Комерційно привабливі 86 соток на Київській знову спробують продати за безцінь, але вже через аукціон

«Під мережі» чи «під торгівлю»: 86 соток на Київській хочуть продавати на аукціоні. Ліворуч депутат Роман Денисюк, який наполягає на зміні цільового призначення ділянки, щоб продати її дорожче. Праворуч депутат Святослав Стельмащук, який разом з тестем бере участь у земельних схемах з безконкурентного викупу земельних ділянок
Джерело
Колаж Влада Мартинчука на основі фото з архіву «Четвертої влади» та скриншому з Google-карти

1 травня на черговій сесії мають вирішувати питання продажу на аукціоні 86 соток землі, що перед зоопарком по вулиці Київській у Рівному. Цільове призначення – «під мережі». Раніше її хотіли віддати без аукціону фірмі «Рент Плюс Груп», що пов'язана з депутатом Святославом Стельмащуком. Депутати від «Голосу» пропонують змінити цільове призначення на «під торгівлю» і тоді продати.

Майже півтора року тому депутати Рівненської міської ради скасували своє рішення, яким хотіли без конкурсу продати 86 соток землі перед зоопарком по вулиці Київській невідомій раніше фірмі «Рент плюс груп».

Це сталось після того, як «Четверта влада» опублікувала розслідування про зв'язок фірми з депутатом від партії «Рівне Разом» Святославом Стельмащуком. Адже одним зі співвласників цього товариства є Леонід Ткачук, близький товариш Стельмащука.

Стельмащук сам ініціював на сесії в листопаді 2023-го року скасування рішення та включення ділянки в список таких, що будуть продавати на аукціоні. Нині землю збираються винести на електронні торги. Ми поцікавилися яка стартова ціна та чи можна продати дорожче.

Що це за ділянка

10 серпня 2023 року на сесії Рівненської міської ради розглядали питання №577 – про надання  дозволу на розроблення проєкту землеустрою щодо відведення ТОВ «Рент плюс груп» у власність шляхом викупу земельної ділянки на вулиці Київській. Площа ділянки – 86 соток. Знаходиться вона поряд із зоопарком перед будинком №108.

Земля, площею 86 соток на вулиці Київській. 10 серпня депутати дали дозвіл ТОВ «Рент плюс груп» розробляти документацію на землю для її викупу без аукціону. Скриншот з карти Google

Аукціон чиновники обійшли, бо це земля з призначенням «під мережі» (для розміщення та експлуатації основних, підсобних і допоміжних будівель та споруд технічної інфраструктури (виробництва та розподілення газу, постачання пари та гарячої води, збирання, очищення та розподілення води) (11.04) (для будівництва, обслуговування об’єктів інженерної, транспортної, енергетичної інфраструктури), що дозволяє не проводити конкурс для продажу ділянки.

Дивіться також: Скільки мільйонів втратила Рівненська громада у воєнні роки за схемою розпродажу землі «під мережі»

Товариство «Рент Плюс Груп» зареєстрували в Рівному 28 червня 2023 року на вулиці Василя Червонія, 39 три рівнянина: Тимофій Вознюк, Вадим Месь та Леонід Ткачук. Керує фірмою Тимофій Вознюк.

Основний вид діяльності фірми – надання в оренду й експлуатацію власного чи орендованого нерухомого майна. Статутний капітал був спочатку 15 тисяч гривень, а в жовтні 2023-го – збільшили до 515 тисяч гривень.

Попри те, що з дня заснування компанії минуло майже два роки, в аналітичній системі YouControl фінансової звітності немає. Вказане може свідчити, що фірма не здійснює ніякої діяльності.

Нагадаємо, депутат від фракції «Рівне Разом» Святослав Стельмащук переконував всіх присутніх голосувати за це питання. Мовляв, з аукціону цю земельну ділянку ніхто ніколи не купить, бо через неї «йдуть комунікації».

– За ринковою ціною ділянку викуплять. У бюджет кошти надійдуть, і буде там порядок, – агітував Святослав Стельмащук.

Тоді за це рішення проголосували 23 депутати і цього достатньо для прийняття рішення.

