«Фіалка» футбольного клубу «Верес»: як 8 гектарів землі у Рівному віддали в оренду на підставному аукціоні
У Рівному футбольному клубу «Верес» віддали в оренду 8 гектарів рекреаційної землі для створення тренувальної бази з кількох футбольних полів, адмінбудівель та житла. Аукціон оренди, влаштований під конкретного переможця, по-тихому пройшов 25-го червня. «Четверта влада» вивчала, як і чому під виглядом аукціону землю віддали в користування «Вересу» і що там буде далі.
Землю на вулиці Костромській, поруч із пагорбом Слави наперед запланували віддати в користування «Вересу». Для того, щоб ця передача землі мала гарний вигляд конкурентної процедури, коли змагаються кілька учасників і перемагає той, хто дасть найбільше грошей, – зробили це через аукціон. Принаймні на перший погляд це виглядає як змагання за право оренди землі. Фактично ж запланували віддати під футбол і віддали.
Дивіться також: Футбольний клуб «Верес» претендує на вісім гектарів землі у Рівному і не тільки: що обіцяють
Голова Рівного Олександр Третяк повідомив на своїй сторінці у фейсбуці, що всього в аукціоні взяли участь двоє учасників, а перемогло публічне акціонерне товариство «Рівненський народний клуб "Верес"». Одразу після аукціону з ним уклали договір оренди на ділянку.
Проте про другого учасника аукціону міський голова у дописі не згадав. Ми намагалися дізнатися цю інформацію у керівниці інформаційного відділу Рівнеради Оксани Власюк, яка попросила написати запит, бо «надання інформації про другого учасника обмежується законодавством».
Оксана Власюк не пояснила, у відповідь на питання, яким саме законодавством це обмежується.
Проте після публічного допису про замовчування інформації міська рада відповідь надала. За інформацією пресслужби Рівнеради, другий учасник аукціону – Громадська організація «Спортивний клуб "Північний"».
Це не єдиний випадок, коли у міській раді не відповідають на незручні питання. Міський голова протягом останнього місяця так і не відповів, чому футбольному клубу «Верес» готові віддати 8 гектарів, якщо ще недавно в клубі казали, що їм досить 4 гектари.
Пов'язані учасники аукціону
За даними аналітичної системи YouControl, серед засновників спортклубу «Північний» – Руслан Бзовий, Віктор Демедюк, Сергій Гнатюк та Василь Корнійчук.
Руслан Бзовий є засновником ТОВ «Рівненська проєктно-будівельна компанія», яка займається будівництвом житлових та нежитлових будівель. Співзасновниця фірми – Ольга Лущик, а керує фірмою Наталія Чикун.
В додатку Getcontact, який показує, як записують номери телефонів абоненти, номер телефону Руслана Бзового записаний як «Руслан Фіалка».
Ми намагалися поспілкуватися з ним по телефону, проте він сказав, що «зараз у дорозі, за кордоном» та говорити не може.
Ще один співзасновник спортклубу «Північний» Сергій Гнатюк в додатку Getcontact записаний як «Сергій кошторисник Фіалка», «Сергій Фіалка», «Сергій Фіалка Кошториси», «Сергей Фалка сметчик», «Гнатюк Сергей сметчик фирма "Фиалка"», «Фалка Сергій», «Сергій, Бк Случ».
У телефонній розмові він підтвердив, що раніше працював у «Фіалці», а зараз вже не працює. На інші ж питання про участь у аукціоні відмовився відповідати.
Раніше у розслідуванні «Як безкоштовно зробити з комунального берега біля «Червоної калини» берег приватний» ми писали про те, що Ольга Лущик була серед перших засновників ТОВ «Княжий ліс», яке займається купівлею та продажем власної нерухомості.
Проте жінка не була в курсі, що була засновницею цієї фірми. Казала, що щось і може бути на неї записане. Але радила з цього приводу звертатися до доньки Ірини Рожчук. У свою чергу Віра Рожчук (свекруха Ірини Рожчук) значиться засновницею компанії «Стиль-декор».
Наприкінці 2017-го прокуратура та СБУ приходили з обшуками в офіс «Стиль-декору», що у бізнес-центрі «Ранг» на Гетьмана Мазепи 4а/6а у Рівному. Фірма фігурувала у кримінальних провадженнях через підозру у завищених цінах та привласненні державних коштів.
