б залучити коштів у бюджет громади, якби землю продавали за ринковими цінами:

Скільки мільйонів втратила Рівненська громада у воєнні роки за схемою розпродажу землі «під мережі»


Підтримайте ЗСУ

Якщо підтримали ЗСУ і маєте змогу підтримати незалежне рівненське медіа – підтримайте «Четверту владу»

Підписуйтесь на канал «Четвертої влади» у телеграміютубі, сторінки в інстаграмі або у фейсбуці чи твітері. Вдячні за ваші коментарі та поширення матеріалу.

Якщо знайшли помилку - виділіть її і натисніть Ctrl+Enter.

Прокоментуйте