Найбільші міста Рівненщини у списку непрозорих: дослідження «Трансперенсі Інтернешнл Україна»

Найбільші міста Рівненщини не достатньо прозорі, що містить корупційні ризики
Джерело
Колаж «Четвертої влади» на основі фото з сайту zahid.espreso.tv, evrikatour.com.ua, rivne.media

Рівне, Вараш та Дубно – найбільші міста Рівненської області – «Трансперенсі Інтернешнл Україна» оцінювала щодо прозорості та публічності. Усі троє опинилися у списку непрозорих. «Четверта влада» на основі дослідження проаналізувала причини такої низької оцінки.

«Трансперенсі Інтернешнл Україна» – це акредитований представник глобального руху Transparency International, що комплексно підходить до розробки і впровадження змін задля зниження рівня корупції. Transparency International – антикорупційна організація, яку 1993 року в Берліні заснував ексдиректор Світового банку Пітер Айґен. Ви можете знати цю організацію за антикорупційним світовим рейтингом.

Прозорими «Трансперенсі Інтернешнл Україна» назвала Дніпро, Львів та Мукачево.

До частково прозорих потрапили Вінниця, Володимир, Житомир, Кам’янське, Київ, Кропивницький, Луцьк, Тернопіль, Ужгород та Чернівці.

Решта міст – у списку непрозорих.

Рівне: без інформації про ремонти

Рівненська мерія
Рівненська міська рада. Фото з сайту uk.wikipedia.org

Програма «Трансперенсі Інтернешнл Україна» «Прозорі міста» оцінювала сотню найбільших міст України щороку, починаючи з 2017-го.

Повномасштабне вторгнення внесло корективи, тож за 2022 рік оцінювали уже 70 міст, також використовували, як йдеться у дослідженні, концептуально інший підхід – провели адаптоване дослідження прозорості українських міст в умовах війни.

Загалом із 40 індикаторів, за якими оцінювали прозорість, Рівненська міська рада виконала повністю або частково більш як половину

  • 15 індикаторів виконала повністю,
  • 6 – частково, 
  • 17 – не виконала 
  • 2 індикатори неможливо було визначити рівень виконання.

За критеріями дослідників «Трансперенсі Інтернешнл Україна», у 2022 році Рівненська міська рада значною мірою забезпечувала містянам доступ до інформації на своєму сайті.

Перейти на головну сторінку офіційного сайту Рівненської міської ради можна тут.

Так, на офіційному вебсайті міста публікували документи міської ради, її органів та посадових осіб:

Крім того, міська рада адаптувалася до умов війни і забезпечувала бізнес та мешканців актуальною інформацією: наприклад, місто має окремий розділ для внутрішньо переміщених осіб, що містить інформацію про реєстрацію переселенців, працевлаштування, медицину та соціальний захист.

Також містян інформували про механізми отримання компенсацій за прихисток ВПО:

Рівняни мали доступ до переліку укриттів, який розміщено на Гугл-карті.

Натомість міська рада у 2022 році не оприлюднювала  інформацію про ремонти, реконструкції та благоустрій, а також про житлові приміщення у власності громади.

Окрім того, у досліджуваний період (березень-грудень 2022 року) аналітики не зафіксували оновлень ряду реєстрів, як-от договорів оренди земельних ділянок, чинних регуляторних актів, переліку усіх об’єктів комунального майна.

Також міська рада не впроваджувала Е-сервіси та інструменти, почасти через потребу витрачати на це суттєві фінансові та людські ресурси.

Наприклад, поки в місті не забезпечена можливість подати онлайн-заяву на житло, замовити соціальну послугу та перевірити її статус виконання, повідомити про корупцію через спеціальні канали чи отримати право на розміщення тимчасових споруд та сезонної торгівлі на е-аукціонах.

Дивіться також: Черговий обман міської влади Рівного по темі кіосків-самобудів біля «Сільпо»

Дубно: без інформації про свою діяльність

Дубенська міська рада
Дубенська міська рада. Фото з фейсбук-сторінки facebook.com/dubno.vlada

Міська рада Дубна:

  • виконала повністю 12 індикаторів із 40-ка,
  • частково виконала 6 індикаторів,
  • не виконала 16 індикаторів,
  • у 6 індикаторів не вдалося визначити рівень виконання.

