Колишній заступник начальника УСБУ на Рівненщині програв журналістам і у Верховному суді

Фрагмент схеми бізнес-зв'язків в якій бере участь колишній заступник начальника УСБУ в Рівненській області і причетність до якої він намагався оспорити в суді
Джерело
«Четверта влада»

18 січня Верховний суд поставив крапку у судовій справі за позовом ексзаступника начальника Управління Служби безпеки України у Рівненській області Олега Назарука до Агенції журналістських розслідувань «Четверта влада», головреда Володимира Торбіча та колишньої журналістки агенції Ганни Калаур.

Олег Назарук хотів, щоб спростували частину інформації з розслідування та з відеоблогу Ганни Калаур.

У справі вже виносили рішення Рівненський міський та апеляційний суди на користь редакції. Але Олег Назарук не зупинився на цьому і звернувся до Верховного суду.

Нагадуємо про справу та розповідаємо детальніше, чому Назарук програв у суді.

У лютому 2020-го року «Четверта влада» опублікувала розслідування Земельні махінатори Рівненщини: як бізнес, завдяки чиновникам, привласнює десятки гектарів.

У тексті йдеться, зокрема, про те, що Олег Назарук та забудовник «На Щасливому» Роман Курис через своїх бізнес-партнерів мають стосунок до схеми виведення майже 100 гектарів сільськогосподарських земель на Рівненщині псевдофермерською компанією «Фермерське господарство Полісся». Зробили це не без сприяння Держгеокадастру.

Схема полягає у тому, що землю виводили на фізосіб, які отримували її безкоштовно за заявою у геокадастрі. А згодом її переоформлювали на фірму. Одним із тих щасливчиків, хто отримав гектари, був нині покійний батько Олега Назарука, чимало інших отримувачів ділянок також пов'язані чи з ним, чи з Курисом, чи з їхнім адвокатом Андрієм Давидюком.

Ось так виглядають ці зв'язки. Ядро цієї схеми й надалі займається різними махінаціями з нерухомістю громад на Рівненщині. Ілюстрацію можна збільшити

У розслідування вставлений відеоблог Ганни Калаур для редакції Bihus.info, де вона нагадує про діяння Олега Назарука в області, коли він працював у СБУ, та його роботу на посаді антикорупційника в Укрзалізниці після звільнення з СБУ.

У позові до Верховного суду Олег Назарук більшість претензій мав саме до цього відео. Зокрема до фрагментів, які стосуються підозри Назаруку у покриванні бурштиновидобутку, яку з часом злили.

Інформацію з відео Назарук називав недостовірною і такою, що «порочить його честь, гідність та ділову репутацію, а також містить наклеп».

Тому він просив суд визнати інформацію у блозі та розслідуванні такою, що не відповідає дійсності, порушує його права свободи, ганьбить честь, гідність та ділову репутацію та зобов'язати відповідачів опублікувати спростування і стягнути на його користь 40 тисяч гривень завданої моральної шкоди.

Ми публікували дещо із позову Назарука, коли побачили його у березні 2020-го після публікації розслідування. Там Назарук пояснював, що відео та текст завдали йому болю, психологічного та морального тисків та безсоння.

Рівненський міський суд почав розгляд позову у грудні 2020-го, після кількох перенесень. 29 грудня суддя Наталія Кучина відмовила Назаруку у задоволенні його позовних вимог. Згодом він подав апеляцію, але 17 червня 2021-го і її програв. Тож звернувся до Верховного суду та програв і там.

Верховний суд лишив у силі рішення Рівненського міського та апеляційного судів.

Наведемо цитати з рішення суду першої інстанції, яке вступило в силу. 

«Публічна особа, державний службовець, повинен бути готовим до підвищеного рівня критики, утому числі у грубій формі, прискіпливої уваги суспільства і підвищеної зацікавленості суспільства його діяльністю та/або особистим життям тощо. Адже вони, обираючи кар'єру публічної особи, погодилися на таку увагу». 

«...вони (публічні особи – ред.) підлягають ретельному громадському контролю і потенційно можуть зазнати гострої та сильної громадської критики у засобах масової інформації з приводу того як вони виконували або виконують свої функції».

Суд визнав, що частина оспорюваної інформації є оціночними судженнями, критичною оцінкою певних фактів та недоліків і не потребують доведення, оскільки є реалізацією права на свободу вираження поглядів. Зокрема це такі вислови як «земельні махінатори», «бізнес-тусовка», «ниточки ведуть від фірми-латифундиста» тощо.

Також суд визнав, що журналісти висвітлювали інформацію, яка містить суспільний інтерес.

Олег Назарук не надав достовірних доказів, що поширена про нього інформація порушує його права й містить злий умисел, з метою принизити його честь, гідність чи ділову репутацію.

Ми звернулись до авторки блогу та співавторки розслідування Ганни Калаур із проханням прокоментувати рішення Верховного суду.

– Нарешті хтось, а саме Верховний суд, пояснив Олегу Назаруку, що він є публічною людиною, а отже, автоматично стає цікавим для журналістів, – каже Ганна. 

– Щоправда, цікавим є не так сам пан полковник, як його сумнівні діяння, через які він досить часто стає об'єктом журналістських розслідувань. У розслідуванні та блозі я не показала чогось неправдивого, тому за зміст не переживала. Більше переживала за правосуддя. Адже, у людини з «кілометровою» декларацією є вдосталь коштів і засобів не лише, щоб судитися, але й когось підкупити. Я рада, що останнього не сталося. 

«Четверта влада» та Ганна Калаур висловлює подяку медіаюристці Інституту розвитку регіональної преси Вірі Крат, яка надавала правову допомогу у цій справі. 

Нагадаємо, що «Четверта влада» протягом років стежила за діяльністю Олега Назарука в області. Зокрема ми писали про те, як його ж колеги вручали йому підозру у злочині, що стосувався кришування нелегального видобутку бурштину. Вручили так, що він легко скасував її через суд. Також ми писали про його бізнес-зв'язки, які ведуть до багатьох схем з привласнення землі та іншої нерухомості.

З останніх: Як група Куриса-Назарука повертає інвестиції у вибори: Рівнерада віддає «Будинок побуту»

Про це та нинішні його зв'язки із бізнесом у Рівному та області можна почитати на сайті за позначкою Олег Назарук.

Що думає з приводу рішення Верховного суду сам Олег Назарук нам не відомо. Ще в розмові з головним редактором для матеріалу про земельні махінації він просив більше ніколи йому не телефонувати. Якщо пан Назарук передумав і хоче висловити свою позицію – він має наші контакти.

P.S. Сьогодні нам стало відомо, що «за значний особистий внесок у державне будівництво, соціально-економічний, культурно-освітній розвиток України, вагомі трудові здобутки та високий професіоналізм» у травні 2019-го року президент Петро Порошенко присвоїв звання заслуженого юриста України на той час директору Департаменту економічної та інформаційної безпеки «Укрзалізниці» Олегу Васильовичу Назаруку. У 2020-му році його звільнили з «Укрзалізниці».


Якщо наша діяльність вам подобається і ви вважаєте її важливою – підтримайте «Четверту владу». Завдяки підтримці ми зможемо працювати ще краще.

Підписуйтесь на канал «Четвертої влади» у телеграмі, сторінки в інстаграмі або у фейсбуці чи твітері.

Якщо знайшли помилку - виділіть її і натисніть Ctrl+Enter.

Прокоментуйте