Як депутат Рівнеради Стельмащук пов’язаний з фірмою, яка отримала без аукціону 86 соток міської землі
Депутати Рівненської міської ради погодили продаж 86 соток землі у Рівному новоствореній фірмі «Рент Плюс Груп» – без аукціону. На сесії у серпні переконував за це голосувати депутат від фракції «Рівне Разом» Святослав Стельмащук. Переконував, як ми з’ясували, не випадково, адже депутат у тісних зв’язках з одним із трьох співвласників цієї фірми.
Як пов'язані між собою засновник фірми, депутат Святослав Стельмащук та його тесть і чи не спричинив голос депутата конфлікт інтересів, читайте у матеріалі.
Дають викупити, а могли продати з «молотка»
10 серпня на сесії міської ради розглядали питання №577 – за надання дозволу на розроблення проєкту землеустрою щодо відведення ТОВ «Рент плюс груп» у власність шляхом викупу земельної ділянки навпроти «Газовика» на вулиці Київській.
За рішення проголосували 23 депутати:
- чотири від «Слуги народу» (Юрій Чаборай, Роман Яворський, Олександр Іванов, Любов Романчук),
- шість від «Рівне разом» (Василь Харковець, Світлана Марчук, Святослав Стельмащук, Катерина Марчук, Віктор Шакирзян, Михайло Жаровський),
- шість від «Європейської солідарності» (Тамара Тимощук, Людмила Радчук, Дмитро Котляров, Людмила Туровська, Андрій Жильчук, Наталія Майорова),
- троє від «За майбутнє» (Маріян Года, Володимир Хомко та Анна Хлістунова-Шарпар),
- троє від «Свободи» (Роман Петролюк, Володимир Валявката, Юрій Осіпчук)
- та вже колишній міський голова Олександр Третяк.
Не голосували Сергій Васильчук, Олександр Нестерук, Галина Кульчинська та Олена Нездюр від «Батьківщини», Оксана Майборода («Європейська солідарність»), Олена Хотенко та Олександра Коваленко від «Слуги народу».
Проти були депутати «Голосу» Анастасія Кулакевич, Зураб Кантарія, Святослав Клічук та Роман Денисюк, а також Тарас Обоїста від «Європейської солідарності».
23 голоси вистачило, щоб віддати 86 соток міської землі невідомій фірмі без аукціону.
Депутат від фракції «Рівне Разом» Святослав Стельмащук переконував всіх присутніх голосувати за це питання. Мовляв, з аукціону цю земельну ділянку ніхто ніколи не купить, бо через неї «йдуть комунікації».
– За ринковою ціною ділянку викуплять. У бюджет кошти надійдуть, і буде там порядок, – агітував Святослав Стельмащук.
Перед реплікою Святослава Стельмащука депутат від фракції «Батьківщина» Сергій Васильчук попросив колег не голосувати:
– Ми ж всі прекрасно розуміємо, що відбувається. Знайшли новий механізм ухилення від аукціонів.
Депутат від фракції «Голос» Святослав Клічук пояснює:
– Якби був аукціон, то ділянку виставляли б на аукціон Prozorro Sale, могли б рекламувати: типу, кому цікаво, от є така можливість. Досвід показує, що коли є привабливий актив (земля, приміщення. – Ред.), на нього більше одного охочого, на торгах на аукціоні за нього піднімають ціну до ринкової.
Завжди громада, яка свої активи через справжні відкриті аукціони продає, отримує грошей більше, ніж коли без аукціону. Є ділянки під мережами, вони обтяжені. Наприклад, там якісь дерева ростуть і нічого з ними не треба робити. Але якщо місту не вистачає грошей, воно вирішує якось використати ці ділянки, продати.
А тут людина приходить і тихенько якимось чином домовляється, очевидно, щоб заробляти і економити. Місто втрачає – і це погано, – вважає депутат.
