Якби ви мені платили зарплату: як охоронці в приміщеннях Рівнеради перешкоджали журналістам

І що думає з цього приводу секретар Рівнеради

Охоронець у приміщенні Рівнеради заступив журналістам шлях в приміщення. Каже так йому сказав «його головний» – секретар Рівнеради
Джерело
«Четверта влада», Влад Мартинчук

Вчора знімальна група «Четвертої влади» зіштовхнулася з перешкодою, якої давно вже не мали – охоронцями, які перевищують свої повноваження і перешкоджають журналістам здобувати інформацію для своїх читачів і глядачів – для вас.

Журналісти отримали інформацію про ймовірне хабарництво і обшуки в управлінні містобудування і архітектури Рівного і приїхали перевірити цю інформацію і побачити це безпосередньо.

Слідчі дії тривали на третьому і четвертому поверхах будівлі на вулиці Лермонтова.

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ: В Рівнераді і в «архітектурі» СБУ та поліція проводять обшуки за підозрою на хабар у 2500 доларів

Хоча обшуки тривали на двох поверхах, охоронець закрив центральний вхід до всього шестиповерхового приміщення

На місце проведення слідчих дій знімальну групу все одно не пустили би без дозволу слідчого чи прокурора. Але до цього місця підійти можна і далі як пощастить. Не пощастило ще на першому поверсі, на який журналісти потрапили із іншого входу.

Це вже була друга розмова з цим охоронцем, на жаль, першу не зафіксували, не очікували такої поведінки.

– Вийдіть, будь ласка, – на камеру охоронець чемний, спочатку.

– Ми журналісти, не перешкоджайте, будь ласка, нашій діяльності... – журналістка.

– Вийдіть, мені сказали вас не пускать.

– Хто вам сказав?

– Сказали.

Далі журналістка попереджає охоронця, що змушена буде викликати поліцію, бо він перешкоджає журналістській діяльності і ще раз показує посвідчення. Після цього охоронець, очевидно вирішив, що він тут бос і почав розпитувати журналістку «хто вам сказав сюди йти».

– Вийдіть, будь ласка, – знову говорить охоронець, перекриваючи вхід на поверхи.

– Я зараз...

– Вийдіть, будь ласка! – перебиває підвищеним голосом охоронець, вказуючи рукою на вихід. – Якщо прийде міліція і дасть дозвіл, тоді я вас пущу, а так сказали не пускать.

– Хто сказав?

– Сказали. Не скажу ніде нічо. Сікрєт фірми.

Потім приходить якийсь чоловік, якому потрібно занести документи на третій поверх і охоронець йому каже, що там зараз правоохоронці на третьому і четвертому поверсі. Але відволікається охоронець лише на мить – знову до журналістів махає рукою на вихід:

– Вийдіть, будь ласка, не знімайте! Вийдіть на вулицю! Я вас прошу!

Журналістка знову говорить, що змушена буде викликати поліцію.

– Добре! Потом зайдете! – охоронець починає наступати, відтісняючи журналістів.

– Ви нас виганяєте?

– Я не виганяю, я вас прошу! – і далі продовжує відтісняти.

– Я вас прошу! – підвищеним голосом і махаючи рукою, наступаючи.

– Вийдіть! Не нада в наглу залазить!

Як це було – на відео Влада Мартинчука, адже текст не передає того напору нахабності охоронця, з маскою під носом, для якого закон ніщо, головне що йому скаже «міліція».

– Дії охоронця можна тлумачити, як перешкоджання професійній діяльності журналіста за яку передбачено відповідальність статтею 171 Кримінального кодексу, – коментує це відео адвокат, виконавчий директор ГО «Платформа прав людини» Олександр Бурмагін. – Зокрема, перешкоджанню реалізації прав, передбачених статею 25 Закону «Про інформацію» щодо використання техніки та безперешкодного відвідування приміщень суб'єктів владних повноважень.

– Ключовим моментом, в даному випадку, для оцінки правоохоронців, на мою думку, буде характер дій охоронця та їх сприйняття журналістами. Адже, він говорить, що не вимагає, а просить медійників покинути приміщення. Проте, робить це доволі агресивно, відтискаючи журналістів в бік виходу.

Знімальна група, порадившись з редактором, вирішила цього разу не викликати поліцію, адже потрібно було ще встигнути на інший об'єкт, де також проводилися обшуки – в приміщення Рівнеради.

Але й там зустріли охоронців, які своїми тілами загородили вхід, хоча й не поводились так агресивно як охоронець в комунальному приміщенні на Лермонтова.

В цей час спускався якийсь чоловік, який сказав, що він з СБУ і сказав при охоронцях де саме проводяться слідчі дії, але охоронці всеодно загородили вхід, а один з них пішов у когось питати чи можна в приміщення пускати журналістів.