Перейти на головну сторінку офіційного сайту Дубенської міської ради можна тут.

Дубенська міська рада адаптувалася до викликів і війни та створила окремий розділ з новинами для ВПО та наповнювала його відповідною корисною інформацією, зокрема, щодо отримання компенсації за тимчасове розміщення переселенців.

Міська рада також підтримує функціонал окремих електронних рішень, що полегшує доступ містян до міських сервісів.

Зокрема, у місті можливо відправити:

Крім того, протягом 2022 року було забезпечено трансляцію більшості пленарних засідань міської ради.

Міська рада також опублікувала перелік укриттів цивільного захисту з адресами, але інформація оновлювалася рідше одного разу на 6 місяців та не містила додаткових даних про балансоутримувачів, контактів і т.д.

Водночас міська рада не оприлюднювала багато важливих наборів інформації та не інформувала про свою діяльність. Для прикладу, не публікувала порядки денні роботи виконавчого комітету та протоколи його засідань, а також порядки денні пленарних сесій міської ради. Засідання постійних комісій міської ради та виконавчого комітету не транслювалися онлайн.

Міська рада також не оприлюднила або не оновлювала реєстри оренди земельних ділянок, наявні житлові приміщення комунальної форми власності, дані квартирного обліку. А прозорий облік цієї інформації та її оприлюднення могло б забезпечити краще розпорядження та розподіл ресурсів, що перебувають на балансі міської ради.

Також сайт міської ради не має вебверсії для людей з порушенням зору, що є ознакою його неінклюзивності.

Дивіться також: Правопорушник: мер Дубна має заплатити штраф за те, що приховав інформацію про зарплату

Вараш: без прозорого доступу

Вараська міська рада
Вараська міська рада. Фото з сайту varash-rada.gov.ua

Вараська міська рада виконала:

  • повністю 14 індикаторів,
  • частково виконала 4 індикатори,
  • не виконала 21 індикатор,
  • щодо 1 індикатора не вдалося визначити рівень виконання.

Перейти на головну сторінку офіційного сайту Вараської міської ради можна тут.

Міська рада активно публікувала інформацію у сфері землекористування та комунального майна:

Для прикладу, на сайті міської ради або на порталі відкритих даних можна знайти:

  • інформацію, що стосується титульних списків на проведення капітального та поточного ремонтів;

Міська рада також активно оприлюднювала інформацію про можливості для бізнесу (навчання, гранти, опитування, зміни в оподаткуванні тощо) на відповідному розділі сайту міської ради.

Водночас Вараська міська рада не забезпечувала прозорий доступ до своїх засідань та не оприлюднювала повну інформацію про свою діяльність. Зокрема, порядки денні засідань виконавчого комітету та пленарних сесій міської ради.

Не анонсували та не транслювали онлайн сесії, засідання виконавчого комітету, постійних комісій. Міська рада також не забезпечила можливість на своєму сайті повідомляти про корупційні правопорушення та не анонсувала засідання громадської комісії з житлових питань. 

Детальніше із результатами дослідження можна ознайомитися тут.

«Четверта влада» дякує за допомогу в підготовці матеріалу керівниці програми «Прозорі міста» «Трансперенсі Інтернешнл Україна» Олені Огороднік.

Дивіться також: Зарплати та премії мера Вараша та його заступників у 2022 році


Ця публікація створена в рамках проекту «Інституту висвітлення війни та миру» за фінансової підтримки МЗС Королівства Норвегії. Її зміст – виключна відповідальність редакції онлайн-медіа «Четверта влада» i не відображає погляди МЗС Королівства Норвегії чи «Інституту висвітлення війни та миру».


Підписуйтесь на канал «Четвертої влади» у телеграмі, сторінки в інстаграмі або у фейсбуці чи твітері.

Підтримайте ЗСУ

Якщо підтримали ЗСУ і маєте змогу підтримати незалежне рівненське ЗМІ – підтримайте «Четверту владу»

Якщо знайшли помилку - виділіть її і натисніть Ctrl+Enter.

Прокоментуйте