Фаворитизм і воєнний стан: як рівненським школам купили інтерактивні панелі у «своєї» підприємиці
Взимку 2022-го за гроші з міського бюджету для шкіл Рівного придбали 15 інтерактивних панелей. Мовляв, для безперебійного навчального процесу в укриттях під час повітряних тривог.
Як з’ясувала «Четверта влада», навчати в укриттях майже нікому не вдається, дошки посадовці купили без відкритих торгів у підприємиці, що пов’язана із начальником управління освіти, а нині з міської казни готуються витратити ще мільйони гривень на подібну закупівлю.
Майже 100 тисяч гривень за панель
5 грудня 2022 року управління освіти Рівного купило 10 інтерактивних панелей з 65-дюймовим дисплеєм, сенсорним екраном та вбудованим комп'ютером.
Згідно з договором, за десять панелей «INTBOARD GT65 Android 9.0» з додатковим ПЗ «Intboard JOY», кабелем HDMI, монтажним комплектом та монтажем заплатили 999 тисяч 980 гривень.
Тобто одна панель обійшлася міському бюджету майже у 100 тисяч гривень.
Через сім днів такі ж панелі за такою ж ціною придбав Рівненський академічний ліцей «Престиж» імені Лілії Котовської. Щоправда, купили п’ять штук.
В обох випадках продавцем була підприємиця Інна Мелянчук.
Також обидві закупівлі зробили без використання системи «ProZorro», тобто управління освіти та ліцей «Престиж» самі обирали продавця, а після укладання договору прозвітували про це на сайті «ProZorro».
Купували без конкурсу, використавши постанову Кабінету Міністрів України №1178 «Про затвердження особливостей здійснення публічних закупівель товарів, робіт і послуг для замовників, передбачених Законом України «Про публічні закупівлі», на період дії правового режиму воєнного стану в Україні та протягом 90 днів з дня його припинення або скасування».
У підпункті 3 пункту 13 цієї постанови прописано, що закупівлі на 100 тисяч і більше можуть здійснюватись через укладання договору без відкритих торгів або електронного каталогу, якщо товари призначені для облаштування захисних споруд та укриттів.
Управління освіти та ліцей прописали, що купують панелі в укриття закладів освіти Рівного.
За аналітичними даними українського онлайн-сервісу для вибору товарів і порівняння цін Hotline, середня вартість таких панелей в період з 1 листопада по 5 грудня 2022 року була від 110 тисяч 35 гривень до 113 тисяч 679 гривень.
Але управління освіти могло закупити інтерактивні панелі і безпосередньо в офіційного представника торгової марки «INTBOARD», який працює з бюджетними організаціями як через тендери, так і через прямі договори.
На грудень 2022 року панель «INTBOARD GT65 Android 9.0» з додатковим ПЗ «Intboard JOY», кабелем HDMI, монтажним комплектом та монтажем в офіційного представника виробника коштувала 93 тисячі 995 гривень.
– Це рекомендована роздрібна вартість панелей INTBOARD GT9 Android 9 станом на грудень 2022 року. Ця ціна не включає доставку, яка орієнтовно ще півтори-дві тисячі гривень. Оптові ціни передбачені для наших партнерів, які мають укладений договір з нами. Для кінцевого споживача могла бути нижча ціна при закупівлі через тендер, – розповіла менеджерка «INTBOARD» Вікторія.
Додамо, що наразі ціни на такі панелі дешевші. До прикладу, у KTC така панель коштує 93 тисячі 995 гривень. У Interactiv – 83 тисячі 985 гривень, 93 тисячі 995 гривень – у Comfy.
Чому обрали саме цю підприємицю: версія посадовця
Ми подали запит в управління освіти Рівного, щоб дізнатися, чи моніторили вони пропозиції та ціни і чому обрали підприємицю Інну Мелянчук.
Нам відповіли, що у листопаді-грудні 2022 року проводили пошук, збір та аналіз цін в інтернеті та на електронній системі закупівель «ProZorro».
