Рівненська стоматологиня на прийомах била дітей-пацієнтів. Що про цю історію кажуть потерпілі та експерти

Наразі на стоматологиню Інну Кравчук написали три заяви до поліції. На відео, які потрапили в мережу від її колишньої працедавиці, видно, як вона та її асистентка жорстоко поводяться з дітьми під час прийомів
Джерело
Суспільне Рівне

12 лютого журналістка видання «Рівне онлайн» Вікторія Мамотюк оприлюднила відео, на яких стоматологиня рівненської приватної стоматологічної клініки Only kids Інна Кравчук жорстоко поводиться із дітьми під час прийому.

На одному з відео лікарка шарпає дитину, на іншому – б’є головою об стоматологічне крісло. Батьків дітей при цьому в кабінеті не було, бо лікарка запевняла їх, що в їхній присутності немає потреби.

Ці відео зафіксували в клініці «Голлівуд», де раніше працювала Інна Кравчук і яку звідти звільнили за її вчинки, але не надали історії розголосу.

Деякі з батьків постраждалих дітей дізналися про насильство стоматологині задовго після візитів до неї. Ми отримали коментарі щодо цієї ситуації від адвокатки, психологині, менеджерки київської стоматологічної клініки.

На початку лютого дві рівнянки опублікували в соцмережах дописи про те, що їхні діти після візитів до стоматологині Інни Кравчук були травмовані: одна дитина мала синці на шиї, інша – гнійну рану на губі. Люди, які підтримували Інну Кравчук у коментарях, припускали, що дописи неправдиві і поширює їх, аби дискредитувати лікарку, її колишня працедавиця Інна Пекарська. 

9-го лютого, головна лікарка стоматологічної клініки «Голлівуд» Інна Пекарська написала у фейсбуку, що стоматологиня Інна Кравчук справді працювала в її клініці та що в неї з’явилась «зверхність по відношенню до колег та пацієнтів» і «стало пропадати терпіння в роботі з дітьми». З цієї причини, зі слів Пекарської, лікарку з «Голлівуду» звільнили. 

Цей допис Пекарська пізніше видалила, тому доступний лише скриншот

У цьому ж дописі Пекарська писала, що якби вона виклала відео з камер спостереження клініки, «всім би все стало зрозуміло».

Цим Інна Пекарська фактично дала зрозуміти, що знала про насильство своєї підлеглої щодо дітей-пацієнтів, але ніяк не відреагувала на нього, окрім звільнення.  

12 лютого журналістка Вікторія Мамотюк опублікувала згадувані Пекарською відео. Застерігаємо, що вразливим людям їх краще не дивитися.

ВІДЕО 1: Приголомшливе відео побиття дівчинки в стоматкабінеті Інни Кравчук

ВІДЕО 2: Стоматологиня Інна Кравчук б’є дитину головою об кушетку

Що розповідають батьки постраждалих дітей

На одному з відео, яке поширили ЗМІ, рівнянка Катерина Мороченець упізнала свою доньку. Жінка розповіла «Четвертій владі», що до стоматологині вона з дочкою приходили тричі. Два рази дівчина виходила з кабінету щасливою. Коли прийшли втретє, донька не хотіла заходити до кабінету, бо звідти вийшов хлопчик, який плакав, бо що йому було боляче.

– Уляна не хотіла туди йти, але пішла. Через годину почала плакати. В неї була істерика.

Рівнянка Катерина Мороченець упізнала серед постражджалих від дій стоматологині Інни Кравчук дітей свою доньку і написала заяву в поліцію. Фото «Четверта влада» (Влад Мартинчук)

– Я [хотіла зайти] в кабінет, але звідти вибігла асистентка і запевнила мене, що все добре і що Уляну просто не можуть заспокоїти. Я відразу їй повідомила, що моя донька боїться лікарів, бо у нас була операція. В неї вада серця та інвалідність. Я попросила асистентку, щоб вона була обережною, бо дитині не можна хвилюватися.

Лікарка заспокоїла Катерину, сказала, що все буде добре і що дитина в надійних руках.

– Я повірила, бо перші два рази все було ідеально.