Більше про те, хто голосував «за»: Як депутат Рівнеради Стельмащук пов’язаний з фірмою, яка отримала без аукціону 86 соток міської землі

Чому передумали віддавати землю без конкурсу

Через три місяці після дозволу на розробку документації на сесії Рівненської міської ради депутат Святослав Стельмащук просив колег скасувати рішення щодо викупу земельної ділянки фірмою «Рент Плюс Груп».

Перед голосуванням Стельмащук підійшов до мікрофона і почав пояснювати чому ж він вніс цей проєкт рішення з голосу:

– Тому що деякі ЗМІ написали, що я маю стосунок до цієї земельної ділянки і начебто там мої товариші. Поясню: це ділянка на вулиці Київській, мої колеги-депутати проголосували за надання дозволу на розроблення проєкту шляхом викупу земельної ділянки.

– Однак дехто вважає, що земля підлягає викупу на аукціоні, але я пояснював, що цю ділянку неможливо продати на аукціоні, тому що не буде покупця, тому що вона на 90% у мережах. І можливо, так і буде, тому що 20 років, поки є Земельний кодекс, і при цій каденції ніхто її з аукціону не ініціював. Тому що всі розуміють, що там нічого не побудуєш, – сказав депутат.

– Мене це обурило, тому я пропоную, колеги, скасувати рішення про надання дозволу про розроблення проєкту щодо цієї земельної ділянки в приватну власність на Київській шляхом викупу. Нагадаю, це будуть кошти все одно в бюджет, і цим самим рішенням пропонується надати дозвіл на розроблення проєкту щодо виставлення цієї земельної ділянки на торги.

Депутат Стельмащук просив своїх колег скасувати рішення про викуп ділянки на Київській, яке колись сам відстоював на сесії в серпні 2023 року, після публікації «Четвертої влади». Фото з архіву «Четвертої влади»

«Деякими ЗМІ» Стельмащук, ймовірно, називав онлайн-медіа «Четверта влада», адже незадовго до цієї сесії вийшло наше розслідування «Як депутат Рівнеради Стельмащук пов’язаний з фірмою, яка отримала без аукціону 86 соток міської землі».

В ньому ми розповідали рівнянам, що співвласником товариства, що збиралось без конкурсу викупили 86 соток землі на Київській, був товариш Стельмащука рівнянин Леонід Ткачук.

Незважаючи на те, що Ткачук у телефонній розмові з нами свої зв’язки з депутатом заперечував і називався підприємцем з Луцька, ми довели, що це не так.

Святослав Стельмащук не коментував своє знайомство з Леонідом Ткачуком, бо, як він пояснив, він не дає коментарі «Четвертій владі»:

– Я ж вашим колегам казав. Я з вами не спілкуюся після вашого матеріалу про весілля, яким ви зіпсували деяким членам моєї сім'ї свято. Я нічого не коментую взагалі. Даже можете не задавати ніяких питань, – відповів депутат, коли ми його запитали в 2023 році про знайомство з одним із співвласників «Рент Плюс Груп».

Депутати підтримали Стельмащука і скасували своє попереднє рішення, яким дали дозвіл «Рент Плюс Груп» робити документацію на землю.

Тим же рішенням депутати Рівненської міської ради включили цю землю до переліку земельних ділянок, що підлягають продажу на конкурентних засадах з тим самим цільовим призначенням «під мережі».

Чекаємо півтора року аукціон

Увесь цей час «Четверта влада» стежила, чи з’явиться ця земля на Київській в електронній системі з продажу майна prozorro.sale.

Так, в січні 2024 року Управління земельних відносин через тендер шукали розробника проєкту землеустрою. Прийшло лише ТОВ «Землевпорядна компанія «Велес». Вона погодилась виготовити документацію за 13 тисяч 900 гривень. Фірма належить тестю Святослава Стельмащука Євгену Римчуку.

Керує в ній інженерка-землевпорядниця Оксана Лакомська.

Управління земельних відносин з 2023 року часто наймає «Велес» для розробки документації із землеустрою. До слова, прибуток товариства за 2024 рік – 1 мільйон 33 тисячі гривень.

В кінці лютого 2024-го на сесії депутати затвердили проект землеустрою щодо відведення земельної ділянки на Київській через продаж на конкурентних засадах (земельних торгах) з цільовим призначенням «під мережі».