Після цього сказав, що не пустить. І навів «бомбезну» аргументацію:

– Якби ви платили мені зарплату, витащили (показує на пазуху) заплатили

– Так ми вам і платим, – журналістка натякає на те, що бюджет, з якого утримується апарат влади, разом з витратами на охорону, формується переважно з коштів платників податків.

– Я панімаю, я панімаю, – усміхається охоронець і продовжує. – І ви мені б віддавали накази... Я пішов спитав у самого главного, кажу: «Четверта влада», журналісти... От счас вони будуть виходити, то на мене пожалієтесь, що я не пустив. Команду не дали, що я зроблю?

– А хто цей «главний»?

– Самий главний для мене – це секретар міської ради.

– Паладійчук?

– Канєшна.

Більше на відео Влада Мартинчука:

«Після пред'явлення документа, що засвідчує його професійну належність, працівник засобу масової інформації має право збирати інформацію в районах стихійного лиха, катастроф, у місцях аварій, масових безпорядків, воєнних дій, крім випадків, передбачених законом», – пункт 4 статті 25 Закону України «Про інформацію».

«Журналіст має право безперешкодно відвідувати приміщення суб'єктів владних повноважень, відкриті заходи, які ними проводяться, та бути особисто прийнятим у розумні строки їх посадовими і службовими особами, крім випадків, визначених законодавством», – пункт 2 статті 25 Закону України «Про інформацію».

Перешкоджання законній професійній діяльності журналіста забороняє стаття 171 Кримінального кодексу.

«Незаконне вилучення зібраних, опрацьованих, підготовлених журналістом матеріалів і технічних засобів, якими він користується у зв’язку із своєю професійною діяльністю, незаконна відмова у доступі журналіста до інформації, незаконна заборона висвітлення окремих тем, показу окремих осіб, критики суб’єкта владних повноважень, а так само будь-яке інше умисне перешкоджання здійсненню журналістом законної професійної діяльності –

карається штрафом до п'ятдесяти неоподатковуваних мінімумів доходів громадян або арештом на строк до шести місяців, або обмеженням волі на строк до трьох років».

Ми запитали у секретаря Рівнеради Сергія Паладійчука як він може пояснити дії охоронця і свою заборону, зважаючи на те, що він не вповноважений перешкоджати доступу журналістів до приміщення.

Сергій Паладійчук спочатку каже, що не давав вказівок охоронцю не пускати, а потім стверджує, що як посадова особа змушений виконувати закони. Отже, кримінальний кодекс вже не закон? Фото з архіву 2018-го року

Сергій Паладійчук каже, що не казав охоронцям не пускати журналістів у приміщення Рівнеради. Однак, за словами посадовця, охоронець діяв правильно.

(Якщо Сергій Паладійчук говорить правду, значить охоронець відкрито на камеру оббрехав свого шефа? І який в нього був мотив цікаво? – ред)

– Уже тривалий час, згідно розпоряджень, постанов Кабміну і фактично президента, у нас відвідування будь-яких публічних місць є обмеженим і виключно у випадку супер-необхідності. І, до речі, коли заходити у міськвиконком, там є посилання на відповідний нормативний документ і написано про те що в умовах карантину... На жаль... Хоча я особисто вважаю що в будь-який момент потрібно давати ту інформацію, яка необхідна. Але в умовах карантину відвідування будь-яких людей без причин певної необхідності – заборонені.

– А хто визначає причину першої необхідності? Адже це службова необхідність журналіста, який, згідно із законом має право перебувати навіть в зоні стихійного лиха чи надзвичайного стану? – журналістка.

– Є декілька постанов, де розписуються детально можливості, необхідності і норми поведінки в цей достатньо непростий і незвичний для нас стан.

– Там є що журналістів можна не пускати в приміщення субєктів владних повноважень? Чи просто не згадується що журналісти мають на щось право? На яку заборону конкретно ви посилаєтеся?

– Я посилаюся на те що я сказав. І рівно настільки наскільки ви почули. І саме так, як вимагають від мене закони, які, як посадова особа, я змушений виконувати.

(Що виконувати? Адже тільки що ви сказали, що ви не казали охоронцю не пускати журналістів, – ред.)

Після цього Сергій Паладійчук ще довго розповідав чому журналістка не має записувати з ним розмову через те, що телефонує в позаробочий час. Хоча такі претензії посадовця не мають законного обгрунтування.

P.S. Затриманого вчора на хабарі посадовця Управління містобудування і архітектури, через якого й проводились обшуки, сьогодні відправили в слідчий ізолятор із правом внесення застави 105 тисяч гривень. Також йому сьогодні оголосили про підозру у вчиненні злочину.


Підписуйтесь на канал «Четвертої влади» у телеграмі, сторінки в інстаграмі або у фейсбуці чи твітері. Коментуйте, поширюйте.

Якщо знайшли помилку - виділіть її і натисніть Ctrl+Enter.

Прокоментуйте