– Уляна казала: мамо, будь ласка, забери мене. Лікарка ж сказала, що якщо зараз забрати дитину, то потім невідомо, чи не боятиметься ще раз прийти. Я дочку вмовила, щоб вона побула з лікаркою. Вона погодилась і перестала плакати. Інна Кравчук попросила мене вийти. Я вийшла, дитина ще поплакала, зробили зубчик і її вивели до мене.

Впізнала свою дитину й мама хлопчика Анна Назарчук. Вона дізналась про цей інцидент завдяки знайомій, яка показала їй відео і запитала, чи на ньому зображений її син.

– Коли мені відкрили лице [дитини на відео], я зрозуміла, що це дійсно моє дитя. Я по відгуках почитала, по всьому, де можна, через знайомих, що Інна Кравчук найкраща. Для своєї дитини віддаси всі останні гроші, щоб все було добре. В мене, чесно, просто немає слів, – каже жінка.

Анна Назарчук дізналася про заподіяну її дитині шкоду не одразу після прийому лікарки, а лише коли побачила сина на відео. Фото «Четверта влада» (Влад Мартинчук)

Додає, що до лікарки ходили, коли сину було три з половиною роки.

Анна Назарчук каже, що постійно сиділа в кабінеті. Потім, щоб не хвилюватися, бо вона – годуюча мати, вийшла з кабінету. На крики сина не заходила, бо думала, що йому боляче через операцію.

– Я з усіма мамами... доб’юсь того, шоб Інна Кравчук не працювала у цій сфері, бо їй не можна підходити до дітей, серйозно. Як можна з маленькою дитиною таке зробити?! – обурюється Анна.

Адвокат потерпілих Ярослав Калька сказав, що до понеділка нічого не коментуватиме.

Лікарка назвала цю історію «питанням медичного характеру»

Ми намагалися поспілкуватися із Інною Кравчук. За адресою, де розташована стоматологічна клініка, її не було.

Чоловік, який не назвав свого імені, сказав, що Інна Кравчук була на роботі, але вже пішла додому. Потім зачинив перед нами клініку та опустив ролети.

Сказав звертатися до адвоката, але на наше прохання назвати прізвище цього адвоката не відповів.

Потім сказав, що «ЗМІ повідомлять про коментар» і пішов. Номер клініки спочатку був зайнятий, а потім – поза зоною.

У коментарі «Суспільному» Інна Кравчук сказала:

– Це взагалі питання медичного характеру і розголошувати якусь лікарську таємницю я не маю права. Додала, що це питання будуть розглядати в суді.

Що каже закон

Юристка Олена Хитрова каже, що батьки можуть бути присутніми під час операції. Також каже, що стоматологиня не мала права так поводитись із дітьми, бо це порушує гідність і недоторканність людей.

Адвокатка та голова Комітету медичного і фармацевтичного права та біоетики Національної асоціації адвокатів України Ірина Сенюта детально пояснила, як лікування дітей врегулюване у площині закону: 

– Комітет міністрів Ради Європи схвалив Рекомендації з питань охорони здоров’я, дружньої до дитини. Ця концепція ставить права дитини, їхні потреби та ресурси на ключове місце. Україна, як член Ради Європи, повинна враховувати при формуванні політики у сфері охорони здоров’я найкращі інтереси дитини. В Оттавській декларації прав дитини-пацієнта, прийнятій у жовтні 1998 року Всесвітньою медичною асоціацією, гарантовано право на гідність пацієнта. До дитини-пацієнта слід постійно ставитись з тактовністю та розумінням, з повагою до її гідності та приватності.

– Чинне законодавство України не містить обмежень на присутність батьків при наданні медичної допомоги дітям, крім винятків. Тривалий час були проблеми з «відкритістю» відділень реанімації та інтенсивної терапії, але МОЗ вирішило це питання.

– Відповідно до статті 64 «Основ законодавства України про охорону здоров’я», при стаціонарному лікуванні дітей віком до шести років, а також тяжкохворих дітей старшого віку, які потребують за висновком лікарів материнського догляду, матері або іншим членам сім'ї надається можливість перебувати з дитиною в закладі охорони здоров'я із забезпеченням безплатного харчування і умов для проживання та виплатою допомоги по соціальному страхуванню у встановленому порядку. Під старшим віком у цьому положенні слід розуміти вік до 14 років.