Фірма займається будівництвом, активно заробляла на тендерах, її помічали у змовах, зокрема із компанією «Фіалка» Юрія Фалка.
У свою чергу забудовник Юрій Фалко є одним з членів наглядової ради «Вересу» та його акціонером.
Про зв'язки учасників також дивіться у схемі (варто відкрити її в новій вкладці, а ще краще – на великому екрані):
Про Наталію Чикун ми теж раніше писали. Бо помітили, що вона зустрічається у деяких фірмах Рожчуків. І з 2018-го до 2019-го Чикун була власницею ТОВ «Прогрес Девелопмент компані», яка займається будівництвом житлових та нежитлових будівель.
Віктор Демедюк також керує компанією «Західремонтавто», яка спеціалізується на ремонті і техобслуговуванні металевих виробів. Власник фірми – Володимир Григоренко. Серед засновників значиться ТОВ «Теплоенерго сервіс».
Володимира Григоренка ми також вже згадували у розслідуванні «Знайомий квітник: хто отримав підряд на майже 130 мільйонів для будівництва школи на Рівненщині».
За інформацією YouControl, він керує будівельною компанією «Случ», а належить вона Сергію Бондарцю. До 2016 року серед засновників фірми був забудовник Юрій Фалко. І Демедюк, і Григоренко мають зв’язки із фірмами Фалків.
Судячи з декларацій дружини, Бондарець до 2016-го працював у фірмі батька Юрія Фалка «Полісся-експерт» та до 2017-го на підприємстві «Інформаційно-консалтингова група» швагра Фалка Вадима Сака. Принаймні отримував від них дохід.
А у трудовій книжці Володимира Григоренка прямо вказано, що до 2016-го він працював у ТОВ «Укрбудреммонтаж інжиніринг» – фірмі швагра Фалка Вадима Сака. Це та сама фірма, яку Антимонопольний комітет України викрив у змові з «Фіалкою».
Крім того, Григоренка звільнили з фірми швагра Фалка і призначили директором «Случа» в один день – 14 квітня.
А ще «Фіалка» Фалка і «Укрбудреммонтаж інжиніринг» його швагра орендують у самого Григоренка якісь приміщення.
Бондарець та Григоренко, за даними аналітичної платформи Youcontrol, окрім компанії «Случ» володіють та керують ТОВ «Теплоенерго сервіс». Не зважаючи на те, що ці дві фірми мають різні адреси (одна на провулку Шпанівському у Рівному, інша у Житомирській області), у них один на двох номер телефону.
І належить цей номер Володимиру Григоренку. Крім того, фірма «Фіалка» має однаковий номер телефону з Віктором Демидюком, співзасновником спортклубу «Північний».
«Я особисто нікого не запрошував на аукціон», – Фалко
Ми запитали у Юрія Фалка про ці зв'язки, про підставний аукціон, і чи не вбачає він власного конфлікту інтересів як члена наглядової ради футбольного клубу. Він відповів у месенджері.
«Я звик, що ваша редакція завжди шукає "сенсацію", пов’язану з Фалком, і завжди з негативним підтекстом. Думаю, не варто шукати чорну кішку в темній кімнаті, особливо, якщо її там немає. Але хочу нагадати, що мова йде про аукціон на оренду землі під будівництво не бюджетного, не фінансового, а спортивного об’єкту, який дуже потрібен місту», – написав Юрій Фалко.
«Я особисто нікого не запрошував на аукціон, вище згадані люди (Руслан Бзовий та Сергій Гнатюк) на підприємстві, яким я керую, не працюють.
Конкретно щодо участі згаданого вами ГО в аукціоні нічого більше сказати не можу. Краще запитувати їх учасників, а не мене. Конфлікту інтересів я не вбачаю», – додав забудовник.
«Готові інвестувати понад мільйон доларів», – Надєїн
Президент футбольного клубу «Верес» Іван Надєїн відписує у месенджері, що може прокоментувати діяльність лише тих організацій, за які несе відповідальність. Тобто клубу «Верес».