Клічук додає, що без аукціонів місто втратить гроші. На сесії його однопартійці не голосували за рішення про продаж 86 соток землі:
– Законодавець каже, що вільні земельні ділянки мають продаватись через аукціон, але бувають різні випадки, коли інколи з об’єктивних причин аукціон робити неправильно. Умовно, хтось має велике підприємство, яке давно працює, і біля нього є шматок землі, де треба зробити парковку, і ця земля не придатна для інших цілей і т.д. Логічно, що в таких випадках можна без аукціону. Але це як виняток і коли дійсно є причина на це.
– А коли тут вільна земля і звертається нещодавно створене підприємство, і не відомо, чи завтра воно існуватиме, чим воно займається, чи воно платить податки, то це зловживання цими винятками, – каже депутат Святослав Клічук.
У проєкті рішення Рівненської міської ради йшлося, що призначення ділянки на Київській – «для розміщення та експлуатації основних, підсобних і допоміжних будівель та споруд технічної інфраструктури (виробництва та розподілення газу, постачання пари та гарячої води, збирання, очищення та розподілення води) (код КВЦПЗД – 11.04) (для будівництва, обслуговування об’єктів інженерної, транспортної, енергетичної інфраструктури)».
У службовій записці автор проєкту рішення – начальник управління земельних відносин Рівного Сергій Таргоній – вказав, що проєкт підготували «з метою реалізації права громадянина на викуп земельної ділянки».
І наводить приклад, що у липні 2022 року місто продало подібну ділянку – площею 82 сотки і з кадастровим номером 5610100000:01:052:0577 на вулиці Володимира Стельмаха, 60 – за 1 мільйон 203 тисячі гривень.
Цільове призначення тієї ділянки – для розміщення та експлуатації основних, підсобних і допоміжних будівель та споруд підприємств переробної, машинобудівної та іншої промисловості (для обслуговування виробничої бази), без права розміщення на ній гральних автоматів та залів грального бізнесу.
У 2008-му році на земельному аукціоні бюджет Рівного отримав 5 мільйонів гривень за 22 сотки біля автовокзалу – тепер там височіє багатоповерхівка з магазинами. На той час п’ять мільйонів гривень дорівнювали близько мільйону доларів США. Якщо врахувати інфляцію, то нині ця земля коштувала б майже 38 мільйонів гривень.
Тож ймовірно, що на аукціоні за 86 соток на вулиці Київській місто могло би вторгувати значно більше, аніж з прямого продажу.
Хто стане власником 86 соток міської землі
Товариство «Рент плюс груп» створено за півтора місяця до засідання сесії, на якому йому дали дозвіл купити землю, – 28 червня 2023 року. Зареєстрували його у Рівному, на вулиці Василя Червонія, 39. За цією адресою зареєстровано ще 252 суб’єкти господарювання.
Засновники «Рент плюс груп» – рівняни Леонід Ткачук, Вадим Месь та Тимофій Вознюк. Останній також – директор товариства.
Основний вид діяльності ТОВ «Рент плюс груп», за документами, – надання в оренду й експлуатацію власного чи орендованого нерухомого майна.
Ми телефонували засновникам фірми, щоб дізнатися, що саме вони планують робити з ділянкою біля зоопарку. Вадим Месь та Тимофій Вознюк, почувши, що до них телефонує журналістка, обривали зв’язок, а далі слухавку не підіймали.
Леонід Ткачук тричі просив перетелефонувати, вказуючи на зайнятість. Проте нам таки вдалося поговорити з ним.
– А що там щось незаконне було? Я не розумію,– запитав Леонід Ткачук, коли почув, що ми цікавимося його товариством та планами на придбану землю. – Я що, на допиті?
– Просто невідома фірма, якій лише місяць, отримує землю, – журналістка.
– Я – один з засновників. Питаннями різними займаються директор (Тимофій Вознюк. – Ред.), юрист. Я не можу вам відповісти на ці всі питання, я там в технічні питання не сильно влажу.
– Тобто у вас є команда, яка працює?