Адвокатка Ірина Сенюта пояснила, як діяти батькам, якщо їм перешкоджають бути поруч із дитиною у лікарнях. Фото з фейсбук-сторінки Ірини Сенюти

– Окрім того, 15 червня 2016 року Міністерство охорони здоров'я прийняло Порядок допуску відвідувачів до пацієнтів, які перебувають на стаціонарному лікуванні у відділенні інтенсивної терапії.

– Цей Порядок встановлює правила допуску відвідувачів до пацієнтів, які перебувають на стаціонарному лікуванні у відділеннях інтенсивної терапії усіх закладів охорони здоров’я будь-якої форми власності та організаційно-правової форми.

– У Порядку передбачено, що за необхідності проведення у палаті невідкладних дій медичного характеру, медичні працівники можуть попросити відвідувачів тимчасово залишити палату. Таку вимогу медичного працівника слід виконати. Після завершення відповідних дій відвідувачів повідомляють про можливість повернення в палату.

– У випадку порушення відвідувачем вимог, встановлених Порядком, допуск такої особи до пацієнта може бути обмежений за рішенням лікуючого або чергового лікаря до моменту усунення відвідувачем порушень, що призвели до такого обмеження. Медичні працівники не повинні зловживати зазначеним правом і мають забезпечити, щоб рішення про обмеження були адекватними та пропорційними наявним ризикам. 

– Будь-яких обмежень на перебування батьків при наданні амбулаторної допомоги дітям нормативно не передбачено. 

– Якщо батькам забороняють перебувати поруч з дітьми при наданні медичної допомоги, крім нормативно встановлених винятків, слід: 1) звернутись з усною скаргою до керівництва закладу охорони здоров’я чи ФОП, який провадить медичну практику (якщо він є роботодавцем), аби швидко усунути перепону; 2) змінити надавача послуг і звернутись із письмовою скаргою до територіального органу управління охорони здоров’я; 3) можна також змінити лікаря, який надає медичну допомогу, не змінюючи послугонадавача.

– Відповідно до Ліцензійних умов провадження господарської діяльності з медичної практики, Ліцензіат повинен надавати якісну та своєчасну медичну допомогу та медичні послуги пацієнтам. Отож, МОЗ України повинно перевірити дотримання ліцензійних умов клінікою, де надавала стоматологом допомога потерпілим пацієнтам. 

– Окрім того, є питання притягнення до кримінальної та цивільно-правової відповідальності винних.

– Лікарка, залежно від наслідків діянь, може нести відповідальність за побої, під якими розуміють багаторазове (два і більше) завдання удару по тілу, яке не спричинило тілесні ушкодження, чи за інші насильницькі дії, приміром, защемлення частини тіла, щипання тощо. Тому відповідальність може бути за статтею 126 Кримінального кодексу України.

– При наявності тілесних ушкоджень, буде встановлено ступінь тяжкості, тоді відповідальність за іншими статтями Кримінального кодексу.

– Окрім того, органам досудового розслідування варто встановити, чи були співучасники.

– Важливо, також перевірити якість медичної допомоги, яку надала лікарка, що також може породити юридичні наслідки, залежно від результатів проведеного контролю. 

– Надавач послуг (заклад охорони здоров’я чи ФОП), де працювала лікар, може нести цивільно-правову відповідальність, відшкодування шкоди.

Як допомогти дітям, що постраждали

Психологиня Катерина Габрієль каже, що оцінити наслідки психологічних травм, які отримали діти через дії Інни Кравчук, складно, бо для цього потрібно спостерігати за дітьми.

– Ми можемо побачити, що дитина травмована, якщо вона замикається в собі, постійно про це говорить чи програє цю ситуацію в іграх. Вона може й навпаки уникати питань походу до стоматолога, може всього боятися, погано спати чи втратити апетит.

