Хто керуватиме Костополем після звільнення мера та коли будуть вибори

І про пріоритети виконуючого обов'язки міського голови

У Костопільській міській раді відбулася кадрова зміна: її багаторічний очільник, позапартійний Євгеній Денисюк (ліворуч), склав повноваження міського голови. Радою керуватиме її секретар Давид Дідух, обраний від «Європейської солідарності»
Джерело
Колаж «Четвертої влади» із фото з Вікіпедії і фейсбук-сторінок

У Костопільській міській громаді звільнився її голова. 74-річний Євгеній Денисюк працював міським головою майже 25 років. Тепер його обов'язки виконуватиме секретар міської ради – 34-річний Давид Дідух.

Чому Денисюк звільнився, хто такий Давид Дідух і коли в Костопільскій громаді будуть вибори нового голови – читайте у матеріалі.

Через вік і стан здоров’я

На фейсбук-сторінці Костопільської міської ради повідомили про звільнення мера Євгенія Денисюка 22 лютого 2023 року. На підтвердження опублікували фото його заяви, написаної п'ятьма днями раніше.

У заяві про складання повноважень міського голови Євгеній Денисюк причин такого рішення не повідомляє. Фото з фейсбук-сторінки Костопільської міської ради

Того ж дня, 22 лютого, на сайті Костопільської міської ради опублікували прощальне звернення Євгенія Денисюка. У ньому він дякує костопільчанам і своє рішення пояснює «віком та станом здоров’я».

Публікуємо його повністю:

«Шановні костопільчани! Хочу подякувати вам за довіру, підтримку та розуміння впродовж 25 років, що я перебував на посаді міського голови. Ви ніколи не втрачали надії на краще. Вірили в позитивні зміни та бачили їх не тільки на словах. Ми переживали разом і періоди розквіту нашого міста, і водночас непрості часи. 

Я щиро люблю Костопіль і захоплююсь людьми, які тут живуть. Ви дійсно особливі. Тому мені неймовірно приємно, що саме ви шість разів обирали мене міським головою.

Настав час, коли я вирішив піти на заслужений відпочинок! Вік та стан здоров’я вже не дозволяють мені так само ефективно та завзято виконувати обов’язки.

Офіційно заявляю, що написав заяву на звільнення. Це було тверде та виважене рішення. 

Відповідним розпорядженням обов’язки міського голови покладено на секретаря Костопільської міської ради Давида Дідуха, як це і передбачено законом «Про місцеве самоврядування в Україні». Переконаний, що в.о. міського голови та заступники будуть виконувати свої обов’язки гідно, проявляти професіоналізм та високу ефективність.

І наостанок костопільчанам хочеться нагадати, що саме зараз ми маємо знайти спільну мову та об’єднати наші зусилля, щоб наблизити Перемогу! Слава Україні!»

Дивіться також: Зарплати та премії міського голови Костополя та його заступників

Що відомо про Євгенія Денисюка

Євгеній Денисюк народився 10 квітня 1948 року, має вищу освіту. Костопільську міську раду очолював з 1998 року. До головування працював юрисконсультом, старшим інженером та займав керівні посади на різних підприємствах.

У 2006-му й 2010-му роках перемагав на виборах, як безпартійний висуванець ВО «Батьківщина». У 2015 році балотувався вже як член партії «Батьківщина».

Останні вибори, які виграв, відбулися у 2020 році – вже після реформи місцевого самоврядування та утворення Костопільської територіальної громади. Тоді Євгеній Денисюк балотувався як безпартійний самовисуванець.

Уже колишній міський голова Костополя Євгеній Денисюк. Фото з фейсбук-сторінки міської ради

Тоді Громадська мережа «Опора» писала про ймовірні порушення під час його реєстрації як кандидата.

А журналісти сайту «ВСЕ» у 2017 році виявили, що Євгеній Денисюк двічі утримувався в слідчому ізоляторі й має одну погашену судимість: за давання хабаря (1983 рік, покарання відбув) й за відкриття валютного рахунку за межами України без дозволу Нацбанку (1994 рік, звільнений з-під варти із судової зали).

Публікація із сайту «ВСЕ» називалася «На Рівненщині мер приховує свою біографію через судимість». У травні 2021 року її ще можна було прочитати. Зараз такої сторінки на сайті вже немає.

Як пише сайт Костопільської міської ради, «за сумлінну працю, великий особистий внесок у розвиток і зміцнення української держави» Євгеній Денисюк нагороджений Почесною грамотою Президента України (2003 рік), йому присвоєно Почесну відзнаку «За вагомий внесок у розвиток міста і громади» (2005 рік), нагороджений Почесною грамотою Асоціації міст України (2007 рік).

Що відомо про Давида Дідуха

Давид Дідух – костопільчанин, народився 23 червня 1988 року. Позафракційний. Обраний депутатом Костопільської міської ради від партії «Європейська солідарність», але не є членом партії.