Через місяць після цього на сайті Рівненської міської ради оприлюднили оголошення про відбір експертів для оцінки земельних ділянок. Серед того списку бачимо і ділянку, площею 86 соток, що на Київській (кадастровий номер: 5610100000:01:035:0105).

За результатами конкурсу, який проводить Управління комунальної власності міської ради, оцінку землі на Київській проводило ТОВ ОК «Україна-Захід».

24 травня 2024 року на сайті Рівненської міської ради опублікували проєкт рішення про продаж ділянки на Київській на торгах. Авторка – Олеся Смоловик.

Однак, 22 серпня 2024 року цей проєкт не набрав достатньої кількості голосів депутатів.

Проти були три депутата від «Голосу» (Бляшин, Денисюк, Клічук), двоє від «Батьківщини» (Нездюр, Нестерук) і один від «Європейської солідарності» (Обоїста). Утрималися двоє від «Батьківщини» (Васильчук та Кульчинська) і троє від «Європейської солідарності» (Мисюра, Майорова, Радчук та Туровська). Не голосували двоє депутатів від «Рівне Разом» (Жаровський та Світлана Марчук). Скриншот із сайту Рівненської міської ради

Другим пунктом проєкту рішення пропонували затвердити результати експертної грошової оцінки – 1 мільйон 727 тисяч 680 гривень. Це і буде стартова ціна землі на аукціоні.

Тобто, 1 сотку землі оцінили приблизно в 20 тисяч гривень або грубо 480 доларів США.

20 березня цього року на сайті Рівненської міської ради з'явився аналогічний проєкт рішення про продаж цієї ділянки на земельних торгах.

Це питання включили до порядку денного на найближчій черговій сесії, яку призначили на 1 травня (під номером 16).

Можна продати дорожче

У себе на фейсбук-сторінці депутат від партії «Голос» Роман Денисюк написав, що 26 березня на депутатській комісії запропонував доручити управлінням підготувати проєкти рішень, щоб продати цю землю не за «заниженою вартістю» (під «мережі»), а за реальною ринковою ціною – з цільовим призначенням «під торгівлю».

Оскільки його пропозицію не підтримали, пише Денисюк, депутати від партії «Голос» подали свій проєкт рішення, яким просять спочатку змінити цільове призначення землі на «під торгівлю», а потім провести аукціон.

«Це дозволило б збільшити стартову ціну на аукціоні втричі: з 1,7 мільйона до орієнтовно до 5 мільйонів», – пише Роман Денисюк.

Ми запитали Романа Денисюка, чому їх фракція вважає, що тоді вдасться продати дорожче:

– У проєкті рішення, що виноситься на сесію з цільовим призначенням «під мережі», вартість 1 квадратного метра землі становить 201 гривня, а в нашому проєкті рішення з цільовим призначенням «під торгівлю» – орієнтовно 600 гривень. Тобто стартова загальна вартість ділянки при цільовому призначенні «під мережі» буде становити 1 мільйон 727 тисяч гривень, а при цільовому призначенні «під торгівлю» – більше 5 мільйонів. І це лише стартова вартість аукціону, – пояснив Денисюк, як вони рахували.

Ми знайшли цей проєкт рішення на сайті Рівненської міської ради. Автори – всі п’ять депутатів від партії «Голос». За пояснювальною запискою до проєкту, депутати пропонують змінити цільове призначення земельної ділянки на «для будівництва та обслуговування будівель торгівлі».

Однак цей проєкт рішення не включили до порядку денного на сесію, що має відбутися 1 травня.

– Ми бачимо приклад, як сусідню ділянку на Київській з призначенням «під мережі» місто продало без аукціону, а потім фірма, яка стала власницею цієї землі, звернулася в міську раду, щоб змінити цільове призначення з «під мережі» на «під торгівлю».

– Це чітко показало, яким має бути фінал цієї схеми. Через це на комісії я запропонував зробити так, щоб одразу земля йшла на аукціон із цільовим призначенням, яке буде вигідне місту. Комісія не підтримала. Тому наша фракція розробила і подала свій проєкт рішення, завдяки якому місто отримає суттєво більше коштів і заблокує чергову «земельну» схему, – аргументує Роман Денисюк.