Тоді ціна, з їх слів, складала від 93 тисяч гривень до 130 тисяч гривень.
Управління додало, що саме зверталося до підприємців та мережевих магазинів, щоб ті надали інформацію про наявність у них таких панелей, про можливості та умови постачання.
У відповідь начебто надійшли лише дві комерційні пропозиції. Перша – від підприємниці Тетяни Кудрявцевої. Вона запропонувала один комплект з кріпленням за 103 тисячі 842 гривні.
Друга – від Інни Мелянчук, яка за 99 тисяч 980 гривень запропонувала інтерактивну панель з додатковим програмним забезпеченням «Intboard Joy», кабелем HDMI, монтажним комплектом та монтажем.
Управління освіти повідомило, що вирішило надати перевагу ФОПу Інні Мелянчук, оскільки у вартість дошок вона включила доставку, монтаж та налаштування програмного забезпечення.
– Ще проблема полягала у тому, що ми не знали, чи будуть проплачені ті дошки у тому бюджетному році, чи вони підуть кредиторкою, оскільки у нас, здається, два мільйони по всіх закладах кредиторської заборгованості. Що це означає? Що в кінці року не були здійснені проплати по тих зобов'язаннях, які зареєстровані у казначействі,– розповів начальник міського управління освіти Богдан Турович.
На наше запитання, чи зверталося управління до офіційного представника торгової марки «INTBOARD», Богдан Турович відповів:
– Навіть не знаю, що сказати. Ми практично ніколи не звертаємось до виробників.
П’ятнадцять панелей – на 36 шкіл
За словами Богдана Туровича, панелі і управління, і ліцей купували за кошти з міського бюджету.
З п’яти закуплених панелей у ліцеї «Престиж» залишились дві. Три інші передали у ліцеї №2, №16 та ліцей «Колегіум».
Загалом інтерактивні панелі для використання в укриттях отримали 13 шкіл із 36-ти. Окрім згаданих вже закладів, ліцеї №1, №9 , №12, №13, №17, № 25, №26 та №28. Ліцей «Гармонія» отримав дві панелі.
Богдан Турович каже, що панелі купували для п’ятих класів. Поки триває війна, їх будуть використовувати в укриттях, а потім – у звичайних класах.
Як пояснив начальник управління, усі п’яті класи мають навчатися за програмою Нової української школи, тому потребують нових підручників, а їх нема.
– Не надрукували підручники у зв’язку з війною і з тим, що у Харкові розбомбили видавництво. Спочатку така була причина, а потім я не знаю, чому міністерство [освіти і науки України] для 5-х класів підручники не видрукувало, – пояснює Богдан Турович.
– І відповідно, діти навчалися за електронними підручниками, можна сказати. На 6-й клас у цьому році вже щось почали друкувати. А на п’ятий я не бачив. Були невеликі об’єми того, що друкували, але це не ключові предмети. Не було української, історії, математики. Цих підручників я не бачив. Можливо, щось змінилося за цей час, але я не пам’ятаю.
За словами Богдана Туровича, у навчальному 2022-2023 році у Рівненській громаді був 121 п’ятий клас. Цьогоріч до 15 закуплених торік панелей хочуть докупити ще 106. За словами Богдана Туровича, кожна школа отримає кількість панелей відповідно до кількості п’ятих класів.
Яким чином інтерактивні панелі замінять невидрукувані підручники для п'ятикласників посадовець так і не пояснив.
Ознаки фаворитизму
Богдан Турович наполягає, що куплене використовуватимуть для навчання:
– Так, ми скористались воєнним станом, щоб закупити інтерактивні панелі. Не буду того приховувати. Вони, у першу чергу, використовуються зараз в укриттях, а далі будуть використовуватись у навчальному процесі. Ми ж купували їх для використання, а не для того, щоб вони були красиві.