Це вся інформація про Давида Дідуха, що є на сайті міської ради. Ми дізналися більше із аналітичної системи YouControl та інших відкритих джерел.

Виконувач обов’язків костопільського міського голови Давид Дідух. Фото з однієї з його фейсбук-сторінок, опубліковане 26 вересня 2022 року

Давид Дідух, за даними з сайту Центральної виборчої комісії, має загальну середню освіту. Одружений. До обрання у 2020 році міським депутатом та секретарем ради досвіду роботи у місцевому самоврядуванні не мав.

З 2007-го до грудня 2020 року Давид Дідух був підприємцем. Основний вид діяльності – монтаж водопровідних мереж, систем опалення та кондиціонування.

Також Давид Дідух мав право виробляти, передавати, розподіляти і торгувати електроенергією; займатися електромонтажними, покрівельними й іншими будівельними роботами; торгувати залізними виробами, будівельними матеріалами; ремонтувати й обслуговувати готові металеві вироби; займатися ресторанною справою та надавати послуги мобільного харчування та обслуговувати напоями.

У березні 2019 року заснував і був єдиним власником аграрного ТОВ «Кернел плюс» із місцем реєстрації у селі Бузівці Жашківського району Черкаської області.

Володів і керував ним до грудня 2020 року. Потім переписав фірму на двох костопільчан: свого брата Назарія Дідуха (теж депутата Костопільської міської ради від «Європейської солідарності») і Володимира Шульгана. Директором нині вказаний Назарій Дідух.

ТОВ «Кернел плюс» займається в основному «вирощуванням зернових культур (крім рису), бобових культур і насіння олійних культур».

У березні 2019 року Давид Дідух, спільно з трьома своїми братами: Назарієм, Денисом та Радиславом – заснував костопільське ТОВ «Ейч ві сі компані» (HVC Company).

Директором до грудня 2020 року був Давид, опісля – Назарій. Того ж місяця серед власників фірми замість Давида і Дениса з’явився костопільчанин Богдан Кравчук, за тиждень – костопільчанка Наталія Шульган.

«Ейч ві сі компані» поєднує в собі КВЕДи підприємця Давида Дідуха і ТОВ «Кернел плюс», має той же номер телефону (067-267-65-25) і в актуальних співвласниках – людину з прізвищем Шульган.

Давид Дідух вказаний серед засновників костопільської громадської організації «Активна громада Костопільщини», яка існує з 2016 року.

У 2020 році на місцевих виборах балотувався одночасно на посаду міського голови Костополя і в депутати міської ради – став депутатом.

У травні 2021 року Давид Дідух, тоді вже секретар міськради, був учасником святкування Міжнародного дня сім’ї на підтримку сімейних цінностей. Захід спільно організували Костопільська міська рада, християнська євангельська громадська організація «Громадянський рух “Всі разом!”» та служителі церкви євангельських християн-баптистів «Слово життя». Сайт руху «Всі разом!» називає Давида Дідуха «другом та партнером Руху».

У серпні 2021 року на позачерговій сесії депутати Костопільської міськради відправили Давида Дідуха у відставку з посади секретаря. Як повідомляє місцева громадська організація «Костопільщина 21 століття», у квітні 2022 року Дідух через суд поновився на посаді, а міська рада мусила виплатити йому зарплату за пропущений період.

У жовтні 2021 року на своїй фейсбук-сторінці Дідух написав, що не збирається робити щеплення від коронавірусної інфекції: «Це мій вибір і моє особисте рішення, просто не вважаю за потрібне це робити».

Станом на 22 лютого 2023 року за Давидом Дідухом був податковий борг до місцевого, костопільського, бюджету – 37 тисяч 246 гривень. Також на нього були відкриті в період з серпня 2021-го по листопад 2022 року п’ять виконавчих проваджень у категорії «стягнення штрафів у сфері безпеки дорожнього руху у справах про адміністративні правопорушення».

Дідух приховує інформацію про депутатів

«Четверта влада» мала справу із Давидом Дідухом у травні 2021 року. Журналістка тоді працювала над створенням довідкових матеріалів про всіх депутатів та голів громад Рівненської області. Надіслала запит до Костопільської міськради з проханням надати перелік чинних депутатів і їхні короткі біографічні відомості (дата народження, освіта, місце проживання, місце роботи, посада).

Нам надали тільки перелік депутатів та їхніх партійних належностей. Короткі біографічні відомості назвали конфіденційною інформацією, яку рада не може поширювати без дозволу відповідних осіб. Також натякнули, що такої інформації у них немає. Тому рада не може її надати. Відповідальним за формування відповіді був вказаний Давид Дідух.

Ми зателефонували до Давида Дідуха і пояснили, що запитувана нами інформація вже була оприлюднена на сайті Центральної виборчої комісії, стосується осіб депутатів, тож не є секретною чи конфіденційною. Що подібні біографічні довідки публікують на сайтах місцевого самоврядування. А на сайті Костопільської міської ради цієї інформації немає.