Денисюк має на увазі 48 соток землі, яку викупив у міста без конкурсу Олег Бойченко у 2022 році за 822 тисячі 36 гривень. Нині ця ділянка, за даними державного земельного кадастру, у власності ТОВ «Українська будівнича компанія» з Київщини, де Бойченко був недовго керівником.

Поряд з ділянкою для «Рент плюс груп» раніше 48 соток викупив так само без аукціону Олег Бойченко, пов’язаний з будівельною фірмою «Українська будівнича компанія», що ремонтувала мансарду Головного управління поліції у Рівненській області. Колаж «Четвертої влади» (Дмитро Домащук) на основі фото Maxar Technologies

В березні минулого року фірма звернулась до міської ради, щоб змінити цільове призначення цих 48 соток з «під мережі» на «для будівництва та обслуговування будівель торгівлі». Цей проєкт рішення включили до порядку денного на сесію 24 грудня 2024 року, однак ніхто не голосував за прийняття цього рішення.

Депутати не голосували за зміну цільового призначення 48 соток землі на Київській, яку раніше дозволили викупити без аукціону Олегу Бойченку. Скриншот із сайту Рівненської міської ради

Ми запитали в Романа Денисюка, як він оцінює перспективи прийняття їхнього проєкту рішення про зміну цільового призначення ділянки, а лише потім подавати об’єкт на аукціон:

– Якщо мова йде про ініціативу фракції «Рівне Разом» (продати землю з цільовим призначенням «під мережі», – Авт.), то, скоріш за все, це будуть депутати з більшості. Нам головне – переконати «Європейську солідарність» і «Батьківщину» не голосувати за це рішення, а підтримати нашу ініціативу, яка додасть більше трьох мільйонів до бюджету, – розмірковує депутат.

На комісії депутати Людмила Туровська та Святослав Стельмащук не підтримували пропозицію Романа Денисюка про зміну цільового призначення ділянки. Депутатка від «Європейської солідарності» аргументувала, що якщо дійсно ця ділянка приваблива, то і при такому цільовому призначенні ціна зросте.

Депутат Стельмащук, що від «Рівне Разом», знову згадував, що ця ділянка в мережах і вона не викликала раніше інтересу, а депутати від «Голосу», мовляв, 23 листопада 2023 року підтримали продаж ділянки з аукціону з призначенням «під мережі».

Позиція депутатів і депутаток, а також фірми «Рент Плюс Груп»

Ми зателефонували до представників кожної фракції у міській раді і запитали, чи визначились вони, як будуть голосувати про продаж 86 соток перед зоопарком на сесії 1 травня.

Депутатка Людмила Туровська пояснила свою позицію.

– Вона повністю підпадає під обмеження серйозних підприємств (Облводоканал, Рівнеобленерго, Рівнегаз), тому там нічого не можна будувати. Категорія земель – «промисловість і транспорт», що не дозволяє змінити призначення на «для торгівлі». Ділянка розташована у різних зонах, є ухил поверхні. Ця ділянка «нечиста», і якби я її оцінювала, то не знала б, який коефіцієнт застосувати, щоб вартість була невеликою.

Оновлення редактора від 22 квітня: Після публікації матеріалу депутатка зв'язалася із авторкою і поскаржилася, що її коментар з нею не узгодили та попросила скоригувати його, але оскільки всю інформацію ми подали з її прямої мови, то наших помилок немає, тому скоригований коментар депутатки подаємо окремо нижче в квадратних дужках.

[– Вона вся в обмеженнях (через мережі Облводоканалу, Рівнеобленерго, Рівнегазу), тому ці обмеження ускладнюють процес будівництва. Категорія земель – промисловість і транспорт, і нерозумно там займатися торгівлею. А для будівництва будь-чого чи зайняття торгівлею треба змінити цільове призначення землі. Вона в різних зонах, є ухил поверхні. Ця ділянка «нечиста» (через мережі, категорію), і якби я її оцінювала, то я б ще думала, який коефіцієнт треба знайти, щоб показати, що вартість такої ділянки нижча, ніж, наприклад, «для будівництва».]