Психологиня Каерина Габрієль радить, як не завдавти постраждалим дітям ще більшого стресу. Фото Оксани Хорхолюк із фейсбук-сторінки Катерини Габрієль

– Те, що на відео, – це пряме насилля над дитиною, – каже психологиня.

Також вона додає, що дітям, які зазнали такого насилля, більше потрібна підтримка близьких людей, а не розмова зі психологом, бо вона може травмувати повторно.

– Якщо підтримка батьків не допомагає, то можна запитати в психолога, що краще робити. Якщо і це не допомагає, а якась симптоматика загострюється, то тоді вже можна вести дитину до психолога, – радить Катерина.

Як має відбуватися стоматологічне лікування дітей в нормальних умовах

Менеджерка однієї з київських стоматологічних клінік Катерина Іванова розповіла «Четвертій владі», як в їхній клініці відбувається лікування дітей.

За словами Катерини, стоматологічне лікування стресове і дискомфортне для дорослих, а для дітей і поготів.

Якщо дитина боїться, завдання лікаря – пояснити їй, що і як відбуватиметься, іноді – відтворити ситуацію в ігровій формі, наприклад, «полікувати» зуби ляльці, а головне – налагодити довіру у взаємодії з дитиною.

Застосовують психологічну адаптацію, коли лікар не робить нічого, лише пояснює і показує, аби дитина не лякалася незнайомого місця, інструментів і процесів.

Та навіть після адаптації не всі діти погоджуються співпрацювати з лікарем. У такому разі застосовується лікування у медикаментозному сні.

– Є клініки, які лікують методом утримання, себто насильно, – каже менеджерка. –  Ми не поділяємо такого підходу, бо це травмує дитину і руйнує довіру між нею і лікарем, а також між нею та батьками, і спотворює у дитини картину світу як безпечного середовища.

– Зрештою, декларація прав людини забороняє тортури, нелюдське ставлення, яке принижує людську гідність. Примусове лікування лише сприяє розвиткові дентофобіі, себто страху стоматологічного лікування.

– В нашій клініці бувають випадки, коли лікар просить батьків залишити кабінет, наприклад, коли працює під час седації з анестезіологом.

– Але батьки виходять лише тоді, коли переконаються, що дитина спокійно заснула. На всіх інших прийомах присутність батьків не заборонена і навпаки заохочується.

– Часом діти капризують при батьках, а без батьків спокійно співпрацюють з лікарем. Тоді ми просимо батьків зачекати на рецепції, але вони завжди можуть повернутися у кабінет на прохання лікаря чи дитини.

У поліції почали досудове розслідування щодо Інни Кравчук за підозрою у неналежному виконанні обов’язків та нанесення легких тілесних ушкоджень.

Наразі на лікарку надійшли три заяви від жительок Рівного та Костополя та відкриті три кримінальні провадження. Першу заяву написали, тому що в восьмирічної дівчинки після візиту до стоматолога виявили гнійну рану губи. Ще одна заява стосується випадку, коли лікарка нанесла тілесні ушкодження п’ятирічній дитині. Третю – через нанесення тілесні ушкодження та психологічної травми трирічній дитині.

– Призначені судово-медичні експертизи. Виявлена в інтернеті інформація буде зареєстрована та розглядатиметься у ході розпочатих досудових розслідувань, – сказала речниця обласного управління поліції Марія Юстицька.

Дивіться інші матеріали:

Жодного вироку: як просуваються чотири справи з обвинуваченням у лікарській недбалості

У лікарки Краков’ян був місяць, щоб не допустити смерть дитини, – експертиза

«Думановського в цій справі не посадиш»: чому затягується суд щодо смерті п'ятирічного рівнянина

Синці «від падіння», спільні труси і зубні щітки: як живуть пацієнти Острозької психлікарні


Якщо наша діяльність вам подобається і ви вважаєте її важливою – підтримайте «Четверту владу» за цим посиланням. Завдяки підтримці ми зможемо працювати ще краще.

Підписуйтесь на канал «Четвертої влади» у телеграмі, сторінки в інстаграмі або у фейсбуці чи твітері.

Якщо знайшли помилку - виділіть її і натисніть Ctrl+Enter.

Прокоментуйте