– Так, яка цим займається, бо я сам – з Луцька, у мене є багато фірм, різних бізнесів і в Рівному це такий в нас перший бізнес.
– А у Рівне вирішили зайти, щоб займатися підприємницькою діяльністю?
– А чому я маю вам це розказувати, чим ми займаємося? У нас є агробізнес. Бізнесів є багато в нас. У мене є не одна фірма. У мене є фірм двадцять. Я не можу вам сказати, хто там і що було. Я це все не можу пам’ятати.
– Ви не знаєте, чим займається фірма і що має бути на цій землі?
– Ще не визначились.
Відхрещується від знайомства зі Стельмащуком
Людина, яка знайома із цим підприємцем, розповіла нам що Леонід Ткачук та депутат Святослав Стельмащук знайомі з юнацьких років. Разом грали у баскетбол в дитячо-юнацькій спортивній школі.
У розмові з журналістами Леонід Ткачук кілька разів наголосив, що він з Луцька, але за відкритими даними аналітичної системи Youcontrol, чоловік зареєстрований у Рівному на проспекті Генерала Безручка.
Леонід Ткачук був одним із власників фірми «ССI ПРАЙМ ГРУП», де у 2021 році, за даними з декларації Святослава Стельмащука, працював його батько Володимир Стельмащук.
Крім того, Леонід Ткачук до 3 липня 2023 року працював директором у ТОВ «Землевпорядна компанія Велес», власник якої – Євген Римчук, тесть депутата Стельмащука.
Запитуємо у Леоніда Ткачука, чи знайомий він з депутатом.
– Ні, – ствердно відповідає Ткачук.
– Не знаєте?
– Ні, не знаю.
– А Євгена Римчука?
Після довгої паузи Леонід Ткачук відповідає, що перший раз чує про Євгена Римчука.
– Я правильно розумію, що ви не знайомі зі Святославом Стельмащуком та Євгеном Римчуком, хоча працювали директором у його фірмі?
– В якій фірмі? Яким директором? Перший раз чую.
– До 3 липня ви були директором ТОВ «Землевпорядна компанія Велес». Власником якого є Євген Миколайович Римчук.
– Ні. Дивіться, я сам з Луцька. А яка фірма?
– Я вам щойно ж казала.
– Перший раз чую. Ви може плутаєте мене з кимось?
Далі Леонід Ткачук перепросив і сказав, що має багато справ, тому змушений завершити розмову.
Депутат Стельмащук уникає пояснень
28 вересня у сесійні залі ми звернулися за поясненнями до депутата від фракції «Рівне Разом» Святослава Стельмащука. Але він знайшов привід нічого не пояснювати рівнянам.
– Я ж вашим колегам казав. Я з вами не спілкуюся після вашого матеріалу про весілля, яким ви зіпсували деяким членам моєї сім'ї свято. Я нічого не коментую взагалі. Даже можете не задавати ніяких питань, – відповів депутат.
Матеріал про мажорне весілля депутата, працівника Держгеокадастру Стельмащука дивіться тут: Скільки коштує весілля посадовця Держгеокадастру і депутата Рівнеради Святослава Стельмащука
А відеопереказ цього розслідування набрав у фейсбуку 3 мільйона 600 тисяч переглядів і майже 4 тисячі коментарів. Обов'язково подивіться і прокоментуйте.
Конфлікт інтересів
Ми запитали у представниці громадської організації «За чесний тендер», юристки Мирослави Примак, чи не було у Святослава Стельмащука конфлікту інтересів під час голосування.
– Якщо говорити простими словами, то конфлікт інтересів – це ситуація, коли депутат під час голосування може бути необ'єктивним та упередженим, бо питання стосується людини, яка пов'язана з його родичами чи з ним особисто.
– Депутат, діяльність якого довгий період часу була пов'язана із земельними ресурсами, міг використати знання, досвід, інформацію, яка стала йому відома під час служби для того, щоб це питання виникло в порядку денному Рівненської міської ради. Такі факти ставлять під сумнів об'єктивність. А тому конфлікт інтересів я не виключаю.
