Свої ліки не знадобилися: пологи в Рівному у травні все ще безоплатні, але не всюди

Рівнянка Дар'я Лосік народила Софійку – третю дитину, але медикаментів не вимагали вперше
Джерело
Фото зі сторінки Дар'ї Лосік у фейсбук

З 1-го квітня за пологи в Україні повинна платити Національна служба здоров’я. Для пацієнток визначений перелік послуг, пов’язаний із пологами, має бути повністю безоплатним. Ми вже показували, що у квітні рівненські пологові не зуміли перелаштуватися за новими правилами. Тепер розповідаємо про ситуацію у травні.

Історія перша: у пологовому не «гребли»

Рівнянка Дар'я Лосік народила дитину в травні у Рівненському міському пологовому будинку. Пологи були фізіологічні, тобто без кесарського розтину. Про пологи наперед з лікарем не домовлялася, народжувала з черговою бригадою. Готувалася до того, що треба мати з собою медикаменти зі списку.

– Коли ще не було фінансування, ми вирішили купити пологові пакети. А через пару днів сказали, що вони вже не треба. Але я все одно вирішила перевірити. 22 травня по «швидкій» потрапила на Мірющенка (колишня назва вулиці на якій Центральна міська лікарня, поруч з якою, на вулиці Медичній, пологовий будинок – ред.). Взяла із собою всі ці ліки, але вони не знадобилися. Знадобилися тільки капці та одяг, який я малюку брала. Ні рукавичок, ні мила, ні рушників у мене не взяли.

– Я була в шоці – це в мене вже третя дитина, і раніше при іншому начальстві на Мірющенка «гребли», – розповідає Дар'я Лосік.

Дар'я захотіла лежати у покращеній платній палаті. Коштувало це 800 гривень за три доби.

Так виглядала платна післяпологова палата Дар'ї

– Біля палати є блок із туалетом і душем на 2-3 жінок, але черг ніколи не було. Там завжди було мило, рушники і папір, – каже рівнянка.

Дар’я народжувала без чоловіка – партнерські пологи на той час були дозволені лише якщо партнер зробить ПЛР-тест (вартістю 1500-2200 гривень) і доведе, що не хворий на COVID-19. Тепер ситуація інша.

– Під час переймів від мене не відходили – заспокоювали, терли спину, щоб не так боляче було. Всі як свої, – каже Дар’я.

Історія друга: списочок у Перинатальному

Ми поспілкувалися з жінкою, яка у травні народила дитину у обласному Перинатальному центрі. Їй робили кесарів розтин. Жінка попросила не називати її імені.

– Хірургічний пакет та анестезію я не оплачувала. Заплатила лише за шовний матеріал 250 гривень, бо його, як мені сказали, тоді не було та за аналіз плаценти 50 гривень. Благодійний внесок також не вимагали.

– За декілька днів до пологів була у відділенні патології, то там в перший же день прибігли зі списком на відділення на 220 гривень. Заплатила готівкою. Обіцяли чек, але не дали, – розповідає рівнянка.

Ось це рівнянці сказали купити для відділення патології новонароджених у перинатальному центрі

– Якщо потрібно здати кров чи інші аналізи у відділенні, медсестри ходять в аптеку та все купують. Потім приносять чеки. Також дитині купували вітамін, що колеться у першу добу після народження, за 130 гривень. Сказали, що це обов'язково для всіх, – розповідає рівнянка.

Ми поспілкувалися з керівницями Рівненського міського пологового будинку та Рівненського обласного перинатального центру, щоб з'ясувати, чи вистачає їм фінансування від НСЗУ на оплату пологів.

Раніше ми писали про те, що держава буде платити за кожні пологи 8 тисяч 136 гривень.

За що НЕ має платити пацієнтка:

  • медичну допомогу при пологах з черговою акушерською бригадою (ведення неускладнених фізіологічних пологів, ведення ускладнених пологів, ургентний або плановий кесарський розтин);

  • перебування в стандартній палаті;

  • анестезію оперативних втручань за призначенням;
  • моніторинг стану вагітної, породіллі та новонародженого (лабораторно-інструментальні обстеження, консультації лікарів інших спеціальностей у разі потреби);
  • інтенсивну терапію породіллі;
  • стабілізацію стану новонародженого після пологів та проведення серцево-легеневої реанімації (за потреби);
  • метаболічний скринінг у новонароджених;
  • вакцинацію новонародженого згідно з Календарем профілактичних щеплень.

Також пацієнтки не мають платити за медичну допомогу новонародженим у складних неонатальних випадках.

Нічого не бракує, – керівниця міського пологового

Керівниця рівненського пологового будинку Світлана Муравська каже, що на 26 травня у пологовому є все необхідне для безоплатних пологів. З її слів, гроші від НСЗУ заклад отримав у середині квітня, тому на початку квітня жінки ще докуповували ліки. У квітні тут відбулося 207 пологів, за які заклад відзвітувався.

– НЗСУ прийняла звіти за 188 пологів, в інших 19 випадках жінки надходили до нас із власними медикаментами, – каже Світлана Муравська.