Депутатка повідомила, що буде підтримувати продаж цієї землі на аукціоні з призначенням «під мережі», але якби ми запитали її, чи радить вона купувати цю землю, то вона б сказала «ні».

Тамара Тимощук від «ЄС» відповіла, що ще не бачила питання і їх не обговорювали на фракції, відповісти не може.

Роман Яворський від «Слуг народу» теж сказав, що фракція ще не збиралась, як вирішить фракція, так і буде голосувати. Додав, що одноосібно вони не приймають рішення по голосуванню.

Голова фракції «Батьківщини» Галина Кульчинська відповіла, що ще не обговорювали на фракції. Вона особисто вважає, що не варто взагалі під час воєнного стану продавати комерційно привабливі землі. Тим більше, не варто цю землю продавати з призначенням «під мережі», якщо там потім будуть змінювати цільове призначення. Вона сказала, що підтримувати продаж землі «під мережі» не буде.

Світлана Марчук від «Рівне Разом» сказала, що вона не готова одразу без підготовки відповісти, а по вулиці Київській в порядку денному багато землі.

Маріян Года від фракції «За майбутнє» теж не був готовий сказати, як буде голосувати, бо ще не знає рішення фракції. Але він нічого поганого не бачить в тому, що цю ділянку з призначенням «під мережі» виносять на аукціон. Сказав, що не варто дивитись на цільове призначення землі.

Ми не змогли кілька днів додзвонитись до представників фракції «Свобода»: ні Осіпчук, ні Петролюк, ні Валявка за відомими нам номерами телефонів не відповіли.

Також вирішили зателефонувати фірмі «Рент Плюс Груп», яка хотіла викупити 86 соток на Київській без аукціону. Хотіли поцікавитись, чи підуть купувати цю ділянку на аукціоні. Директор та співвласник Тимофій Вознюк спочатку категорично сказав, що не підуть на аукціон по цьому об’єкту.

– А чому? – уточнили ми в пана Тимофія.

– Яка вам різниця? Не хочу! – сказав директор «Рент Плюс Груп».

– Але ви ж хотіли ту ділянку раніше, – продовжує розмову журналістка.

– То хотіли, ми її віддали назад та і все. Все по-чесному, без всяких момєнтов, – каже Тимофій Вознюк.

– І ви не підете на аукціон? – перепитуємо ще раз.

– Підем-не підем, це вже наші особисті питання, це вас не повинно цікавити взагалі, я думаю.

Ми пояснили, що цікавить, бо це земля міста. Тоді Вознюк сказав, що ми ставимо провокативні запитання.

– А чому ваша фірма не подає фінансові звіти, вона не працює, чи як? – запитали ми в директора, адже з часу створення у 2023 році, фірма, яка нібито здає майно в оренду, ймовірно, не звітувала в податкову.

– Дивіться, я вам можу дати номер телефону свого юриста і він вам все пояснить, – пообіцяв Тимофій Вознюк, але номеру телефону він так і не скинув у жодний із обіцяних месенджерів.

Дивіться також: «Рівне втрачає доходи від продажу землі»: історія про два аукціони і людей нардепа Соломчука


«Четверта влада» та БФ «Скарбниця Надії» збирають гроші на FPV-дрони для бійців 71 окремої єгерської бригади Десантно-штурмових військ ЗСУ, які збиратиме ініціатива «Рівненський дрон».

Якщо вам сподобався матеріал, перерахуйте, будь ласка, 50 гривень на волонтерську монобанку чи на картку благодійного фонду, прив'язану до рахунку в «Приватбанку»: 5169 3305 3931 4184

Рахунок: КБ «Приватбанк»
IBAN UA663052990000026006000707203
БФ «Скарбниця Надії»
ЄДРПОУ 37685693

Якщо підтримали Сили оборони і хочете підтримати рівненських журналістів-розслідувачів будь-якою сумою:

Підписуйтесь на канали «Четвертої влади» у телеграміютубі, сторінки в інстаграмі або у фейсбуцітвітерітіктоцівотсапі. Вдячні за ваші коментарі в соцмережах та поширення матеріалів.

Якщо знайшли помилку - виділіть її і натисніть Ctrl+Enter.

Прокоментуйте