Давид Дідух пояснив, що у раді є «важливіші справи», ніж збирати й оприлюднювати біографічні довідки місцевих депутатів. Наприклад, «господарча частина, де життя людей, а не просто якась інформація на сайті».

Ми надіслали повторний запит і знову отримали неповну відповідь. Тому поскаржилися в офіс Уповноваженого Верховної Ради України з прав людини на ймовірне порушення закону «Про доступ до публічної інформації».

Тодішній регіональний представник офісу Андрій Преподобний відповів нам листом. Зазначив, що перевірили обставини скарги, не знайшли порушення і реагувати не будуть.

Справді, у жодному із законів про місцеві ради чи самоврядування немає прямої вказівки радам збирати, документувати та оприлюднювати дані про своїх депутатів. Але місцеві ради зобов’язані оприлюднювати ці дані, включно з контактними й графіками прийому, згідно з постановою Кабінету Міністрів України №835 від 21 жовтня 2015 року. Перелік даних вищі посадовці рекомендують узяти зі статей 38-43 закону «Про місцеві вибори». 

Попри небажання секретаря Костопільської міської ради надавати біографічні відомості про депутатів, ми знайшли їх. Ознайомитися з ними ви можете в публікації «Уся виборна місцева влада у громадах Рівненського району: коротко про депутатів і голів». На сайті Костопільської міської ради цієї інформації досі немає.

У пріоритетах – допомога військовим та економіка громади

Ми запитали в Давида Дідуха, що він думає про рішення Євгенія Денисюка і які його власні цілі й плани як виконувача обов’язків голови Костопільської територіальної громади.

– Олексійович в силу віку… У нього були проблеми зі здоров’ям, він лікувався. Я думаю, він розумів, що це ще довго триватиме, і написав заяву. І спокійно поїхав собі на лікування й реабілітацію, – пояснив Давид Дідух.

Щодо своєї роботи Давид Дідух сказав, що, перш за все, бачить важливим фінансування військових потреб.

– Хоча це – не завдання територіальних громад, але я розумію, в яких реаліях ми перебуваємо. Допомога військовим, у першу чергу, враховується при формуванні бюджету. До нас звертаються і зареєстровані у нас військові частини, і просто військові з Костополя, які служать в інших частинах, – каже Давид Дідух.

На другому місці в пріоритетах посадовця – економіка громади: наповнення місцевого бюджету й ефективне використання бюджетних коштів.

– Будемо займатися великими підприємствами, можливо, залучати релокований бізнес. Думаємо, що ми їм можемо запропонувати, – каже посадовець.

Всіма іншими питаннями, за словами Давида Дідуха, будуть займатися профільні заступники міського голови.

Дивіться також: Як заступник костопільського мера Андрій Ткачук уникнув штрафу в 17 тисяч гривень

Під час воєнного стану позачергових виборів не буде

Давид Дідух буде виконувати обов’язки костопільського міського голови щонайменше до кінця воєнного стану.

Координатор спостереження за виборами у Рівненській області громадянської мережі «Опора» Михайло Балик пояснив: під час воєнного стану жодні вибори проводити не можна. Це забороняє Виборчий кодекс.

Координатор спостереження за виборами у Рівненській області громадянської мережі «Опора» Михайло Балик. Фото з архіву «Четвертої влади» за 2019 рік

За словами Михайла Балика, є два варіанти розвитку подій.

– Перший: поки триватиме воєнний стан, обов’язки міського голови виконуватиме секретар ради. Другий: чекатимуть до 2025 року, коли мають відбутися чергові місцеві вибори, на яких і оберуть нового голову, – пояснює Михайло Балик.

Як приклад другого варіанту Михайло наводить ситуацію у Луцьку. Минулої каденції (у 2017 році – авт.) там помер міський голова, і до нових виборів – більше трьох років – радою керував секретар.

Разом з тим, каже Михайло Балик, Виборчий кодекс зобов’язує секретаря ради звернутися до Верховної Ради.

– Після того як міський голова склав повноваження, секретар ради, який виконуватиме його обов’язки, упродовж п’ятнадцяти днів має звернутися до Верховної Ради, описати ситуацію і попросити провести позачергові вибори міського голови. На розгляд цього звернення у Верховної Ради є дев’яносто днів, – каже Михайло Балик.

З його слів виходить: якби воєнний стан завтра відмінили, то Верховна Рада могла би призначити позачергові вибори на осінь цього року або на весну наступного, 2024-го.


Підписуйтесь на канал «Четвертої влади» у телеграмі, сторінки в інстаграмі або у фейсбуці чи твітері.

Підтримайте ЗСУ

Якщо підтримали ЗСУ і маєте змогу підтримати незалежне рівненське ЗМІ – підтримайте «Четверту владу»

Якщо знайшли помилку - виділіть її і натисніть Ctrl+Enter.

Прокоментуйте