Керівниця пологового будинку Світлана Муравська розповіла, що у закладі жінкам надається безкоштовний пакет послуг «Медична допомога при пологах», відколи пологовий отримав гроші від держави. Скриншот з відео Суспільне Рівне

За словами директорки пологового будинку, у квітні в закладі відбулось 39 складних неонатальних випадків, про які заклад відзвітувався НСЗУ. Оплатили поки що за 8 випадків.

Представниця пресслужби НСЗУ Христина Петрик каже, що пологовий неправильно закодував надані послуги в електронній системі охорони здоров'я.

– Міжрегіональний департамент контактує із пологовим з цього приводу і консультує. Є можливість виправити помилки і отримати оплату, – повідомила Христина Петрик.

Керівниця Рівненського пологового будинку вважає, що реформувати медицину точно треба, але наскільки це вдало робиться зараз – судити зарано.

У перинатальному відзвітувалися лише за 10% пологів

За інформацією представниці пресслужби НСЗУ Христини Петрик, у квітні у обласному перинатальному центрі були заплановані 191 пологи, а відзвітувалися у підсумку лише за 19. В НСЗУ наразі з’ясовують, чому так сталося.

Поспілкуватися по телефону з керівницею закладу Вікторією Єнікеєвою не вдалося. Вона попросила надіслати їй запит на електронну пошту.

Вікторія Єнікеєва була незадоволена, що ми ставили їй багато запитань. «У мене таке враження, що “Четверта влада” вважає, що ми маєм тільки на вас працювать і більше нічим не займаться», – сказала вона​​

У відповіді на запит Вікторія Єнікеєва повідомила, що 19 пологів у квітні були безоплатні, але загальну кількість пологів не назвала. Пізніше вона підтвердила через пресслужбу Рівненської ОДА, що у квітні відбулись 191 пологи.

Невідповідність між фактично кількістю пологів та кількістю, вказаною у звіті для НСЗУ, – це проблема. 

Перинатальний центр, як і будь-який заклад, який уклав угоду з НСЗУ, мусить звітуватися за всі послуги, які надає. В тому числі ті, де жінки докуповували ліки. Бо інакше це подвійне порушення: жінки платили з кишені, а заклад ще й не відзвітувався.

У квітні перинатальний центр отримав від НСЗУ аванс 50% за планову кількість пологів – 191. Тобто гроші Перинатальний отримав приблизно за 95 пологів, а в підсумку відзвітувався за 19.

Раз на три місяці суми договору перераховують, і перинатальний центр муситиме повернути гроші за послуги, які, за звітами, не надавав. Якщо там не виправлять звіти (а така можливість, за інформацією від пресслужби НСЗУ, є), то муситимуть повернути гроші за понад 70 квітневих пологів. А це понад пів мільйона гривень.

Зі слів Єнікеєвої, «не всі» породіллі отримали безкоштовну допомогу у квітні, бо гроші від НСЗУ надійшли у другій половині квітня. Мовляв, не встигли закупити необхідні ліки за тендерами.

Раніше ми розповідали, що, наприклад, у Луцькому пологовому будинку змогли вирішити цю проблему, закуповуючи ліки на Prozorro наперед, до отримання траншу від НСЗУ. Закон це дозволяє робити.

Зараз, зі слів Єнікеєвої, ліків не бракує ні для фізіологічних пологів, ні для пологів через кесарський розтин.

Ми попросили Вікторію Єнікеєву пояснити, чому одній із пацієнток довелося платити за матеріали для шву, аналіз плаценти і купувати мийні засоби для відділення. Втім керівниця не відповіла на це запитання ні по телефону, ні електронною поштою.

У квітні перинатальний центр відзвітувався НСЗУ про неонатальну допомогу 16 новонародженим. Але за інформацією пресслужби НСЗУ, за планом таких дітей мало бути 29.

За додаткові послуги доведеться платити

З початком другого етапу реформи лікарні мають право заробляти на додаткових послугах. Наприклад, пацієнтки можуть заплатити, щоб народжувати із конкретним лікарем, а не черговою бригадою.

Наразі пацієнтки пишуть у фейсбук-групі «Білі халати Рівненщини», що ця послуга коштує 12,5 тисяч «благодійного внеску».

Втім офіційної оплати за таку послугу ще не встановили ні в міському пологовому, ні в обласному перинатальному. Адже для цього міськрада та облрада мають затвердити тарифи.

– За вибір лікаря ми плануємо брати в районі 15 тисяч. Ми за те, щоб жінки народжували з черговою бригадою. Ціни на платні послуги поки коригуються, ми відпрацьовуємо і меню, і вартість палати, – каже головна лікарка пологового будинку Світлана Муравська.

Нагадуємо, є загроза того, що безоплатність пологів для породіль можуть відмінити. Оскільки міністр охорони здоров'я Максим Степанов оголосив що медичну реформу потрібно змінювати. Однак поки що ці наміри не вдаються. 


Якщо наша робота вам подобається і ви вважаєте її важливою – підтримайте «Четверту владу». Завдяки підтримці ми зможемо працювати ще краще. Зробити це можна за цим посиланням.

Підписуйтесь на канал «Четвертої влади» у телеграмі, сторінки в інстаграмі або у фейсбуці чи твітері. Вдячні за ваші коментарі та поширення матеріалу.

Якщо знайшли помилку - виділіть її і натисніть Ctrl+Enter.

Прокоментуйте