Аналітикиня громадської ініціативи «За чесний тендер» Мирослава Примак вважає, що купівля цих панелей має ознаки фаворитизму:
– Придбання на півтора мільйона гривень без конкурсу товарів, використовуючи необґрунтовано підставу для «укриттів» у нечужої для керівника управління підприємниці, має ознаки фаворитизму. Враховуючи, що договорів з цією підприємницею немало, чи є там конфлікт інтересів і щось більше, треба запитувати у НАЗК та поліції.
– Фаворитизим, непотизм (кумівство, надання переваг родичам), кронізм (більше стосується призначення на посади знайомих, друзів) давно називають причинами конфлікту інтересів, а останній може (не обов’язково) призводити до корупційних явищ, – додає Мирослава Примак.
– Наприклад, ознакою фаворитизму є надання переваг одному суб’єкту господарювання перед іншими через наявність дружніх стосунків, родинних зв’язків чи просто хорошого ставлення зі сторони посадової особи. Це ще не є автоматично конфліктом інтересів та/чи корупцією, але у цивілізованому світі піддається осуду, як і антикорупційною стратегією нашої країни. Як мінімум, це підриває довіру суспільства до влади.
«Інна від Туровича»
Про те, що Інна Мелянчук – «не чужа» підприємиця, свідчить кілька фактів.
Підприємницьку діяльність Інна Мелянчук вела у 2015-2019 роках, потім знову зареєструвалася ФОПом у 2021-му. На сьогодні пані Мелянчук має кілька десятків видів діяльності у сфері торгівлі.
За даними з системи публічних закупівель «Prozzoro», з січня 2016 року Інна Мелянчук подавалася лише на один тендер, де мав бути аукціон, але його відмінили.
Проте замовники активно підписують з цим ФОПом договори поза конкурсами. Так, за даними модуля аналітики «Prozzoro», загальна сума укладених з підприємицею договорів складає 5 мільйонів 820 тисяч гривень. 4 мільйони 170 тисяч – за останні два з половиною роки.
Найбільше контрактів Інна Мелянчук має з Управлінням освіти виконавчого комітету Рівненської міської ради: 56 договорів на загальну суму 2 мільйони 800 тисяч гривень.
Угоди були різні: від купівлі клею ПВА на майже дві тисячі гривень (одна пляшка обійшлася управлінню у 32 гривні 27 копійок), до згаданих нами інтерактивних дошок за 999 тисяч 980 гривень.
Прямі угоди, без використання системи «ProZorro», управління почало укладати з підриємицею з червня 2022 року, коли його вже очолював колишній голова Острозької райдержадміністрації Богдан Турович, що прийшов на посаду на початку березня 2021 року.
Що цікаво, підприємниця Інна Мелянчук у Get Contact була підписана як «Інна від Туровича», а також «Інна від Андрія Сороки», «кума Саши Ревюка», «Інна Тепломодерн», «Інна щоденники Майорова».
Схема зв'язків до якої входить ця підприємиця показана у іншому нашому розслідуванні: Як департамент економічного розвитку Рівного розтратив мільйон на закупівлю соків у пункти незламності
Запитуємо у самого Богдана Туровича, чи знає він особисто Інну Мелянчук.
– Я її знаю. Вона – підприємець, в якої здійснювали закупівлю дошок, – відповідає Богдан Турович.
– Ви з нею особисто не знайомі? – журналістка.
– Під час роботи в управлінні я познайомився. Ну, підприємці, постачальники, як ще сказати.
– Якщо прослідкувати історію закупівель, то підприємиця у закупівлях управління освіти з'явилася, коли ви були на посаді.
– Ну, нічого не скажу. Я не знаю, чи воно дійсно так є. Чи працювали з нею, чи не працювали до мене.
Хто такі Ревюк, Сорока та Олійник
Олександр Ревюк, чиєю кумою, якщо вірити гетконтакту, є Інна Мелянчук, відомий із закупівель продуктів для пунктів обігріву та укриттів, а саме тваринного жиру невідомого походження.