«Ми довго вели діалог з місцевою владою Рівного щодо футбольної інфраструктури у місті. Як ви знаєте, наразі вона фактично відсутня. Обласний центр не має якісних футбольних полів, хоча клуб, який представляє Рівне, гратиме в українській прем'єр-лізі. Наша позиція із самого початку була публічною і прозорою: клубу не потрібно пільгових умов. Просто створіть можливість повернути «Верес» у Рівне, а ми самі збудуємо тренувальну базу і поля».
«Місто сказало: "добре, ми хочемо бачити клуб у місті", і попросило пройти через аукціон. Чи є в області інші компанії, які готові інвестувати понад мільйон доларів у сучасну базу? Якщо і є, то, мабуть, небагато. Аукціон відбувся, Рівненський народний клуб "Верес" будуватиме базу, і зробить це досить швидко. Інші подробиці мені невідомі», – відписує президент футбольного клубу.
У владі проблем з аукціоном не бачать
Ми також намагалися з'ясувати позицію міського голови щодо пов'язаності учасників аукціону через керівницю пресслужби Рівнеради Оксану Власюк, проте отримали лише коментар від начальниці Управління комунальною власністю Рівного.
– Наразі аукціон відбувся, його результат не оскаржений, договір підписаний. Інформація про аукціон була в загальному доступі, нікого не обмежували в участі в аукціоні, кожен охочий міг би взяти участь. Не було інших охочих. На сьогодні процедура змінена, торги будуть електронними, в режимі реального часу, – повідомила начальниця Управління комунальною власністю Олеся Смоловик.
На сайті Держгеокадастру вказано, що 8 гектарів землі біля монумента Вічної Слави по вулиці Костромській призначені для будівництва та обслуговування об’єктів фізичної культури і спорту (для громадської забудови і будівництва та обслуговування спортивно-розважальних закладів).
Стартовий розмір річної плати за оренду ділянки становить 797 тисяч 529 гривень. «Верес» придбав право оренди за 805 тисяч 504 гривні на рік. Договір уклали на 4 роки з пріоритетним правом продовження на такий самий строк. А ще, за бажанням сторін, орендар може викупити цю ділянку.
Переможець аукціону відшкодовує вартість виготовлення проєкту землеустрою та сплачує втрати сільськогосподарського виробництва, тобто зняття родючого шару грунту на цій ділянці. Йдеться про 41 тисячу 878 гривень і мільйон 457 тисяч 548 гривень відповідно.
У відповіді на запит Олександр Третяк повідомив, що торги організувало Управління комунальною власністю, яке уклало договір про надання послуг з проведення аукціону з приватною фірмою «Експерт-Рівне». Саме ця фірма підготувала та провела торги.
Засновниця фірми «Експерт-Рівне» – депутатка від «Європейської солідарності» Людмила Туровська.
Учасники пов'язані, але ймовірно їм за це нічого не буде
Членкиня правління ГО «Центр протидії корупції» Олена Щербан каже, що з точки зору антиконкурентного законодавства пов’язаність учасників аукціону може бути однією з ознак змови для спотворення його результатів.
Вона зазначає, що змова – порушення, за яке може покарати Антимонопольний комітет.
Це визначається статтею 6 закону «Про захист економічної конкуренції». Згідно із законом, спотворення результатів торгів, аукціонів, конкурсів та тендерів є антиконкурентними узгодженими діями. Вчинення цих дій заборонено законом.
Суми штрафів залежать від типу та виду порушення та від економічної оцінки наслідків цього порушення. Якщо це тендер, то оцінюється сума виграного лоту.
– Але треба з'ясувати деталі цієї пов'язаності та чи є інші ознаки змови. Серед інших ознак можуть бути такі, що одна людина готувала документи для обох компаній, або якщо вони не торгувалися на аукціоні, тобто формально вийшли на нього, – пояснює Олена Щербан.
На відео, яке є в матеріалах аукціону, видно, що учасники не торгувалися.
Експерт із питань земельного законодавства Георгій Могильний каже, що закон у цьому випадку дозволяє учасникам аукціону змовлятися.
– Навіть у новому законі, який вже набув чинності, і прийнятий спеціально для проведення електронних торгів, я ніяких обмежень не бачу. Але реально перевірка на пов'язаність осіб сама собою напрошується, бо є вимога не менше двох учасників, тож має бути вимога і про незалежність таких учасників, – розповідає Георгій Могильний.