За даними декларації за 2020 рік, Святослав Стельмащук займав посаду начальника відділу контролю за використанням та охороною земель у Костопільському, Рівненському районах та Рівному Управління з контролю за використанням та охороною земель в Головному управлінні Держгеокадастру у Рівненській області.
У 2021 році посадовець із офіційним місячним доходом в 11 тисяч гривень відгуляв гучне весілля, яке, за нашими підрахунками, коштувало приблизно півтора мільйона гривень.
Що буде із 86 сотками
Поки що землю товариству не продали. На засіданні у серпні міська рада дозволила ТОВ «Рент плюс груп» розробити проєкт землеустрою щодо відведення у власність шляхом викупу земельної ділянки на Київській.
На 26 жовтня заплановане нове пленарне засідання. Серед майже 800 питань, винесених на нього, є і питання №585 – уже про затвердження проєкту землеустрою та продаж цієї ділянки ТОВ «Рент Плюс Груп».
Ми звернулись із запитом до Управління комунальної власності міської ради аби нам надали копії проєкту землеустрою 86 соток. Землевпорядну документацію для ТОВ «Рент Плюс Груп» виготовила землевпордна компанія ТОВ «Землевпорядна компанія Велес».
Експерт з питань земельного законодавства Георгій Могильний пояснює, що для рішення про передачу ділянки шляхом продажу потрібно, щоб ділянка мала кадастровий номер. Для цього і потрібен був проєкт землеустрою, погоджений і внесений до Державного земельного кадастру (ДЗК).
– І лише після того, як буде сформована земельна ділянка, присвоєний кадастровий номер, вже подаються документи і міська рада має ухвалити рішення про передачу (продаж, оренду), – розповідає Могильний.
За словами експерта, проєкт землеустрою, якщо він протирічить умовам законодавства, не зареєструють в ДЗК і не погодять. А якщо погодження є, каже Могильний, може розпочатися «гра з нормами про заборону передачі комунальної землі без конкурсу».
Окрім того, після рішення міської ради про продаж буде проводитися експертно-грошова оцінка, каже Могильний.
Зі слів депутата Святослава Клічука, зазвичай замовники домовляються з оціночною організацією про занижену оціночну вартість:
– Але є комісія в міській раді, яка цю оцінку затверджує, – контрольна комісія з продажу земельних ділянок. На цій комісії, як правило, все затверджують. Вона засідала минулого четверга, але цієї землі в порядку денному не було.
Комісію формує Рівненська міська рада. Жодної інформації про її склад, публікації чи трансляції засідань на офіційних ресурсах міськради ми не знайшли.
Зі слів Святослава Клічука до складу комісії входять:
депутати Людмила Туровська,
Павло Алексєвич,
Олександр Нестерук,
Юрій Чаборай,
Роман Петролюк,
Анатолій Чугуєвець,
Святослав Клічук,
заступник міського голови Микола Дядюсь,
начальник Управління земельних відносин Рівного Сергій Таргоній,
представник від Управління містобудування та архітектури та Управління комунальної власності.
Очолює комісію депутат від фракції «Рівне Разом» Святослав Стельмащук.
Більше про діяльність депутата за тегом: Святослав Стельмащук
Ця публікація створена в рамках проекту «Інституту висвітлення війни та миру» за фінансової підтримки МЗС Королівства Норвегії. Її зміст – виключна відповідальність редакції онлайн-медіа «Четверта влада» i не відображає погляди МЗС Королівства Норвегії чи «Інституту висвітлення війни та миру».
Підписуйтесь на канал «Четвертої влади» у телеграмі, сторінки в інстаграмі або у фейсбуці чи твітері.
Якщо підтримали ЗСУ і маєте змогу підтримати незалежне рівненське ЗМІ – підтримайте «Четверту владу»
Коментарі
Прокоментуйте
Щоб залишити коментар необхідно увійти