З січня 2022 року Олександр Ревюк керує фірмою «Тепломодерн», яку ми також згадували вище в одному із підписів Інни Мелянчук у гетконтакті.
Також Інна Мелянчук має зв’язки з фірмою ТОВ «ТСЦ «ВІНТ», яка належить депутатові Рівненської обласної ради від «Європейської солідарності» Андрію Сороці. Аналітична система ClarityProject, яка бере дані з бази даних prozorro.gov.ua, показує, що Інна Мелянчук була контактною особою цього товариства під час закупівлі.
Андрій Сорока, до слова, як депутат має трьох помічників, серед них – нинішній начальник управління освіти Рівного Богдан Турович та адвокат і підприємець Віталій Олійник, з яким міське управління освіти уклало чотири договори – по 10 тисяч гривень кожен. Але ці угоди в грудні 2022 року розірвали.
Товариство Андрія Сороки, як і ФОП Мелянчук, переважно без конкурсів укладає договори із замовниками. У 2018 році «ТСЦ «ВІНТ» взяло участь в одних відкритих торгах і як доказ аналогічного досвіду подало договір про постачання багатофункціонального пристрою в Острозьку районну державну адміністрацію. Договір був за підписом тодішнього голови райдержадміністрації Богдана Туровича.
Зв’язки чоловіка підприємиці
З особистих сторінок у фейсбуці можна зробити висновок, що Інна Мелянчук одружена з ФОПом та адвокатом (щоправда, його адвокатська діяльність поки що зупинена) Володимиром Мелянчуком.
З 2016 року Володимир Мелянчук також бере участь у закупівлях, переважно підписуючи прямі договори та продаючи різні товари: від м’яса, борошна і до кабелів, музичних інструментів.
Підприємець Володимир Мелянчук, за даними системи аналітики відкритих даних ClarityProject, має зв’язки з фірмою радника ексголови Рівненської ОДА Олександра Качана «Острогтрансбуд», згаданим вже Олександром Ревюком та підприємцем Сергієм Омельчаком.
Про Олександра Качана ми згадували у розслідуванні про закупівлю соків у пункти незламності. ФОП Володимир Мелянчук та фірма Олександра Качана на закупівлях вказували один номер телефону контактної особи.
А Сергій Омельчак – той самий «щасливий» підприємець, в якого Департамент економічного розвитку Рівненської міської ради купив 10 тонн жиру невідомого походження за понад мільйон гривень.
Як використовують панелі
– Я не буду лукавити, вони (панелі. – Ред.) часом за потребою використовувались, де були потрібні. Якщо, наприклад, був довгий період, не було повітряних тривог і діти не були в укриттях, то вони використовувалися у навчанні, – розповідав нам Богдан Турович.
Ми вирішили перевірити, як школи використовували куплене, і опитали директорів закладів, яким дісталися панелі. Вони одноголосно кажуть, що такі мультифункціональні гаджети актуальні для освітнього процесу, але додають: реалізувати повноцінне навчання в укритті складно.
Жоден з керівників ліцеїв, з яким ми спілкувалися, не згадав, що панелі куплені для 5-х класів.
Про це читайте і дивіться фото у продовженні матеріалу: Як інтерактивні панелі, куплені у «своїх», використовують в укриттях рівненських ліцеїв (фото)
Ця публікація створена в рамках проекту «Інституту висвітлення війни та миру» за фінансової підтримки МЗС Королівства Норвегії. Її зміст – виключна відповідальність редакції онлайн-медіа «Четверта влада» i не відображає погляди МЗС Королівства Норвегії чи «Інституту висвітлення війни та миру».
Підписуйтесь на канал «Четвертої влади» у телеграмі, сторінки в інстаграмі або у фейсбуці чи твітері.
Якщо підтримали ЗСУ і маєте змогу підтримати незалежне рівненське ЗМІ – підтримайте «Четверту владу»
Коментарі
Прокоментуйте
Щоб залишити коментар необхідно увійти