– За відсутності процедури перевірки, чи є учасники пов'язаними між собою, вимога щодо мінімум двох учасників позбавлена сенсу і є фактично маніпуляцією, щоб створити ілюзію про наявність конкуренції. Можна попросити НАЗК, щоб вони написали про корупційний ризик і вимагали з цим щось робити, – пояснює експерт.
Георгій Могильний наголошує, що можна елементарно скопіювати принципи блокування пов'язаних учасників державних закупівель у закон про земельні торги. Лише змінами до закону можна вирішити цю проблему.
Що збираються будувати на 8-ми гектарах
Нагадаємо, що півроку тому футбольний клуб просив в оренду 4 гектари міської землі. Тепер він отримав удвічі більшу ділянку.
Спочатку були перемовини з депутатами Рівнеради, щоб рада виставила на аукціон продажу права оренди 4 гектари землі на вулиці Волинської дивізії (мікрорайон Північний).
Клуб озвучував плани збудувати на цій ділянці шість футбольних полів та адміністративну будівлю.
Не отримавши підтримки з цією ділянкою, «Верес» почав шукати землю у місті Здолбунів. Зацікавили 2 гектари вільної землі. Але зрештою «Верес» відмовився продовжувати перемовини зі здолбунівською владою.
Натомість у Рівному «Вересу» запропонували іншу ділянку, на восьми гектарах, неподалік автовокзалу, на вулиці Костромській. Міський голова Рівного Олександр Третяк припустив, що виділити ділянку можуть дуже швидко.
Раніше депутат Рівнеради від «Європейської солідарності», архітектор Дмитро Котляров розповідав, що поміняти ділянку з Волинської дивізії (4 гектари) на Костромську (8 гектарів) вирішили «у результаті дискусії», бо це «краще з багатьох міркувань».
За словами Дмитра Котлярова, згідно з технічним завданням, яке ставить «Верес», для повноцінної бази їм потрібні такі будівлі та споруди:
- три футбольних поля, одне з яких з трибунами на 5 тисяч глядачів;
- блок спортивно-відновлювальних приміщень;
- будівля адміністрації;
- житлові блок-секції готельного типу для проживання членів команди «Вересу» та обслуговуючого персоналу (близько 100 людей).
– Всі ці споруди та будівлі змогли вміститися нормально тільки на ділянку 8 гектарів, – каже Дмитро Котляров.
Ми уточнили яка гарантія того, що там будуватимуть те, що запланували і чи вкладуться вони в 5% забудови, яка передбачена в цій рекреаційній зоні.
Дмитро Котляров каже, що навряд чи «Верес» вкладеться в 5% забудови, а тому їм погодили розробку детального плану цієї території. Цей план має визначити, що там точно має бути.
– Детальний детальний план проходитиме потрійне сито контролю: громадські слухання, містобудівельну раду, сесію Рівнеради, – каже депутат.
На сайті клубу «Верес» у кінці червня оголосили конкурс на будівництво футбольних полів на майбутній клубній базі, а саме – на побудову двох тренувальних полів з натуральним та штучним покриттям. Будівельні компанії мали надсилати свої заявки до 5 липня включно.
Іван Надєїн каже, що на цьому тижні планують визначити переможця.
– Конкурс на будівництво футбольних полів відбувся. Наш Комітет закупки послуг отримав низку пропозицій від компаній з різних регіонів. 5-го липня прийом заявок завершено, далі розпочався етап оцінки і аналізу. Ми вивчаємо всі компанії на предмет надійності, відповідальності, відсутності скандалів і судових проваджень.
– Як повідомили мені колеги, результати конкурсу буде оголошено найближчими днями. Після цього розпочнеться реалізація проєкту. Ми хочемо, щоб уже в цьому році команда тренувалася на новозбудованих якісних футбольних полях, – каже президент клубу.
Якщо наша діяльність вам подобається і ви вважаєте її важливою – підтримайте «Четверту владу». Завдяки підтримці ми зможемо працювати ще краще.
Підписуйтесь на канал «Четвертої влади» у телеграмі, сторінки в інстаграмі або у фейсбуці чи твітері.
Коментарі
Прокоментуйте
Щоб залишити коментар необхідно увійти